vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #150 στις: Μαρτίου 19, 2015, 23:42 »
Lemy, θα μπορούσε ίσως : α) να είναι σχετικά χαμηλά η αντίσταση οπότε να στάζει απο εκεί στον αεραγωγό (μάλλον απίθανο αφού έχεις kfl+ οπότε θα το είχες προσέξει) ή β) να μην υπάρχει βαμβάκι στο κανάλι οπότε έχεις υπερτροφοδοσία ή γ) η καμπάνα να είναι λίγο ξεβιδωμένη .

ΥΓ κάτοχος λίγες ώρες μόνο εγώ και το πρώτο που πρόσεξα είναι ακριβώς ο "βελούδινος" ατμός  :yes: . Τον έχω εναλάξ με τον eviva t που απέκτησα πριν λίγες μέρες και δεν ξέρω ποιος έχει καλύτερη γεύση  :))

Αποσυνδεδεμένος Dr Salonius

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #151 στις: Μαρτίου 19, 2015, 23:46 »
Λέμυ με τί τον έστησες? Με microcoil ή απλή αντίσταση? Πες το σετάπ σου σε παρακαλώ. :)

Είναι η πρώτη φορά που κάποιος κάνει άμεση σύγκριση με το Βασιλιά και θα ήθελα να ξέρω λεπτομέρειες.

Δυστυχώς ο μεγάλος ο Φαινόμενο δεν είναι διαθέσιμος, και περιμένω πως και πως να έχει πάλι διαθεσιμότητα.

Αλήθεια ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμος? :dontknow:
Φίλε Κωνσταντίνε,εχω 2 ΙΑΤΤΥ εδω και 3 χρόνια, που τους εχω σετάρει με silica και με βαμβάκι,και micro coil και κανονική αντισταση και ΕΝΑ εχω να πω. Ο Βασιλιάς πέθανε,Ζήτω ο Βασιλιας!!!Ζητάω την τέλεια γεύση απο εναν ατμοποιητή και ο Phenomenon μου την δίνει απλόχερα και σε μεγαλύτερο βαθμό απο οτι ο ΙΑΤΤΥ!!!Και εννοείται οτι στο θέμα ευκολίας στησίματος τα μεγέθη ειναι μή συγκρίσιμα!!!

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #152 στις: Μαρτίου 19, 2015, 23:50 »
Μαλλον το δεύτερο πρεπει να είναι, αύριο μολις αδειασει θα το κοιταξω.

Οπότε για να μου λες πως αν η καμπανα δεν ειναι βιδωμενη, υπάρχουν διαρροές τοτε ο ρολος της ειναι ο ιδιος με αυτον του kayfun και δεν εχει σχεση με το ρόλο που έπαιζε η καμπανα στον ιαττυ για παραδειγμα. Κι ετσι μου λυθηκε και η απορία σχετικα με την καμπάνα.
πρεπει να ειναι παντα κλειστή.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #153 στις: Μαρτίου 19, 2015, 23:57 »
@ Dr Salonius

Φίλε μου κάτι σαν και την δική σου απάντηση περίμενα!!! :)

Θα περιμένω να γίνει διαθέσιμος ο μεγάλος και τον χτύπησα!!!

Σε ευχαριστώ :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #154 στις: Μαρτίου 19, 2015, 23:58 »
το λέω επειδή αναφέρθηκε ότι λειτουργεί μάλλον και σαν ρυθμιστής υγρού οπότε αν είναι κάπως ανοικτή και δεν υπάρχει πολύ βαμβάκι και δεν έχεις μικρή αντίσταση ...ίσως κάνει υπερτροφοδοσία. Μου θύμησε το ίδιο πρόβλημα που είχα με την Ιθάκη όταν είχα ανοικτή την τροφοδοσία από κάτω και άνοιγα και την καμπάνα.

Αποσυνδεδεμένος Philip

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
    • RentalDeals.gr
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #155 στις: Μαρτίου 20, 2015, 00:47 »
Υπάρχει σε κάποιο μαγαζί να περάσω να τον δώ?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #156 στις: Μαρτίου 20, 2015, 10:09 »
@Dr. Salonius.

Εδώ έχουμε βαρύγδουπες δηλώσεις και το θέμα αποκτά ενδιαφέρον!!! Ως γνωστόν, είμαι κυνηγός της γεύσης. Επίσης ως γνωστόν, ο ΙΑΤΤΥ είναι "μανούλα" στα γλυκά, με εξαίρεση τα 5 Pawns τα οποία έκαναν πραξικόπημα και επανέφεραν καθεστώς ρωσσογερμανικής κυριαρχίας με τις ευχές της Καλιφόρνια, αντί της βασιλείας. Ο Βασιλεύς επίσης, είχε ένα θεματάκι με τα καπνικά.

Θεωρείς τον Phenomenon καλό και για καπνικά?

Ήρθε η ώρα να συνταξιοδοτηθεί μήπως ο σύντροφος στις δοκιμές και συναγωνιστής 3.1ES, και να χώσει το "νέο" στο κουρμπέτι?

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #157 στις: Μαρτίου 20, 2015, 10:30 »
Έχω στην κατοχή μου εδώ και μία εβδομάδα τον Phenomenon Zest....όλα όσα έχουν ακουστεί σε αυτό το νήμα
περί ασυναγώνιστης γεύσης είναι 100% αποτύπωση της πραγματικότητας!  :respect:

Να διατυπώσω όμως τη μοναδική μου γκρίνια για τον ατμοποιητή, που όπως φαίνεται έχει διορθωθεί στην
Lite έκδοση: οι 2 εσωτερικές τρύπες του 1mm δίνουν πολύ σφικτή τζούρα, ουσιαστικά ακυρώνοντας το
AFC, αφού ήδη, με μία μόνο τρύπα ανοιχτή (2 δηλαδή) "μπούκωνε" η τροφοδοσία αέρα και δεν υπήρχε νόημα
παραπάνω ανοίγματος του AFC,  η τζούρα περιοριζόταν από τις εσωτερικές τρύπες.

Η λύση δόθηκε από το άνοιγμα των τρυπών στα 1.5mm η κάθε μία (3mm συνολικά) που έγινε από εμένα και που
είναι πολύ κοντά στα 2.8mm των τρυπών του Lite. Πλέον υπάρχει ρεαλιστική ρύθμιση τζούρας και δεν είναι
οπτικό "gimmick" η ρύθμιση του airflow από το AFC. Θεωρώ (με όλη την καλή μου διάθεση) πως πρέπει να υπάρχει
ενημέρωση για το συγκεκριμένο θέμα από τον κατασκευαστή και ίσως πρέπει η επόμενη φουρνιά των Zest να βγει
με το ίδιο setup που έχουν και οι Lite (όπου θεωρώ πως το airflow θα είναι παρόμοιο με την δική μου τροποποίηση).
Το ίδιο ισχύει και για τις τρυπούλες γεμίσματος, που αν ανέβουν στα 1.5mm++ νομίζω θα είναι πολύ πιο άνετο το
γέμισμα από επάνω (αν και προσωπικά, γεμίζω πάντα από κάτω).

Τα σπειρώματα και το φινίρισμα είναι σε κορυφαίο επίπεδο. Η διαφορά στην απόδοση μεταξύ των 2 καμπανών
είναι ορατή: πιο "in your face"  γεύση στην κωνική καμπάνα, στρογγύλευμα της απόδοσης των γεύσεων και πιο
βελούδινος ατμός (πιθανότατα λόγω των πολλαπλών στροβιλισμών του ατμού ανάμεσα στις 2 κοιλότητες) στην διπλή
καμπάνα.

Γενικότερα, αν μάθεις λίγο λίγες παραξενιές του, ανταμοίβει με το παραπάνω. Παρ' του τον αέρα και θα στο επιστρέψει
στο πολλαπλό. Σίγουρα, μέχρι στιγμής, ο κορυφαίος ατμοποιητής που έχει περάσει από τα χέρια μου, με προϋπόθεση
τις παραπάνω μετατροπές που επεσήμανα. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2015, 10:09 από johnnypatras »

Αποσυνδεδεμένος tsoupakas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Hurricane,Taifun GT 2 & GSL ,Squape,KF V4,KLP
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #158 στις: Μαρτίου 20, 2015, 12:00 »
Πάντως παιδιά υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των 2 καμπανων...Αυτή που μοιάζει με διπλή στρογγυλευει απίστευτα γεύση χτύπημα κτλ . Ακόμα και υψηλά mg νικοτίνης τα 'κατεβάζεις' πολύ ευχάριστα

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #159 στις: Μαρτίου 20, 2015, 13:19 »
μεγάλο μείον, το ότι δεν μπορείς να τραβήξεις το υγρό όταν είναι γεμάτος με σύριγγα.
τον γέμισα, δε μου αρέσει κάτι στο σετ απ, θέλω να αλλάξω αντίσταση και τώρα δεν μπορώ να τον αδειάσω..

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #160 στις: Μαρτίου 20, 2015, 13:45 »
[youtube]ATu7e2JisLU[/youtube]

Birdie num num!  :))

[youtube]91EzjG5O6j4[/youtube]
 

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #161 στις: Μαρτίου 20, 2015, 14:22 »
Χαχαχα και εμένα αυτό μου ήρθε στο μυαλό!!!

Sent from my LG-D802


Αποσυνδεδεμένος tsoupakas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Hurricane,Taifun GT 2 & GSL ,Squape,KF V4,KLP
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #162 στις: Μαρτίου 20, 2015, 14:50 »
μεγάλο μείον, το ότι δεν μπορείς να τραβήξεις το υγρό όταν είναι γεμάτος με σύριγγα.
τον γέμισα, δε μου αρέσει κάτι στο σετ απ, θέλω να αλλάξω αντίσταση και τώρα δεν μπορώ να τον αδειάσω..
Εαν μιλαμε για τον lite ,ειναι εφικτο... το καταφερα 1-2 φορες γυρνοντας τον αναποδα με την βελονα ηδη μεσα...

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #163 στις: Μαρτίου 20, 2015, 15:22 »
Αν γίνεται να γραφούν κάπου συγκεντρωμένες οι διαφορές μεταξύ Zest και Lite, θα σας ήμουν ευγνώμων.


Έχω στο νου μου την αγορά του Zest, αλλά με κρατάει η διαφορά των οπών εισόδου του αέρα, και η μικρότερη χωρητικότητά του.


Βλέπω οτι συνατμιστές έχουν και τους δυο... αν γίνεται ας γράψουν τις διαφορές.


Με ενδιαφέρει επίσης η διπλή καμπάνα... ο Lite με ποιά έρχεται?


Έχω μπερδευτεί. :-[

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #164 στις: Μαρτίου 20, 2015, 15:27 »

Με τη  διπλή έρχεται



μεγάλο μείον, το ότι δεν μπορείς να τραβήξεις το υγρό όταν είναι γεμάτος με σύριγγα.
τον γέμισα, δε μου αρέσει κάτι στο σετ απ, θέλω να αλλάξω αντίσταση και τώρα δεν μπορώ να τον αδειάσω..
Αν έχεις τον Lite τον γυρίζεις ανάποδα και ξεβιδώνεις το τανκάκι μαζί με την καμπάνα και έτσι έχεις πρόσβαση στην αντίσταση χωρίς να χάσεις το υγρό.



Θεωρείς τον Phenomenon καλό και για καπνικά?




Στο Αγρίνιο είχα χρόνια να πάρω την απόλυτη γεύση του
λογικά θα κάνει και σε άλλα καπνικά

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207008 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias