vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

406 επισκέπτες, 4 χρήστες
tasos1976, manoslykos, Jorge, camber

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1095 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 21:01 »
Παίδες, ο καθένας εκφράζεται όπως τον βολεύει και κατά τη δύναμη του.
Και αντίστοιχα, καθένας αντιλαμβάνεται όσα μπορει. Εγω λίγα, άλλος πολλά.
Αλλά η ειρωνεία και η απαρέσκεια δεν ειναι δείγμα ουτε πολιτισμού, ούτε φανερώνει πλεόνασμα εξυπνάδας.
Κάντε ο,τι σας φωτήσει βέβαια, δεν προτρέπω συμπεριφορά, λέω αυτο που βλέπω και ίσως να ειναι χρήσιμο επειδή όλους σας βλέπω ΩΣ φίλους.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1096 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 21:18 »
Ωραία τα γράφει ο Τουρίστας και μακάρι να τον βλέπαμε πιο συχνά εδώ.
Να συμπληρώσω το ότι, για να δοκιμάσεις να ατμίσεις, προϋποθέτει και δραστηριοποίηση του εγκεφάλου για να πληρωθούν τα προαπαιτούμενα
[τςςς... ;D ] ειδικά στα diy συγκεντρώσεις κλπ κλπ
είναι από την παρα-φύση του απωθητικό.

Ούτε παχαίνει, ούτε ομορφαίνει [η σκέψη]

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1097 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 21:21 »
χμμμ...ναι... καλα τα λες Κυρ Συντονιστα, αλλα στα προαπαιτουμενα αμα βανεις ισοδυναμα, δεν ειναι πατσι?  8)

Αποσυνδεδεμένος Τονι Μοντανα

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Ονειρο μου να δω την Λιανα Κανελλη να ατμιζει!!!
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1098 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 21:37 »

Τωρα το ειδα
Μπραβο στην δημοσιογραφο γιατι φαινεται ότι δεν ηταν ασχετη με το θεμα
Σε αντιθεση με καποια παρουσιαστρια(δεν μπορω να την πω δημοσιογραφο) σε ιδιωτικο καναλι
Μπραβο και στους εκπρόσωπους των ατμιστων για τις απαντησεις τους
Απλα και κατανοητα χωρις κραυγες 
Να καταλαβαινει και η μανα μου ακομη τι παιζει

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1099 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 22:20 »
Θα μου επιτρέψετε να σας πω , εγώ τι έκανα λόγω της σημερινής αβεβαιότητας που υπάρχει για τις PG-VG και αρώματα. Δεν ατμίζω S&V. Κάνω πολύ απλές συνταγές DIY.

Πήρα από το φαρμακείο 5χ1000γρ PG που λήγουν τον11ο/2019 και 5ο/2020 και 2χ1000γρ VG που λήγουν τον 5ο/2020. Συμπληρωσα και τα αρώματά μου.                                   Ατμίζω 70/30 PG/VG με 5% άρωμα, 10ml/ημέρα με 5ρα νικοτίνη. Booster νικοτίνης θα υπάρχουν.
Οπότε με ελάχιστα χρήματα ,λιγότερο από 38 ευρώ για PG&VG , αγόρασα την ηρεμία μου και την βεβαιότητα ότι θα έχω να ατμίζω για τα επόμενα 2 χρόνια .

Απλές, χωριάτικες λύσεις αλλά νομίζω αποτελεσματικές.

Συμφωνώ απόλυτα. Να συμπληρώσω ότι δεν μπορούσα να φανταστώ ποτέ ότι θα έφταναν στο σημείο να απαγορεύσουν την πώληση της VG και PG στα φαρμακεία. Αν αυτό ισχύσει τελικά, κατά την ταπεινή μου άποψη ισοδυναμεί με την κήρυξη ολοκληρωτικού πολέμου έναντι της κοινότητας των ατμιστών. 

Στο ατομικό επίπεδο του πολίτη και καταναλωτή, αυτό μου βγάζει έντονη επιθετικότητα και μια αυθόρμητη αντίδραση να πλήξω αυτό το κράτος με οποιονδήποτε τρόπο μπορώ. Ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ, είναι προσπαθήσω τα επόμενα χρόνια να μην αγοράσω απολύτως τίποτε από οποιοδήποτε ελληνικό κατάστημα, για να μην πάρει το κράτος ούτε ένα ευρώ σε φόρους από την δική μου τσέπη από την αγορά ατμιστικών ειδών.

Κι επειδή έχω τον τρόπο να φέρω από το εξωτερικό όλα όσα μου χρειάζονται για να συνεχίσω να απολαμβάνω το άτμισμα, θα κινηθώ προς αυτή την κατεύθυνση...

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1100 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 22:24 »
Πότε απαγορεύτηκαν οι VPG από τα Φαρμακεία;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1101 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 22:39 »
καμουμε κανα σεναριο βρε γιατρε.. να χουμε να συζηταμε. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1102 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 22:40 »
Εχουμε μπερδευτεί λίγο, εχω την εντύπωση. Και αυτό κλιμακώνεται συνεχώς.
Εχουν εξηγηθεί επανειλημμένως, με διάφορους τρόπους, δεν μπορει να υπάρχει τέτοιο μπουρδούκλωμα. Δεν ειναι φυσιολογικό.
Ποτε δεν θα καταλάβω γιατί δεν ασχολούμαστε λίγο παραπάνω να καταλάβουμε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1103 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 23:06 »
Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να απαγορευτεί να ατμίζουν οι τσαγιέρες, οι βραστήρες και οι κατσαρόλες όταν ξεχνάμε ότι βάλαμε το νερό για τα μακαρόνια. Έρχονται δύσκολα χρόνια, εγώ έβαλα νερό στην κατάψυξη για να είμαι έτοιμη.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1104 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 23:14 »
[member=12447]Zarko27[/member] & [member=21054]anarxaki[/member]
Ολοκληρωτικό πόλεμο ?? και λοιπόν ? Εμείς θα μείνουμε με σταυρωμένα χέρια ?
Δόξα τον Θεό, και γνώσεις έχουμε, και θέληση έχουμε, και σύλλογο έχουμε (την ΚΕΑ) που απέδειξε ότι μπορεί να ανταποκριθεί αποτελεσματικά στην αποστολή του, κ.ά και το κυριότερο έχουμε ισχυρότατους συμμάχους.
1. Το ίδιο το άτμισμα και την υπεροχή του σε πολλά πράγματα, από το τσιγάρο
2. και αν θέλετε , ακόμη ακόμη και τον ....ίδιο τον Παπαστράτο ... Κάτι άκουσα για                          IQOS MESH  !!! (θα πρότεινα να δημιουργηθεί ένα νήμα γιαυτό)
3. Οι ίδιοι εμείς αποτελούμε ζωντανό παράδειγμα για την υπεροχή του ατμίσματος.

Λοιπόν φίλε μου [member=12447]Zarko27[/member], ας κοπιάσουν ή Πελλοπονησιακά " Μολών Λαβέ " 
Το άτμισμα ήρθε, είναι εδώ και θα μείνει. 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2018, 23:34 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1105 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 23:21 »
Εγω φοβαμαι το σεναριο να μην γινει τιποτα σχετικα με τα αρωματα να συνεχισει δηλαδη η απαγορευση και επειδη τους ανοιξαμε και τα ματια με τα περι αθεμιτου ανταγωνισμου απο το εξωτερικο να βγαλουν εγκυκλιο που να απαγορευει τις αγορες αρωματων απο το εξωτερικο.Τον ηπ.....με ομαδικος.Αυτο φοβαμαι εγω εαν και πιστευω οτι θα φορολογησουν τα αρωματα τελικα διοτι δεν ειναι χαζοι να μην πιστεουν οτι τα 10μελα πανε για φουντο και εσοδα γιοκ.Ετσι θα παιρνουν τον φορο απο παντου εμεις θα συνεχισουμε να αγοραζουμε αρωματα η 10μελα και ολοι θα ειναι happy.
Eπισης ερχονται εκλογες και ευτυχως το θεμα απεκτησε και δημοσιοτητα και δεν τους συμφερει να ανοιξουν ακομα ενα μετωπο.Φαγαν και πορτα απο την μερκελ για τις συνταξεις και επειδη τους περιμενει πολυ δυσκολος χειμωνας νομιζω δεν θα πανε σε πολεμο με το ητ τους επαγγελματιες και τους ψηφοφορους ατμιστες γενικοτερα.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1106 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 23:32 »
https://vaping.com/blog/news/south-korea-sued-over-dangerous-vape-claims/?utm_source=ECF+Active+Members+Opted-in.&utm_campaign=1bd03b1fe1-ECF14082018_COPY_01&utm_medium=email&utm_term=0_22416810d6-1bd03b1fe1-51954477&mc_cid=1bd03b1fe1&mc_eid=ed43505da3
Πιστεύω ότι υπάρχει μιά πληροφορία σε αυτήν την είδηση, στην οποία πρέπει να δώσουμε αρκετή σημασία.
Είναι το ότι η Philip Morris έχει τις οικονομικές και νομικές δυνατότητες να μηνύσει ένα ολόκληρο κράτος.
Και η Κορέα (η νότια), δεν είναι Ελλαδίτσα...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1107 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 23:42 »
Εγω φοβαμαι το σεναριο να μην γινει τιποτα σχετικα με τα αρωματα να συνεχισει δηλαδη η απαγορευση και επειδη τους ανοιξαμε και τα ματια με τα περι αθεμιτου ανταγωνισμου απο το εξωτερικο να βγαλουν εγκυκλιο που να απαγορευει τις αγορες αρωματων απο το εξωτερικο.Τον ηπ.....με ομαδικος.Αυτο φοβαμαι εγω εαν και πιστευω οτι θα φορολογησουν τα αρωματα τελικα διοτι δεν ειναι χαζοι να μην πιστεουν οτι τα 10μελα πανε για φουντο και εσοδα γιοκ.Ετσι θα παιρνουν τον φορο απο παντου εμεις θα συνεχισουμε να αγοραζουμε αρωματα η 10μελα και ολοι θα ειναι happy.
Eπισης ερχονται εκλογες και ευτυχως το θεμα απεκτησε και δημοσιοτητα και δεν τους συμφερει να ανοιξουν ακομα ενα μετωπο.Φαγαν και πορτα απο την μερκελ για τις συνταξεις και επειδη τους περιμενει πολυ δυσκολος χειμωνας νομιζω δεν θα πανε σε πολεμο με το ητ τους επαγγελματιες και τους ψηφοφορους ατμιστες γενικοτερα.
Το να απαγορεύσουν τα αρώματα, σημαίνει ότι πρέπει πρώτα να τα ορίσουν. Ο ορισμός στην φιλοσοφία, τα μαθηματικά και την νομοθεσία είναι το πιο δύσκολο πράγμα. Συνεπώς, δεν νομίζω να φτάσουμε σε απαγόρευση, γιατί κάτι τέτοιο θα απαιτούσε ορισμό ή/και πόλεμο με την βιομηχανία τροφίμων, που σε αντίθεση με τον ΣΕΕΗΤ, την ΚΕΑ κλπ έχουν ισχύ πραγματική.

Το θέμα δεν ξέρω πως απέκτησε δημοσιότητα... Με μία εκπομπή της ΕΡΤ3 που δεν την βλέπει κανένας; Ή με ένα δημοσίευμα σε μία εφημερίδα που επίσης δεν έχει τις υψηλότερες πωλήσεις; Από το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα βεβαίως, αλλά μην νομίζουμε ότι ξαφνικά κοινωνήσαμε το ζήτημα στον κόσμο. Θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

Τέλος, δεν ξέρω αν αντιλαμβανόμαστε τα μεγέθη, αλλά το άτμισμα δεν αποτελεί καν μικροδιαμάχη για μία κυβέρνηση, πόσω μάλλον μέτωπο. Μέτωπο είναι συνταξιούχοι, οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι αγρότες και κάποιες άλλες - λίγες - επαγγελματικές κατηγορίες. Εμείς δεν είμαστε ούτε οπισθοφυλακή εν αποστρατεία συγκριτικά. Χώρια που η συντριπτική πλειοψηφία των ατμιστών δεν δίνουν δεκάρα για το ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1108 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 00:42 »
@Λοξίας

Η μήνυση αφορά τα στοιχεία των Κορεάτικων εργαστηρίων σε σχέση με άλλα της Γερμανίας ή της Ιαπωνίας. Σαν διαφορετικό προϊόν θα μπορούσε να το απαγορεύσει ολοκληρωτικά ή να το φορολογήσει με υψηλό συντελεστή. Αν δεν αρέσει στην ΡΜ τα μεγέθη της Κορέας είναι πολύ μεγάλα για να τα αντιμετωπίσει.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1109 στις: Οκτωβρίου 07, 2018, 02:40 »
 Θα συμφωνησω οτι το πολιτικο κοστος για την κυβερνηση στο ατμιστικο ζητημα ειναι ουσιαστικα μηδενικο.
Κανεις δεν προκειται να εξαρτησει την ψηφο του απο αυτο.

Επισης θα συμφωνησω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των ατμιστων δεν ασχολειται ουτε προκειται να ασχοληθει.
Θα διαπιστωσει καποια στιγμη οτι ακριβηναν τα s@v λογω φορου η αντικατασταθηκαν απο αλλα αναλογα  προιοντα (και αυτα με φορο), θα βρισει λιγο και μετα θα συνεχισει την ζωη του.

Για τα αρωματα, οσοι ασχολουμαστε με diy ειμαστε ποσοι, 2-3 χιλιαδες?
Αν το υπουργειο υγειας θεωρει οτι το diy ειναι πρακτικη επικινδυνη για κατι που μπαινει στα πνευμονια μας και προτιμα να κυκλοφορουν "φιξαρισμενα"  προιοντα που εχουν καποιο ελεγχο και τυποποιηση, θα προσπαθησει να το περιορισει οσο μπορει.
Μπορει πχ να απαγορευσει την διαθεση  pg vg απο τα φαρμακεια σε πελατες λιανικης. (γιατι εκτος απο τους ατμιστες, ποιος τα αγοραζει λιανικη?)

Το ιδιο και τα αρωματα, μπορει να απαγορευσει την διαθεση τους στην λιανικη κι να την επιτρεπει μονο σε επαγγελματιες που τα χρησιμοποιουν (βιοτεχνιες-βιομηχανιες τροφιμων, εργαστηρια ζαχαροπλαστικης κλπ) η μονο σε πυκνοτητες που χρησιμοποιουνται στα τροφιμα.

Το θεμα ειναι εαν ειναι διατεθειμενο να το τραβηξει στα ακρα, παντως κοστος δεν θα εχει. (μακαρι φυσικα να μην το κανει)

Απο οικονομικη και φοροεισπρακτικη τωρα αποψη, ειναι λογικο το Δημοσιο καποια προιοντα (πχ S&V η αλλα μηδενικα) να τα φορολογησει με καποιον τροπο και αλλα να τα απαγορευσει, για να αναγκαστει ο ατμιστης να παει σε οσα πληρωνει φορο.

Προφανως οι 2-3 χιλιαδες ψαγμενοι ατμιστες θα βρουν τρυπες να κανουν την δουλεια τους, αλλα η ατμιστικη ζωη τους θα γινει καπως πιο δυσκολη.
Η ατμιστικη ζωη των υπολοιπων 100-200 χιλιαδων ατμιστων, απλως θα γινει πιο ακριβη.

Εδω να πω κατι για τους επαγγελματιες.
Απο την στιγμη που εξασφαλισαν το νομιμο ξεστοκαρισμα στα s&v και την μεταβατικη περιοδο στο νεο καθεστως (που θα νομοθετηθει συντομα), τα συμφεροντα τους βρισκονται πλεον σε πληρη αντιθεση με αυτα των ατμιστων, και ειδικα των diyαδων και οσων θα ψαχνουν να ατμιζουν πιο οικονομικα.
Εαν δεν μπορουν να εχουν στα ραφια τους αρωματα, θα επιδιωξουν να μην μπορουμε να τα προμηθευομαστε απο αλλου.
Εαν δεν μπορουν να εχουν μεγαλες συσκευασιες pg vg, το ιδιο.
Οπως ακριβως εκαναν με την νικοτινη.
Οποτε η κολεγια ηταν μαλλον συντομη..


Κατα τα αλλα, ο καθεις οτι νομιζει κανει, εγω παντως στοκαρω...;D



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2018, 03:01 από haros »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias