vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 9 χρήστες
ZoeM, dkostas, camber, Doubt, Tazz, manoslykos, Jorge, jim356, lounik

Twitter

VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit
« στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 13:54 »
Επιτέλους! 
Λίγο πριν κλείσει η χρονιά, έχω κι εγώ στα χέρια μου τα πολυαναμενόμενα mods Voopoo Drag 2 των 177W και Voopoo Drag mini των 117W.

Και τα δύο σε kit με τον ατμοποιητή Voopoo UFORCE T2.

Το Voopoo Drag 2 έχει ήδη παρουσιαστεί από φίλους συνατμιστές, αλλά κάποια στιγμή θα γράψω κι εγώ τη γνώμη μου, σίγουρα πριν το τέλος του χρόνου.

Η παρούσα παρουσίαση θα επικεντρωθεί στο Voopoo Drag mini των 117W και τον Voopoo UFORCE T2.

Από τη στιγμή που αναθεωρήθηκε η έκδοση του πολύ πετυχημένου Voopoo Drag με την έκδοση του Voopoo Drag 2, σε τι αποσκοπεί ουσιαστικά η συμπληρωματική έκδοση του Voopoo Drag mini;
Διατηρώντας τα κύρια και σημαντικά χαρακτηριστικά του μεγάλου αδελφού, το Voopoo Drag mini προσφέρει μικρότερες διαστάσεις, μικρότερο βάρος, πιο συμπαγή δομή και ενσωματωμένες μπαταρίες με συνολική χωρητικότητα 4400mAh
Eίναι δηλαδή ένα mod, που απευθύνεται σε πολύ ευρύ φάσμα του ατμιστικού κοινού. 
Προσφέρει πολύ υψηλή ποιότητα κατασκευής, μεγάλη αυτονομία, εργονομία, μικρές διαστάσεις και βάρος (συγκριτικά με το Voopoo Drag 2) και φυσικά τη βελτιωμένη έκδοση του GENE.FIT chipset.

To kit έρχεται στην παρακάτω συσκευασία, χαρακτηριστική όλων των συσκευών της Voopoo


Στο εξωτερικό του κουτιού υπάρχουν τα απαραίτητα scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας των συσκευών.

Το kit περιλαμβάνει τα παρακάτω


Το kit είναι διαθέσιμο στους παρακάτω χρωματικούς συνδυασμούς


Voopoo Drag mini mod


Το mod είναι κατασκευασμένο από κράμα ψευδαργύρου υψηλής ποιότητας και resin. 
H ποιότητα κατασκευής του είναι εμφανής από την πρώτη ματιά. 
Η βαφή του δείχνει επίσης να είναι πολύ καλή, αλλά αυτό μένει να διαπιστωθεί σε βάθος χρόνου. 
Το έχω στην κατοχή μου περίπου ένα μήνα και το χρησιμοποιώ καθημερινά, όχι ιδιαίτερα προσεκτικά. Σ’ αυτό το χρονικό διάστημα, η βαφή δείχνει να είναι ανθεκτική και διατηρείται άψογη.

Μπορεί να δεχθεί άνετα ατμοποιητές με διάμετρο μέχρι και 25mm
O 510 ατσάλινος ελατηριωτός πόλος που βρίσκεται στην πάνω βάση του και η υποδοχή του είναι ελαφρώς υπερυψωμένη. 
Το γεγονός της υπερύψωσης της βάσης υποδοχής του 510 πόλου έχει επισύρει πολλά αρνητικά σχόλια κυρίως για λόγους αισθητικής, αλλά και ασφάλειας σε ενδεχόμενες πτώσεις και έχει χαρακτηριστεί ίσως ως η μοναδική ατέλειά του. 
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω αυτές τις επιφυλάξεις, θα έλεγα πως η αισθητική ατέλεια, από τη μια δεν είναι και τόσο ορατή κι από την άλλη, αυτή η υπερύψωση, προστατεύει ουσιαστικά τη μεταλλική επιφάνεια της πάνω βάσης του mod από ενδεχόμενες φθορές στη βαφή, κατά το βίδωμα και ξεβίδωμα των ατμοποιητών. 
Δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για σχεδιαστική και κατασκευαστική αστοχία ή αν είναι συνειδητή επιλογή.


Στην κάτω βάση, τη βάση στήριξής του, εκτός από τα αναγραφόμενα που φαίνονται στη φωτογραφία, υπάρχουν και τέσσερις οπές διαφυγής αερίων.


Η μια μεγάλη παράπλευρη έδρα είναι κατασκευασμένη από πολύ υψηλής ποιότητας και πολύ όμορφων χρωματικών επιλογών resin.


Στην άλλη μεγάλη παράπλευρη έδρα αναγράφεται η λέξη DRAG που την καλύπτει σχεδόν εξολοκλήρου. 
Η μαύρη ματ αντιολισθητική βαφή των μεταλλικών μερών κι η resin έδρα, συμβάλουν στο πολύ καλό και σταθερό κράτημα του mod. Συνεπικουρούν στο πολύ καλό και βολικό κράτημα οι ιδιαίτερες καμπυλώσεις όλων ακμών και των κορυφών του.
Εργονομικά είναι άψογο.


Στην πρόσοψή του και σε κατακόρυφη διάταξη υπάρχουν με σειρά από πάνω προς τα κάτω το fire button, η οθόνη, τα πλήκτρα επιλογών και η θύρα φόρτισης micro usb. Το fire button και τα πλήκτρα επιλογών έχουν ασημί χρώμα, είναι πολύ ευδιάκριτα πάνω στο σώμα του mod και λειτουργικά είναι άριστα.
Στην φωτεινή και ευανάγνωστη οθόνη του αναγράφονται το επιλεγμένο mode, η ισχύς, η τιμή της αντίστασης, η τάση κι η διάρκεια της τζούρας. Επίσης φαίνεται και η στάθμη φόρτισης των δύο ενσωματωμένων μπαταριών ξεχωριστά.


Το mod έχει πάρα πολύ καλή ευστάθεια και είναι απόλυτα συμπαγές. Η ποιότητα κατασκευής του είναι υποδειγματική.
Πριν γράψω και λίγα λόγια για το εσωτερικό του mod, παραθέτω ολόκληρο το εγχειρίδιο οδηγιών  του, ώστε να δει κανείς αναλυτικά τις οδηγίες χρήσης, τις δυνατότητες και τις επιλογές, τις ασφάλειες και τα συστήματα προστασίας και τα τεχνικά χαρακτηριστικά.



Το mod το οδηγεί το πασίγνωστο και εξαιρετικό Gene chip στην ανανεωμένη και βελτιωμένη του έκδοση GENE.FIT
Οι επιδόσεις του συγκεκριμένου chipset είναι γνωστές και καθολικώς καταξιωμένες και αναγνωρισμένες. 
Προσφέρει ακαριαίο firing, πολύ καλά ρεύματα, υπερπλήρη συστήματα προστασίας τόσο των λειτουργιών, όσο και του ίδιου του chipset.
Η παρουσία του GENE.FIT στο εσωτερικό του Voopoo Drag mini, σε συνδυασμό με την εξαιρετική ποιότητα κατασκευής του κάνουν το συγκεκριμένο mod πολύ ξεχωριστό.


Ως αγορά συνίσταται ανεπιφύλακτα και κατατάσσεται στις κορυφαίες επιλογές της κατηγορίας. 
Για όσους θέλουν ένα mod συμπαγές, υψηλής ποιότητας κατασκευής, ικανοποιητικής ισχύος, μεγάλης αυτονομίας, με ενσωματωμένες μπαταρίες, μικρών διαστάσεων και βάρους, εργονομικό, λειτουργικά άψογο και εφοδιασμένο με ένα από τα κορυφαία chipsets της αγοράς, το Voopoo Drag mini είναι εδώ κι είναι εξαιρετική επιλογή.

Στην παρούσα χρονική συγκυρία το Voopoo Drag mini διατίθεται στην αγορά μόνο ως kit σε συνδυασμό με τον subohm ατμοποιητή UFORCE T2, αλλά θέλω να πιστεύω πως σύντομα θα αυτονομηθεί.

UFORCE T2


Ο UFORCE T2 είναι ο subohm ατμοποιητής που συμπληρώνει το kit. 
Είναι ένας ατμοποιητής διαμέτρου 25mm στη βάση του, αλλά φτάνει σε μέγιστη διάμετρο 28mm στο tank. 
H ποιότητα κατασκευής του είναι πάρα πολύ καλή  κι η σχεδίασή του πολύ όμορφη.

Απότελείται από πέντε μέρη, συμπεριλαμβανομένης και της αντίστασης: βάση, αντίσταση, tank, top cap και refill cap μαζί και επιστόμιο.

Στη βάση του υπάρχουν τρεις μεγάλες οπές για την εισαγωγή του αέρα. 
Το δακτυλίδι της ρύθμισης της εισαγωγής του αέρα περιστρέφεται εύκολα, διατηρεί πολύ σταθερά την επιλογή και περιορίζεται η περιστροφή του από δύο stops, ένα στην εντελώς ανοικτή θέση κι ένα στην εντελώς κλειστή θέση.
Το σύστημα του airflow λειτουργεί ομαλότατα και αθόρυβα. Η τζούρα του είναι smooth σε ικανοποιητικό επίπεδο.


Ο ατμοποιητής έρχεται με δύο αντιστάσεις. Και οι δύο είναι μονές και τύπου mesh.
H UFORCE P2 των 0,6Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 24-28W και η UFORCE N1 των 0,13Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 70-80W
Από τις δύο αυτές αντιστάσεις, καλύτερο αποτέλεσμα πήρα προσωπικά από της δεύτερη. Όχι τόσο στο θέμα της έντασης ή της ανάλυσης της γεύσης, όσο στη λειτουργία της. Ομαλότερη ροή του αέρα στο airflow, πιο αθόρυβη τζούρα, φυσιολογικά μεγαλύτερη παραγωγή ατμού και πιο smooth αίσθηση.


Είναι πολύ θετικό το γεγονός πως αν κι ο ατμοποιητής έρχεται με δύο αντιστάσεις, αυτές που προανέφερα, μπορεί να δεχθεί δέκα διαφορετικές αντιστάσεις με πολλές και διαφορετικές δυνατότητες.

Ο ατμοποιητής έρχεται με δύο tanks ένα με χωρητικότητα 5ml κι ένα με χωρητικότητα  3,5ml. Όμως, επίσης θετικό, μπορεί να δεχθεί εναλλακτικά και άλλα τρία tanks με χωρητικότητες 2ml, 5,5ml και 8ml.

Η εισαγωγή του του υγρού στην αντίσταση κι η διαπότιση του βαμβακιού γίνεται από τέσσερις μεγάλες οπές σε κατακόρυφη διάταξη, που εξασφαλίζουν την ομαλή κι απρόσκοπτη εισαγωγή του υγρού στην αντίσταση.

Το refill cap και top cap είναι μαζί και αποτελούν ένα ενιαίο τμήμα. 
Η αποκάλυψη της οπής αναπλήρωσης του υγρού γίνεται συρταρωτά, πιέζοντας ένα σημείο που επισημαίνεται με μια χαρακτηριστική τριγωνική σήμανση. 
Η οπή είναι ικανοποιητικά μεγάλων διαστάσεων κι η αναπλήρωση μπορεί να γίνει με ακροφύσιο οποιουδήποτε μεγέθους. 
Το refill cap και το top cap ασφαλίζουν μεταξύ τους με πλήρη στεγανότητα.


Τέλος, ο ατμοποιητής ολοκληρώνεται με το 810 resin επιστόμιό του, που συγκρατείται στο top cap με δύο o rings και είναι πανέμορφο. Μπορεί να αντικατασταθεί με οποιοδήποτε άλλο 810 επιστόμιο φυσικά, αν ο ατμοποιητής ανεξαρτοποιηθεί από το Voopoo Drag mini, αλλά με το συγκεκριμένο mod, δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή επιστομίου, αφού η resin έδρα του mod και το επιστόμιο είναι κατασκευασμένα από resin ίδιας και ταιριαστής χρωματικής επιλογής.

Οι επιδόσεις του ατμοποιητή είναι πολύ καλές κι η κατασκευή του είναι ποιοτικά από τις κορυφαίες. 
Οι επιδόσεις του κυμαίνονται ελαφρώς υψηλότερα από τον μέσο όρο αυτής της κατηγορίας subohm ατμοποιητών, αλλά ταυτόχρονα δεν διακρίνεται και για ιδιαίτερες καινοτομίες. 
Αξιοσημείωτο θετικό είναι το γεγονός της μεγάλης γκάμας των αντιστάσεων που δέχεται, γεγονός που θα επιτρέψει στον κάθε ατμιστή να ικανοποιήσει τις ιδιαίτερες προτιμήσεις του και να βρει την αντίσταση του γούστου του.

Κλείνοντας θα έλεγα συνοπτικά πως το Voopoo Drag mini επιβεβαιώνει τις μεγάλες προσδοκίες και κατατάσσεται ως κορυφαίο στην κατηγορία του. Ο δε subohm ατμοποιητής Voopoo UFORCE T2 θα έλεγα πως είναι ένας πολύ καλός subohm ατμοποιητής, λίγο πάνω από το μέσο όρο της κατηγορίας, με πολλές δυνατότητες προσαρμογής στο γούστο του κάθε ατμιστή, λόγω του εύρους των διαθέσιμων επιλογών αντίστασης. 
Η λειτουργία του είναι ομαλότατη, η στεγανότητά του άψογη κι οι γευστικές του επιδόσεις καλές.


Εδώ ένα συγκριτικό διαστάσεων των Voopoo Drag 2 και Voopoo Drag mini, αλλά και συγκριτικό με την παλαιότερη έκδοσή του Voopoo Drag


Θετικά (+)
Ποιότητα κατασκευής
Εξαιρετικό chipset
Εργονομία
Αυτονομία
Σχεδίαση-εμφάνιση
Μεγάλο εύρος επιλογής αντιστάσεων
Στεγανότητα του ατμοποιητή
Αθόρυβο και smooth airflow
Εύκολη αναπλήρωση υγρού
Καλή ποιότητα γεύσης και ισορροπία έντασης της γεύσης
 
Αρνητικά (-)
Υπερυψωμένος πόλος
Ατμοποιητής χωρίς ιδιαίτερες καινοτομίες




Voopoo's Official Website

Ευχαριστώ για την ανάγνωση

 
 

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 14:35 »
όπως πάντα βέβαια , άψογη παρουσίαση .

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 18:55 »
Συνηγορώ κι εγώ στα περί άψογης παρουσίασης. :respect:

Το τμήμα marketing της εταιρείας τους κατάφερε αρχικά να μου εξάψει την περιέργεια με αυτό το FIT mode, αλλά...  ;) 

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 28, 2018, 19:33 »
Άψογη παρουσίαση όπως πάντα και φυσικά συμφωνώ απόλυτα με τα θετικά του και αρνητικά του.
Μάλλον θα πρέπει να το σκεφτείς για Βίντεο παρουσιάσεις……... ;)

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 29, 2018, 00:33 »
Μετά τις δοκιμές, το kit χωρίστηκε. Τώρα εναλλάσσονται  στο Voopoo mini στις εξόδους μου οι Phenomenon Lite, Cloudone V2,και Hussar. Ενίοτε κι ο Zenith.
Με αντιστάσεις από 0,8Ω και πάνω. Κι έτσι με φρεσκοφορτισμένο το μοντάκι έχω ικανοποιητικότατη αυτονομία. Μέσα σε οποιαδήποτε τσέπη χωράνε το σετάκι κι ένα μπουκαλάκι υγρό.

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 13:16 »
Αναρωτιεμαι αν βαφη του μοντακιου αντεξε στο χρονο(αν μπορεις να μας κανεις ενα update)..Αν βελτιωσαν και τη μαυρη βαφη τους μιλαμε για πολυ καλο value :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 13:52 »
Προσωπικά δεν το έχω πια, το έδωσα σε φίλο που το χρειαζόταν εδώ και καιρό. Έχω δει αρκετά να τους έχει φύγει λίγο το χρώμα στις γωνίες όμως.. Όχι στα χάλια που γίνονταν το πρώτο μαύρο Drag, η βαφή δείχνει να είναι πιο ανθεκτική στο 2. Αλλά και πάλι..

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 08, 2019, 14:26 »
Εγώ το έχω σε καθημερινή χρήση και επιβεβαιώνω όσα λέει ο Μάκης. 

Απ: VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 18, 2019, 19:22 »
Ρε παιδια εσεις που το εχετε τελικα αξιζει η αγορα του;

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: VOOPOO DRAG mini και UFORCE T2 kit
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 18, 2019, 20:15 »
Αξίζει και με το παραπάνω. Η γνώμη μου είναι να πάρεις την νέα έκδοση (platinum) για να αποφύγεις και το μοναδικό αρνητικό του που είναι η ευαίσθητη στη φθορά βαφή.
Αυτή η νέα platinum έκδοση δεν είναι ακόμη διαθέσιμη. Κι εγώ την είδα από τις αναρτήσεις της εταιρείας στο forum μας.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2019, 13:56 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8336 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180647 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59791 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15665 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136144 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085335 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35419 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12