vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Zenith tank by Innokin

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #405 στις: Ιουνίου 03, 2018, 19:53 »
Η λαστιχίλα είναι χαρακτηριστικό κάποιων υγρών. Όταν το ανιχνεύσω σε δοκιμές υγρών σε μαγαζιά, φεύγω μακριά.
Υγρό στο στόμα... μπορεί να κουράζονται οι αντιστάσεις με τα υγρά αυτά στα watts που τις χρησιμοποιείς; Πρώτο βήμα: κάθε βράδυ συμπλήρωνε ξανά το τανκ μέχρι πάνω.
Πλένονται μια χαρά: τις αφήνεις σε ζεστό νερό να μουλιάσουν. Μετά χώνεις ένα κατσαβιδάκι (2mm διάμετρο) στο κέντρο του πηνίου της κεφαλής και το περιστρέφεις να γδαρθεί η μάκα. Την ξεπλένεις με μπόλικο τρεχούμενο ζεστό νερό και κάθε τόσο την φυσάς από την κορυφή της για να φύγει η μάκα εντελώς. Την αφήνεις να στεγνώσει μια μέρα τουλάχιστον.
Αν δεν πιάσει αυτό, κλείνεις με τα δάχτυλά σου την εισαγωγή αέρα στη βάση, γεμίζεις την κεφαλή με ζεστό νερό και φυσάς με δύναμη από την κορυφή της να πιεστεί το νερό να περάσει έξω από τις "βαμβακωμένες" τρύπες εισαγωγής του υγρού. Έτσι ασπρίζει το βαμβάκι μετά από μερικές επαναλήψεις τις διαδικασίας.  

Αποσυνδεδεμένος giannis63

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #406 στις: Ιουνίου 03, 2018, 20:06 »
θα δοκιμασω και τα 2
να σε ευχαριστησω πολυ για τα σχολια σου
καλα ατμισματα....

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #407 στις: Ιουνίου 03, 2018, 21:28 »
Μια απο τα ιδια και εδω... Για εναν περιεργο λογο οι αντιστασεις μου μπουκωνουν σχετικα γρηγορα... Πανω κατω καθε 7 μερες τις αλλαζω ομως ηδη απο την 3η περιπου μερα αρχιζω να αισθανομαι ενα μπουκωμα στη τζουρα... Σαν πιο σφιχτη δηλαδη ενω παντα ατμιζω με ολες τις τρυπες ανοιχτες! Και η γευση χανεται σιγα σιγα! Το υγρο που ατμιζω κατα κυριο λογο ειναι Tribeca (κλωνος) 50/50, και δεν βλεπω παρολα αυτα να αλλαζει εντονα χρωμα. Παραμενει κιτρινο-χρυσαφι. By the way, μιλαω για την 1,6 στα 10W σταθερα.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #408 στις: Ιουνίου 03, 2018, 22:38 »
Αν ξεκινάς από την αρχή με όλες τις τρύπες ανοιχτές και έχεις θέμα μπουκώματος σε τόσο σύντομο χρόνο, τότε δεν έχεις άλλη διαθέσιμη αύξηση αέρα (κάτι που έχω εγώ με την 1.8Ω, όταν αρχίζει και σφίγγει η τζούρα μου λόγω μπουκώματος, επειδή ξεκινάω με μία-δύο τρύπες ανοιχτές, ανάλογα με το υγρό μου).

Οπότε πρέπει, για αρχή, να κοιτάξεις τον τρόπο που ατμίζεις. Θέλει συνέχιση του ρουφήγματος της τζούρας σου και μετά που θα αφήσεις το fire, ώστε να ποτιστεί επαρκώς το βαμβάκι της κεφαλής πριν την επόμενη τζούρα σου. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι χρειάζεσαι συντομότερο πάτημα του fire, αν δεν έχεις συνηθίσει την πιο μακρόσυρτη MTL τζούρα. Αν δεν προλαβαίνει να σου αρπάξει επαρκώς το σύρμα της κεφαλής, αυξάνεις λίγο τα watts.

Αν κι αυτό δεν δουλέψει, τότε ευθύνεται το υγρό που αφήνει υπερβολικά κατάλοιπα υπό αυτές τις συγκεκριμένες συνθήκες ατμίσματος.
Για να μην αλλάξεις υγρό, θα πρέπει να αλλάξεις την 1.6Ω κεφαλή με την 0.8Ω (με τα δικά της watts, βέβαια). Γι' αυτήν την κεφαλή θεωρείται ότι χρησιμοποιείς όλες τις τρύπες αέρα ανοιχτές. 

Πάντως, γενικά, κάθε κεφαλή στην πρώτη χρήση της την ξεκινάς από λιγότερα watts από τα αναγραφόμενα πάνω της και ανεβαίνεις σταδιακά για να στρώσει. Φυσικά, πάντα ατμίζεις με τον τρόπο της τζούρας που ανέφερα παραπάνω. Έτσι αυξάνεται η διάρκεια ζωής της κεφαλής.

Επίσης, κάθε βράδυ ξαναγεμίζεις το tank με φρέσκο υγρό, για να "διαλυθούν" κάπως τα κατάλοιπα ατμοποίησης της προηγούμενης μέρας.

Αν όλα αυτά δεν βελτιώσουν την κατάσταση, τότε ή αλλάζεις υγρό ή εταιρεία παραγωγής του ίδιου υγρού ή αλλάζεις ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος Johnathan

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #409 στις: Ιουνίου 03, 2018, 23:05 »
Τωρα που το σκεφτομαι η αληθεια ειναι πως κανω το ακριβως αναποδο. Δηλαδη πρωτα αφηνω την τζουρα και μετα το fire. Οπως και να'χει θα ακολουθησω τις συμβουλες σου και βλεπουμε. Χιλια ευχαριστω!!

Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #410 στις: Ιουνίου 04, 2018, 00:20 »
Καλησπέρα. Έχω εδώ και καιρό ξαναγυρίσει σε τσιγάρο λόγω των σπαστικών γουργουρισμάτων, διαρροών, κτλ τα γνωστά σε όλους(Δουλευα τελευταία ενα aspire pockeX και παλαιότερα ενα mod pen stick της SMOK). Λέω να επενδύσω πάλι κάποια λεφτά και να πάρω τον zenith 4μλ μαζί με το μοντάκι Eleaf Invoke 220W που παίρνει και δύο μπαταρίες για να έχω αυτονομία 2-3 μέρες

Θα έχω κάποιο θέμα με το συγκεκριμένο μοντ, το έχει δουλέψει κανείς με τον Zenith;

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #411 στις: Ιουνίου 04, 2018, 00:39 »
Για το invoke, ρίξε μια ματιά:
http://vaping.gr/index.php/topic,37827.0.html

Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #412 στις: Ιουνίου 04, 2018, 14:32 »
Το παράγγειλα μαζί με τον Zenith . Συνολικό κόστος μαζί με 2 μπαταρίες samsung 30Q 90 ευρώπουλα

Αποσυνδεδεμένος galandar

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #413 στις: Ιουνίου 09, 2018, 16:42 »
Έχει 3 μέρες που θυμίζω το Gaucho της Lamda στον Zenith στην 0.8 σε όλο το εύρος (15.5 με 16 κυρίως αλλά το έχω πάει και 17 18) και το μοναδικό που με αφήνει είναι  μια μεταλλική γεύση. Που και που μου δίνει τη γεύση του υγρού αλλά τις περισσότερες φορές κάτι άγευστο με υποψία μετάλλου. Το airflow στις 3 τρύπες. Κάνω κάτι λάθος;; Τον έχω πλύνει και 2 φορές. Με την ίδια αντίσταση που αλλοίωνε και ένα άλλο υγρό το αλλά λόγω ότι ήταν 70/30 VG/PG
σκέφτηκα ότι ίσως φταίει η αναλογία. Έχει κανείς άλλος θέμα με την 0.8;;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #414 στις: Ιουνίου 09, 2018, 19:43 »
Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Ό,τι μπορούσα να πω για να βοηθήσω, τα έχω γράψει εδώ στο νήμα.
Αν μπορεί κάποιος άλλος να βοήθησει, ας προστρέξει.

Πάντως, το ότι "πού και πού δίνει τη γεύση του υγρού" υπονοεί ότι κάτι τρέχει με τον τρόπο που ατμίζεις και δεν ποτίζει καλά το βαμβάκι της κεφαλής.
6 σχόλια πιο πριν έγραψα και κάποια τελευταία tips σχετικά με το θέμα.
Δοκίμασε περισσότερες τρύπες αέρα ανοιχτές. Και "επιμήκυνε" λίγο την τζούρα σου και μετά που θα αφήσεις το fire button, για να μπορέσει να ποτιστεί το βαμβάκι της κεφαλής για την επόμενη τζούρα σου.

Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #415 στις: Ιουνίου 10, 2018, 00:46 »
Παρέλαβα τον Zenith στα 4ml

Έριξα μερικές σταγόνες υγρό στις τρύπες της αντίστασης περιμετρικά και στο κέντρο.
Τοποθέτησα την αντίσταση και το γέμισα λίγο παραπάνω από τη μέση. Το άφησα κάνα 20άλεπτο και πάω να κάνω την πρώτη τζούρα άλλα τζίφος. Ακούγονται συνεχόμενα γουργουρητά και κάτι σκασίματα. Εντωμεταξύ όταν πατάω άλλα αντί να ρουφάω φυσάω προς τα μέσα βγαίνει ένας τόνος καπνός απο τις τρύπες αέρα.Τρώω την πρώτη απογοήτευση

Δοκιμάζω και βάζω την 0,8 αντίσταση χωρίς dripping αυτή τη φορά και πάλι τα ίδια.

Υποτιθεται το πήρα αυτό για να μην έχω αυτά τα προβλήματα. Ξέρει κανείς τι παίζει;
Τα ίδια μου έκανε και στο Aspire PockeX

Το υγρό είναι ενα Natura - Virginia (Mix Shake)

Τα Watt τα στην 1.6 έπαιξα απο 10 εως 14 και στην 0.8 απο 15 εως 18

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #416 στις: Ιουνίου 10, 2018, 07:07 »
Τα γουργουρητά σημαίνουν ότι παραπότισες την κεφαλή. Γύρισέ τον Zenith ανάποδα, ξεβίδωσε τη βάση και σκούπισέ την. Βγάλε την κεφαλή και σκούπισέ την. Σκούπισε και το κάτω πλαίσιο του τανκ.
Ξεκίνα να δουλεύεις τις κεφαλές από χαμηλότερα watts από τα αναγραφόμενα πάνω τους και ανέβαινε σταδιακά.
Στην 0.8Ω άνοιξε περισσότερο τον αέρα.

Αποσυνδεδεμένος Bill-Βασιλης

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #417 στις: Ιουνίου 10, 2018, 11:51 »
Δυστυχως εχω ολα τα παραπανω προβληματα.Τον ειχα αγορασει απο τους πρωτους σχεδον,οι αντιστασεις της συσκευασιας ηταν πολυ καλες.

 Ολες οι επομενες που αγορασα (και ειναι καμμια 10αρια ) ηταν ολες επιεικως απαραδεκτες

Μετα απο αρκετο καιρο παρατημενο του εδωσα μια τελευταια ευκαιρια ,αγοραζοντας αλλες δυο μη τυχον εχει ''αλλαξει'' η παρτιδα και βγουν σωστες

Φυσικα δεν ξεχνω και την οξειδωση μολις τον εβαλα σε ξυδι/σοδα για καθαρισμο οπως κανω σε ολους τους ατμοποιητες μου

Υπ οψιν ποτε δεν βρεχω τις αντιστασεις ,αλλα τις αφηνω 2/3 ωρες να ποτισουν 

Αποσυνδεδεμένος sakissalonika

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #418 στις: Ιουνίου 10, 2018, 13:27 »
Μου κάνουν εντύπωση τα παραπάνω προβλήματα.
Τον δουλεύω καθημερινά εδώ και 2 μήνες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Έχω τον 4ml και φίλος μου έχει τον 2ml και δουλεύουν άψογα.

Μήπως υπάρχει κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Zenith tank by Innokin
« Απάντηση #419 στις: Ιουνίου 10, 2018, 13:38 »
Δεν τον έχω τον ατμοποιητή και πάει καιρός που έχω να χρησιμοποιήσω mtl αλλά από ότι θυμάμαι το γουργουρισμα είναι για τις πρώτες τζούρες..μετά δεν υφίσταται εκτός και αν είναι προβληματική η κεφαλή ή ο θάλαμος χάνει την υποπίεση λόγω αποτυχίας στεγανοποίησης

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364