vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #480 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 14:17 »
Θα ήταν μάλλον καλό να ασχοληθείς πρώτα λίγο καιρό με επισκευές αντίστασης και μετά να πας στο μηχανικό, το μόνο που δεν έχεις αναφέρει σαν διαφορά ηλεκτρονικών-μηχανικών, είναι πως δε θα έχεις καμία προστασία από βραχυκυκλώματα στα μηχανικά.

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #481 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 16:28 »


Ηλεκτρονικα vv/vw mod= Οθονη,οποτε γινετε ελενχος της μπαταριας,των βολτ(και ρυθμιση),των βατ(και ρυθμιση),της αντιστασης,προστασια(κοβει την μπαταρια σε βραχυκυκλωμα),δεν ειναι τοσο εμφανισιακα.......εκτος απο το provari μου ::) ,δουλευουν απο 1 ωμ και πανω(οχι ολα,τα περισσοτερα απο 1,2 ωμ και πανω,αν δεν κανω λαθος).Επισης δινουν σταθερα αυτα που ζητας μεχρι να κλεισει..Ειναι ιδανικα για ατμοποιητες με μεγαλυτερες αντιστασεις αλλα και για εργοστασιακους,οπως και για ατμοποιητες με mesh κατα την αποψη μου


Μηχανικα=Ομορφια και μεγενθος(μικροτερα σε σχεση με τα ηλεκτρονικα),δουλεουν και με αντιστασεις κατω του 1 ωμ,που ομως η αποδοση τους πεφτει οσο πεφτει και η μπαταρια.Ιδανικα για επισκευασιμους ατμοποιητες με μικρες αντιστασεις, φυτιλατους,παλι κατα την δικη μου αποψη.
Βεβαια πολλοι τα δουλευουν και με meshατους στα 1,3 ωμ για παραδειγμα και ειναι ικανοποιημενοι(πολλες φορες και γω).
Δεν εχει προστασια.

Πιστευω οτι για εναν νεο ατμιστη που θελει να μπει στον κοσμο των mod,καλυτερα ειιναι τα ηλεκτρονικα για να εχει τον ελενχο του mod ο ιδιος!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2013, 17:03 από st.mel »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #482 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 19:51 »
Θα πω κατι κι ας ξερω οτι θα φαω ξυλο....
 
Λες στον SEB (ή σε οποιον αλλο ξερει και μπορει) να σου βαλει ενα DNA 20 D σε κουτακι,εχεις προστασια,σταθερη ταση,πολυ δυναμη,μικρο μεγεθος (το πιο μικρο),μεγαλη αυτονομια (την μεγαλυτερη), θυρα  usb passthrough φορτιστη για να μην μενεις ποτε απο μπαταρια , ελαφρυ,μπορεις να βαλεις οποια 18650 θελεις ,δουλευει και χαμηλες αντ/σεις πολυ  πιο κατω του 1Ωμ. (πραγμα ανουσιο με VW,αλλα αμα θελεις μπορει να δουλεψει πολυ χαμηλες αντ/σεις), για service δεν μιλαμε (στα ποδια μας ειναι οποτε τον θελουμε).
Και αν θελεις να το δεις και απο κοντα, πας στο Atmistigue και το δοκιμαζεις.  Μετα μπορεις να αποφασησεις γνωριζοντας αυτο το εργαλειο...... ;)
 
Αρα εχεις τα παντα......
 
Το λεει καποιος που ειναι ολη μερα με ενα μηχανικο mod στα χερια...... ;D ;D ;D ;D ;D
 
 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #483 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 23:26 »
Μπα, ούτε κιχ δε θα ακούσεις!  :D
Όλοι ξέρουμε τη δουλειά του SEB και αυτή είναι μια εξαιρετική πρόταση, είτε για νέο είτε για αρχαίο.
Αρκεί να σου πάνε τα κουτιά -αλλά ο μάστορας όταν θέλει κάνει και ατμο-σωλήνες.

...Καμιά φορά και ατμο-καμήλες, ατμο-ποδήλατα και άλλα...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #484 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 23:30 »
Μονο σε 'μενα δεν κανει σωληνα.......... :angry_tickedoff:
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #485 στις: Νοεμβρίου 12, 2013, 19:37 »
Με protected μπαταρίες δε μπορείς να αποφύγεις το βραχυκύκλωμα; Στη χειρότερη περίπτωση τι μπορεί να γίνει αν βραχυκυκλώσει το μηχανικό mod; :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #486 στις: Νοεμβρίου 12, 2013, 19:38 »
εξαρταται τη μπαταρια
απο μπαμ μεχρι φςςςςςςςςς και ζουμακια

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #487 στις: Νοεμβρίου 12, 2013, 19:38 »
και με protected μπορεί να γίνει βραχυκύκλωμα




αν γίνει όμως  στην χειρότερη να σκάσει η μπαταρία

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #488 στις: Νοεμβρίου 15, 2013, 23:59 »
Παιδιά έχω μια "περίεργη" ερώτηση αν ξέρει κανεις ψαγμένος. Έχω ένα φακό αγορασμένο απο dealextreme ο οποίος δέχεται μπαταρίες 18650. Η ερώτησή μου είναι η εξής: υπάρχει περίπτωση να δέχεται το σπείρωμα την κεφαλή του evic h tou vamo; Με λίγα λόγια υπάρχει κανείς που να ξέρει τι σπείρωμα έχει η κεφαλή;

Edit : Άκυρο. Η μπαταριοθήκη του φακού έχει εξωτερικό σπείρωμα και θέλει εσωτερικό. Οπότε ο φακός θα φωτίζει τα σκοτάδια για πολλά χρόνια ακόμα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2013, 00:55 από altan678 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #489 στις: Νοεμβρίου 16, 2013, 10:44 »
Με protected μπαταρίες δε μπορείς να αποφύγεις το βραχυκύκλωμα; Στη χειρότερη περίπτωση τι μπορεί να γίνει αν βραχυκυκλώσει το μηχανικό mod; :eyesplash:

 
 
 
Αν ρωτας για μηχανικα mods,βραχ/μα γινεται και με protected μπαταριες γιατι καποιες φορες (δεν μου ετυχε προσωπικα) η προστασια μπορει και να μη δουλεψει.
Αν γινει ομως με protected ή με unprotected,εχουν και τα μηχανικα μια ας πουμε προστασια,την οποια δεν την βλεπω πλεον στα καινουρια mod.
Ειναι απλα ενα ελατηριο στο κατω καπακι του mod,που με την μεγαλη θερμοκρασια συρικνωνεται και με τον τροπο αυτο η μπαταρια ''πεφτει'' και εχουμε αποσταση απο την μια επαφη (θετικο),με αποτελεσμα να μην εχουμε κυκλωμα ρευματος,αρα δεν δινει πλεον ρευμα στον ατμοποιητη.
 
Ολα καλα με τις επαφες χωρις ελατιρια για μικροτερες απωλειες (αντι για 3,5V θα παρεις 3,53V.... :o :confused1: :-\ ),αλλα το θεμα ασφαλειας να το ριχνουμε στις IMR και να περιμενουμε να κανει η μπαταρια ολη τη δουλεια.......συγνωμη αλλα εγω δεν το βλεπω σωστο και δεν το λεω εξελιξη και επυτιχια εναντι στις απωλειες.
Δεν θελω να προσβαλω καποιον,δεν μιλαω για καποιον,δεν κατακρινω κανενα......Αυτη ειναι απλα η γνωμη μου....... ::) :-[

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #490 στις: Νοεμβρίου 16, 2013, 10:58 »
η άποψη σου είναι σεβαστή
άλλα εγώ το μηχανικό μοντ που έχω
δεν έχει ελατήριο αλλά μια μικρή ασφάλεια




και τώρα και πριν (με τα ελατήρια) χρησιμοποιούσα imr
για να έχω κάπως το κεφάλι μου ήσυχο

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #491 στις: Νοεμβρίου 16, 2013, 11:24 »
Για πιο λογο ομως εβαλε την ασφαλεια εκει ο      ......s  ??????
 
Τελος παντων , ο καθενας μπορει να δει λαθη και σωστα σε ολα. Δεν μιλαω για καποιον που εχει 5 μηχανικα και εχουν περασει απο τα χερια του 15 επι/μοι ατμοποιητες.   Καθε μερα βλεπω ατομα που ρωτουν για μηχανικα mods και οι ανθρωποι,πολλοι απο αυτους,δεν εχουν ξανακανει φιτιλοαντισταση,meshοαντισταση και κοιτουν μηχανικα mods.
Πολυ καλα κανουν,ολα ειναι πλεον πολυ καλα και ποιοτικα και αισθητικα.
 Εμενα μου αρεσουν ολα και τα μηχανικα και τα ηλεκτρονικα.
Μπορεις να δουλεψεις βεβαια οτι ατμοποιητη θελεις.   Εμποριου ή επισ/μο,ολα παιζουν,αλλα οπως και 'γω καποτε δεν ηξερα τι,πως που,πότε,ετσι και σημερα υπαρχουν ατομα που ψαχνονται και θεωρησα σωστο να αναφερω και αυτο το σημειο ,που για 'μενα ειναι κατι σημαντικο.......
 
Ειμαι αποκλυστικα με επισκευασιμους (και εναν Evod καπου καπου) κι ομως  πολλες φορες ,πεστο ειρωνια,πεστο βαρεμαρα,πεστο απροσεξια,πεστο οπως θελεις,εχω και 'γω,οπως ολοι μας τις ΄΄΄΄ζεστές΄΄΄΄ στιγμες μας.......
 
Εκει ειναι η ενσταση μου στους κατασκευαστες γενικα.  Ειναι η ασφαλεια του mod αυτη....δεν μπορουμε να την παραβλεψουμε.
Σηγουρα αυτοι θα ξερουν πιο πολλα απο εμενα και ισως να εχω παντελως αδικο σε οτι λεω.   Αυτο βλεπω ομως και αν ειναι λαθος , θα ηθελα να μου  πουν οτι κανω λαθος.........
 
Οι φαπες και οι κλωτσιες , επιτρεπονται..... :))

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #492 στις: Νοεμβρίου 16, 2013, 11:40 »
δεν διαφωνώ μαζί σου
η ασφάλεια μπήκε για τον ιδιο ακριβώς λόγο που ήταν και τα ελατήρια
απλά έχει μικρότερες απώλειες


εγώ εδώ και  περίπου 1,5 χρόνο δουλεύω επισκευάσιμους και μηχανικά μοντ
και μόνο μια φορά χρειάστηκα την imr
και κανα δυο φορές το ελατήριο στις αρχές


τώρα είμαι πιο έμπειρος  (και πιο απρόσεκτος)
δεν έχω κάποιο πρόσφατο περιστατικό

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #493 στις: Νοεμβρίου 16, 2013, 12:06 »
Εκει ακριβως ειναι το θεμα.
 
Δε νομιζω να μην μπορουν να κανουν και οι αλλοι κατασκευαστες κατι αναλογο οπως  ο  ........    και να βγαλουν κι αυτοι ενα συστημα τετοιο ή οτιδιποτε αλλο,και να μπορει καποιος να ειναι πιο ησυχος....
 
Και οι απωλειες δεν ηταν και τρελα νουμερα....!!!!!!
 
Απο 3,70V  να παρεις 3,73-3,75V δεν ειναι και κατι τρομερο.... 8) 8) 8)   που να αξιζει κιολας την αφαιρεση του ελατηριου.
Παραπανω VOLTS εγω τουλαχιστον.....δεν ειδα  (δεν ειδα ουτε τοσα να πω την αληθεια,στο 0,03v ηταν η μεγαλυτερη)
 
Ο....'''δικος σου'''....καλα εκανε,εβαλε κατω το μυαλο του,εβαλε την ασφαλειουλα και το μοντακι δουλευει και μαληστα μια χαρα....Μαγκας ειναι...εκανε και κατι καινοτομο.....
Τετοια πραγματακια ειναι που κανουν το ατμισμα ακομα πιο απολαυστικο...
 
 
 
 

Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #494 στις: Νοεμβρίου 28, 2013, 03:58 »
Γειά σε ολους, εχω μια απορία. Είδα ενα φανταστικό mod απο την Φινλανδία που ΔΕΝ παίρνει ελατηριο. Αν κατάλαβα καλα ειναι μια νεα τάση στα μηχανικα. Φαντάζομαι για καλύτερη επαφη? Δεν υπάρχει όμως μεγάλη πίεση για την μπαταρία,ειδικά αν πέσει το mod? Υπαρχει κάποιο άλλο πλεονέκτημα/ μειονέκτημα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206160 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63588 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92796 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172773 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix