vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

404 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1920 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 15:35 »
ωραία ελπίζω να το καταφέρω και εγώ φιλε γιώργο γιατί δεν το κάνω επειδή μου έφυγαν τα υγρά από κάτω όταν το δοκίμασα
μπορεί να το έσπρωξα περισσότερο από όσο πρέπει
ίσος να είναι και πιο χαλαρό το δικό μου και να γλιστράει πιο εύκολα προς τα μέσα
θα το δοκιμάσω το απόγευμα με νεράκι και θα γράψω αποτελέσματα

Εχω το ιδιο τανκ και με το συγκεκριμενο δεν ειχα ποτε προβλημα...Κανε αυτο που λενε τα παιδια ΑΛΛΑ μην ξεχασεις να βγαλεις το ντριπ-τιπ!!! Ειπαμε εχει χωρο να ανεβει η καμπανα στο τανκ αλλα οχι και μαζι με το ντριπ τιπ...
Απορω πως εχεις προβλημα με αυτο παντως...δοκιμασε και πες μας!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1921 στις: Οκτωβρίου 08, 2015, 16:03 »

τελικά έχετε δίκιο
δεν ξέρω τι είχα κάνει και μου χύθηκαν τα υγρά και το είχα πάρει από φόβο αλλα τεικά γεμίζει με λίγο προσοχή έτσι όπως φαίνεται στο video γίνετε η δουλειά χωρίς να ξεβιδώσω την καμπάνα
ευχαριστώ παιδιά και συγγνώμη για το μπέρδεμα

Αποσυνδεδεμένος andreasd

  • **
  • 302
  • Φύλο: Άντρας
  • Through the darkest night..cms the brightest light
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1922 στις: Οκτωβρίου 09, 2015, 20:00 »
Από σήμερα και γώ κάτοχος του Phenomenon Lite. Έκανα το στήσιμο με ελαφρά μυτούλα στα αυλάκια απλά αυτό που παρατηρώ είναι πως μετά τη τζούρα μόνο απ τη μια πλευρά σκάει φυσαλίδα. Το ίδιο μου παρουσιαζόταν και στον KLP με tiny tank από st. Είναι κάτι φυσιολογικό ή να έχω μαζί μου χαρτομάντιλα? Σα γεύση ένα σκαλοπατάκι καλύτερος απ τον Kayfun με το tiny.


Κατα τ άλλα τα παιδιά άψογα και φιλική συμβουλή όποιος έχει την επιλογή ας περάσει απο κεί.

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1923 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 01:50 »
Εχει παρατηρησει κανεις το φαινομενο οταν γεμιζει ο ατμο μεχρι επανω να δινει μετα απο 2-3 τζουρες υποψια καμενου?Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1924 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 02:03 »
Μου 'χει σπάσει τα νεύρα από χτες, μετά από κάθε γέμισμα καμμένο, έλεος.

Αυτό μου συμβαίνει συχνά από τις πρώτες μέρες που τον έχω! Έλα ντε, πες μου εσύ τι φταίει :dontknow:
Με λίγο μεγαλύτερη προσοχή στο βαμβάκι, ειδικά μέσα στην αντίσταση, έχω καταφέρει να το περιορίσω αλλά ποτέ δεν είμαι σίγουρος πότε θα επανεμφανιστεί.
 

Αποσυνδεδεμένος teonotis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1925 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 09:03 »
μαγκιες η διαφορες στις 2 καμπανες,extreme και special?

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1926 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 09:42 »
μαγκιες η διαφορες στις 2 καμπανες,extreme και special?
Extreme πιο πολυ γεύση special πιο πολυ χτύπημα χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι χάνεται η γεύση.

Sent from my HTC One M8 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1927 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 21:43 »
Αυτό μου συμβαίνει συχνά από τις πρώτες μέρες που τον έχω! Έλα ντε, πες μου εσύ τι φταίει :dontknow:
Με λίγο μεγαλύτερη προσοχή στο βαμβάκι, ειδικά μέσα στην αντίσταση, έχω καταφέρει να το περιορίσω αλλά ποτέ δεν είμαι σίγουρος πότε θα επανεμφανιστεί.


εχω δοκιμασει πολλα στησιματα ...παντα εχω δακρυα ,το αφηνω κλειστο ισως δωσει καμενο ,το ανοιγω μισο του μισου εχω απωλειες(υπερτροφοδοσια)...απορω τι διαφορετικο κανουνε οι αλλοι και δεν εχουνε κανενα προβλημα ,,ειδικα τελευταια τον ανοιγω και 3 φορες την μερα να παιξω με το βαμβακι μπας και βρω τον τροπο ,,

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1928 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 22:08 »
Όπως έχετε καταλάβει αν μου καρφωθεί κάτι στο μυαλό μετά δεν κάθομαι καλά…..   :-[

Καταρχάς πριν ξεκινήσω να περιγράφω θέλω να πω ότι όποιος αποφασίσει να το κάνει θα πρέπει να έχει ακόμα ένα φαινόμενο έτοιμο στημένο δίπλα του ώστε στην περίπτωση αποτυχίας να πάρει μια βαθιά τζούρα πριν αρχίσει να με βρίζει…. ::)

Πέρα τις πλάκας δεν είναι πολύ εύκολο επειδή η επιφάνεια της βάσης είναι πολύ λεπτή και αν φαγωθεί λίγο περισσότερο θα χαθεί η φωλιά του πάνω ORING οπότε η βάση πάει για κάδο….. :'(

Για να γίνει λοιπόν η αφαίρεση στα λουκια βίδωσα την βάση σε ένα 510 ανταπτορα που αυτόν με την σειρά του τον είχα βάλει πάνω σε ένα δράπανο, έτσι περιστρέφω την βάση και με την βοήθεια του dremel που φορούσε δίσκο κοπής, αφαίρεσα το μεγαλύτερο μέρος από τα λουκια.Εν συνεχεία με την βοήθεια γυαλόχαρτων (Ρ120/Ρ280/Ρ500/Ρ1000/Ρ1500) έφτασα το αποτέλεσμα της φωτο πάνω αριστερά  ,στα κόκκινα κυκλάκια φαίνεται ένα τμήμα από το λουκι από κάθε πλευρά που έχει απομείνει ,αυτό έγινε ακριβώς επειδή υπήρχε ο κίνδυνος που περιέγραψα στην πιο πάνω παράγραφο. Βέβαια μετά το τελικό γυάλισμα που φαίνεται στην φωτο δεξιά έχουν σχεδόν εξαφανιστεί…

Η καμπάνα πλέον βιδώνει περισσότερο μέχρι που πατάει τελείως πάνω στην βάση με αποτέλεσμα να απομονώνεται η δεξαμενή από τα λουκια που ανεβάζουν το υγρό επάνω….

Γενικά δεν είναι χρονοβόρο το όλο εγχείρημα  αλλά θέλει αρκετή δεξιοτεχνία…..
Δοκιμή στεγανότητας έγινε με νερό και τα πήγε περίφημα…. :thumpup:
Στήθηκε και δουλευει μεχρι στιγμης πολυ καλα ...... :cigar: :cigar: :cigar:
μετα απο αρκετες μερες λειτουργιας μπορω να πω πως :

πλεον δεν με φοβίζει να βαλω το φαινο στην τσεπη κατι που πριν δεν το τολμουσα,τωρα απλα κλεινω τα υγρα και τελος.....

ενα δευτερο που βολεψε ηταν οτι μου εχει δωθει η δυνατοτητα να περιορίσω το υγρο οσο θελω εγω οποτε ενα σετ απ που δουλευε καλα στα 13.5 βατ και οχι πιο χαμηλα τωρα μπορω και να το δουλέψω  και σε λιγότερα εξίσου καλά....

εχω πιο σταθερη τροφοδοσια οσο μειωνεται η ποσοτητα του υγρου στο τανκ,οταν μου εμενε λιγο υγρο στο τανκ(κατω απο ενα μλ) αρχιζε τα κολπα(μπουρ μπουρ) μετα την μετατροπη απλα μειωνω τα υγρα και ολα καλα....

τελος μπορω ενα σετ απ να το κρατησω πιο πολυ χρονο .Αυτο γιατι πριν οταν το βαμβακι αρχιζε να χανει τις ιδιοτητες του ο ατμο μπουρμπουλιαζε και δεν δουλευε σωστα,τωρα περιοριζω το υγρο και ολα πάνε ρολόι....

οποτε οπως καταλαβατε παει και ο δευτερο για χειρουργείο.. ;D


Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1929 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 22:08 »
 8) καλησπέρα στην παρέα !!!
1) Προσωπικά NASIOS.. τι κάνω... γεμίζω πάντα απο κάτω 1-2 φορές την ημέρα καί ταυτόχρονα κάνω και τον ελεγχό μου στα βαμβάκια
2) οταν διαπιστώσω οτι κάτι δεν πάει καλά την ωρα του ατμίσματος ανεβάζω και την ενταση στα watt !!! η αντίσταση δε μου είναι στα 1,1ωμ και το δουλευω ανετα στα 20/23/25 watt  χωρις να εχω θέματα ούτε  με καμμένο ούτε και διαρροή..... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1930 στις: Οκτωβρίου 10, 2015, 22:48 »

Για το καμένο αμέσως μετά το γέμισμα.Έχω καταλάβει ότι το υγρό ανεβαίνει στο ντέκ αβίαστα μόνο αν υπάρχει η συνέχεια στην διαδρομή του, αν δηλαδή τα αυλάκια είναι ήδη γεμάτα, αν όχι τότε η αλυσίδα φιτίλι-υγρό ντέκ-αυλάκια-υγρό τανκ σπάει.
Μετά το γέμισμα όταν τα αυλάκια είναι άδεια, εγώ κάνω πνευμονικές και δεν τραβάω σκανδάλη αν δεν δω τουλάχιστον τέσσερις φυσαλίδες αέρα να ανεβαίνουν.
Όταν γεμίσουμε υπερβολικά, μένει μόνο μια σχετικά μικρή φυσαλίδα αέρα στην κορυφή του τάνκ που δεν μπορεί να διασταλεί αρκετά για να αφήσει το υγρό  με το βάρος του να γεμίσει τα αυλάκια.
Ότι καμένο έχω πάρει από το φαινόμενο ήταν στις αρχές και μόνο γι αυτό το λόγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2015, 17:51 από Deimos »

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1931 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 00:43 »
Σήμερα πρώτη φορά δοκίμασα στον phenomenon στήσιμο με τιτάνιο και TC και μέχρι στιγμής από το μεσημέρι είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Επίσης νομίζω οι διαρροές που είχα τον πρώτο καιρό ήταν επειδή έστηνα σε 2ρι τρυπανάκι και το βαμβάκι δεν ήταν αρκετό.

Στήσιμο σε 2.5ρι με 7 σπείρες Ti 0.4mm 26AWG και μου βγήκε 0.34 η αντίσταση.  :)

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1932 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 01:18 »
8) καλησπέρα στην παρέα !!!
1) Προσωπικά NASIOS.. τι κάνω... γεμίζω πάντα απο κάτω 1-2 φορές την ημέρα καί ταυτόχρονα κάνω και τον ελεγχό μου στα βαμβάκια
2) οταν διαπιστώσω οτι κάτι δεν πάει καλά την ωρα του ατμίσματος ανεβάζω και την ενταση στα watt !!! η αντίσταση δε μου είναι στα 1,1ωμ και το δουλευω ανετα στα 20/23/25 watt  χωρις να εχω θέματα ούτε  με καμμένο ούτε και διαρροή..... :thumpup:


και εγω απο κατω γεμισμα ,εχω δοκιμασει τις μυτες στα αυλακια μια χαρα αλλα δακρυ ,χανω ισως και ml αλλα ξαφνικα σταματαει ,εχω δοκιαμσει βενταλια ,εκει κατι δεν μου αρεσει ,δεν παιρνω την γευση που παιζει στο αλλο ..παιζω μηχανικο φιλος ,δεν μου πολυαρεσουνε τα πολυβολτικα ,,


και μην μου πει κανεις να δω βιντεο !!! αλλιως να φτιαξω και εγω ενα βιντεο κατασκευαστικης τοπογραφιας δρομων ,να δουμε αν θα καταλαβετε κατι...με τα συγχωρεσεως ,,,
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2015, 01:41 από nasios »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1933 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 01:42 »
Με μηχανικό nasios, τον θέλω και τον έχω κι εγώ και το καλύτερό μου μέχρι στιγμής, είναι με 0,28 κάνθαλ, 4 σπείρες σε 2mm διάμετρο, ~1Ω και cotton bacon που έχει καλή σταθερότητα. Αλλά κι έτσι με έχει στην πρίζα, δεν εφησυχάζω :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1934 στις: Οκτωβρίου 11, 2015, 02:38 »
ακριβώς στα ιδια ειμαστε...θα κανω τρεις τελευταιες δοκιμες και θα σας πω τα αποτελεσματα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279041 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124032 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias