vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

223 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dkostas, Jorge, th3ofilos, Milarepa

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #465 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 10:06 »
Σε οτι είπες σε σχέση με τα mod υπάρχει διαφωνία... ;)
Οι μπαταρίες 18350 που χρησιμοποιώ δούλευουν μια χαρά σήμερα, μετά από 19 μήνες. Επίσης, ακόμη δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με κάποιο mod, ούτε με τον φορτιστή.
Όταν ξέφυγα από τις απλές ego και πήγα σε VV και είδα τη διαφορά στην απόδοση, αγχώθηκα μην συμβεί κάτι και αγόρασα κατευθείαν 2ο mod, εφεδρικά σετ μπαταριών, εφεδρικό φορτιστή......σήμερα παραμένουν στην εφεδρία  :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #466 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 10:38 »
Για εμπειρικο μεσο ορο δεν ξερω,αλλα με χρηση καθημερινη και  παντα πανω απο 10 ml τη μερα, ακομα δεν μου εχουν χαλασει μπαταριες που τις δουλεψα σωστα.
 Εχω χαλασει μπαταριες απο δοκιμες και βραχυκηκλωματα,απο λαθος τροπο φορτισης,απο  μετατροπες κλπ. κλπ. ,αλλα απο χρηση καθημερινη και σωστη,ακομα δεν μου εχει χαλασει μπαταρια μετα απο δυο χρονια που εχω με mod και επι/μους.
Με λιγο προσοχη και φροντιδα, εχεις με τα mod πολυ χρονο ζωης.  Δεν ξερω αν ειναι παραπανω απο τα εμποριου,γιατι απο τα τρια χρονια τα δυο ειμαι με mod.
Με ego δεν εχω και την  εμπειρια,γιατι καμια τους δεν ειχε σωστη ζωη μαζι μου και δεν μπορεσε να ζησει και να δουλεψει σωστα ως το τελος.
 
Παντος δε νομιζω να ειναι σωστη η συγκρηση μιας ego με μια μπαταρια π.χ. Panasonic,Samsung,Sony κλπ. κλπ.
Τα mod δεν ειναι μονο μηχανικα και τα VV δεν ειναι ολα Κινεζικα.   Και τα μηχανικα μπορουν να δουλεψουν με παλλα Watts και τα VV να ειναι πολυ,παρα πολυ μεγαλη η διαφορα που θα παρεις,αρκει να ξερεις.Για καποιον που ειναι νεος στο ατμισμα,δεν ειναι υποχρεωτικο να εχει μονο ego.
  Μπορει να μαθει πολλα απο συναντισεις ή απο ερωτησεις .
Εχω ξεκινησει ατμιστη,συναδελφο της γυναικας μου,με mod και επισ/μο. Εκει ειναι ακομα και δεν τον νοιαζει για κατι αλλο και του αρεσει κιολας αυτο που εχει.
Ποιος του κανει αντ/σεις;;;;; ;D    Εγω και ειναι χαρα μου ,γιατι μου αρεσει.
Ολα κανουν για ολα,και ολα μπορουν να αρεσουν σε ολους.
 
Βγηκε μεγαλο......συγνωμη
 
 
 Κωστα μαζι γραφαμε

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #467 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 14:48 »
Τα μηχανικα δεν εχουν πιο γλυκο ατμισμα,απλα ό΄σο πατας το κουμπι,τα volts της μπαταριας πεφτουν (4,00-3,99-3,98-3,97 κλπ. κλπ.) και νομιζουμε οτι ειναι πιο ''γλυκο'' γιατι μαζι με τα volts πεφτει και η θερμοκρασια της αντ/σης,αρα και του ατμού που παραγεται.
Αν κανουμε αντ/σεις ομως,τρελές (0,8-1,3) θα δουμε οτι ουτε το μηχ/κο εχει απαλο ατμισμα,γιατι ετσι θα εχουμε μεγαλες θερμοκρασιες και Watts
Τα VV/VW δινουν συναιχεια αυτο που τους ζηταμε και μπορω να πω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να ευχαριστηθει καποιος το ατμισμα με VV/VW παρα με μηχανικο,που  για να δουλεψει καλα πρεπει να εχεις σωστη για τα Volts που δινει η μπαταρια,ρυθμησμενη αντ/ση.
Κατά καιρούς έχουν ειπωθεί απόψεις, θεωρίες κλπ. Δεν ξέρω από ηλεκτρικά κυκλώματα αλλά είμαι σίγουρος πως δεν υπάρχει ρεύμα γλυκό, πικρό, ήπιο, σκληρό. Όμως κάπως πρέπει να περιγράψεις αυτό που συμβαίνει. Αφού στον φάρυγγα μου το νιώθω πιο απαλό ή "γλυκό", έτσι θα το περιγράψω. Πιθανόν ακόμα και κατά τη διάρκεια ενός και μόνο πατήματος η ένταση του ρεύματος να χαμηλώνει λίγο με τα μηχανικά, δεν ξέρω.
Αυτό πιθανόν να εξηγεί τη διαφορά της αίσθησης.  :hmmm:
Έχω δοκιμάσει με την ίδια φρεσκοφορτισμένη μπαταρία σε αντίσταση 1,7 (νορμάλ πράγματα) σε μηχανικό και VV. Κάτι με έκανε να στραφώ στο μηχανικό και αυτό το κάτι συμβαίνει σε πολλούς, όσα κι αν είναι τα επιχειρήματα. Είναι σαν το φαγητό: όσα επιχειρήματα κι αν μου δώσουν πως οφείλω να γουστάρω περισσότερο τη μακαρονάδα Χ από τη μακαρονάδα Ψ δεν θα πιάσουν τόπο αν βρίσκω νοστιμότερη την Ψ.
---------------------------------------------------------------------------------

Παίρνω αφορμή να πω κι αυτά (για να μην παρεξηγούμαι, είναι άσχετα με τον φίλτατο shadockan):
Φυσικά, τα γούστα αλλάζουν και δεν είναι όλες οι φάσεις ίδιες. Σέβομαι τα VV, δεν τα σνομπάρω καθόλου. Όμως στο φόρουμ έχει επικρατήσει η ευκολία του "έτσι κι αλλιώς θα καταλήξεις σε VV" (και μετά "πάρε ένα Προβάρι"!  :laugh1: ).
Ε, δεν θα καταλήξεις έτσι κι αλλιώς σε VV, αυτό είναι ένα ψεύδος που δείχνει το κόλλημα που έχουμε όλοι με αυτό που ταιριάζει σε εμάς. Οι φίλοι των μηχανικών είμαστε πάρα πολλοί, απλώς δεν ασχολούμαστε να το προβάλλουμε όλη την ώρα.
Επίσης, ακόμα και οι παλιοί ξεχνούν πως τα μηχανικά δεν ήταν η "δύσκολη" επιλογή. Είναι άψογα ακόμα και με έναν απλό κάρτο στα 1,8. Δεν χρειάζονται με το ζόρι παλαβές φυτιλοαντιστάσεις, micro coils ή άλλες μόδες που προβάλλονται εδώ και λίγους μήνες. Ναι, αυτά σου επιτρέπουν να πάρεις άλλα watt και δυνατότερο αποτέλεσμα αλλά δεν το θέλουν όλοι, ούτε είναι για όλους τους λαιμούς. Προσωπικά, αν έφτιαχνα sub-ohm σύρματα θα έπαιρνα το λαρύγγι μου στο χέρι! Δεν θα κάτσω να πεθάνω επειδή η μόδα λέει πως είναι καλύτερα!
Όλη αυτή η ιστορία μου θυμίζει κόντρες με φτιαγμένα παπάκια (αν θυμούνται οι παλαιότεροι!).  :D
Καλό αν αυτό προτιμάς, αλλά σε άλλους αρέσει μια ωραία βόλτα που θα μας πάει εκεί που θέλουμε.
Άψογα τα VV, πολύ βολικά, ευέλικτα, ιδανικά και για καινούργιους ατμιστές. Αλλά και τα μηχανικά είναι μια χαρά και δεν έχουν καμία δυσκολία αν δεν πάς στα όρια. Το ότι είναι πανέμορφα και δεν μοιάζουν με μιξεράκια του φραπέ, το είπα;  ;D

Το ζήτημα δεν είναι τι έχει και τι δεν έχει μια συσκευή. Το ζήτημα είναι να θέλεις αυτά που έχει και να μη σου λείπουν αυτά που δεν έχει.

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #468 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 15:31 »
Το ζήτημα δεν είναι τι έχει και τι δεν έχει μια συσκευή. Το ζήτημα είναι να θέλεις αυτά που έχει και να μη σου λείπουν αυτά που δεν έχει.

Η τελευταία σου πρόταση τα λέει όλα και με βρίσκει απολύτως σύμφωνο!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #469 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 21:08 »
Απολυτα συμφωνος και 'γω.   Βigsur.... :respect:       
Πόσο πιο καλα να πει καποιος για τα γουστα του;;;;      Πόσο πιο καλα να διατυπωσει την εμπειρια του;;;
 
Συμφωνος με οτι λες.    Αλλα αυτο ειπα και 'γω......... ;D
Οτι αρεσει στον καθενα ειναι και το πιο καλο.   Το πιο γλυκο ρευμα που λεμε ειναι οτι δεν μπορει ενα μηχανικο να δωσει το ρευμα που δινει ενα VV.   Υπαρχει διαφορα στον τροπο μεταδωσης.Το ενα εχει μεταβωλη πτωτηκη ,το αλλο εχει  μεταβωλη των mAh,Amper,Watts,Volts για να σου δινει συνεχωμενα αυτο που ζητας,.Αυτο σημαινει απο μονο του πιο δυνατο αποτελεσμα γιατι υπαρχει....ας πουμε εξαναγκασμος για το ακριβες αποτελεσμα.Σε αλλους αρεσει,σε αλλους οχι.Το θεμα ειναι οτι μπορουμε ολοι μας να καλυψουμε τις αναγκες μας,ανα πασα στιγμη,οποιες κι αν ειναι αυτες και οπως κι αν ειναι.
 
Αυτο  που εκανε και 'μενα να στραφω σε μηχανικο,δεν ηταν τοσο το ''γλυκο'',αλλα η απλωτητα που εχει. 
Δεν θελω να ξεκινησω καυγα,αλλα δεν μου αρεσει το Provari (γουστα ειναι αυτα),δεν θελω να εχω αυτο το ξηρο ατμο που μου δινει το VV.
Το dna20 το εχω και το απολαμβανω εξησου,αναλογα τι γουστα εχω εκεινη τη στιγμη (το ιδιο θα εκανα και με το Provari ,αν μου αρεσε).
Πότε ζητω μηχανικο,πότε το VW.
Ενα αβανταζ που σου παρεχει το η.τ. ειναι οτι μπορει να σε καλυψει παντου ,παντα και για οτι γουστο εχεις την στιγμη εκεινη.
Πολυ σωστο ειναι το να κοιταμε να ευχαριστηθουμε το ατμισμα και οχι το τι θα μπορουσαμε να εχουμε.
Οσο για τη μοδα.....μοδα ειναι και θα περασει.Και τα micro και τα nano και τα sub και τα twins κλπ. κλπ. κλπ.
Το στανταρ ειναι το κλασσικο set up που ξερουμε και κανουμε ολοι μας.
Ολα τα αλλα ειναι για να περναμε την ωρα μας.   Τα κανω και 'γω πολλες φορες,ετσι για δοκιμες και για αλλαγη.  Το απλο και αμεσο ομως εχει αλλη χαρη.
 
Πολλοι εχουν αραξει σε κατι που τους αρεσε και ειναι μια χαρα σ' αυτο.
Αλλοι παλι ,ακομα και μετα απο τρια χρονια,ψαχνωνται και δοκιμαζουν διαφορα πραγματα απο απλη περιεργεια.
 
Καλο ειναι κι αυτο.   
 

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #470 στις: Νοεμβρίου 07, 2013, 21:45 »
και εγω την ιδια αισθηση παιρνω απο τα μηχανικα του πιο γλυκου ατμισματος και καλυτερη αποδοση γευσης. αυτο οσο αφορα τους φυτιλατους. στο μες δεν νιωθω καμια διαφορα,απλα πολυ καλυτερη αποδοση στο vv-vw.


Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #471 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 12:20 »
Υπάρχει κάποιο ελληνικό eshop που να έχει ελληνικό μηχανικό mont γιατί τα μηχανικά κινέζικα μοντ δεν τα εμπιστεύομαι; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #472 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 12:27 »
εξαρταται πιο ελληνικο θες!
poldiac?
gp?
nemesis?
gus?
roller?
bod?
69?
dd?
gg?

δε ξερω αν ξεχασα κανενα!]στα αντιστοιχα thread τους τα επισημα θα βρεις και που τα πουλανε!

Αποσυνδεδεμένος djdimitrisv

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΟΦΙΑ by Leo με Vision Spinner 1300
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #473 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 12:28 »
Εδω πηστευω θα βρεις αυτο που ζητας  :D

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15913.0.html

Υ.Γ : H δουλεια που εχει γινει στον συγκεκριμενο πινακα ειναι καταπληκτικη !!!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #474 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 12:34 »
εξαρταται πιο ελληνικο θες!
poldiac?
gp?
nemesis?
gus?
roller?
bod?
69?
dd?
gg?
sirius
guppi
dingo
δε ξερω αν ξεχασα κανενα!]στα αντιστοιχα thread τους τα επισημα θα βρεις και που τα πουλανε!

 
 ;D ;D ;D    (συγνωμη)

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #475 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 12:43 »
ξεχασα;;; :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #476 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 12:51 »
ξεχασα;;; :tongue_smilie: :tongue_smilie:

 
 
Ελα βρε...σιγα....σε συγχωρουμε.... ;D ;D ;D ;D ;D
 
Νομιζω ειναι κι αλλα....δεν πρεπει να τα συμπληρωσα ολα
 
 

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #477 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 13:17 »
Έχω μια απορία σχετικά με τα μηχανικά mods η οποία ίσως να έχει απαντηθεί αλλά δεν έτυχε να την δω.
Από αυτά που διαβάζω ένα μηχανικό mod μπορεί να δουλέψει καλά με τις χαμηλές αντιστάσεις και φυσικά παίρνουν μέσα τις μπαταρίες τους που θα δώσουν μεγαλύτερη αυτονομία από μία ego. Επιπλέον είναι αρκετά όμορφα σε εμφάνιση.
Για παράδειγμα μου αρέσει πολύ από εμφάνιση τουλάχιστον το nemesis. Το συγκεκριμένο mod όπως και τα περισσότερα μηχανικά που έχω δει δεν έχουν ρυθμιζόμενα volts ή watts εκτός αν μου διαφεύγει κάτι. Εκτός από την εμφάνιση και τις χαμηλές αντιστάσεις λοιπόν, τι άλλο μας προσφέρει ένα μηχανικό mod που δεν μπορεί να μας το δώσει ένα ηλεκτρονικό;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2013, 13:33 από metmat »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #478 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 13:53 »
αντοχη πιθανοτατα.
αλλά βολτ και βατ δε ρυθμιζουν. Ούτε σταθερή ταση εχουν. Οσο ξεφορτιζει η μπαταρια τους, θα μειώνονται τα βολτ που φτανουν στον ατμοποιητή σου.
οπότε επέλεξε ανάλογα με τους ατμο που χρησιμοποιείς. Αν ατμίζεις με εργοστασιακους, μπορει να μη σε βολεψει ιδιαίτερα ενα μηχανικό. Βεβαια, τα γούστα ποικίλουν...

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #479 στις: Νοεμβρίου 10, 2013, 14:05 »
Τώρα δουλεύω με εργοστασιακούς ατμοποιητές. Αλλά σύντομα έχω σκοπό να πάω σε επισκευάσιμους. Γι αυτό γλυκοκοίταζα το nemesis που μου αρέσει. Βέβαια λόγω του ότι δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα, θα πήγαινα για κάποιον φθηνό κλώνο έτσι για δοκιμή (γνωρίζοντας ότι ενδεχομένως δεν θα είναι το ίδιο ποιοτικός με το γνήσιο mod) και μετά αν υπήρχε το χρήμα να τιμούσα και το κανονικό.
Και από την στιγμή που ουσιαστικά τα μηχανικά mods έχουν κυρίως το ρόλο της μπαταριοθήκης που θα προσφέρει την ανθεκτικότητα και την στοιβαρότητα, νομίζω ότι θα μπορούσα να κάνω την αρχή με κάτι φθηνό και εφόσον με ικανοποιεί και καλύπτει τις ανάγκες μου, να προχωρήσω σε μια καλύτερη αγορά.
Το σκέφτομαι σωστά η κάπου χάνω κάτι;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2013, 14:10 από metmat »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63763 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3877 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix