vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, white varadero, Jorge, tapantari

Twitter

Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« στις: Σεπτεμβρίου 17, 2011, 14:15 »

Μόλις πριν από λίγο παρέλαβα το πακέτο Nobacco Giant για δοκιμή.
Το μόνο σιγουρο είναι οτι στην συγκεκριμένη συσκευή εκείνο που ανυπομονώ  να δοκιμάσω είναι τις μπαταρίες σε λειτουργία Passthrough.
Τρόποι γεμίσματος, χρόνος φόρτισης μπαταριών και λειτουργία Passthrough σε λίγες μέρες, αν και για να είμαι ειλικρινής πολλά απο αυτά είναι  ήδη γνωστά.
Το μόνο σιγουρο είναι οτι τα συγκεκριμένα review  έχουν συγκεντρωμένες όλες τις πληροφορίες και βοήθειες για έναν νέο κάτοχο του πακέτου.
Σε λίγες μέρες εντυπώσεις, παρατηρήσεις και επιλύσεις τυχόν προβλημάτων.
Ευχαριστώ την Nobacco για την ευκαιρία που μας δίνει για την δοκιμή του ολοκληρωμένου πακέτου και επίσης τα μέλη αυτου του φόρουμ για την εμπιστοσύνη που δείχνουν απέναντι μου.
Είναι το τελευταίο μου review και υπόσχομαι να είναι οσο το δυνατόν καλύτερο και κατατοπιστικότατο.       
                                     Το πακέτο που παρέλαβα περιέχει μεσα τα εξής.


                                       2   Μπαταρίες 900mAh με Passthrough
                                       3   Giant ατμοποιητές με τα φίλτρα
                                       3   Στρογγυλά επιστόμια (πιπάκια)
                                       3   Flat επιστόμια (πιπάκια)
                                       1   Φορτιστή USB
                                       1   Αντάπτορα 220V-5V
                                       1   Καλώδιο USB Passthrough
                                       1   Δερμάτινη θήκη μεταφοράς
                                       1  Οδηγίες Χρήσης στα Ελληνικά





Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2011, 21:39 »
Εδώ και τρεις ημέρες είμαι κάτοχος και χρήστης του Giant από τη Nobacco, το οποίο είχαν την καλοσύνη να μου παραχωρήσουν από την εταιρεία ως έναν από τους 5 δοκιμαστές. Ήρθε λοιπόν η ώρα να γράψω το επίσημο review μου για αυτή τη συσκευή.

Καταρχήν όταν ανοίγουμε το πακέτο, αντικρίζουμε μια καλαίσθητη θήκη με μαλακιά επικάλυψη απομίμησης δέρματος και σκληρό εσωτερικό ώστε να μην λυγίζει, ένα καλώδιο mini-usb και τρία μαλακά λαστιχένια κυλινδρικά επιστόμια.



Uploaded with ImageShack.us

Ανοίγοντας τη θήκη βρίσκουμε ένα πλήρες πακέτο ηλεκτρονικού τσιγάρου το οποίο περιέχει τρεις ατμοποιητές Giant dual coil (σύμφωνα με την εταιρεία) με μαλακό λαστιχένιο πλακέ επιστόμιο για τον καθένα, δύο μπαταρίες 900 mah με λειτουργία pass-through όπως θα αναλύσουμε αργότερα, έναν USB φορτιστή και τον αντίστοιχο αντάπτορα για οικιακή πρίζα.



Uploaded with ImageShack.us

Εδώ βλέπετε τα δύο πλήρη ατμοτσίγαρα συναρμολογημένα, το ένα με πλακέ επιστόμιο και το άλλο με στρογγυλό, ώστε να καλύπτονται οι απαιτήσεις κάθε ατμιστή.



Uploaded with ImageShack.us

Και εδώ τα δύο επιστόμια. Να θυμίσω ότι ο κάθε ατμοποιητής έρχεται με δικό του πλακέ και στογγυλό επιστόμιο.
Τα επιστόμια ασφαλίζουν ερμητικά χάρη στο χοντρό λαστιχένιο υλικό τους και εμπνέουν τόση σιγουριά ώστε άφοβα να κρεμιέται το ατμοτσίγαρο στα χείλη μόνο από αυτά χωρίς να φοβάται κανείς ότι θα βγει το επιστόμιο.
Μοναδική μικρή ένσταση είναι ότι λόγω του υλικού τους καμιά φορά γίνονται μαγνήτης για μικρά "χνούδια" που αγκιστρώνονται στο λάστιχο, αλλά τίποτα που δεν αφαιρείται πανεύκολα με το δάχτυλο.



Uploaded with ImageShack.us



Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 29, 2011, 22:56
Συνεχίζω εδώ γιατί δεν με αφήνει το σύστημα να το δημοσιεύσω σε ένα ποστ.

Ο ατμοποιητής σύμφωνα με την εταιρεία χωρά 4ml υγρό. Προσωπικά στο γέμισμα που του έκανα με προσεκτική μέτρηση, στα 3,2 ml είχα διαρροή από κάτω που σημαίνει ότι ο ατμοποιητής γέμισε. Και πάλι όμως θεωρώ ότι είναι πολύ καλή ποσότητα υγρού που θα καλύψει τις απαιτήσεις των περισσότερων.
Να σημειώσω ότι σε όλες επαναγεμίσεις και άτμισμα τριών ημερών δεν υπήρξε διαρροή ποτέ εκτός από την υπερχείλιση της πρώτης ημέρας. Εδώ ο ατμοποιητής και το πλούσιο απορροφητικό υλικό του.



Uploaded with ImageShack.us

Προχωράμε στις μπαταρίες. Όπως είπα έχουν χωρητικότητα 900mah σύμφωνα με την εταιρεία, κλείδωμα 5 κλικ από το κουμπί (χωρίς να αναβοσβήσουν όταν κλειδώνουν και ξεκλειδώνουν) και δυνατότητα χρήσης ως pass-through  με ένα απλό καλώδιο mini-usb, ενώ φορτίζουν ταυτόχρονα όταν χρησιμοποιούνται με αυτόν τον τρόπο.
Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό που θεωρώ πάρα πολύ χρήσιμο στις μπαταρίες για πολλούς λόγους, Πρώτον γιατί δεν χρειαζόμαστε έξτρα pass-through για να ατμίσουμε ενώ βρισκόμαστε στον υπολογιστή. Δεύτερον γιατί πολλοί μπορούμε με αυτόν τον τρόπο να "τη βγάζουμε" με μια μπαταρία την ημέρα.
Σκεφτείτε κάποιον που δουλεύει σε γραφείο. Ατμίζει όλη την ημέρα στη δουλειά με σε λειτουργία pass-through και όταν φεύγει, απλά βγάζει το καλώδιο και έχει φορτισμένη την μπαταρία του για το απόγευμα και το βράδυ. Εξαιρετική ιδέα.
Ένα τρίτο πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό αυτών των μπαταριών είναι ότι μπορεί να σε σώσουν σε μια κακιά στιγμή που έχεις ξεχάσει τον φορτιστή σου, ή σου κάηκε ή οτιδήποτε. Σχεδόν όλοι μας έχουμε ένα καλώδιο mini-usb, άρα υπολογιστής και καλώδιο ίσον απροβλημάτιστο άτμισμα και φόρτιση, με αυτή την μπαταρία.
Εδώ απεικονίζεται η υποδοχή για το mini-usb καλώδιο, που αποκαλύπτεται μόλις ξεβιδώσουμε τη μικρή μεταλλική πλάκα με το σήμα της Nobacco στο κάτω μέρος της μπαταρίας.



Uploaded with ImageShack.us


Αφού τελείωσα με το φωτογραφικό ρεπορτάζ θα προχωρήσω τώρα σε αυτό που κυρίως ενδιαφέρει, δηλαδή την ατμιστική εμπειρία που προσφέρει και στο τέλος θα κάνω μια ανάλυση των θετικών και αρνητικών επιμέρους στοιχείων του.

Ο ένας ατμοποιητής γεμίστηκε και ατμίστηκε με Freedom στα 12mg που αποτελεί το all day vaping υγρό μου, ο άλλος με Malibu 12mg και ο τρίτος με Tiki 12mg, όλα της Halo.

Στις πρώτες τζούρες, όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα, ο ατμοποιητής είναι "διστακτικός" στην απόδοση. Μετά από λίγο όμως αρχίζει να αποδίδει σωστά και θεωρώ ότι η απόδοσή του κορυφώθηκε μετά από 2-3 ώρες συνεχούς ατμίσματος.
Η εντύπωση που διαμόρφωσα για αυτούς τους ατμοποιητές σε χρήση με τις συγκεκριμένες μπαταρίες, και όπως θα δείτε παρακάτω είναι σημαντικό αυτό, είναι η εξής. Καλή παραγωγή ατμού, σωστή απόδοση της γεύσης αλλά λίγο "αναιμική", και μέτριο χτύπημα.
Πιο αναλυτικά ο ατμός είναι χλιαρός σε θερμοκρασία, θα μπορούσε να είναι πιο ζεστός όπως συμβαίνει συνήθως με τους carto, αλλά πιστεύω ότι η απόσταση που μεσολαβεί μέχρι να φτάσει στο στόμα μας και λόγω του επιστομίου συμβάλλουν στο να ψυχθεί.
Η γεύση αποδίδεται πιστά, αλλά δεν είναι πολύ έντονη. Περιέχει όλα τα αρώματα που έχω καταφέρει να εντοπίσω στα συγκεκριμένα υγρά με διάφορους ατμοποιητές, αλλά σε μέτρια ένταση το καθένα. Το αποτέλεσμα είναι πολύ ικανοποιητικό αλλά χωρίς τυμπανοκρουσίες.
Το χτύπημα είναι με μια λέξη μέτριο. Μπορείς να εκμαιεύσεις παραπάνω με απανωτές τζούρες, μιας και ο ατμοποιητής δεν "κολώνει" με τίποτα αλλά σε νορμάλ άτμισμα είναι απλά ικανοποιητικό.
Εδώ θα σταθώ λίγο στην αντοχή των ατμοποιητών. Πραγματικά έχω ξαφνιαστεί ευχάριστα. Ακόμη και με "πίεση", επαναλαμβανόμενες δυνατές τζούρες, δεν έφερε ποτέ καμένο και δεν έδωσε ποτέ την αίσθηση ότι ζορίζεται, δεν ανέβασε ποτέ ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες και δίνει την εντύπωση ότι μπορεί να διαχειριστεί και πολύ ισχυρότερα ρεύματα χωρίς πρόβλημα, για μεγιστοποίηση της απόδοσής του.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να κάνω ξεχωριστή αναφορά για τις μπαταρίες, μιας και αποτελούν πολύ σημαντικό μέρος του ατμοτσιγάρου.
Καταρχήν η pass-through δυνατότητα που προσφέρουν είναι αναμφισβήτητα πολύ χρήσιμη.
Όμως σε χρήση στο γραφείο για 8 ώρες και μονίμως συνδεδεμένη, η μπαταρία δεν φόρτισε ποτέ. Το λαμπάκι παρέμεινε κόκκινο καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας. Δεν μπορώ να ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα η συγκεκριμένη μπαταρία, απλά παραθέτω την εμπειρία μου. Όταν την ξεσύνδεσα και τη χρησιμοποίησα κράτησε όσο θα περίμενα σαν να ήταν φορτισμένη, πάνω από μισή μέρα, αλλά η ένδειξη που είχα είναι ότι σε οχτώ ώρες ατμίζοντας και φορτίζοντας ταυτόχρονα, η μπαταρία δεν κατάφερε να φορτιστεί πλήρως. Πιστεύω ότι σε αυτόν τον τομέα θα μπορούσε να αποδώσει καλύτερα.
Ένα άλλο χαρακτηριστικό που με προβλημάτισε είναι η απόδοση των μπαταριών, ως προς την ένταση. Είχα την εντύπωση από την αρχή ότι οι συγκεκριμένοι ατμοποιητές αδικούνται από αυτές τις μπαταρίες. Χρειάζονται περισσότερο ρεύμα για να αποδώσουν αυτά που μπορούν και "πνίγονται" από τη μειωμένη "παροχή".
Αυτό το πιστοποίησα με τρεις τρόπους.
Πρώτα χρησιμοποιώντας τους  ατμοποιητές με άλλες μπαταρίες και χρήση του booster για μεγαλύτερο voltage. Πραγματική αποκάλυψη. Μέχρι και τα 4.7 volt, ίχνος κόπωσης, πολύς ατμός και χτύπημα, ενώ στα 4,2 η γεύση των υγρών είχε απογειωθεί.
Ο δεύτερος τρόπος ήταν χρησιμοποιώντας το booster με τις μπαταρίες του πακέτου. Προς έκπληξή μου, ενώ όλες οι e-go μπαταρίες μου, ακόμη και οι 650 δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ανεβάσουν το voltage μέχρι τα 4,7, οι συγκεκριμένες δεν μπορούν. Στα 3,7 ήδη δίνουν ρεύμα στον άτμο για 1 δευτερόλεπτο μόνο και μετά αδυνατούν, ενώ από τα 3,8-3,9 απλά δεν μπορούν να παρέχουν το ρεύμα που χρειάζεται και δεν ανάβουν καθόλου.
Ο τρίτος τρόπος ήταν χρησιμοποιώντας τους ατμοποιητές με άλλες μπαταρίες e-go. Η διαφορά ήταν αισθητή και στους τρεις τομείς που μας ενδιαφέρουν, γεύση, χτύπημα ατμός. Όχι εντυπωσιακή, αλλά μετρήσιμη και υπαρκτή.


Συμπεράσματα λοιπόν:

Πιστεύω ότι το Giant της Nobacco είναι το πιο πλήρες πακέτο αυτή τη στιγμή στην αγορά για κάποιον που ξεκινά τώρα το ΗΤ, και είναι αυτό που θα προτείνω από δω και πέρα σε όποιον φίλο μου ζητήσει συμβουλή για να ξεκινήσει το άτμισμα.

Οι λόγοι πολλοί. Περιέχει τα πάντα σε αφθονία και με καλαίσθητη θήκη, δεν έχει κανένα από τα γνωστά προβλήματα που βασανίζουν τους αρχάριους και τους κάνουν να εγκαταλείπουν το ΗΤ, όπως καμένο και διαρροές, είναι πιστεύω σε λογική τιμή, για τα ελληνικά δεδομένα που μας έχουν μάθει οι αντιπρόσωποι, με βάση όλα αυτά που προσφέρει και είναι από μια εταιρεία που έχει αποδείξει έμπρακτα τόσο καιρό ότι στέκεται πίσω από τον πελάτη και προσφέρει το καλύτερο after sales service, κάτι πολύ σημαντικό για έναν νέο και άπειρο ατμιστή.

Αλλά και για έμπειρους χρήστες, θέλω να προτείνω να δοκιμάσουν τους συγκεκριμένους ατμοποιητές. Η απόδοσή τους πραγματικά με ενθουσίασε, ιδιαίτερα σε υψηλότερο voltage και θα συνεχίσω να τους χρησιμοποιώ. Ειδικά αν σε βάθος χρόνου αποδείξουν ότι είναι και ανθεκτικοί, θα είναι πάντα μέσα στη λίστα των αγορών μου, μέχρι να βγει κάτι καλύτερο.

Με συγχωρείται για το post σεντόνι, ελπίζω να κάλυψα όλους τους τομείς ενδιαφέροντος και είμαι στη διάθεσή σας αν κάποιος θέλει να ρωτήσει οτιδήποτε που μπορεί άθελά μου να παρέλειψα.
Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά την εταιρεία Nobacco για τη δωρεάν παραχώρηση του προϊόντος.

Φιλικά,

Θοδωρής.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2011, 22:56 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2011, 01:05 »
Ευχαριστούμε, Thodoris


Για να μην χάνονται τα κύρια άρθρα των δοκιμών μέσα σε πλήθος άλλων μηνυμάτων.
Θερμή παράκληση:
Τα σχόλιά σας μετά την παρουσίαση και των 6 δοκιμαστών.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 23:22 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2011, 03:13 »
Γεια σας, συνατμιστες.
 Ειχα την τυχη να ειμαι στους 6 δοκιμαστες, στους οποιους μεσα απο το φορουμ, προσεφερε η NOBACCO απο ενα πακετο, NOBACCO GIANT ωστε να το «τεσταρουμε» και τελικα να κανουμε μια παρουσιαση του πακετου αυτου.
Πριν ξεκινησω την παρουσιαση, θα ηθελα να ευχαριστησω την διαχειρηση του φορουμ για την εμπιστοσυνη της προς το προσωπο μου, αλλα και την εταιρια NOBACCO για την διαθεση των «δοκιμαστικων πακετων».

Αρχικα να πω, πως τον ατμοποιητη του πακετου τον ειχα δοκιμασει και νωριτερα, οπως και πολλοι απο εσας, οποτε ειμουν προϊδεασμενος για το τι να περιμενω.         Το πακετο το παρελαβα το Σαββατο πρωϊ-πρωϊ, οποτε νομιζω πως ηρθε η ωρα για να ξεκινησω την «παρουσιαση».

Το πακετο-σετ περιλαμβανει

  2   Μπαταρίες 900mAh με Passthrough
      3   Giant ατμοποιητές+ φίλτρα
      3   Στρογγυλά επιστόμια (πιπάκια)
      3   Flat επιστόμια (πιπάκια
      1   Φορτιστή USB
      1   Αντάπτορα 220V-5V
      1   Καλώδιο USB Passthrough
      1   Δερμάτινη θήκη μεταφοράς και αποθήκευσης
      1  Οδηγίες Χρήσης στα Ελληνικά

Και ολα αυτα ερχοντε με εγγυηση καλης λειτουργιας 28 ημερων για τις μπαταριες, και 3 ημερων για τους ατμοποιητες

καταρχας καποιες φωτογραφιες απο το πακετο

Εδω βλεπουμε την θηκη μεταφορας, μαζι με τα παρελκομενα του ηλεκτρονικου μας τσιγαρου


Uploaded with ImageShack.us

Και εδω τις συσκευες μας


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Και τωρα το βιντεο-παρουσιαση που ετοιμασα για το εν λογω πακετο

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dM_JyfYuDP4#[/youtube]

Συγχωρεστε με, αλλα επειδη λογω αγχους, παρεληψα να αναφερω μερικα πραγματα που ηθελα, εχει νοημα να τα παραθεσω εδω, γραπτως.

Αρχικα για τον Ατμοποιητη.
Καταρχας ο ατμοποιητης ειναι cartomaizer, με οτι θετικα η αρνητικα συνεπαγεται αυτο. Δηλαδη
ΔΕΝ μπορουμε να αλλαξουμε ευκολα γευσεις.
ΔΕΝ μπορουμε αν θελουμε να αλλαξουμε γευση να μπορεσουμε με καποιον τροπο να παρουμε το υγρο που ηδη εχει μεσα και να το αποθηκευσουμε

1) Η τζουρα του ειναι απολαυστηκη και ανετη, και επισης ο ατμος που παραγεται ειναι ελαφρως θερμος. Αυτο σημαινει οτι ο εν λογω ατμοποιητης προτιμα τα καπνικα υγρα, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ανταποκρινεται καλα σε φρουτενιες γευσεις κτλπ, καθε αλλο μαλιστα.

2) Παρατηρησα οτι η χωρητικοτητα του ατμοποιητη απο τα 3,5-4ml που ηταν αρχικα, σταδιακα αρχισε να μειωνεται σε περιπου 2-2,5ml

3)O ατμοποιητης δεν θερμαινεται σε σημειο να μην μπορεις να ατμισεις, ποτε και αυτο ειναι πολυ θετικο για τους λατρεις του chain vaping σαν και εμενα. Οταν χρησιμοποιουμε ομως το passthrough ο ατμοποιητης αρχιζει και θερμαινεται αρκετα. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να τον αφησουμε να ηρεμισει για λιγο.

4) Ειναι αρκετα "φαγανος". Λογικο βεβαια, και λογω της χωρητικοτητας, και του οτι εχει 2 αντιστασεις.

Και υστερα για την μπαταρια.
1) Εχει αυτοματο cut-off στα 10 δευτερολεπτα παρακαλω! Πραγμα παρα παρα πολυ θετικο. Με τις προηγουμενες εργοστασιακες μπαταριες πολλες φορες, εκει που ηθελα να "νιωσω" το ατμισμα ξαφνικα μου το εκοβε. Πολυ θετικο για μενα αυτο.

2) Οταν χρησιμοποιουμε την μπαταρια ενω ειναι συνδεμενη με το passthrough, φορτιζει. Και αυτο μας το επιδεικνυει το κοκκινο ledακι. Οταν αυτο σβησει, σημαινει οτι η μπαταρια μας ειναι πληρως φορτισμενη.

Θα ηθελα πριν κλεισω να δωσω ενα FAQ (Frequently Asked Questions - Συχνες Ερωτησεις), για αρχαριους χρηστες κηριως, ωστε να καλυψω τυχον αποριες.

 -Πως μπορω να κανω τον ατμοποιητη μου να παραγει περισσοτερο ατμο?
 Εδω θα συμβουλευα να τροφοδωτουμε τον ατμοποιητη μας με υγρο ανα τακτα διαστηματα, αφου εχουμε την δυνατοτητα, και να μην περιμενουμε να φτασει το υγρο στα "τελειωματα" ωστε να το κανουμε.

-Πως μπορω να σιγουρευτω οτι η μπαταρια μου θα αποδωσει το maximum της αποδοσης στον χρονο/Πως να κανω σωστη συντηρηση της μπαταριας, κτλπ
Ο κυριοτερος παραγοντας που συμβαλει στην ομαλη λειτουργια της μπαταριας, και την οσο το δυνατον μακροχρονια διαρκεια ζωης, ειναι η φορτηση. Φορτηστε την μπαταρια σας οταν φτασει περιπου στο 20-30% (δεν υπαρχει προβλημα εφοσον η μπαταριες δεν εχουν φαινομενο μνημης), και φροντιστε να την αποσυνδεσετε οταν αυτη φορτιστει πληρως (θα αναψει το πρασινο λεντακι στον φορτηση), και να μην μενει για μεγαλο χρονικο διαστημα συνδεδεμενη με τον φορτηστη, ωντας πληρως φορτισμενη.

-Η μπαταρια μου λειτουργει κανονικα αλλα οταν την συνδεω με ενα συγκεκριμενο ατμοποιητη δεν μου παραγει ατμο
Αν η αντισταση του ατμοποιητη δεν εχει καει, πιθανως (οπως αναφερω και στο βιντεο) να μην κανει καλη επαφη, ο πολος της μπαταριας με τον πολο του ατμοποιητη. Με ενα συνδετηρα προσπαθηστε να φερετε τον πολο του ατμοποιητη πιο κατω (να το προτιματε), η τον πολο της μπαταριας πιο πανω.

-Κανει καλο στην μπαταρια μου να ειναι συνεχως φορτησμενη με το passthrough?
OXI. Oταν η μπαταρια ειναι συνδεμενη με το passthrough φορτιζεται. Αρα καλο ειναι οταν το κοκκινο λεντακι δεν αναβει, να αποσυνδεουμε την μπαταρια απο το passthrough, η οταν αφησουμε στην ακρη για αρκετη ωρα το τσιγαρο μας, επισης να την αποσυνδεουμε.

-Τι να κανω για να συντηρω σωστα την συσκευη μου?
Με ενα στεγνο πανακι/χαρτοπετσετα να καθαριζουμε οσο συχνα μπορουμε τις σπειρες (εσωτερικες, και εξωτερικες) της μπαταριας και του ατμοποιητη μας.

-Πως να κανω σωστη συμπληρωση υγρου στον ατμοποιητη μου?
Τοποθετηστε κατω μια χαρτοπετσετα, και βαλτε απο πανω τον ατμοποιητη σε θεση 45 μοιρων, ωστε να μπορεσετε να σταξετε το υγρο στα τοιχοματα του ατμοποιητη ωστε να αποφυγουμε καθε περιπτωση να παει υγρο στο καλαμακι του ατμοποιητη, και να μας προκαλεσει αργοτερα διαροες. Θα διαπιστωσετε οτι ο ατμοποιητης σας ειναι γεματος με υγρο οταν δειτε 2-3 σταγονες να σταζουν προς την χαρτοπετσετα.

Αυτα απο εμενα παιδια. Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας, και ελπιζω να καλυψα ολα τα θεματα που ηθελα. Θα επανελθω σε μερικες μερες για να δουμε την διαρκεια ζωης του ατμοποιητη.

Αλέξανδρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2011, 15:35 από legend7gr »

Αποσυνδεδεμένος gfk

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2011, 22:13 »
Καλησπερα και απο εμένα.
Ως ενας απο τους δοκιμαστες ηρθε η ωρα του δικου μου review, αφου πρωτα ευχαριστησω τους συντονιστες για την εμπιστοσύνη τους και την NOBACCO για την διαθεση των "Γιγαντων" για την δοκιμη τους.

NOBACCO Giant Dual Coil
        Το Πακετο:


Tο πακέτο περιλαμβάνει:


      2   Μπαταρίες 900mAh με Passthrough
      3   Giant ατμοποιητές+ φίλτρα
      3   Στρογγυλά επιστόμια (πιπάκια)
      3   Flat επιστόμια (πιπάκια
      1   Φορτιστή USB
      1   Αντάπτορα 220V-5V
      1   Καλώδιο USB Passthrough
      1   Δερμάτινη θήκη μεταφοράς και αποθήκευσης
      1  Οδηγίες Χρήσης στα Ελληνικά


Εισαγωγικα παραθετω το video:
[youtube] [youtube]

        Το "Τσιγαρο" μας:



Το τσιγαρο μας αποτελειται απο τον ατμοποιητη τυπου cartomizer την manual μπαταρια τυπου Ego, 900mah και το επιστομιο ειτε φλατ ειτε στρογγυλο. Το τσιγσρο μας ζυγυζει 50gr εχει μηκος 16,2cm με το φλατ επιστομιο και διαμετρο 1,4cm.
Στιβαρη κατασκευη πολυ καλης ποιοτητας, με μαυρο ματ χρωμμα εκτος απο το σημειο που βρησκεται το κουμπι και το καπακι του passthrough τα οποια ειναι νικελ. Γενικα ειναι ογκωδες σαν all-day Η.Τ οχι ομως σε βαθμο που ενοχλει, αν και υποθετω οτι στα χερια μιας γυναικας ατμιστριας θα κανει λιγο "μπαμ".

        Ο Ατμοποιητης:


Ο ατμοποιητης μας εχει βαρος 15γρ μαζι με το επιστομιο, ειναι τυπου cartomizer δηλαδη ατμοποιητησ και φιλτρο μαζι, ειναι Dual Coil δηλαδη ειναι δυο πηνιων τα οποια ειναι συνδεδεμενα παραλληλα και αποτελουν μαζι την αντισταση LR-Low Resistance αποδωσης 2.0 ohm.

Το γεγονος οτι μιλαμε για ατμοποιητη τυπου cartomizer προυποθετει το μεγαλυτερο μειονεκτημα που εχουν αυτου του τυπου οι ατμοποιητες δηλαδη το οτι [ι]Δεν μπορουμε να αλλαξουμε ευκολα υγρο, Δεν μπορουμε να καθαρησουμε ευκολα τον ατμοποιητη μας [/ι]

Την αντισταση "αγκαλιαζει" το φιλιτρο πολυεστερα το οποιο αποροφα το υγρο μας ωστε να αποφευγονται οι διαρροες.
Η χωρητικοτητα του συμφωνα με τα λεγομενα της εταιριας ειναι στα 4ml υγρου ομως εμενα στα 3,8ml αρχισε να σταζει στο γεμισμα που του εκανα με την συριγγα για να μετρησω την χωριτηκοτητα. Πιστευω παντος οτι εστω και ετσι καλυπτει μια γεματη ημερα χωρισ να χρειαστει να το ξαναγεμισουμε. Το συστημα Dual Coil δινει δυνατοτερο "χτυπημα" απο το απλο cartomizer μονης αντιστασης αποδιδιει τις γευσεις σωστα και σε ικανοποιητικο βαθμο δινοντας μια μικρη εμφαση σιτς γλυκιες γευσεις. Ο ατμος που βγαζει δεν ειναι τοσο θερμος οσο περιμενα, αν και θερμενεται λιγο με απανωτες συνεχομενες τζουρες χωρις ομως να φτανει σε σημειο που δεν μπορουμε να ατμισουμε και χωρις να αυξανεται η θερμοκρασια του ατμοποιητη. Καμμενο δεν μου εφερε καθαλου οσο και να τον ζορισσα, η αποδοση της γευσης δεν χαθηκε καθολου και απο ενταση ο ατμος, ΝΤΟΥΜΑΝΙ και για του λογου το αληθες:

Διαρροες δεν υπαρχουν πουθενα, ουτε προς τα πανω, ουτε προς τα κατω, ουτε ξαπλωτο ουτε ορθιο.
Απο πλευρας καταναλωσης υγρου οπως ηταν αναμενομενο καθ'οτι ειναι dual coil καταναλωνει αρκετουτσικα. Εμενα με ενα γεμισμα το πρωι με βγαζει μεχρι την επομενη το πρωι. Ικανοποιητικοτατο.
Τα επιστομια ειναι απο μαλακο καοτσουκ, λιγο ογκωδη και τα φλατ ακομα περισσοτερο τα στρογυλλα, καθωσ το μεγεθος τους ειναι λιγο μεγαλυτερο απο τα φλατ.

        Οι Μπαταριες:


Οι μπαταριες μας ειναι manual μπαταριες δηλαδη με κουμπι 900mah, ιοντων λιθιου με ενσωματομενο συστημα passthrough. Το βαρος της καθεμιας ειναι 35γρ και η αυτονομια τους 6-8 ωρες ατμισματος απ'οτι λεει η εταιρια. Προσωπικα την πρωτη ημερα, που το χρησιμοποιησα πληρως φορτισμενη μπαταρια, ατμιζα απο της 13:58 εως 01:53 με την ημερα μου να περιλαμβανει ψωνια, φαγητο, καφε και αραληκι και 6 ωρες δουλεια και χωρις την χρηση καποιου αλλου Η.Τ. Την δευτερη μερα με τον "Γιγαντα" πιπιλα μου κρατησε 7 ωρες. Σημερα απο το πρωι κατα τις 12 που αρχισα το ατμισμα, εως και τωρα (20:50), με ενδιαμεση χρηση του passthrough 2 ωρες περιπου και κανονικο ατμισμα δεν εχω διαπιστωσει πτωση στην αποδοση, κατι που εχω παρατηρισει οτι συμβαινει οταν η μπαταρια πεσει περιπου στο 1/3 της χωρητηκοτητος της. Γεγονος ειναι οτι με μια μπαταρια και την χρηση του passthrough ο "Γιγαντας" την βγαζει την ημερα μας με περισση ανεση. Οι μπαταριες μας διαθεουν λειτουργεια κλειδωματος με 5 συνεχομενα πατηματα και ξεκλειδωμα παλι με 5 συνεχωμενα πατηματα, χωρις ομωσ καποια οπτικη ενδειξη ι(διαδοχικο αναβοσβησμα της λυχνιας, οπως περιγραφει στο εγχειριδιο χρησης). Το κουμπακι της μπαταριας ειναι φωτιζομενο διακριτηκα με λευκο φωτισμο οταν το παταμε, και οι μπαταριες διαθετουν τσιπ ελεγχου φορτησης για την προστασια της υπερφορτωσης.

Το passthrough


Ειναι ενα συστημα το οποιο μας επιτρεπει την λειτουργια του Η.Τ μας με την χρηση ενως καλωδιου mini usb-usb και την αξιοποιηση μιας θυρας usb του υπολογιστη μας για τις ωρες τις οποιες δουλευουμε σε αυτον η κοντα σε αυτον ωστε να μην κανουμε χρηση των μπαταριων του Η.Τ μας.
Οι μπαταριες του Giant εχουν ενσωματωμενο το συστημα passthrough και μας δινουν την δυνατοτητα να ατμιζουμε χωρις να χαλαμε την μπαταρια μας και παραλληλα να την φορτιζουμε και ολα αυτα απλα ξαβιδωνοντας το καπακι στο κατω μερος της μπαταριας και προσαρμοζοντας πανω στην υποδοχη το καλωδιο miniUsb και το αλλο ακρο του καλωδιου σε μια κενη θυρα Usb.

Η φορτηση των μπαταριων γινεται ειτε με την χρηση του ταχυφορτηστη Usb και διαρκει 3 ωρες περιπου ειτε μεσω του συστηματος passthrough με διαρκεια φορτησης 2μιση με 3 και το τελος της σημαινεται οταν σβησει και το κοκκινο led πανω απο την θυρα του passthrough.

        Συμπερασματα:

Θα τολμησω να πω οτι το NOBACCO Giant Dual Coil,  ειναι την δεδομενη στιγμη το πιο ολοκληρωμενο starter kit για το Η.Τ. στην ελληνικη αγορα, για αυτα που προσφερει (3 καρτο, θηκη, μπαταριες με passthrough) καθως και η τιμη του για την Ελληνικη αγορα παντα ειναι πολυ καλη και αυτο απο μια εταιρια που ξερει τι θα πει CRM (Customer Relationship Management)
Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες, θα επανελθω να συμπληρωσω αυτο το review μετα απο μια εβδομαδα χρησης και μετα απο ενα μηνα χρησης ωστε να δω την αποδοση του ατμοποιητη και των μπαταριων σε παρατεταμενη χρηση και σε βαθος χρονου καθως και να συμπληρωσω τα υπερ και τα κατα!
Να σημειωσω οτι ολες οι φωτογραφιες με κλικ πανω τους ανοιγουν σε μεγαλο μεγεθος.
Παραμενω παντα στην διαθεση σας για οποια διευρυνηση, παντα φιλικα,
Γιώργος.







Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 06:35 »
Από το Σάββατο 17/09/2011, 21:10 περίπου που μου παραδόθηκε το πακέτο από την  Nobacco, είμαι κάτοχος και χρήστης του Giant για το review. Η εταιρεία Nobacco είχε την καλοσύνη να μου παραχωρήσει ένα extra πακέτο σαν επιλαχόν, αφού άλλοι ήταν οι πέντε πρώτοι τυχεροί.

Ιδού λοιπόν τι παρέλαβα:

Κλειστό πακέτο.     


Μία αρκετά όμορφη συσκευασία που σε προϊδεάζει για το περιεχόμενό της αλλά και για την εταιρεία διάθεσής της.

Όταν ανοίγουμε το πακέτο, βλέπουμε μια θήκη σε απομίμησης δέρματος, ένα καλώδιο mini-usb σε usb για το Passthrough και τρία κυλινδρικά επιστόμια μαύρου χρώματος.

Ανοιχτό πακέτο. 


Η θήκη μέσα περιέχει τα εξής:

                          2   Μπαταρίες 900mAh με Passthrough
                          3   Giant ατμοποιητές Dual Coils με τα φίλτρα
                          3   πράσινες σφραγισμένες πλαστικές συσκευασίες *
                          1   Φορτιστή USB
                          1   Αντάπτορα 220V-5V
                          1  Οδηγίες Χρήσης στα Ελληνικά

* Περιέχουν τους ατμοποιητές με τα φίλτρα και τα Flat επιστόμια (πιπάκια) προσαρμοσμένα στους ατμοποιητές (στη φωτογραφία η μία συσκευασία έχει ανοιχτεί και φαίνεται το Flat επιστόμιο

Θήκη κλειστή και ανοιχτή. 
     

Πάμε πρώτα να δούμε τις μπαταρίες:

Είναι τεχνολογίας Passthrough (ατμίζω ενώ φορτίζω). Η mini-usb (θηλυκό) βρίσκετε στην μπροστινή πλευρά της μπαταρίας και αποκαλύπτετε εάν ξεβιδώσουμε το μεταλλικό καπάκι με το λογότυπο της Nobacco.

Η μπαταρία Passthrough με το καπάκι και χωρίς.   
 

Η χωρητικότητα της μπαταρίας (ιόντων λιθίου) είναι 900mah σύμφωνα με την εταιρεία και κλειδώνει με 5 κλικ από το κουμπί προκειμένου να αποθηκευθεί με ασφάλεια. Ομοίως ξεκλειδώνει με 5 κλικ. Το χρώμα του κουμπιού είναι λευκό, όταν είναι πατημένο. 

Το κουμπί. 


Το καλώδιο προσαρμοσμένο στην μπαταρία και στην usb του υπολογιστή.   


Για να δούμε τώρα και τα υπόλοιπα:

Η σκέψη της εταιρείας για δυο ειδών επιστόμια είναι πολύ καλή, με αυτό τον τρόπο καλύπτει τις απαιτήσεις του κάθε ατμιστή. Στην παρακάτω πρώτη φωτογραφία φαίνονται τα δύο επιστόμια (στρογγυλό και πλακέ) και στην δεύτερη φωτογραφία ανεπτυγμένα και τα δυο ηλεκτρονικά τσιγάρα με προσαρμοσμένα τα δύο διαφορετικά επιστόμια.
Προσωπικά δεν μου αρέσει η μαλακή αίσθηση των επιστομίων, προφανώς επηρεασμένος από το Ego-T & ICE.

Τα δύο επιστόμια.   


Τα ατμοτσίγαρα με τα δύο διαφορετικά επιστόμια.


Ο ατμοποιητής είναι Dual Coils (δύο πηνίων) LR (Low Resistance) συνολική αντίστασης 2 Ohm και χωρά 4ml υγρό σύμφωνα με την εταιρεία (γεμίζει με 3,6ml την πρώτη φορά) και ξαναγεμίζεται με 15 περίπου σταγόνες υγρού. Ποσότητα που εμένα δεν με άφησε ανικανοποίητο. Ακολουθεί φωτογραφία του ατμοποιητή με το απορροφητικό υλικό. Στο κέντρο διακρίνεται η αντίσταση και το «μακαρόνι» εισπνοής.

Ο ατμοποιητής από πάνω, εκεί που μπαίνει το επιστόμιο.   


Την πρώτη φορά μπορεί να σας στάξει λίγο αλλά αφού σκουπίσετε με μια χαρτοπετσέτα ή πετσέτα, δεν θα ξαναδείτε υγρασία εκτός και εάν το παρακάνετε κατά την διαδικασία του ξαναγεμίσματος, όπου επαναλαμβάνετε το σκούπισμα και τέλος.

Ο ατμοποιητής από κάτω εκεί που βιδώνει με την μπαταρία. 


Εντυπώσεις:

Χρησιμοποίησα τον ένα από τους τρείς ατμοποιητές για την δοκιμή, με υγρό RY4 της Nobacco στα 16mg, για να είμαι όσο γίνεται πιο αντικειμενικός και για να δω την αντοχή του.

Στην αρχή, ο ατμοποιητής δεν μου έκανε καμιά εντύπωση, θα έλεγα μάλιστα ότι ήταν πολύ νωχελικός σε όλη την απόδοσή του (χτύπημα, γεύση, ντουμάνι). Μετά από λίγη ώρα όμως άρχισε να με ενθουσιάζει.
Το χτύπημα και η γεύση άρχισαν να αποκτούν πολύ ενδιαφέρον. Δυστυχώς από ντουμάνι δεν έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Ίσως να φταίει το υγρό. Σε σύγκριση πάντα με το Ego-T και το ICE.

Εδώ θα πρέπει να εξομολογηθώ την «αμαρτία» μου.
Από την πρώτη μέρα που ξεκίνησα το άτμισμα, ήμουν αρνητικός με τους carto ατμοποιητές. Μου είχε καρφωθεί η ιδέα ότι θα στάζουν, θα γεμίζουν βρωμιές από το περιβάλλον, δεν θα αποδίδουν την σωστή γεύση, μιας και «παρεμβάλετε» το απορροφητικό υλικό, δεν βλέπεις την ποσότητα του υγρού που σου απομένει για άτμισμα κ.ο.κ. Όλα τα παραπάνω αναθεωρήθηκαν μετά από 2-3 ώρες συνεχούς ατμίσματος. Βλέπετε είμαι πεισματάρης, εκτός του ότι είχα να κάνω και το review.

Επίσης ο ατμός κατά την εισπνοή ήταν, για τα γούστα μου, αρκετά ζεστός. Πράγμα που ευτυχώς λύθηκε με την προσαρμογή του στρογγυλού επιστόμιου το οποίο είναι πιο μακρύ, από το πλακέ.
Οι συγκεκριμένες μπαταρίες (των 900 mAh) δεν έκαναν τον ατμοποιητή να «κωλώσει» πουθενά.
Τι απανωτές τζούρες έκανα, τι βαθιές τζούρες αρκετών δευτερολέπτων έκανα, καλά μην είμαι και υπερβολικός, στα 10 δευτέρα έχει κατ-οφ, ο ατμοποιητής και η μπαταρία στο ύψος τους.
Διαρροές και υγρασία πουθενά, γευση υγρού στο στόμα, ποτέ.

Υπέρ:

Α. Το Giant της Nobacco είναι ένα πλήρες πακέτο για να ξεκινήσει κάποιος το άτμισμα. Σίγουρα θα το έκανα δώρο σε κάποιον, με όλα αυτά που παρέχει και σίγουρα θα ήταν μέσα στις προτάσεις μου.

Β. Το Passthrough όλα τα λεφτά, ειδικά για κάποιον που κάθετε αρκετή ώρα μπροστά σε ένα Η/Υ.

Γ. Χτύπημα και γεύση πολύ καλά.

Δ. Αυτονομία carto και μπαταρίας.

Ε. Δύο διαφορετικά είδη επιστομίων για κάθε γούστο (απλά δεν έπιασαν το δικό μου).

ΣΤ. Καθόλου διαρροές όπως και να τοποθετήσεις το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Ζ. Καθόλου καμένο ή υπόνοια αυτού κατά την διάρκεια και μέχρι την σύνταξη του review.

Η. Παρότι είναι μεγάλο σε μέγεθος, είναι ελαφρύ χάρη του αναδυομένου αλουμινίου που χρησιμοποιείται πλέον στις μπαταρίες.

Θ. Καμία γεύση ή υγρό στο στόμα.

Κατά:

Α. Αρκετά ζεστός ατμός. Λύνετε με την τοποθέτηση του στρογγυλού επιστομίου.

Β. Μεγάλη φαγάνα σε υγρά. Χωρίς να το έχω πιπίλα μέσα σε τρείς περίπου ημέρες έχω αδειάσει το μπουκαλάκι των 20 ml.

Γ. Το Passthrough δεν φόρτωσε ποτέ τις μπαταρίες. Η μία μάλιστα ήταν συνδεδεμένη στο laptop όλη νύχτα. Μόνιμα κόκκινο φωτάκι και στις δύο μπαταρίες.

Δ. Όπως σε όλα τα carto δεν βλέπεις ποτέ πόσο υγρό μένει να ατμίσεις.

Ε. Δεν μπορείς να κάνεις εναλλαγή γεύσεων σε ένα carto, θα πρέπει να έχεις ένα carto για κάθε γεύση.

ΣΤ. Τα μαλακά σε υφή και αίσθηση επιστόμια (πιπάκια), με εξαίρεση το στρογγυλό που είναι κάπως πιο σκληρό.

Ζ. Δεν μπορείς να αδειάσεις το carto, εάν για παράδειγμα σου χαλάσει, οπότε το υγρό που έχει μέσα πάει στράφι.

Αυτά από εμένα, για ότι απορίες έχετε, εδώ είμαι.

Ευχαριστώ Γιάννης Τ.

Υ.Γ.1 Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά την εταιρεία Nobacco για τη δωρεάν  extra παραχώρηση του προϊόντος, της δοκιμής, το NOBACCO Giant.

Υ.Γ.1 Θα ακολουθήσει επόμενο review για την διάρκεια των ατμοποιητών και για οτιδήποτε πέσει στην αντίληψή μου.

Αποσυνδεδεμένος legend7gr

  • **
  • 316
  • The decisions you make define you as a person.
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 16:30 »
Νεα απο το μετωπο, οσο αναφορα τον ατμοποιητη. Χτες το βραδυ εκανα πλυσιματακι σε 2 ατμο, με βρασιμο σε απιονισμενο νερο. Το αποτελεσμα ειναι μετριο. Τιποτα σπουδαιο, το μονο θετικο ειναι οτι χανει τελειως οτι αρωμα εχουμε βαλει. Οποτε συμπερασμα, καλο ειναι να μην κανουμε πλυσιμο στον συγκεκριμενο ατμοποιητη γιατι δεν χρειαζεται, παρα μονο αν θελουμε για καποιο λογο,να αλλαξουμε την γευση του. Αυτο μπορουμε να το κανουμε ριχνοντας σε ενα δοχειο απιονισμενο νερο η καθαρο οινοπνευμα 95 βαθμων και να αφησουμε μεσα τον ατμο για ωρα, ανακατευοντας κιωλας το δοχειο αν ειναι ευκολο. Μετα το αφηνουμε να στεγνωσει, και με ενα σεσουαρ το φυσαμε για 2 λεπτακια και ειμαστε ετοιμοι.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 22:34 »
Ένα update θα ήθελα να κάνω και επειδή μέσα στο επίσημο review θα χαθεί προτίμησα να κάνω νέο ποστ.

Μια διόρθωση λοιπόν όσο αναφορά τα ohm του carto dual coils. Στην παρουσίασή μου από δικιά μου αφηρημάδα - λάθος, είχα γράψει αυτό που δηλώνει η εταιρεία και δεν είχα κάνει μέτρηση. Σήμερα λοιπόν μετρήθηκε.
Η πραγματική της αντίσταση είναι 2.3 ohm και όχι 2 ohm που δηλώνει η εταιρεία, άρα δεν είναι LR ή τουλάχιστον είναι semi LR.
Αυτή η διόρθωση έπρεπε να γίνει, για να είναι αντικειμενικότερη η παρουσίαση.

Γιάννης Τ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2011, 23:23 »
Ευχαριστούμε.


Για να μην χάνονται τα κύρια άρθρα των δοκιμών μέσα σε πλήθος άλλων μηνυμάτων.
Θερμή παράκληση:
Τα σχόλιά σας μετά την παρουσίαση και των 6 δοκιμαστών.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 00:15 »
Παρακαλώ, στο εξής, στα θέματα των επίσημων reviews να αποφεύγονται οι αναφορές και τα link σε άλλα sites εκτός της εταιρίας που τα διέθεσε.
Από τη στιγμή που τα πακέτα δόθηκαν στο φόρουμ από μια εταιρία για τη δοκιμή του δικού της προϊόντος δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο.
Επειδή η διαδικασία της απόσπασης των μηνυμάτων και της μεταφοράς τους δεν είναι μια εύκολη υπόθεση, τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Μπορείτε να δημοσιεύσετε τέτοια μηνύματα που αναφέρονται σε ίδια προϊόντα κάθε εταιρίας σε άλλα θέματα του φόρουμ που ασχολούνται με αυτά.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 17:45 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1q1idW2bPlE[/youtube]





[NO BACCO  GIANT  Dual Coils


Η συσκευασία περιλαμβάνει:

3 x cartomizers  dual coils 2,1 Οhm

2 x μπαταρίες 900mAh + passthrough

1 x usb καλώδιο (για σύνδεση passthrough)

1 x φορτιστή τοίχου

1 χ φορτιστή usb

3 x επιστόμια λεπτά

3 x επιστόμια στρογγυλά

1 x Σκληρή θήκη μεταφοράς

Οδηγίες χρήσης (Ελληνικά)


     Η συσκευασία είναι πολύ όμορφη και προσεγμένη. Η Nobacco είναι μια από τις πιο παλιές εταιρείες στον χώρο του ηλεκτρονικού τσιγάρου και από την αρχή είχε δείξει ότι προσέχει πολύ την εμφάνιση (και καλά κάνει).


     Σε αυτές τις λίγες μέρες δοκίμασα και τους 3 ατμοποιητές με τις μπαταρίες του πακέτου, αλλά και με άλλες μπαταρίες. Να πω πρώτα από όλα πως και οι 3 ατμοποιητές μου έδωσαν τα ίδια αποτελέσματα. Περνάω λοιπόν κατευθείαν στις εντυπώσεις μου.

Απόδοση ατμοποιητή Giant:

     Καλό χτύπημα, πλούσια παραγωγή ατμού και αρκετά καλή γεύση. Αν μου επιτρέπεται η σύγκριση θα πω πως έχει σαφώς καλύτερη απόδοση γεύσης από έναν ατμοποιητή τύπου ego-T, αλλά κατώτερη από ένα σύστημα avs. Έχει για μένα την καλύτερη απόδοση γεύσης από όλες τις εμπορικές υλοποιήσεις που έχω δοκιμάσει. Ο ατμός είναι αρκετά ζεστός. Είναι αρκετά εύκολος στο γέμισμα (αν και για το καλύτερο αποτέλεσμα χρειάζεται σύριγγα) αλλά ακόμα και αν ξεμείνετε σε κάποιο άβολο μέρος - ας πούμε στο αυτοκίνητο - μπορείτε στάζοντας απλά λίγες σταγόνες, να κερδίσετε αρκετή ώρα μέχρι να βρεθείτε σε ένα βολικό μέρος για να γεμίσετε. Η αυτονομία του είναι πολύ μεγάλη (παίρνει άνετα 3,5 ml). Δεν έχει καθόλου διαρροές. Η αντίσταση των ατμοποιητών του πακέτου είναι στα 2,1Ohm. Τα μαλακά επιστόμια έχουν μια έντονα “λαστιχένια” αίσθηση, που προσωπικά δεν μου άρεσε, αλλά είναι εύκολο να αντικατασταθούν. Τα στρογγυλά επιστόμια για μένα είναι χάλια. Νόμιζα ότι έχω πιπίλα.


Μπαταρίες:

     Μια από τις πολύ ωραίες προσθήκες του πακέτου, είναι οι μπαταρίες με pass through. Είναι πραγματικά μεγάλο πλεονέκτημα να μπορείς να ατμίζεις και να φορτίζεις ταυτόχρονα. Η ποιότητα κατασκευής τους είναι στα γνωστά επίπεδα της  Joytech (χωρίς να ξέρω αν όντως ο κατασκευαστής είναι η Joytech) με το λογότυπο  Giant να κυριαρχεί στο κάτω μέρος. Η χωρητικότητα των 900 mAh δίνει μεγάλη αυτονομία (για κάποιον που ατμίζει με μέτρο, μπορεί να βγάλει ολόκληρη μέρα). Δεν είχα δυνατότητα να μετρήσω το voltage της μπαταρίας. Μου φάνηκε να δίνει κάτι παραπάνω από μια παλιά ego, αλλά μπορεί απλά η ego να έχει αρχίσει να χάνει λόγο παλαιότητας. Αν κάποιος μπορεί να την μετρήσει, θα μάθουμε σίγουρα.


Θήκη μεταφοράς:

     Πολύ όμορφη και χωράει τα πάντα. Είναι όμως κάπως μεγάλη. Οι γυναίκες θα την λατρέψουν. Οι άντρες που δεν κουβαλάνε τσάντα, θα την χρησιμοποιούν περιστασιακά. Σε μικρό τσαντάκι δεν χωράει (για τσέπη ούτε λόγος).


Συμπέρασμα:
   
     Ίσως το πιο πλήρες πακέτο που κυκλοφορεί σήμερα. Τον καινούργιο θα τον ενθουσιάσει. Για τους παλιούς γενικά δεν θα μιλήσω. Θα πω μόνο πως τις μέρες που το δοκιμάζω, το provari δεν μου έλειψε όσο νόμιζα. Αν και δεν ήμουν οπαδός των cartomizers το Giant με κέρδισε. Παραλαμβάνοντας το πακέτο για δοκιμή, αγόρασα και έναν ακόμα Giant. Τα παιδιά της Nobacco με προειδοποίησαν πως δεν είναι ίδιος με αυτούς του πακέτου ( είναι στα 1,6 Ohm) και πως παρουσιάζει πρόβλημα με τις συγκεκριμένες μπαταρίες. Εγώ επέμεινα να το δοκιμάσω και το αποτέλεσμα ήταν να μου βραχυκυκλώσει την μία μπαταρία. Προσοχή λοιπόν, όσοι έχετε αυτά τα cartomizer, χρησιμοποιήστε τα με άλλες μπαταρίες. Κρίμα όμως γιατί οι Giant στα 1,6 απλά δεν παίζονται! Το μόνο πράγμα που με φρενάρει στο να γίνει ο Giant η πρώτη μου επιλογή, είναι το κόστος. Δεν είναι ακριβός, αλλά η διάρκεια ζωής των carto δεν υπερβαίνει τις 10 μέρες. Ένας ατμοποιητής από την άλλη με σωστή συντήρηση περνάει τον μήνα. Σίγουρα όμως θα έχω πάντα έναν Giant μαζί μου.


Υπέρ:

    Υπέρπληρες πακέτο

    Ατμός, γεύση, χτύπημα

    Μεγάλη αυτονομία

    Δεν έχει διαρροές


Κατά:

    Κάπως μεγάλο σε μήκος

    Σχετικά ακριβό για καθημερινή χρήση

    Τα επιστόμια από καουτσούκ.


Ευχαριστώ πολύ την Nobacco και το φόρουμ για την ευκαιρία που μου έδωσαν. Αν ανακαλύψω κάτι άλλο στην πορεία, θα συμπληρώσω. Συγνώμη και για την καθυστέρηση, αλλά μια ίωση με εμπόδισε να γράψω νωρίτερα.
 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2011, 21:33 »
Ευχαριστούμε όλους τους δοκιμαστές για τις πολύ καλές παρουσιάσεις τους.

Το θέμα είναι ελεύθερο για σχόλια. Και ας μην ξεχνάμε: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3170.msg92512.html#msg92512

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2011, 10:13 »
Θα 'θελα να εκθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία με το συγκεκριμένο cartomizer Giant μιας και το χρησιμοποιώ για κάνα μήνα τώρα.
Πρέπει να πω ότι δεν έχω αγοράσει το υπερπλήρες πακέτο αλλά μόνο τα carto. Έχω τρία τέτοια γεμισμένα με διαφορετικές γεύσεις και τα χρησιμποιώ εναλλάξ. Ακόμα δε μου χάλασε κανένα τους και η διαφορά στην απόδοση σε σύγκριση με την πρώτη μέρα είναι πολύ μικρή.
Οι μπαταρίες που χρησιμοποιώ είναι παλιότερες eGo και σε αυτές έχω παρατηρήσει ότι η δίαρκειά τους με τον Giant είναι αρκετά μικρότερη από ό,τι με άλλους άτμο. Πιθανώς αυτές του πακέτου να είναι καλύτερες ή πιο ενδεδειγμένες για το Giant γιατί ακούω από αλλους για πολύ καλες αυτονομίες.

Μια παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι μετά τα πρώτα γεμίσματα η χωρητικότητά του μειώνεται αισθητά, ίσως στο μισό αν όχι και παρακάτω. Σε αυτό έχω να συστήσω ένα καλό κολπάκι για να την αυξήσετε:

Μόλις ρίξετε αρκετές σταγόνες υγρού και δείτε το απορροφητικό υλικό μουσκεμένο στην κορυφή (που σημαίνει ότι γέμισε) κάντε το εξής τρικ: Με το σπείρωμα προς τα κάτω, τινάξτε το carto όπως τινάζπυμε ένα θερμόμετρο για να κατέβει ο υδράργυρος. Με αυτόν τον τρόπο το υγρό κατεβαίνει στα κάτω στρώματα του carto αφήνοντας κενό χώρο στο πάνω μέρος του και για άλλο υγρό. Προληπτικά τυλίξτε το με μια χαρτοπετσέτα μην τυχόν χάνει τίποτε σταγόνες από κάτω και γεμίσετε τον τόπο με πιτσιλιές.

Επίσης ένα άλλο κολπάκι για το γέμισμα: Αν έχετε σταγονόμετρο ή μπουκαλάκι με μακρύ ρύγχος, ακουμπήστε τη μύτη του πάνω στο σφουγγαράκι και πιέστε. Έτσι το υγρό πηγαίνει πιο εύκολα στο εσωτερικό και δε χρειάζεται να ρίχνετε σταγόνα σταγόνα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2011, 10:19 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2011, 11:25 »
                                               NOBACCO GIANT review by SEB
Έστω και λίγο καθυστερημένα λόγω φόρτου εργασίας οι εντυπωσεις μου για το πακέτο δοκιμής της Nobacco-Giant.
                     [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_gvxOHrxY4c[/youtube]

Τα περισσότερα τα γνωρίζετε ήδη για το πακέτο GIANT από τα  παιδιά που προηγήθηκαν και έκαναν καταπληκτικές παρουσιάσεις.
Στο βίντεο αναφέρω για την διάφορα στις τιμές των αντιστάσεων και για του λόγου το αληθές οι φώτο με τις μετρήσεις που έγιναν στους δυο ατμο του πακέτου.
 
 

ΤΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ
1.Μεγάλη χωρητικότητα υγρού
2.Γεύση-θερμότητα ατμού-ποσότητα

3.Δυνατό χτύπημα
4.Λειτουργία μπαταριών και σαν
passthrough
5.θήκη μεταφοράς
6.Μηδέν διαρροές

ΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΚΕΤΟΥ
1.Το μήκος
2.Τα στρόγγυλα επιστομια (θα τα προτιμούσα πιο λεπτά)
3.Αλλαγή γεύσης

Γενικά
είναι ένα αξιόλογο πακέτο που θα μπορούσε ο νέος χρήστης όταν το αποκτήσει να μπορεί να το λειτουργήσει χωρίς καμία δυσκολία και ιδιαίτερες γνώσεις.
Στο ερώτημα αν θα το πρότεινα σε νέο χρήστη θα απαντούσα με σιγουριά ναι γιατί το έχω κάνει ήδη

Ευχαριστώ την NOBACCO και το e-kapnisma.gr
 
 
 

Απ: Nobacco Giant (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2011, 12:25 »
Πολύ ωραία κ κατατοπιστικά τα reviews, να στε καλά όλοι! Μπράβο κ στην Nobacco που προωθεί σωστά τα προιόντα της.. :thumbsup_move_1:

Μια ερώτηση με βάση όσα αναφέρει ο φίλος atloupa:


Συμπέρασμα:
   
Παραλαμβάνοντας το πακέτο για δοκιμή, αγόρασα και έναν ακόμα Giant. Τα παιδιά της Nobacco με προειδοποίησαν πως δεν είναι ίδιος με αυτούς του πακέτου ( είναι στα 1,6 Ohm) και πως παρουσιάζει πρόβλημα με τις συγκεκριμένες μπαταρίες. Εγώ επέμεινα να το δοκιμάσω και το αποτέλεσμα ήταν να μου βραχυκυκλώσει την μία μπαταρία. Προσοχή λοιπόν, όσοι έχετε αυτά τα cartomizer, χρησιμοποιήστε τα με άλλες μπαταρίες.


Είναι δυνατόν να μην δουλεύουν τα ανταλλακτικά Giant cartomisers με τον γίγαντα? Αν ναι, τότε μιλάμε για μεγάλη γκάφα...   :idiot2:  Αναφέρεται διαφορά στις τιμές της αντίστασης, αλλά να καίει τις μπαταρίες ??

Στην περιπτωσή μου, η παραγγελία περιείχε το πακέτο και μερικά ανταλλακτικά, υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσει κανείς τα Carto χωρίς να μετρήσει τις αντιστάσεις? :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180354 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534774 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237237 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 554 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14197 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085179 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10119 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12