vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

358 επισκέπτες, 5 χρήστες
gstamatos, manoslykos, Jorge, Ηρακλης, stamatisgr

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1275 στις: Νοεμβρίου 03, 2018, 20:20 »
παιδιά σήμερα έμαθα οτι γνωστό ατμομαγαζω σταμάτησε την εισαγωγή αρωμάτων από το εξωτερικό . συγκεκριμένα μου είπε ότι δεν τους επιτρέπουν πλέον να εισάγουν , ξέρετε τίποτα εσείς ? μήπως τελικά η καθυστέρηση έχει να κάνει με το στοκ το καταστημάτων . μήπως τα έχουνε βρει και με το που αδειάσουν τα  μαγαζιά τους θα αρχίσουν το μοιρολόι η καταστηματάρχες .
μήπως πρέπει να πάρουν πόδι τα καταστήματα από το φόρουμ μαζί με τα συνδικάτα . τη δουλειά έχουνε σε ένα φόρουμ ατμιστων ? από πέρυσι μας έδειξαν της προθέσεις τους .

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1276 στις: Νοεμβρίου 03, 2018, 21:14 »
Δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω καμία τέτοια απαγόρευση. Αν κάποιο κατάστημα επιλέγει να σταματήσει να εισάγει και χρησιμοποιεί παπατζες για δικαιολογίες, είναι άλλη ιστορία.



 Από κινητό.


Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1277 στις: Νοεμβρίου 03, 2018, 21:19 »
αυτοί σαν επιχειρηματίες κοιτάνε τα συμφέροντά τους και εμείς θα δούμε τα δικά μας και θα προσέχουμε πλέον που δίνουμε τα λεφτά μας.. στοκ και συντήρηση από έξω πλέον κι ας συνεχίσουν να προσπαθούν να μοιραστούν με το κράτος τα δικά μας λεφτά που δεν πρόκειται να τα ξαναδούν. Αυτοί όρισαν τους κανόνες ας τους λουστούν ... ιναφ

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Nai_Ego

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1278 στις: Νοεμβρίου 03, 2018, 22:29 »
Συμφωνώ απόλυτα με τον Μακεδόνα. Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ ως ατμιστής πρέπει να ενημερώνομαι/ακολουθώ τον ΣΕΕΗΤ και τους επαγγελματίες του χώρου. Καλώς ή κακώς, το βλέπουν επαγγελματικά (και καλά κάνουν), το βλέπω ως ερασιτέχνης, ως ιδιώτης, ως χρήστης. Καλός, χρυσός ο κάθε Χ Πάνος αλλά δεν θέλω και δεν πρόκειται να κάνω την επαγγελματική του στενοχώρια δική μου. Καλός, χρυσός ο ΣΕΕΗΤ αλλά δεν μπορώ να τον δω ή να τον δεχθώ ως ασπίδα μου ή για κάποιον που νοιάζεται για μένα, για κάποιον που νοιάζεται για 'μένα τον Ψ ατμιστή. Επιπλέον, οι ενστάσεις μου για τον Πάνο και το ΣΕΕΗΤ είναι πάρα πολλές αλλά παραμένουν προσωπικές απόψεις και δεν αφορούν κανέναν. Είπαμε: Ο ΣΕΕΗΤ την δουλειά του κι εγώ την δική μου. Όπως θεωρώ ότι ο ΣΕΕΗΤ δεν ενδιαφέρθηκε για τις εξελίξεις του πρόσφατου παρελθόντος και δεν ασχολήθηκε σοβαρά για να τις αντιμετωπίσει έτσι θεωρώ ότι το ίδιο (δεν) κάνει και τώρα. Αυτό που εγώ προσωπικά εισπράττω ως ατμιστής είναι αυτό που εισπράττω σε πάρα πολλούς τομείς της καθημερινότητάς μου: Ότι είμαι ένα πορτοφόλι. Κόψαμε το DIY, πήγαμε στα SnV, τώρα θα το κόψουμε κι αυτό, ίσως αργά ή γρήγορα κόψουμε και το άτμισμα. Κι αυτό είναι το ζόρι, ότι το πορτοφόλι δεν θα ξανανοίξει. Ας το χειριστεί λοιπόν ο ΣΕΕΗΤ όπως το θέλει, ας πράξει τα δέοντα για τους επαγγελματίες, ας αναλωθεί σε μεταμεσονύκτια Facebook conferences και σε κόντρες με τον Δούκα αλλά μην μιλάει για τους ΧΧΧ χιλιάδες ατμιστών που επηρεάζονται. Και μην με θυμάται μόνο για συγκεντρώσεις έξω απ' το Υπουργείο Υγείας και όταν είναι να ψωνίσω.
Συγγνώμη για το σχόλιο-σεντόνι που σε κάποια σημεία ίσως να μην βγάζει και νόημα ή να επαναλαμβάνεται αλλά ειλικρινά δεν παλεύεται αυτή η κατάσταση. Καλή λευτεριά (μέσω Facebook).
ΥΓ: Παιδικός μου φίλος είναι ιδιοκτήτης καταστήματος, δεν έχω τίποτα εναντίον των ανθρώπων, να ζήσουν έντιμα προσπαθούν και το ξέρω. 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1279 στις: Νοεμβρίου 03, 2018, 23:05 »
Ο Πάνος, άλλωσε το εχει πει πολλες φορες, το ξαναείπε και στο βιντεο: Εγω είμαι εξαγωγεας, εκει ειναι ο μεγλύτερος τζιρος μου, ότι και να γινει εγω δεν θα επηρεαστώ πολύ. Τις εξαγωγες ουτως ή άλλως δεν προκειται να τις απαγορευσουν.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1280 στις: Νοεμβρίου 03, 2018, 23:07 »
.... Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ ως ατμιστής πρέπει να ενημερώνομαι/ακολουθώ τον ΣΕΕΗΤ και τους επαγγελματίες του χώρου. Καλώς ή κακώς, το βλέπουν επαγγελματικά (και καλά κάνουν), το βλέπω ως ερασιτέχνης, ως ιδιώτης, ως χρήστης......
Εκτός από ιδιώτες και χρήστες , είμαστε και καταναλωτές.
Η ικανοποίηση του χόμπυ μας , εξαρτάται από
α) από την εκάστοτε νομοθεσία περί του ατμίσματος γενικά και
β) από τα καταστήματα που μας πουλάνε τον εξοπλισμό και τα υγρά " ,για το χόμπυ" μας.
Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο για μας, αν ήμαστε στοιχειωδώς ενήμεροι για το τι συμβαίνει στους παραπάνω χώρους.  
Για να μη βρεθούμε ξαφνικά σε όχι ευχάριστες για μας , καταστάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2018, 23:27 από Π. Γιούρσης »

Nai_Ego

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1281 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 00:08 »
Η νομοθεσία για το άτμισμα με αφορά και με επηρεάζει όπως κάθε άλλη, σε οποιονδήποτε τομέα της ζωής μου, ειδικά αν επηρεάζει την υγεία μου. Αλλά όπως δεν πήρα μέρος στην απαγόρευση του Υπουργείου Υγείας εις βάρους του Φαρμακευτικού Συλλόγου Ελλάδας για την πώληση νικοτίνης, έτσι δεν θα πάρω και τώρα. Όσο δεν με εξέφραζε ο ΦΣΑ, άλλο τόσο δεν με εκφράζει και ο ΣΕΕΗΤ. Επαγγελματίες είναι και δικαίως μάχονται για το καλό τους και την βιωσιμότητά τους. Οι επαγγελματίες με τους επαγγελματίες και οι καταναλωτές με τους καταναλωτές. Απλά εκνευρίζομαι όταν μιλάνε οι επαγγελματίες και εκ μέρους μου, από που κι ως που; Εκπροσωπούν Χ αριθμό επαγγελματιών (αν και για να είμαι ακριβέστερος εκπροσωπούν μόνο τα μέλη τους) και δεν θα πρέπει να προσπαθούν να μιλήσουν και εκ μέρους των ατμιστών. Δεν θέλω τον Πάνο και τον Ψ Πάνο, τον επαγγελματία, τον ΣΕΕΗΤ να μιλάει εκ μέρους ΧΧΧ χιλιάδων ατμιστών. Ούτε να με εμπλέκει, ούτε να με αναφέρει, ούτε να με καλεί σε κινητοποιήσεις ως άλλο ποίμνιο. Δεν πρόκειται να κάνω την στενοχώρια τους δική μου, έχω πολλές, ευχαριστώ. Απλά και κατανοητά.
Όσο για τα καταστήματα που λες, δεν θυμάμαι κανέναν να υψώνει το δόρυ του για να υπερασπιστεί την κατάργηση του φθηνού DIY και των αναγκαίων ml νικοτίνης. Βρήκαν την ακριβότερη λύση των SnV και τόσο καιρό όλοι τρέχαμε στα λιβάδια κουνώντας τις κοτσίδες μας απ' την χαρά.
Μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά έτσι το βλέπω, μπορεί να κάνω λάθος, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2018, 00:31 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1282 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 01:14 »
Ρε φίλοι πότε θα τελειώσει αυτήν η ιστορία με την γ@μ... εγκύκλιο να ξέρουμε τι εχει μείνει και για εμάς τους ατμιστες γιατί αρχίζει και κουράζει η ολη ιστορία,εμενα προσωπικά!

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1283 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 01:37 »
Το τι θα υπαρχει σε λιγο καιρο στα ραφια των καταστηματων (και τι δεν θα υπαρχει) αφορα αμεσα τους ατμιστες.
Οι ενεργειες η οι παραληψεις των επαγγελματιων λοιπον για το θεμα βεβαιως και τους αφορουν.

Υπαρχουν συγκυριες και περιπτωσεις οπου τα συμφεροντα των καταναλωτων συμπιπτουν με αυτα των εμπορευομενων, οχι συχνα, αλλα υπαρχουν.
Βεβαια σε πολλες περιπτωσεις ειναι αντιθετα.

Εχουμε λοιπον καλο λογο να παρακολουθουμε τα τεκταινομενα.
Εκτος εαν επειδη καποιοι απο εμας βολευτηκαμε με το εξωτερικο, αδιαφορουμε πληρως για ολους τους υπολοιπους και με την ευκαιρια βγαζουμε και τα (δικαιολογημενα πολλες φορες) απωθημενα μας με τους επαγγελματιες του κλαδου.

Υ.Γ. Για το θεμα της συμμετοχης των επαγγελματιων στις συζητησεις του φορουμ, υποθετω οτι ειναι θεμα αποφασεων των διαχειριστων.
Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει ιδιαιτερα, θα προτιμουσα βεβαια να ηξερα (να φαινοταν με καποιο τροπο στο αβαταρ η στο προφιλ) εαν ο συνομιλητης μου ειναι επαγγελματιας του χωρου η οχι, θα ηταν δεοντολογικα πιο σωστο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2018, 01:50 από haros »

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1284 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 09:49 »
'Oποιος δεν έχει καταλάβει ότι πρέπει να στοκάρει,για όσο νομίζει και αντέχει η τσέπη του,απλά θα χτυπάει μετά το κεφάλι του.
Συνήθως όσοι συστήνουν ψυχραιμία και αυτοσυγράτηση είναι καβατζωμένοι για πολύ καιρό,άρα μιλούν εκ του ασφαλούς.
Έχει δείξει που θα πάει η φάση εδώ και καιρό.
Η περίφημη αγορά είναι. Οι χονδρέμποροι που συννενοούνται με τους λιανέμπορους για τις τιμές και πως θα στα πάρουν. Και φυσικά το κράτος για τους φόρους.
Έχετε δει π.χ. στο ίδιο προιόν πολύ διαφορετικές τιμές από μαγαζί σε μαγαζί? Στα λίγα ευρώ είναι η διαφορές.
Απλά δεν θα σηκώσει η αγορά όλα αυτά τα μαγαζιά που είναι πάρα πολλά.Κάποιοι θα κλείσουν.Με νοιάζει μόνο οι άνθρωπο που θα μείνουν χωρίς δουλειά,αλλά έτσι θα γίνει το ξέρουν κι οι ίδιοι καιρό.
Οι άλλοι θα συνεχίσουν να κονομάνε,οα βρούνε τρόπο δεν τους φοβάμαι.
Και icos και ότι θες θα πουλήσουν και θα σε πείσουν ότι είναι και γαμάτα.
Καλημέρα και καληνύχτα!


Αποσυνδεδεμένος Costis79

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1285 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 11:00 »
Σας διαβάζω πολύ αλλά γράφω σπάνια ,σε αυτό το θέμα ειδικά έχω ρίξει πολύ διάβασμα κ πλέον ειμαι σίγουρος για δυο πράγματα...κανείς μαγαζάτορας δεν ενδιαφέρεται για εμάς απλά όπως προείπε κ ο φίλος από πάνω μας βλέπουν σαν πορτοφόλι και αν βγει κάτι καλό για εμάς στο τέλος θα είναι επειδή συμφέρει αυτούς..και ότι οποίος μπορεί να στοκαρει ας το κάνει μην πάθουμε τα ίδια με την νικοτίνη...το έχουν πει πολλοί το λέω και εγώ να μην το ξεχνάμε.

Αποσυνδεδεμένος Τονι Μοντανα

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Ονειρο μου να δω την Λιανα Κανελλη να ατμιζει!!!
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1286 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 11:26 »
Παιδια η φαση μου θυμίζει την ιστορια μου πριν 6 χρονια περιπου
Ειχα φορτηγο δημοσιας χρησεως και την αδεια την ειχα αγορασει με πωληση οικοπέδου(τη μιση) και τα υπολοιπα δανειο
Ακουστηκε στην αρχη σαν φημη ότι θα ελευθερωθουν οι αδειες για να υπαρχει ελευθερος ανταγωνισμος
Εδώ γελαμε (δειτε ποσα φορτηγα εχουν πινακίδες βουλγαριας-αλβανιας και θα καταλαβεται )
Οι συνδικαλιστές μας ελεγαν ,  ότι δεν υπαρχει φοβος
Μετα μαθαμε ότι ενας από αυτους ανοιξε εταιρια στη Βουλγαρια με 20 φορτηγα!!!
 Στην αρχη ξεκινησε σαν ρεπορτάζ στα καναλια ότι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν 40 αδειες(ναι σωστα 40)
Μετα από μια απεργεια που καναμε για μια εβδομαδα ,βγηκαν ρεπορτάζ στα καναλια ότι αδειασανε τα σουπερ μαρκετ
Ρωτουσα τη γυναικα μου(δουλευε σε Σουπερ μαρκετ) εάν υπαρχει ελειψη και αυτή γελαγε
Σιγα σιγα ακουγα και κοσμο να μας κατηγορεί ότι κονομάμε και ότι εχουμε από 10 αδειες ο καθενας
Από εκει που οι φορτηγατζήδες είμασταν αληταραδες ,φωνακλάδες κτλ  γιναμε ρετιρέ και Κολωνάκι 

Αν και ασχετο με τη κατασταση στο ατμισμα,μου θυμιζει αρκετα από την τοτε κατασταση
Ρεπορτάζ για το ότι το ατμισμα είναι ιδιο με το τσιγαρο
Ότι ειμαστε φοροφυγάδες(ναι το ακουσα και αυτό)
Ότι τα θερμαινομενα είναι η λυση κτλ
Το περνανε στον κοσμο σιγα σιγα

Υ.Σ: και εγω ο λαλακας επειδή τους ακουγα,μολις περσι καταφερα να εξωφλησω το  δανειο μου !!!

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1287 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 11:44 »
Συμφωνώ και εγώ με το στοκαρισμα.Επισης ξεκινήστε να ασχολείστε με το μιξαρισμα συνταγών.Ειναι μαγεία η φάση και θα μας χρειαστούν σίγουρα οι συνταγές.Ετσι δεν θα έχουμε κανέναν ανάγκη και ακόμα και τα shortfills να επιτρέψουν που για μένα είναι λύση για όλους εκτός από τους ατμιστες εμείς θα συνεχίσουμε να ατμιζουμε οικονομικά.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1288 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 12:56 »
για να καταλαβω.οταν λετε στοκαρισμα εννοειτε αρωματα?

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1289 στις: Νοεμβρίου 04, 2018, 13:50 »
ναι, προς το παρόν. Θεωρώ απίθανο να αλλάξουν το στάτους πώλησης των βάσεων αλλά είναι ικανοί ;)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias