vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

384 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, Xxristos

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #495 στις: Απριλίου 16, 2015, 22:34 »
@Αποστόλης
Όχι φίλε μου, την καμπάνα την έχω πάντα κλειστή και το τσέκαρα κιόλας.  Εντωμεταξύ, το γέμισμα της Τρίτης πάλι με το ίδιο τανκ το έκανα και δεν είχα πρόβλημα  :dontknow: .  Μόλις τελειώσει θα ξαναδοκιμάσω το κανονικό τανκ και θα δω.  Πάντως για να το αντιμετωπίζω μόνο εγώ τόσο έντονα ή εγώ κάνω κάτι λάθος ή έχω κάτι πάει στραβά με τον άτμο μου (που δεν το νομίζω γιατί τα παιδιά τον έλεγξαν την Τρίτη)


@bykostas
Βάλε μία φωτό φίλε μου από το στήσιμό σου μήπως σωθούμε  ;D

Αποσυνδεδεμένος Tolias

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #496 στις: Απριλίου 16, 2015, 22:40 »
Και εγω που εχω τον zest οταν γεμιζα απο πανω απο τις τριπυτσες στην αρχη ειχα προβλημα.ειχε διαροη αρκετη.τελικα γεμιζω απο κατω και ολα καλα.Δεν βαζω βαμβακι στα αυλακια.το απλωνω στο deck.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #497 στις: Απριλίου 16, 2015, 22:48 »
Φίλε μου κι εγώ με το ολόσωμο τανκ έχω διαρροές από κάτω κατά το γέμισμα... Τί έχω κάνει στο τελευταίο γέμισμα που είχα μόνο 2-3 σταγόνες διαρροή... Τον γέμισα με κλειστό αέρα από κάτω, το δάχτυλο στο drip tip και περασμένο έτοιμο το πάνω δαχτυλίδι ώστε να μην πάρω το δάχτυλό μου από το drip tip τη στιγμή που θα πρέπει να βάλω το πάνω δαχτυλίδι.

Κατά το γέμισμα τον ατμοποιητή τον είχα σχεδόν ξαπλωμένο...

Όμως... Δεν έχω σχεδόν καθόλου βαμβάκι στα αυλάκια, μόνο μια μικρή μυτούλα και η βάση μου είναι τροποποιημένη Full Air. Αυτό μπορεί να παίζει και το ρόλο του (γι αυτό το γράφω) μιας και μέχρι μα μπει το πάνω δαχτυλίδι πιστεύω οτι μου χαλάει την υποπίεση.

Αντίθετα στον Zest, όπως και να γεμίσω με ότι σετάπ και να έχω, διαρροή ΚΑΜΜΙΑ πλέον, τώρα που τον έμαθα.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #498 στις: Απριλίου 16, 2015, 22:52 »
Η λύση είναι να κατεβάζεις το βαμβάκι μέχρι κάτω στα αυλάκια της βάσης και να βάζετε όχι απλώς μυτούλα αλλά μύτη από το βαμβάκι ώστε να καλύπτει όλη το αυλάκι εισαγωγής του υγρού. Από την μεγάλη Δευτέρα που τον έχω στα χέρια μου και ότι στήσιμο του έχω κάνει δεν είχα διαρροή ποτέ.
Μιλάω για τον zest και το έχω αναφέρει ξανά ότι γεμίζω με υγρό από τις πάνω τρύπες χωρίς να κλείνω το drip tip αλλά με κλειστή την καμπάνα και τισ τρύπες εισαγωγής αέρα ανοιχτές.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Φίλε μου κι εγώ με το ολόσωμο τανκ έχω διαρροές από κάτω κατά το γέμισμα... Τί έχω κάνει στο τελευταίο γέμισμα που είχα μόνο 2-3 σταγόνες διαρροή... Τον γέμισα με κλειστό αέρα από κάτω, το δάχτυλο στο drip tip και περασμένο έτοιμο το πάνω δαχτυλίδι ώστε να μην πάρω το δάχτυλό μου από το drip tip τη στιγμή που θα πρέπει να βάλω το πάνω δαχτυλίδι.

Κατά το γέμισμα τον ατμοποιητή τον είχα σχεδόν ξαπλωμένο...

Όμως... Δεν έχω σχεδόν καθόλου βαμβάκι στα αυλάκια, μόνο μια μικρή μυτούλα και η βάση μου είναι τροποποιημένη Full Air. Αυτό μπορεί να παίζει και το ρόλο του (γι αυτό το γράφω) μιας και μέχρι μα μπει το πάνω δαχτυλίδι πιστεύω οτι μου χαλάει την υποπίεση.

Αντίθετα στον Zest, όπως και να γεμίσω με ότι σετάπ και να έχω, διαρροή ΚΑΜΜΙΑ πλέον, τώρα που τον έμαθα.








Φίλε μου Κωνσταντίνε είδα ότι τους έχεις και τα 2 τα Φαινόμενα, υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξή τους ή μόνο στην εμφάνιση και στην τιμή? Ο λόγος είναι επειδή ψήνομαι και για τον ligth.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 16, 2015, 23:03 από benny »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #499 στις: Απριλίου 16, 2015, 23:17 »
Θα είμαι ειλικρηνής... Ο Zest μου δίνει καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα, αλλά είναι σχετικό αυτό μιας και είμαι πιο πολύ της σφιχτής τζούρας... Σε εκείνο το σημείο έχω καλύτερη ρύθμιση στο "σφιχτό" της τζούρας.

Από γεύση οι διαφορές είναι ασήμαντες.
Όμως ο Phenomenon Light είναι Full Air... Δηλαδή...



Επίσης στον Zest έχω την καμπάνα με τον τρούλο και στον Phenomenon Light Full Air έχω την κώνικη. Οπότε δεν είμαι και ο ιδανικότερος για να σου απαντήσω :-[

Το θέμα είναι οτι εκτός από τον ΙΑΤΤΥ έχω πλέον καταργήσει ότι άλλο έχω. :)

Αποσυνδεδεμένος powerwolf

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #500 στις: Απριλίου 16, 2015, 23:41 »
Εγω παιδες εχω και τους δυο...και τον light και τον zest η διαφορα στο θεμα σφιχτης τζουρας ειναι ελαχιστες,  πιο αερατος ο light αλλα μην φανταστεις μεγαλες διαφορες...οσο για το θεμα τιμης πηρα τον light ετοιμο οπως ειναι. Kαι στον zest πηρα το ντεκ με τα παρελκομενα του light  και ετσι ο δευτερος στοιχισε οσο και ο light ( να μην πω και φθηνοτερα εφοσον ειχα και το πολυκαρβουνικο το ολοσωμο απο τον πρωτο..ετσι δυο fhenomenon και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος, ευκολο σεταπ, υπεροχη γευση , και πολυ καλη δουλεια απο την ομαδα GUS☺


Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #501 στις: Απριλίου 17, 2015, 00:26 »
Παιδια ολοι λετε τα καλυτερα για το φαινομενο,τα πιστευω κ ζηλευω που δεν τον εχω!Δε θα επρεπε ομως οχι μονο για τον συγκεκριμενο αλλα κ για πολλους αλλους ατμο ιδιας η κ μεγαλυτερης αξιας να εχουν λυθει αυτα τα ρημαδια τα θεματα με τις διαρροες!Καλοι σε γευση,ντουμανια κτλ αλλα για τα λεφτα τους που ειναι το 1/5 του μισθου μας πλεον νομιζω οτι δε θα επρεπε να υπαρχουν τετοια προβληματα.Εγω ενα ναυτιλακο εχω κ διαρροη δεν ειχα ποτε μα ποτε!!!Αυτο που λεω ειναι οτι θεοποιουμε  τα θετικα αλλα τους χαιδευουμε σε οτι αφορα τα αρνητικα!Και στην τελικη σαν καταναλωτης εχω την απαιτηση για τοσα χρηματα να μην εχω κανενα προβλημα κ να λειτουργει αψογα!Σορρυ αν στραβωσαν καποιοι ,απλα τη γνωμη μου ειπα!Α,οταν θα εχω την ανεση ισως να τον αγορασω κ γω...

Αποσυνδεδεμένος powerwolf

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #502 στις: Απριλίου 17, 2015, 01:07 »
Φιλε chris συμφωνω σε αυτα που λες, για αυτο ειμαστε εδω για να βρουμε λυσεις σε καποια προβληματα που υπαρχουν, εγω προσωπικα διαρροες ειχα εφοσον δεν ειχα κλεισει καλα την τρυπα απ το επιστομιο και με πηραν λιγα ζουμια στον συγκεκριμενο. Στους επισκευασιμους που ασχολουμαστε υπαρχουν και τα καλα στησιματα και καποια τα οποια δεν ειναι σωστα και αμεσως διαρροες...Εμ δεν φταιει ο ατμο σε ολες τις περιπτωσεις. Υπαρχουν εδω μεσα αλανια που σεταρουν με κλειστα ματια κ παρολα αυτα ακομα και σε αυτους υπαρχουν κ οι ατυχεις στιγμες...δεν υπαρχει επισκευασιμος που να μη μας εχει δακρυσει...ειναι το τιμημα τετοιο..Ζηταμε την απολυτη ικανοποιηση στο ατμισμα με καθε επακολουθο.Τα αρνητικα να λεγοντε για να μπορουμε μεσα απο αυτο το νημα να τα λυνουμε. Φιλικα παντα Μανος :bye: ;) :bye:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #503 στις: Απριλίου 17, 2015, 01:19 »
Φυσικά και δεν στραβώνω με αυτά που λες φίλε μου!!! :)

Όμως εδώ μιλάμε για έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή πολύ υψηλών επιδόσεων.
Είναι άδικη η σύγκριση με οποιονδήποτε εργοστασιακό...
Θα πω όμως κάποια πράγματα...

Στους περισσότερους επισκευάσιμους, αν γίνει σωστά το σετάπ δεν υπάρχουν προβλήματα... Το θέμα πιστεύω οτι είναι καθαρά στο "χέρι" του χρήστη πάνω από 90%!!! Εκτός αν μιλάμε για αποδεδειγμένα ελλατωματικό ατμοποιητή πράγμα που εδώ δεν συμβαίνει. :yes:
Οπότε όσο και να απαιτείς εσύ σαν καταναλωτής, εάν δεν μπορείς να τον δουλέψεις, δεν θα δουλέψει σωστά. Και ας κάνει και 500 ευρώ!

Μετά... Πολλές φορές βάζεις κάτω κάποια πράγματα που σου δίνει ο επισκευάσιμος όπως γεύση (για τον συγκεκριμένο) και δεν δίνεις βάση και σε κάποιες πολύ μικρές διαρροές που θα γίνουν λόγω κακής χρήσης από τον χρήστη.

Μην ξεχνάς οτι σαν καταναλωτής που χρησιμοποιεί τον Ναυτιλάκο, κι εσύ έχεις κάνει τις υποχωρήσεις σου σχετικά με την ποιότητα άτμισης, μπροστά στην ευκολία που σου δίνει στην χρήση του ο εργοστασιακός.

Ο καθένας μας ψάχνει να βρει αυτό που τον ικανοποιεί περισσότερο, όμως μετά από ένα σημείο απαιτούνται και συγκεκριμένες δεξιότητες... Όποιος τις έχει ή τις μαθαίνει με υπομονή και καλή διάθεση πιστεύω οτι φτάνει στο σημείο να απολαμβάνει αυτα που μπορεί να του δώσει ένας επισκευάσιμος. Και πίστεψέ με είναι πολλά περισσότερα από αυτα που μπορεί να δώσει ένας καλός εργοστασιακός. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2015, 01:26 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #504 στις: Απριλίου 17, 2015, 09:19 »
.... πολλους αλλους ατμο ιδιας η κ μεγαλυτερης αξιας να εχουν λυθει αυτα τα ρημαδια τα θεματα με τις διαρροες...


Σε πλήρη επισκευάσιμο ατμοποιητή, όπου υπάρχουν τρύπες θα υπάρχουν και διαρροές
απόλυτα λογικό
είτε κοστίζει 5 € είτε 500€


Ωστόσο αν κάποιος στήσει τον άτμο σωστά δεν θα υπάρξει καμία διαρροή


γι'αυτό δεν τον αναφέρουμε γιατί δεν είναι λάθος των ατμοποιητών αλλά δικό μας.


Με φιλική διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #505 στις: Απριλίου 17, 2015, 10:33 »
Εχετε δικιο παιδες,ολες οι αποψεις σεβαστες!και γω καποια στιγμη σε επισκευασιμο θα παω,ισως και στο φαινομενο,απλα σκεφτομαι καποια θεματακια που ισως με ξενερωσουν!εδω θα ειμαστε κ οι πιο παλιοι να μας ανοιξουν τα ματια σε οτι χρειαστει!

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #506 στις: Απριλίου 17, 2015, 11:26 »
Μιας και μιλάμε για διαρροές, έχω εδώ και ένα μήνα περίπου διαρροή στον lite, από τις τρύπες. Μου συμβαίνει κάθε πρωί μόνο όταν πάω για δουλειά. Μόνο στην διαδρομή από το σπίτι για την δουλειά. Μόλις φτάνω στο μαγαζί και τον βγάζω από την τσέπη, έχει δακρύσει και έχει κάνει υπερπλήρωση. Μόνο τότε και καθόλου όλη την υπόλοιπη μέρα, ότι και να κάνω. Ακόμα και ξαπλωμένο να τον έχω. Ότι στήσιμο και να έχω κάνει. Φυσικά έχω σπάσει τα νεύρα του GUS από τις ερωτήσεις και όσα o ring και να άλλαξα πάλι τα ίδια. Ο έρμος ο GUS έβγαλε καπνούς από το αυτιά με την περίπτωσή μου. Από την προηγούμενη εβδομάδα όμως που παρατήρησα ότι μόνο στην διαδρομή από Βόλο -Μακρινίτσα γίνετε αυτό(800 μέτρα υψόμετρο), και επειδή παλιότερα έκανα καταδύσεις και ο δάσκαλός μας μας έλεγε, ποτέ μετά από κατάδυση να μην ανεβαίνουμε σε υψόμετρο άνω των 800 μέτρων, λόγο διαφοράς ατμοσφαιρικής πίεσης, άρχισα να τσεκάρω πότε ακριβώς γίνετε. Και το αποτέλεσμα είναι ότι όσες μέρες δεν ανέβηκα στο μαγαζί, η δεν κατέβηκα στον Βόλο, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το είπα λοιπόν εχθές στον GUS και τον σάλταρα για ακόμα μια φορά. Όποιος έχει κάποια άλλη εξήγηση ας μας πει.Α, και κάτι τελευταίο. Στην διαδρομή ατμίζω κανονικά και το μπούκωμα έρχεται πάνω από τα 500 μέτρα .

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #507 στις: Απριλίου 17, 2015, 11:31 »
Φίλε chris, ειλικρινά δεν πιστεύω να υπάρχει ατμοποιητής "εσοδείας" 2013 και μετά που να μπορεί να σε ξενερρώσει από θέμα κατασκευής, ή τουλάχιστον υπάρχουν ελάχιστα παραδείγματα.

Και το στήσιμο έχει γίνει πιο εύκολο, και η ποιότητα έχει ανέβει σημαντικά τα τελευταία χρόνια. Πιο παλιά με αυτά που διάβαζες, τρόμαζες να πάρεις επισκευάσιμο γιατί θεωρούσες ότι κινδυνεύει η ψυχική σου υγεία. Ούτε είχε εξαπλωθεί το φαινόμενο των κλώνων στο σημερινό σημείο ώστε να πεις "δε βαριέσαι, δίνω €15 να δω αν τα βρίσκουμε και αν δεν κάτσει τον πετάω από το παράθυρο". Και μιλάω από δική μου πείρα, μου πήρε 23 μήνες για να περάσω σε επισκευάσιμο γιατί διάβαζα για καψούλια, σταυρόκομπους και κάτι στησίματα που θεωρούσα ότι προϋποθέτουν ταλέντο στη μικροχειρουργική. Σήμερα, τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Οπότε, αν μικροπροβλήματα είναι που σε κάνουν να το σκέφτεσαι, μην το σκέφτεσαι! Χτύπα τον αλύπητα.

Εγώ ειλικρινά, περιμένω να μείνει λίγο καιρό ακόμα στην αγορά ώστε να έχω πλήρη και ειλικρινή εικόνα. Μέχρι στιγμής, δίνω αγώνα για να μην τον πάρω ακόμα με τόσα που έχω ακούσει!

Φίλε karas, αυτό με το υψόμετρο έχει αναφερθεί και σε άλλους τανκάτους που δουλεύουν με υποπίεση. Σε αυτή την κατηγορία αν δεν κάνω λάθως ανήκει και ο Phenomenon.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #508 στις: Απριλίου 17, 2015, 12:03 »
Επιβεβαιώνω κι εγώ με τις διαρροές σε υψόμετρο... Όταν έφτασα κι εγώ όχι μια αλλά δυο φορές στο Φαλακρό, και οι 2 ΙΑΤΤΥ και ο Kayfun Lite που έχω στο τσαντάκι (προ Phenomenon) τους βρήκα άδειους με τα υγρά χυμένα στις χαρτοπετσέτες που βάζω για ασφάλεια. Το έχω αναφέρει και πολύ παλαιότερα στο νήμα του ΙΑΤΤΥ μετά από εκδρομή σε μεγάλο υψόμετρο.

Άρα... Βλέπουμε πως κάποιος μπορεί να βγάλει λανθασμένο συμπέρασμα για έναν ατμοποιητή, ενώ το πρόβλημα οφείλεται σε τρίτους παράγοντες. :)

Επίσης... Σε πτήση με αεροπλάνο, καλό είναι να έχουμε άδειους τους τανκάτους μας.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #509 στις: Απριλίου 17, 2015, 12:04 »
Οσοι τον εχετε, ποιος πιστευετε οτι ειναι ο κυριοτερος λογος καλυτερης αποδοσης της γευσης?
Το ντεκ? - που δεν φαινεται και τοσο διαφορετικο απο kayfun για παραδειγμα, μονο λιγο πιο χαμηλο ειναι...
Η καμπανα? Και αν ναι η τρουλοειδης? - διαφορα πχ στροβιλισμων μεσα της...
Κατι αλλο?

Και τελος σαν απορια, ΑΝ ειναι η καμπανα αυτη που κανει τη διαφορα, πως και Ελληνες και μη upgraders των kayfun που εχουν πολλοι δεν εχουν κατασκευασει κατι αντιστοιχο?? Φανταζομαι οι Steam tuners θα μπορουσαν...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124055 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias