vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

217 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, Blackwolf, camber, vlasismiriagos

Twitter

MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 23:38 »
ολα κανουν..εσενα τι σου αρεσει......εκει ειναι το θεμα.
η γνωμη η δικη μας ειναι υποκειμενικη και δειχνει απλα κατευθηνση.....απο εκει και περα ειναι δικη σου επιλογη.........

Αποσυνδεδεμένος apostolos2580

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 23:40 »
Συμφωνω.ΑΛΛΑ...υπαρχουν και καποιοι κανονες.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2013, 06:43 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 23:43 »
κανενας κανονας..εχεις ενα μοντ που μπορει να δουλεψει τα παντα......οποτε το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο........!!
εχεις ενα γερανο στα χερια και ειναι θεμα επιλογης αν θα τραβηξεις σμαρτακι η κανενα τζιπ τσεροκι.... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουαρίου 07, 2013, 23:53 »
Κανόνες υπάρχουν 2
1)μακρυά απο το τσιγάρο
2)απόλαυσε αυτό που ατμιζεις

Όλοι ψάχνουμε το ιδανικο  αλλά όλοι το αντιλαμβανομαστε  διαφορετικά....οι δοκιμές μόνο θα σε βοηθησουν

Αποσυνδεδεμένος GiorgoS2000

  • **
  • 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 00:56 »
Αφού διάβασα το κατάλληλο νήμα περί παλμικων mod να θέσω το ερώτημα μου.
Αρχικά είχα πάρει το umax και αφού δεν με ικανοποίησε στράφηκα στο provari mini.Θέλω όμως να πάρω ένα ακόμα είτε ως back up είτε για να γλυκάνω την γυναίκα μου να το μονιμοποιήσει.Με τα παλμικά δεν τα βρήκαμε οπότε θέλω κάτι:
Stainless steel,μη παλμικό,μέγεθος 18350,max 70 euro.
Σκεφτόμουν το evic αλλά κάτι με χαλάει με την οθόνη του,τις τόσες πληροφορίες και το ότι μου φαίνεται λίγο "εύθραυστο".

Τι προτείνετε;;

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 01:18 »
Aυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το wildfire, αν θυμαμαι καλα και δεν κανω λαθος, ειναι γραμμικο στην εξοδο του.

Αλλα, οταν λες οτι δεν τα βρηκες με τα παλμικα πως ακριβως το εννοεις?
Τα πρωτα που σκασανε μυτη επειδη ηταν "βαθμονομημενα", ας πουμε, σε αλλη κλιμακα (average), αλλα τους ελεγες και αλλα εδιναν.
Για να ξερεις τι ειχες στην εξοδο επρεπε ή να συνδεσεις παλμογραφο ή να εχεις μαζι σου μετρησεις σε excelοφυλλα και να ψαχνεις, "εβαλα τοσα βολτ σε τοση αντισταση, με τοση μπαταρια τι εχω τελικα στην εξοδο?"  Ευκολακι!  :tongue_smilie: ;D
Αν εννοεις αυτο, τοτε ναι εχεις δικιο.
Απλα αυτα που κυκλοφορουν τωρα, εχουν τη δυνατοτητα να ειναι "βαθμονομημενα" και σε rms, που ειναι και το σωστο, οποτε (θεωρητικα) αυτο που τους βαζεις αυτο και δινουν (σε αντιστοιχια με ενα γραμμικο).
Οποτε (αν ειναι αυτο που υποθετω) ισως μεγαλωνουν οι επιλογες σου. (πχ Vamo)
Εκτος κι αν εννοεις κατι αλλο.  :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος GiorgoS2000

  • **
  • 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 01:26 »
Τώρα να πω πως ξέρω τι είναι το "βαθμονομημένα" και αν το Umax ήταν τέτοιο θα σε γελάσω φίλε μου. Είχα δοκιμάσει το ram με carto ενός φίλου,μου άρεσε (ενθυμούμενος το ego-t που είχα δοκιμάσει παλιότερα) και το πήρα.Η λειτουργία τους είναι η ίδια ( από όσα μου είπαν) απλά άλλαζε το υλικό κατασκευής άρα έπεφτε και η τιμή.
Το wildfire θεωρείς πως είναι "μονόδρομος" με αυτές τις προυποθέσεις;

Σε ευχαριστώ πολύ..

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 01:43 »
Προσωπικα δεν θεωρω τιποτα και πουθενα μονοδρομο. (ενταξει, ενταξει, ισως το προβατο...  ;D )
Και το wildfire ειναι καλο και το vamo και ολα, αλλα λιγο αλλα πολυ, με τα συν και τα πλην τους που καλο ειναι εκτος απο γνωμες, να τα ψαξεις και στα αντιστοιχα νηματα αν δεν το εχεις ηδη κανει.

Ως προς τη "βαθμονομηση" θα ξαναγραψω το παραδειγμα με το κοντερ του αυτοκινητου.
Εχεις ενα αμαξι που εχει κοντερ βαθμονομημενο σε μιλια.
Και πας με 60.
Και σου λεει ο μπατσος που σε σταματα οτι ξεπερασες το οριο των 80.
Εννοει των 80χλμ/ωρα. Και εσυ πηγαινες με 60μιλια/ωρα δλδ καπου πανω απο 95 χλμ/ωρα.
Οπου μιλια/ωρα η avg ταση που ηταν βαθμονομημενα τα πρωτα παλμικα μοντ.
Οπου χλμ/ωρα η κανονικη συνεχης ταση των γραμμικων μοντ αλλα και η rms ταση των παλμικων μοντ.
Αν ενα παλμικο μοντ εχει και rms, τοτε αυτο που θα του βαζεις θα αντιστοιχει σε ταση συνεχους.


Αποσυνδεδεμένος GiorgoS2000

  • **
  • 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 01:57 »
Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Έτσι όπως μου το εξηγείς είμαι σχεδόν βέβαιος πως δεν ήταν "βαθμονομημένο" το umax.Επειδή με το provari έμεινα πολύ ευχαριστημένος δεν προτίθεμαι να ξαναδοκιμάσω με παλμικά,όσο και να έχουν βελτιωθεί.Και όταν βγει η βελτιωμένη του έκδοση θα το ξαναπάρω, αλλά προς το παρόν θέλω κάτι φθηνότερο γιατί-σχεδόν-θα κάθεται στο συρτάρι.
Αν έχουμε καμία άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη!!

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Βρασιλ!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 02:46 »
Εγώ πάντως προς vamo ή σε Box-άκι τύπου SEB θα πήγαινα . . . Και η επόμενη δικιά μου αγορά, ένα από τα δύο θα είναι. . . 

Καλησπέρα σε όλους, για να λύσω ορισμένα μπερδέματα. . . όλα τα ηλεκτρονικά mod παλμικα περιοδικά σήματα έχουν στην έξοδο τους. Το θέμα είναι τι παλμικά ειναι αυτά. Αν κάποιος μπορεί να μου τεκμηριώσει τη μη ύπαρξη διακοπτικών στοιχείων στα ηλεκτρονικά κάποιου mod, τότε και μονο έχουμε να κάνουμε με συνεχείς τάσεις σε mod (εξαιρούνται διαφόρου είδους μηχανικα mod με αντιστάσεις για πτώση τάσης ή μηχανικούς διακόπτες, τα οποία όμως δεν ανήκουν στα προαναφερθέντα). Ακόμα το ψάχνω βέβαια. . . 

Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2013, 06:41 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος GiorgoS2000

  • **
  • 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 09:54 »
Καλημέρα!
Μάλλον το λέω εγώ λάθος χάριν συντομίας και επειδή θεωρώ πως καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.
Γραμμικό=Provari,κλπ
Παλμικό=Zmax,ram,Vmax,κλπ.
(Εκτός αν έχω καταλάβει λάθος)

Σκοπός μου σίγουρα δεν είναι να αναλύσω-αμφισβητήσω τι περιέχεται στα ηλεκτρονικά τους.Απλά να διαχωρίσω το τι λειτουργία προτιμώ εγώ.

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 10:26 »
Εγώ πάντως προς vamo ή σε Box-άκι τύπου SEB θα πήγαινα . . . Και η επόμενη δικιά μου αγορά, ένα από τα δύο θα είναι. . . 

Καλησπέρα σε όλους, για να λύσω ορισμένα μπερδέματα. . . όλα τα ηλεκτρονικά mod παλμικα περιοδικά σήματα έχουν στην έξοδο τους. Το θέμα είναι τι παλμικά ειναι αυτά. Αν κάποιος μπορεί να μου τεκμηριώσει τη μη ύπαρξη διακοπτικών στοιχείων στα ηλεκτρονικά κάποιου mod, τότε και μονο έχουμε να κάνουμε με συνεχείς τάσεις σε mod (εξαιρούνται διαφόρου είδους μηχανικα mod με αντιστάσεις για πτώση τάσης ή μηχανικούς διακόπτες, τα οποία όμως δεν ανήκουν στα προαναφερθέντα). Ακόμα το ψάχνω βέβαια. . . 

Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς
Για να το κανουμε πιο... κυριλε: (κουβεντα να γινεται δηλαδη...  :)) )
Ολα (σχεδον) τα ηλεκτρονικα μοντ εχουν παλμικα σηματα στην υλοποιηση τους.
Στην εξοδο καποιες υλοποιησεις αφηνουν αυτο το παλμικο σημα. Εκει μιλαμε για παλμικα μοντ.
Καποιες αλλες το εξομαλυνουν εως του σημειου να θεωρειται συνεχες.
Ε, αφου κανουν τοσο κοπο οι μαστορες, εχουμε και μεις το δικαιωμα να μιλαμε για συνεχεις τασεις στην εξοδο του μοντ.
Καθε μερα απο παντου μας κοβουν, τουλαχιστον να μας μεινει κατι...  :tongue_smilie: ;D ;D ;D

@ giorgos2000 καλα το εχεις καταλαβει.
Τουλαχιστον, ετσι το εχουμε δεχτει και χαρακτηριζουμε (ατυπα?  :dontknow: ) τα μοντς.
Ολα (σχεδον) ειναι παλμικα, αλλά λεμε παλμικα αυτα που αφηνουν στην εξοδο τους το παλμικο σημα.
Οσα το εξομαλυνουν λεμε οτι εχουν συνεχες ρευμα.
Αν αργοτερα βγουν αλλοι... κανονες τα ξαναλεμε.

Τα πρωτης γενιας παλμικα ειχαν αυτη την "αγριαδα" (επειδη δινανε αρκετα παραπανω στην εξοδο τους απ'οτι τους λεγαμε).
Τους εβαζες πχ 3,3V και επαιρνες (αναλογα και τις περιπτωσεις) 4V πραγματικα στην εξοδο.
Τα τωρινα ειναι πιο... εξευγενισμενα. Οτι τους βαζεις αυτο παιρνεις στην εξοδο (σε rms λειτουργια)

Βεβαια κανενα (παλμικο ή μη) και ειδικα με μια μπαταρια, δεν εχει τη σταθεροτητα και αποδοση του προβατου, αλλα αυτη ειναι μια αλλη (χιλιοειπωμενη) κουβεντα...

Αποσυνδεδεμένος GiorgoS2000

  • **
  • 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 16:37 »
Να με συμπαθάτε βρε παιδιά για τις συνεχείς ερωτήσεις αλλά που μπορώ να διαβάσω τι είναι τα hybrid mods σαν το Orion που είδα (νομίζω τέτοιο χρησιμοποιεί και ο Alex-γράφω εκπληκτικά πρωτότυπα posts-mach).Είναι κάποια κατηγορία μόνα τους;Τι προσόν έχουν;

Υ.Γ.:Ρίχτε και καμία ακόμη γνώμη για το γραμμικό mod που λέγαμε πριν,αν θέλετε..

Ευχαριστώ..


iPad Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος agrios28

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 16:52 »
Μια ερώτησούλα express!!!!!επειδή δεν γνωρίζω ποιά είναι η διαφορά στις μπαταρίες protected και μη protected???

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 16:57 »
@agrios28, Ρίξε μια ματιά εδώ: ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ...
 
Edit:  Διάφορα θέματα σχετικά με μπαταρίες:
 
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.0.html
 
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.0.html
 
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6530.msg542744.html#msg542744
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2013, 17:15 από zacharis1955 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix