vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

409 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1215 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 13:09 »
Tελικα αν υποθεσουμε οτι περνανε αυτα που λεγοντε τη θα σημαινει για τον αττμιστη απλα και κατανοητα?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1216 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 13:20 »
Θα προτιμήσω να περιμένω να κατατεθεί η τροπολογία και μετά να εκφέρω άποψη.

Δεν την πολυπαλεύω να κάνω υποθετικά σενάρια και μετά αν δεν συμβαδίζουν να κάθομαι να τα αναμορφώνω.

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1217 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 13:24 »
Επειδή έχω φίλους που κάνουν αποκλειστικά θερμαινόμενο ξέρω από πρώτο χέρι ότι το θερμαινόμενο είναι σημαντικά ακριβότερο από το άτμισμα. Επομένως κατά την γνώμη μου αυτά που δρομολογούνται είναι ξεκάθαρα για να εξισωθεί το κόστος αυτών των δύο. Η πίεση και το lobbying που μπορεί να ασκηθεί από αυτή την πλευρά των καπνοβιομηχανιών δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητη. Εγώ δεν τρέφω αυταπάτες για το ποιός έσπρωξε τον περιπτερά ξαφνικά να ανακατευτεί στο θέμα, ούτε είναι τυχαίο ότι μεγάλες αλυσίδες ατμιστικών βάζουν αυτή την περίοδο και θερμαινόμενα στα μαγαζιά τους με τυμπανοκρουσίες μάλιστα.
Από την άλλη και εμείς οι ατμιστές (όπως και οΣΕΗΤ και κατασκευαστές SnV) δεν απαιτήσαμε να μπούν κάποιοι αντίστοιχοι κανόνες και στα μη νικοτινούχα γιατί προφανώς βόλευε. Εννοώ πιστοποιημένες αναλύσεις, που παρασκευάζονται και με ποιό τρόπο κ.α. για να μπεί μία τάξη στο θέμα. Τώρα τρέχα γύρευε. Για αυτό θεωρώ υποκριτική την στάση του ΣΕΗΤ που θυμήθηκε τώρα ότι όλοι πρέπει να ενωθούμε κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1218 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 18:09 »
Αλλωστε απο οτι λεει ο προεδρος τους, στα παπακια του εγραψε τελικα τους παντες το υπουργειο (περιπτεραδες, ατμιστες, σεηητ κλπ) και θα κανει αυτο που σκοπευε εξ αρχης.
Δειχνουν να εχουν ηδη περασει στην επομενη φαση του πολεμου, με εξεταση των νομικων διεξοδων κλπ
Άριστα κάνουν να ψάχνουν νομικούς τρόπους αντίδρασης. Αλλά... το τι σκοπεύει να κάνει το υπουργείο θα το  μάθουμε μόλις το κάνει το υπουργείο. Μπορεί ο Δούκας ή ο ΣΕΕΗΤ να πιστεύουν πως γνωρίζουν. Δικαίωμά τους. Εγώ πιστεύω πως απλώς νομίζουν πως γνωρίζουν.

Ίσως δικαιωθούν οι φόβοι, ίσως όχι, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για όλη αυτή την εκ των έσω ενημέρωση που έμμεσα επικαλούνται όλοι. Και οι διαρροές πιθανών ημερομηνιών της τροπολογίας -που λογικά δεν γίνονται από ανθρώπους του υπουργείου- απλά τσιτώνουν τους ατμιστές και θολώνουν το τοπίο. Εξακολουθώ να το λέω: βλέπουμε μηδέν πληροφορία και πολύ θόρυβο.

Το ερώτημα παραμένει:
Ακόμα κι αν οι όποιες προτάσεις αποδειχτούν μάταιες (αρκετά πιθανό) τελικά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην τις κάνει και ο ΣΕΕΗΤ, έστω για την τιμή των όπλων που λένε. Αν θεωρούν πως απλά χάνουν ενέργεια χωρίς κανένα πιθανό όφελος, εγώ το βρίσκω μάλλον ηττοπαθές. Κι έτσι να είναι, πιστεύω πως καλύτερα να έχεις κάνει ό,τι μπορείς πριν χάσεις.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1219 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 18:26 »
Ηττοπαθές? Γιατί το λες αυτό!

Εδώ προέτρεψαν τα μέλη τους στην "νομιμότητα" δείχνοντας το δρόμο και αφαιρώντας από τα site τους τα προϊόντα γιατί λέει αν ΔΕΝ τους προέτρεπαν θα κινδύνευαν με κατηγορίες περί χειραγώγησης της αγοράς (λένε οι νομικοί σύμβουλοί τους και καλά).

Γελάει ο κάθε συνδικαλιστής συντεχνίας της χώρας από το 1974 και μετά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 26, 2018, 18:40 από trandism »

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1220 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 19:33 »
Αγορασα 1 λιτρο γλυκερινη σημερα να χω απο φαρμακειο και καποια snv που ειχανε μεινει σε μαγαζι. Αν γινουνε 10 μελα τη κοβω τη δουλεια για δικες μου αναμιξεις. ;D

Αποσυνδεδεμένος Tasos Kyriakidis

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1221 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 19:41 »
Για εξηγηστε μου για να μην διαβαζουμε 82 σελιδες,στο θεμα αυτό γινεται λογος για φορολογηση των vg και pg φαρμακειου?
Υπαρχει μια στο εκατομμύριο τετοια περιπτωση?

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1222 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 19:52 »
Σε ποια χώρα ζεις ?????  Όλα γίνονται.

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1223 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 22:00 »
Δεν ξερω τι θα πει το νομοσχεδιο ....
Αλλα για ενα να ειματσε σιγουροι
Αργα η γρηγορα .. ολη η αγορα θα ειναι ελεγχομενη .. ετοιμες καψουλες podakia και γενικα κοστος 4 με 5 ευρω τη ημερα για τον μεσο  καπνιστη ατμιστη heat no burn ιστη
Ολα μαζεμενα και νοικοκυρεμενα
Οι υπολοιποι θα φανταζουν δεινοσαυροι ... ακριβως οπως κατι παπουδες που τους φερνουν το σακουλακι με τον καπνο απ οτο χωριο ( και φυσικα θα ειναι η απολυτη μειοψηφια )
Νομιζω ακομα περισοτερα καταστηματα θα βαλουν θερμαινομενο ( γιατι δεν παιζει το iqos να αφησει ετσι στο glo ολοκληρη στοχευμενη αλυσιδα
Συνεπως ειμαι απολυτως πεπεισμενος οτι θελουν κλειστα συστηματα - μοντελλα ατμισματος
Γιατι φαντασου εγω που κανω σκετη βαση  ( και μαλιστα την ακριβοτερη ) μου παει το ολο αθλημα το πολυ 20 ευρω το μηνα με τις αντιστασεις
Δεν νομιζω οτι θα τη γλυτωσουμε και δεν θελω και να στοκαρω
Εχει κανεις να μου στειλει κανενα pm γκουχ γκουχ να υπαρχει ασφαλεια μονο στις συναλλαγες

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1224 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 22:02 »
Tελικα αν υποθεσουμε οτι περνανε αυτα που λεγοντε τη θα σημαινει για τον αττμιστη απλα και κατανοητα?
δεκαμελα (κ στα ραφακια των περιπτερων).

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1225 στις: Οκτωβρίου 26, 2018, 23:39 »
Για εξηγηστε μου για να μην διαβαζουμε 82 σελιδες,στο θεμα αυτό γινεται λογος για φορολογηση των vg και pg φαρμακειου?
Υπαρχει μια στο εκατομμύριο τετοια περιπτωση?
Αυτο ειναι αδυνατο δεν ειναι θεμα ηλεκτρονικου τσιγαρου παει αλλου μετα και δεν υπαρχει τετειο θεμα ...οχι οτι δεν θα το θελανε καποια συμφερωντα βεβαια.....

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1226 στις: Οκτωβρίου 27, 2018, 00:47 »
Δεν ξέρω τι θα γίνει με την εγκύκλιο ή με το νομοσχέδιο ή γενικά με ολη αυτην την ιστορία,αλλά αν δω ατμομαγαζο της πόλης μου να έχει μεσα θερμενομενο τσιγάρο ή κατι αντίστοιχο και πριν ενα χρόνο μου λέγανε όλοι "το ηλεκτρονικό είναι πιο υγεινο απο το κανονικό" ενα "σαλτα και...γαργαλισου ρε μ....." θα του το ρίξω, ετσι για να μην μας περνανε και για κοροιδα και δεν θα ξαναπατησω! :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1227 στις: Οκτωβρίου 27, 2018, 01:06 »
Φιλε μου μην εισαι τοσο αβιαστα αφοριστικος. Και οι ανθρωποι αυτοι βγαζουν το ψωμι τους απο τα μαγαζια τους. Συντηρουν τις οικογενιες τους. Προκειμενου να κλεισουν (γιατι πιθανον εκει να τους οδηγουν οι εξελιξεις) το βιοποριστικο τους μεσο, εγω προσωπικα θα καταλαβαινα μια τετοια κινηση. Αλλωστε μην τρελενομαστε, ενα προϊον διαθετουν στην αγορα, δεν ειναι τιποτα θεματοφυλακες της δημοσιας υγειας. Απο εκει και περα, ενηλικες ειμαστε ολοι, ας κανουμε τις επιλογες μας. Αλλος επιλεγει το ΗΤ, αλλος το θερμαινομενο κι αλλος το αφιλτρο.
Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1228 στις: Οκτωβρίου 27, 2018, 01:18 »
Σίγουρα κοιτάνε να ταΐσουν τις οικογενειες τους,αλλά έχω και εγώ οικογένεια και ένας λόγος που γύρισα στο η.τ ήταν ο οικονομικός για να περισσεύουν κάποια παραπάνω χρήματα για την οικογένεια μου! 

Υ.Γ η ταπεινή μου άποψη,δεν εχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν στο φόρουμ!

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1229 στις: Οκτωβρίου 27, 2018, 01:23 »
Ναι ρε συ, τι αντιπαραθεση; Τη γνωμη μας λεμε ολοι. Απλα ας μην ξεχναμε οτι καθε νομισμα εχει 2 οψεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311109 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias