vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

244 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge, th3ofilos, thanos1071, camber

Twitter

Vision Spinner II Variable Voltage Battery

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« στις: Μαΐου 02, 2014, 04:24 »
Συνέχεια από το θέμα της προεπισκόπησης με τις πρώτες πληροφορίες για την Vision Spinner II Variable Voltage Battery
(http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,21722.0.html)

Η Vision Spinner II έρχεται με μια σειρά νέων χαρακτηριστικών , τα κυριότερα των οποίων συνοψίζονται στα ακόλουθα :

•   Χωρητικότητα 1650 mAh
•   Αναβαθμισμένη πλακέτα-κεφαλή ελέγχου και νέος διακόπτης
•   Νέα βαφή σώματος
•   Νέος διακόπτης επιλογής τάσης με κλικ κλειδώματος σε τέσσερεις προκαθορισμένες θέσεις (3.3v- 
    3.8v-4.3v-4.8v) αλλά και δυνατότητα ρύθμισης σε οποιαδήποτε από τις ενδιάμεσες θέσεις
•   Φωτεινή ένδειξη υπολοιπόμενης ισχύος κάθε φορά που ενεργοποιείται ο διακόπτης (Λευκό 100-60%, μπλε 60-30% , κίτρινο-πορτοκαλί 30-0%).

Το συνολικό μήκος της Vision Spinner II είναι 124.5 mm. Σαφώς μεγαλύτερη σε σχέση με την Spinner των 1300 mAh. H διάμετρος παραμένει στα 16.5 mm.  Με τις διαστάσεις αυτές αλλά και με τον όλο σχεδιασμό θυμίζει περισσότερο mod παρά μια ακόμα eGo style μπαταρία.
Από το φωτογραφικό υλικό που ακολουθεί μπορούμε να έχουμε μια σαφή άποψη για τα ιδιαίτερα σχεδιαστικά χαρακτηριστικά της Spinner II.



























 
Μετά από περίπου τρείς εβδομάδες χρήσης μπορώ να πώ ότι η διάρκεια της μπαταρίας κυμαίνεται από 10 έως 12 περίπου ώρες,  ανάλογα πάντα με τα δεδομένα  χρήσης  (συχνότητα ατμίσματος , ρύθμιση τάσης , ατμοποιητής). Με πολύ βαριά χρήση δεν αποκλείεται βέβαια  να δώσει  και μικρότερους χρόνους.  Ωστόσο δεν είναι  λίγες οι φορές που με έχει καλύψει για ολόκληρη την ημέρα.  Η απόδοση της μπαταρίας είναι σε κάθε περίπτωση πολύ καλή.
Ο χρόνος φόρτισης μιας πλήρως αποφορτισμένης Spinner ΙΙ αγγίζει τις 6-6.5 ώρες. Ο χρόνος αυτός φαίνεται μάλλον μεγάλος αλλά σίγουρα είναι αναμενόμενος  αν αναλογιστεί κάποιος την αυξημένη   χωρητικότητα. Κατά τη διάρκεια της φόρτισης ο διακόπτης ενεργοποίησης της μπαταρίας παραμένει σταθερά αναμμένος παίρνοντας κάθε φορά φωτισμό αντίστοιχο με το επίπεδο φόρτισης.  Μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος φόρτισης ο διακόπτης σβήνει και ανάβει πράσινο το λαμπάκι του φορτιστή.  Να επισημάνω στο σημείο αυτό ότι για τη φόρτιση της Spinner II απαιτείται ένας eGo φορτιστής με έξοδο 420 mAh. Αξίζει επίσης να αναφερθεί ότι σύμφωνα με την κατασκευάστρια Vision o συνολικός χρόνος ζωής της  Spinner II ξεπερνά τους 500 κύκλους φόρτισης. Το τελευταίο αυτό στοιχείο βέβαια μένει να επιβεβαιωθεί και στην πράξη.
Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μια εντυπωσιακή από άποψη σχεδιασμού μπαταρία με πολύ αξιόλογη απόδοση. Κορυφαία επιλογή σίγουρα για όσους αναζητούν μια eGo style vv μπαταρία. Είμαι βέβαιος ότι οι σχετικά μεγάλες διαστάσεις δεν θα προβληματίσουν τον χρήστη της Spinner II. Προσωπικά θεωρώ πολύ χρήσιμη την ένδειξη υπολοιπόμενης ισχύος. Ο πολύ εύχρηστος επιλογέας τάσης αφήνει σίγουρα άριστες εντυπώσεις. Εντυπωσιακά καλός φυσικά και ο διακόπτης ενεργοποίησης. 

Η τελική τιμή της Spinner II για τα μέλη του Forum διαμορφώνεται σε 30 € περίπου.
Μέχρι στιγμής διατίθεται στην ελληνική αγορά σε δύο χρωματισμούς (μαύρο και ασημί).

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω  το fabvape.gr που μου παραχώρησε τη Vision Spinner II της παρούσας παρουσίασης για χρήση – δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Tanquer1

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 07, 2014, 23:26 »
Την πήρα σήμερα και μέχρι στιγμής έχω την εντύπωση οτι "δίνει" πιο δυνατό άτμισμα σε σχέση την προηγούμενη έκδοση.(και στις δυο περιπτώσεις ειχα πάνω τον mini protank 3 με την ίδια κεφαλή.
Την συγκρίνω (στη δύναμη,με τα ιδια watt) με το zmax με panasonic 18650 και πάλι μου φαινεται οριακα καλυτερη σε απόδοση.
Είναι δυνατόν ή μήπως είναι ιδέα μου λογο ενθουσιασμού;;;




Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο.Μια από τις βασικές διαφορες της σε σχέση με την προηγούμενη είναι οτι έχει Upgraded and stable PCB control head.μπορεί κάποιος λιγο πιο εξειδικευμενα να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό και ποια η διαφορά με την προηγούμενη;;;


Μιλαμε για χοντρο κόλημα :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 20, 2014, 21:45 »
την εχω 2 εβδομαδες κ με βγαζει γυρο στις 9-10 ωρες στα 3.8v.

Αποσυνδεδεμένος panpan267

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
    • Panagioths Panagiotou
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 21, 2014, 08:39 »
Απο οσες εχω παρει οι μονες που ηταν σε συσκευασια.πολυ καλες.


Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 21, 2014, 20:36 »
Την πήρα σήμερα και μέχρι στιγμής έχω την εντύπωση οτι "δίνει" πιο δυνατό άτμισμα σε σχέση την προηγούμενη έκδοση.(και στις δυο περιπτώσεις ειχα πάνω τον mini protank 3 με την ίδια κεφαλή.
Την συγκρίνω (στη δύναμη,με τα ιδια watt) με το zmax με panasonic 18650 και πάλι μου φαινεται οριακα καλυτερη σε απόδοση.
Είναι δυνατόν ή μήπως είναι ιδέα μου λογο ενθουσιασμού;;;




Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο.Μια από τις βασικές διαφορες της σε σχέση με την προηγούμενη είναι οτι έχει Upgraded and stable PCB control head.μπορεί κάποιος λιγο πιο εξειδικευμενα να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό και ποια η διαφορά με την προηγούμενη;;;


Μιλαμε για χοντρο κόλημα :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Upgraded and stable PCB control head = Αναβαθμισμένη & πιο σταθερή  PCB
κεφαλή ελέγχου   (PCB = Printed Circuit Board.  Με λίγα λόγια Πλακέτα..)   
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω εγώ είναι, αν έχεις δεί διαφορά οσον'αφορά τη αυτονομία της, αξίζει να δώσω τα 30 ευρά;   Έχω ήδη τη Vision Spinner  την 1 με τα 1300 mah  γιατί η δικία μου σε σχέση με μια απλή 1300mah 3.7V  (χωρίς ρύθμιση τάσεως)  κρατάει πολύ λιγότερο,  φυσικά δεν φταίει η spinner για το ότι κρατάει λιγότερο, αλλά οτι τη δουλεύω απο 3.7 εώς 4.2 Volt.


Αποσυνδεδεμένος arxontas7

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 21, 2014, 20:48 »
Εχω και εγω την σπινερ 2 σε ασπρη. Εχω και την προηγουμενη την 1. Υπαρχουν διαφορες σιγουρα. Εγω με την 2 στα 3.8 volt,κρυσταλ στα 2.4ωμ μου βγαζει 5 ml ,δηλ λιγο πιο πανω  απο 3 γεμισματα. Με την 1 εχω ενα γεμισμα λιγοτερο και οχι τοσο καλο χτυπημα οπως η 2.

Αποσυνδεδεμένος michaelp900

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Tapatalk User
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 27, 2014, 14:16 »
.......Η τελική τιμή της Spinner II για τα μέλη του Forum διαμορφώνεται σε 30 € περίπου.....

Για να την παρουμε σε αυτη τη τιμη πρεπει να πουμε πως ειμαστε απο το φορουμ η κατι αλλο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2014, 14:46 από Tem »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 27, 2014, 14:44 »
Ισχύουν εκπτωτικοί κωδικοί- κουπόνια ανάλογα με το κάθε κατάστημα.
Για την έκπτωση που δίνει για παράδειγμα το fabvape , δες εδώ :
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10415.msg384612.html#msg384612

Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 08, 2014, 01:17 »
Σημερα την πηρα και εγω και εχω μεινει ενθουσιασμενος με την αποδοση της,αν και ακομα την δουλευω με την αρχικη φορτιση που ειχε. Με nobacco epsilon bdc, & mini protank που την δουλευω η μπαταρια  :fight_shot_auto:
Μπορω να πω οτι θα ενθουσιασει και νεους και παλιους ατμιστες.





Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 16, 2014, 07:41 »
Ο χρόνος φόρτισης μιας πλήρως αποφορτισμένης Spinner ΙΙ αγγίζει τις 6-6.5 ώρες. Ο χρόνος αυτός φαίνεται μάλλον μεγάλος αλλά σίγουρα είναι αναμενόμενος  αν αναλογιστεί κάποιος την αυξημένη   χωρητικότητα. Κατά τη διάρκεια της φόρτισης ο διακόπτης ενεργοποίησης της μπαταρίας παραμένει σταθερά αναμμένος παίρνοντας κάθε φορά φωτισμό αντίστοιχο με το επίπεδο φόρτισης.  Μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος φόρτισης ο διακόπτης σβήνει και ανάβει πράσινο το λαμπάκι του φορτιστή.  Να επισημάνω στο σημείο αυτό ότι για τη φόρτιση της Spinner II απαιτείται ένας eGo φορτιστής με έξοδο 420 mAh.

Μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος φόρτισης ο διακόπτης σβήνει και ανάβει πράσινο το λαμπάκι του φορτιστή............κάτι που όπως φαίνεται δεν συμβαίνει πάντα ή συμβαίνει σπάνια. Υπάρχει θέμα με τη διαδικασία φόρτισης της μπαταρίας και υπάρχει όπως φαίνεται ανεξάρτητα από τον φορτιστή που χρησιμοποιείται για την φόρτιση της Spinner II. Αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι ότι ανάβει πράσινο το λαμπάκι του φορτιστή χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση. Η λύση βέβαια στο συγκεκριμένο πρόβλημα είναι απλή. Αρκεί η αποσύνδεση της μπαταρίας από τον φορτιστή και η επανασύνδεσή της ώστε να συνεχιστεί η διαδικασία φόρτισης. Η Vision γνωρίζει το θέμα , όπως φαίνεται και από σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της....http://www.visionecigarette.com/news/8.html
 .....the battery keeps charging for 10 mins and stops before it's actually fully charged or the charging process stops at each turn of the color (orange to blue, blue to white) and you have to unplug the USB charger and plug again to resume.

Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι η Vision ανακοίνωσε προ ημερών την κυκλοφορία της Spinner II Mini Battery με χωρητικότητα 850mAh, και διαστάσεις : 102.7(L)*14.7(D)mm



Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 17, 2014, 09:06 »
Παιδιά καλημέρα. Πρώτη φόρτιση της spinner 2και έχω 2 απορίες. Αρχικά πόσες ώρες θέλει για φόρτιση και δεύτερον ενω την φορτίζω αυτλη την ατιγμή, σχεδόν 3 ώρες, το λαμπάκι έγινε άσπρο αλλα του φορτιστή παραμένει κόκκινο.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 17, 2014, 09:34 »
Απο οτι διαβάσαμε στο φόρουμ, θέλει περισσότερες ώρες. Το led του φορτιστή πρεπει να γίνη πράσινο για είναι πλήρης η φόρτιση. Από εδω την έχεις   πάρει ? ¨Εμένα σε ανάλογα προβληματα με ego , εφταιγε ο φορτιστής
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2014, 21:57 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 17, 2014, 09:38 »
Ναι απο εδώ. Θα την αφήσω και άλλο και ελπίζω να πρασινίσει σύντομα αφού θέλει τόσες ώρες.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 17, 2014, 09:46 »
Παιδιά καλημέρα. Πρώτη φόρτιση της spinner 2και έχω 2 απορίες. Αρχικά πόσες ώρες θέλει για φόρτιση και δεύτερον ενω την φορτίζω αυτλη την ατιγμή, σχεδόν 3 ώρες, το λαμπάκι έγινε άσπρο αλλα του φορτιστή παραμένει κόκκινο.

Για πλήρη φόρτιση απαιτούνται περίπου 6 έως 6,5 ώρες. Θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να γίνει πράσινο το λαμπάκι του φορτιστή.
Επίσης ρίξε μια ματιά και στις προηγούμενες απαντήσεις του παρόντος θέματος αφού υπάρχει κάποιο γενικότερο θέμα με τη διαδικασία φόρτισης της Spinner II
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2014, 00:05 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner II Variable Voltage Battery
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 17, 2014, 10:15 »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ..!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180747 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536630 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35468 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12