vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1605 στις: Φεβρουαρίου 07, 2018, 22:25 »
Εγώ φόρτιζα στο μοντ χωρίς πρόβλημα. Δεν πιστεύω πως στα σύγχρονα μοντάκια υπάρχει κάποιο θέμα στη φόρτιση.
Αλλά πήρα και δεύτερο σετ μπαταρίες και πλέον αναγκαστικά τις βάζω στο φορτιστή όταν ξεμένω. 

Αποσυνδεδεμένος bretsos

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1606 στις: Φεβρουαρίου 07, 2018, 22:32 »
Προσωπικά φορτίζω σε εξωτερικό φορτιστή και πάντα έχω τουλάχιστον 2 μπαταρίες μαζί μου στην περίπτωση που χρειαστούν, ως τόσο αρκετές φορές έχει τύχει να φορτίσω και πάνω στο μοντ.
Γενικά δεν φοβάμαι να φορτίσω πάνω στο μοντ, αλλά να ξέρεις ότι ο εξωτερικός φορτιστής κάνει καλύτερη φόρτιση και αυτό συμβάλει στη μακροζωία της μπαταρίας. Καλό λοιπόν είναι να πάρεις ένα καλό φορτιστή.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1607 στις: Φεβρουαρίου 07, 2018, 22:39 »
Τώρα πως από το drag φτάσαμε στο rsq/vt inbox/Gbox, δεν κατάλαβα.
Να στο κάνω τάληρα λοιπόν. Ο φίλος ζήτησε ένα μοντάκι για τον dead rabbit, χωρίς να έχει αποφασίσει ακόμα για το αν θα προτιμήσει τον 22άρη ή τον μεγάλο των 24mm και των διπλών αντιστάσεων.

Με γνώμονα λοιπόν -κι από προσωπική εμπειρία αν θες- του πρότεινα να προτιμήσει ένα squonk αντί ενός απλού mod ώστε να μπορέσει να χαρεί περισσότερο τον dripper που θα επιλέξει, χωρίς να χρειάζεται να κρατάει το 60μελο μπουκάλι στην παλάμη μαζί με το ήδη ογκώδες drag. Αυτονομία γαρ. Άσε που ο "λαγός" στο "squonking" αξίζει διπλά τα ευρώ που κοστίζει. Πάλι από προσωπική εμπειρία.

Πάμε και δίφραγκα; :D

Ο μικρός ο 22 ένεκα της μονής αντιστάσεως του, μπορεί να αποδώσει ιδανικά στα 30-40 watts (σαφέστατα και στα παραπάνω δεν λέει όχι ), συνεπώς ένα μονομπάταρο από τα προτεινόμενα ίσως του αρκούσε, ίσως και όχι όμως. Δική του η απόφαση αφού ο ίδιος μόνο ξέρει πόσο ατμίζει μέσα στη μέρα.
Ο μεγάλος ο 24άρης θέλει δύο μπαταρίες -πάντα κατ' εμέ- αφού οι ανάγκες του για ρεύμα ανεβαίνουν αρκετά. Αυτονομία και πάλι.

Φυσικά ο φίλος θα επιλέξει, εμείς προτάσεις ρίξαμε όπως εξάλλου το ζήτησε κι ο ίδιος. Εννοείται ότι και με το drag (το οποίο κατέχω μήνες τώρα και μάλιστα υπεραγαπώ ;) ) μια χαρά θα την κάνει την δουλειά του. Οι "λαγοί" σηκώνουν μπόλικα ml's στα decks τους εξάλλου οπότε δεν θα χρειάζεται να στάζει μέσα τους κάθε λίγο και λιγάκι - πάντα σε σύγκριση με άλλους drippers δηλαδή.
Απλά και κατανοητά θέλω να πιστεύω λοιπόν, οι δικές μου οι προτάσεις πηγαίνουν καρφί στα squonk mods. Ούτε επέβαλε κανένας τίποτα, ούτε απαίτησε ασπασμό. Προτάσεις για να δώσω μερικές ακόμα επιλογές στον φίλο έριξα, πιθανότατα και προβληματισμό για κάτι που κι ο ίδιος δεν είχε σκεφτεί όπως το συνεχές "στάξιμο" σε έναν dripper ας πούμε, ίσως λοιπόν στον ίδιο να φανούν και χρήσιμες. Κανένα πρόβλημα και αν τις προσπεράσει εννοείται. ;)

Χωρίς ίχνος ειρωνείας ελπίζω να σε κάλυψα.


Edit: ο φίλος κατέληξε στο drag λοιπόν, εύχομαι να το χαρεί! :)

Αποσυνδεδεμένος georgent

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1608 στις: Φεβρουαρίου 07, 2018, 22:45 »
Διαβασα οπως σωστα ειπες οτι εχει balance charging επισης οι μπαταριες ειναι ολοκαινουργιες 2 x LG (HG2?) 18650 3000mah. Θα παρω αυριο ενα φορτιστη να τελειωνω. 

Αποσυνδεδεμένος bretsos

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1609 στις: Φεβρουαρίου 07, 2018, 23:01 »
Και Καλά θα κάνεις, για εμένα καλύτερα να προτιμήσεις xstar σαν πρώτη επιλογή 

Αποσυνδεδεμένος georgent

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1610 στις: Φεβρουαρίου 07, 2018, 23:25 »
Ο xtar χωρις lcd πως καταλαβαινεις οτι η μπαταρια -ες φορτισαν? Μη μου πειτε να τις βαζω καθε λιγο στο mod... :D

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1611 στις: Φεβρουαρίου 07, 2018, 23:25 »
Lcd δεν έχει, αλλά έχει Led. Και αυτά το δείχνουν ;)

Αποσυνδεδεμένος georgent

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1612 στις: Φεβρουαρίου 08, 2018, 00:34 »
Ευχαριστω πολυ παιδια :) Να ειστε καλα  :thumpup:


Ως αρχαριος καταλαβαινετε οτι θα σας πριξω στις ερωτησεις  :angel: Λοιπον στο καταστημα που πηγα το παιδι μου εδωσε 2 LG HG2 18650 20A και απο οτι βλεπω στο σαιτ της voopoo χρειαζεται μπαταριες οι οποιες ειναι 35Α; Χμμμμ μπορει να βοηθησει καποιος σε αυτο; Να σας δωσω να καταλαβετε εχω μια αντισταση clapton πανω 0.6 και το εχω στα 30w ουτε πανω με ενδιαφερει να παω προς το παρων ουτε κατω απο αυτα τα watt. Λαδι κανω το Dinner Lady cornflake tart 6mg.

Διαβαζοντας διαφορα στο ιντερνετ ειδα και αυτο

https://thenextweb.com/gadgets/2017/01/18/e-cigarette-blows-up-man-face/

Στο οποιο γραφει οτι ο συναδελφος ατμιστης ειχε τις ιδιες μπαταριες με αυτες που εχω. Ειδα διαφορα βιντεακια στο youtube και ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι fake lg οι δικες μου. Βοηθηστε λιγο γιατι εχω τρομοκρατηθει να σας πω την αληθεια  :o Θα μου πεις επιτηδες ρε φιλε εβαλες το παραπανω λινκ... οχι ειλικρινα απλα ψιλοτρομαξα και δε σας κρυβω οτι σκεφτηκα να γυρισω στο πιστο μικρο joeytech evic basic που εχω καιρο τωρα...


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2018, 10:05 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1613 στις: Φεβρουαρίου 08, 2018, 00:40 »
Μια χαρά θα είσαι, don't worry.

Edit: Βασικά και μια μικρή εξήγηση για το "μια χαρά". Η αναφορά που λες στο σάιτ της εταιρείας, χωρίς να την έχω δει, αναφέρεται στα Α για τα μέγιστα W. Εσύ "παίζεις" πολύ πιο κάτω, οπότε σε καλύπτουν και πιο αδύναμες μπαταρίες.

Επιπλέον αυτού, στις δύο μπαταρίες τα Α αθροίζονται, οπότε εσύ έχεις πάνω μπαταρίες 40Α. 

Ακόμα πιο επιπλέον, η πλακέτα σε προστατεύει από πιθανά ατυχήματα. 

Οπότε άτμιζε ελεύθερα και χωρίς ανησυχία.

Ρίξε και ένα διάβασμα στα περί μπαταριών για το πως και τι. Δηλαδή πως πρέπει να φροντίζουμε τις μπαταρίες μας, πως πρέπει να τους φερόμαστε ευγενικά κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2018, 00:53 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1614 στις: Φεβρουαρίου 08, 2018, 00:51 »
Σύμφωνα με το νόμο του Ωμ, το σετάκι σου τραβάει περίπου 7 Αμπέρ, οπότε είσαι καλά απο θέμα ρεύματος.
Όσο για το άλλο, ο τύπος μάλλον είχε μηχανικό και δεν πρόσεξε κάτι και κατέληξε στα επείγοντα. Μην αγχώνεσαι με τέτοια άρθρα.
Εσύ απλά να προσέχεις τις μπαταρίες σου να μην έχουν κάποιο σκίσιμο και να μην αποφορτίζονται τελείως (βασικά θα το φροντίσει το μοντ αυτό και θα κλείσει) και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1615 στις: Φεβρουαρίου 08, 2018, 09:18 »


Επιπλέον αυτού, στις δύο μπαταρίες τα Α αθροίζονται, οπότε εσύ έχεις πάνω μπαταρίες 40Α.


:nope: :nope: :nope: :nope:
Αυτό συμβαίνει όταν οι μπαταρίες συνδέονται παράλληλα αν δεν κάνω λάθος....

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1616 στις: Φεβρουαρίου 08, 2018, 09:46 »
Φάγαμε πολλά μηνύματα και ηλίθια αντιπαράθεση, για να καταλήξουμε σε μία Βασική Αρχή Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων.
Στα κυκλώματα σε σειρά το συνολικό ρεύμα είναι ίδιο σε κάθε σημείο του κυκλώματος.
Στα παράλληλα κυκλώματα το συνολικό ρεύμα είναι το άθροισμα των ρευμάτων κάθε κλάδου.
Ξεχάσαμε να γράψουμε ότι στα παράλληλα κυκλώματα το ρεύμα είναι ίδιο σε κάθε κλάδο, αν η τάση κάθε κλάδου είναι ίδια.
Αν έχουμε μοντ με 2 σε σειρά μπαταρίες, η μπαταρία που είναι κοντά στον 510, πως στο νικοτίνη μπορεί να δώσει περισσότερο ρεύμα;
Αν έχουμε μοντ με 2 μπαταρίες παράλληλα, ο μόνος τρόπος να δώσει περισσότερο ρεύμα η μπαταρία που είναι κοντά στον 510, είναι αν έχει μεγαλύτερη τάση από την άλλη που είναι μακριά από τον 510, δηλαδή αν οι μπαταρίες δεν είναι παντρεμένες ή ήταν και χώρισαν.
Τα ίδια ισχύουν για τρεις ή χιλιεστρείς μπαταρίες.
Τρώμε πολλά μηνύματα και άγονη (εκ του αποτελέσματος) αντιπαράθεση μπας και καταλάβουμε ότι οι βασικές αρχές του ηλεκτρισμού είναι γραμμένες στο βιβλίο φυσικής του γυμνασίου και ότι δεν υπάρχει ο Έχη Ξαναγραφτή.
Μπορεί να μην θυμόμαστε τίποτα από το γυμνάσιο, αλλά ο κύριος Έχη Ξαναγραφτή είναι θέμα κοινής λογικής.
:))
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο, αλλά παραμένει το βασικό συμπέρασμα ότι ο φίλος θα είναι μια χαρά, αν και νομίζω πως όταν υπάρχει πλακέτα τα κανονίζει αυτή αυτά τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Karma

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1617 στις: Φεβρουαρίου 27, 2018, 19:09 »
Χρειάζομαι ένα μικρό mod για την δουλειά, έχω το tesla wye mini αλλά βρομίζει με την μια και το λυπάμαι.  Μεταξύ ijoy pd1865 και smok xcube ultra πιο λέτε. Απαιτήσεις δεν υπάρχουν έναν ares θα έχει πάνω στα 15-20w.

Αποσυνδεδεμένος fasolia

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1618 στις: Μαρτίου 29, 2018, 10:40 »
καλημερα σας, υπαρχει καποιο νημα στο forum για να διαβασουμε για τα pod??
βλεπω παντου pod starter kit κτλ , αλλα δεν εχω ιδεα τι γινετε.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1619 στις: Μαρτίου 29, 2018, 11:05 »
Τα pods είναι κυρίως για entry lvl ατμιστές,δύσκολο να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά απο τους ενεργούς χρήστες του forum αυτού φίλε μου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10607 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364