vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

463 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, lounik, ZoeM

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #870 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 13:19 »
Είσαι κοντά αλλά απέχεις 24% ΦΠΑ και ένα IQOS από το στόχο σου.


Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #871 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 13:24 »
Το  πραγματικό ζήτημα είναι αν η εγκύκλιος της 22ας Μαίου που αφορά  μη νικοτινούχες βάσεις, αρώματα , S&V κλπ,
είναι Ελληνική πατέντα ή αποτελεί διαδικασία κάποιου ευρωπαικού "φασουλιού" που μας ετοιμάζουν για τα παραπάνω προιόντα ?? 

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #872 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 13:31 »
:hmmm: Το περικυκλώνω, θα το συλλάβω όπου να ναι το θέμα.
Οπως και νά΄χει δεν με νοιάζει για εμένα, σε σας ειναι η σκέψη μου που ειστε φτωχά παιδιά και θα δυσκολευτείτε. ::)

Αποσυνδεδεμένος papcris

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #873 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 14:54 »
Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν αφορά η απαγόρευση τη φορολόγηση.
Εάν επρόκειτο για κάτι τέτοιο απλά θα αμολούσαν τα φοροτσακάλια και σε ελάχιστο χρόνο θα έβρισκαν τον τρόπο και το ποσό που κατά τη γνώμη τους έπρεπε να επιβληθεί.
Σε μια αγορά που παράτυπα στέγνωσες με απαγόρευση από κάθε μηδενικό υγρό τι ακριβώς θα φορολογήσεις;
Δεν γνωρίζουν πως η εγκύκλιος είναι παράνομη και χωρίς νομικό έρεισμα; Φυσικά και το ξέρουν.
Δεν γνωρίζουν πως όταν αδειάσει η αγορά δεν θα έχουν έσοδα; Φυσικά και το ξέρουν.
Αλλού πρέπει να αναζητήσουμε την αιτία αυτού του παραλογισμού.
Θεωρώ πως στο πίσω μέρος του μυαλού τους είναι η πραγματική εξίσωση ατμίσματος καπνίσματος γιατί είναι γνωστό πως οι περισσότεροι άνθρωποι ξεκινούν το άτμισμα περισσότερο για να μειώσουν τα χρήματα που ξοδεύουν για τσιγάρα. Με την εξίσωση δεν θα έχουν πρόβλημα πολλοί από αυτούς να ξαναγυρίσουν στο κανονικό τσιγάρο. Τι διάολο, ο άνθρωπός μας έκανε τεράστια επένδυση να τον αφήσουμε έτσι;
Επιπλέον ανοίγουμε και το χώρο για νέες εταιρείες με τυποποιημένες συσκευές με αμπούλες .
Μακάρι να κάνω λάθος αλλά οι σκοποί της παράλογης απαγόρευσης με εγκύκλιο μόνο για παρανοϊκές σκέψεις προσφέρεται. Μου θυμίζει την πρόσφατη εποχή που εκκρεμούσε το νομοσχέδιο για το άτμισμα μέχρι να παρουσιαστεί το θερμαινόμενο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #874 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 15:54 »
Να πώ την αλήθεια, νόμιζα ότι στα SnV/shortfill ειχε εφαρμοστεί ο φόρος των 1 ευρω ανά 10ml!
10 cents & ΦΠΑ ανά ml είναι ο φόρος, μην τους δίνεις τέτοιες ιδέες για ευρώπουλα :laugh1:

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #875 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 17:13 »
Ας μην ψάχνουμε πολύ για το ποιό ειναι το μέλλον του ατμίσματος και από ποιούς.
Το συγκεκριμένο προιον είναι γνωστό ως project από το 2016,το βάζω απλά ως παράδειγμα.
Τουλάχιστον θα έχουμε την ικανοποίηση ως ατμιστές ότι οδηγήσαμε την αγορά στο άτμισμα.
Να δείτε τότε ότι θα βγούν και οι θετικές έρευνες που δυστυχώς η μικροβιομηχανία του ατμίσματος δεν είχε την δυνατότητα ή δεν την ένοιαζε να χρηματοδοτήσει. 
Και βέβαια αυτό που θα προσπαθήσουν να λανσάρουν και πιθανόν να έχουν και δίκιο,θα είναι η τυποποίηση και οι προδιαγραφές στα υλικά,τα σύρματα,στα υγρά κάτι που επίσης απέτυχε ή απέφυγε να κάνει η εως τώρα μικροβιομηχανία του ατμίσματος.
Ας ελπίσουμε μόνο ότι θα υπάρξει ένας μικρός χώρος για να μπορούμε να απολαμβάνουμε και εμείς το άτμισμα με τον τρόπο που θέλουμε.

https://www.pmi.com/smoke-free-products/mesh-taking-e-cigarettes-further
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2018, 17:24 από Athanasios »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #876 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 17:22 »
Οι Ελληνες έχουμε ιδιομορφίες. Μία από αυτές είναι ότι ενθουσιαζόμαστε με το παραμικρό και απογοητευόμαστε με την πρώτη εμφάνιση μιας αναποδιάς.
Προς τι τόση ηττοπάθεια ?
Το άτμισμα και οι ατμιστές , είμαστε πολύ σκληροί για να πεθάνουμε.

Και σαν αρχή ? Μαζική προσέλευση στις 4 Οκτώβρη 2018. Ετσι θα συνειδητοποιήσουν
ότι θα βρουν το διάολό τους αν παρεκτραπούν πάρα πολύ.
Και γνώσεις έχουμε, και θέληση να συνεχίσουμε έχουμε και έναν ισχυρό σύμμαχο έχουμε. Το ίδιο το άτμισμα που από μόνο του μπορεί να γυρίσει το ποτάμι.
Ετσι για να δηλώσουμε ότι "δεν μασάμε"

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #877 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 17:33 »
Καμία διαφωνία σε αυτά που γράφεις.Όμως θα συνεχίσω να είμαι απαιδιόδοξος,διότι για να πετύχουν τέτοιου είδους κινήσεις πρέπει να έχεις ερρείσματα στην κοινωνία για να την έχεις συμμαχό σου.Πιστεύεις ότι η κοινωνία βλέπει το άτμισμα με την ίδια συμπάθεια που το έβλεπε μέχρι πριν δυο χρόνια;Ανεξάρτητα από τις αιτίες.Εγω πιστεύω πως όχι.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #878 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 18:05 »
Για την αντιληψη της κοινωνιας για το ατμισμα, εχεις απολυτο δικιο.
Εχουν πληθυνει τους τελευταιους μηνες ανησυχητικα τα περιστατικα οπου τελειως αγνωστοι μου, απλως επειδη ετυχε να βρισκονται στον ιδιο χωρο με εμενα, σπευδουν να με ενημερωσουν (τρομαρα τους) οτι αυτο το "πραμα" ειναι το ιδιο η και χειροτερο με το τσιγαρο.
Λες και τους ρωτησα..:angry_orange:

Τους απαντω " εμενα μου αρεσει" και το κοβω εκει.
Για προσυλητισμο καπνιστων στο ατμισμα, ουτε κουβεντα.
Ολοι πλεον "ξερουν" οτι η βουλη ψηφισε τις ιδιες απαγορευσεις για το ητ με το κτ, αρα "ιδιο κακο κανουν".

Ο Αγραφιωτης μια χαρα τα ειπε.
Εαν οσοι εχουν συμφεροντα στο ατμισμα (οι επαγγελματιες δηλαδη) δεν πληρωσουν μια εταιρεια δημοσιων σχεσεων να αναλαβει το θεμα της δημοσιας εικονας του ατμισματος στην χωρα και να τα σκαει και πανω και κατω απο το τραπεζι (και ειδικα στα ΜΜΕ), προκοπη δεν γινεται.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #879 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 18:44 »
[member=9873]Π. Γιούρσης[/member]

Παύλο, δυστυχώς έχουμε κι άλλο ένα χαρακτηριστικό. Είμαστε μαχητές του καναπέ  :( Εδώ περάσαν μνημόνια, φόροι, κόψιμο μισθών, απολύσεις και δεν άνοιξε μύτη, στο η.τ. θα γίνει αγώνας;

Αποσυνδεδεμένος panikad

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #880 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 18:46 »
Καλησπέρα σας. Έχω πολύ καιρό να παρακολουθήσω το φόρουμ καθώς έχω διακόψει το ατμισμα ,αφού αυτό με βοήθησε να κόψω το κάπνισμα , εδώ και ένα χρόνο και κάτι περίπου. Έχω πουλήσει εξοπλισμους ,νικοτίνες κτλ κτλ κτλ. Να υπενθυμίσω ότι η περίοδος που το διεκοψα ήταν μετά τις απαγορεύσεις/κατασχεσεις εισαγωγών. Συγνώμη αν έρχομαι σαν κομήτης/τυχαίος/ ακόμα και κακοπροαίρετος να γράψω μετά από ένα χρόνο αλλά μέσα μου νιώθω μια ικανοποίηση. Βλέπω όλες αυτές της μέρες διαμαρτυρίες στο fb ( (σελίδες,μαγαζιά που έχω ξεμείνει γραμμένος) και καλεσματα για να κατέβουμε στους δρόμους. Ε λοιπον κύριοι καλά να πάθετε! Γιατι εμένα σαν ατμιστη την τσεπουλα μου δεν την σκέφτηκε κανείς,  απλά τότε ολοι σιγονταρατε αυτή την κατάσταση. Όταν γίνεται κάτι κακό στο διπλανό σου σε λίγο θα έρθει και σε εσένα. Δεν βλέπατε κύριοι καταστηματάρχες που πηγαίνει το πράγμα? Δεν βλέπατε ότι θέλουν να σας κάνουν να βγάζετε 0,10του ευρώ όπως βγάζουν οι περιπτεράδες από τα τσιγάρα και το μεγάλο μπακαγιο να το παίρνουν αυτοί. Μήπως οι περισσότεροι από  εσάς είστε τυχαίοι και/η λυμαινεστε το  χώρο του ατμισμα? Σας πειραζαν οι Κινέζοικαι οχι τα δικά μας λαμόγια? Τους μόνους που λυπάμαι είναι αυτοί οι άμοιροι ατμιστες που δεν είναι ενημερωμένοι. Οι άνθρωποι που είναι εδώ μέσα θα την βρουν την άκρη. Και πάλι ζητώ συγνώμη αλλά αυτή η υποκρισία με τους καταστηματάρχες τις κακίας ώρες σε βγάζει έξω από τα ρούχα σου (όχι όλοι μην παρεξηγηθω) 

Και στα υπόλοιπα τώρα: Όσοι έχετε βάλει σκοπό να κόψετε αποιδηποτε μορφή εξαρτησης στον καπνό συνεχίστε τις ατμισμα, μόνο καλό σας κάνει. Διαβάστε , ενημερωθείτε κάτι τελος απαλλαγείτε από τα πάντα. Καλή συνέχεια και καλή δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #881 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 21:48 »
Θα μου επιτρέψετε να υπενθυμίσω, πόσα νομοσχέδια έχουν ακυρωθεί από το ΣτΕ.
Πρόσφατα ο ΕΦΚ? στο κρασί. Επίσης θυμάστε την ιστορία με τις " γουρούνες" που είχαν απαγορεύσει να κυκλοφορούν στους δρόμους. Τώρα επιτρέπεται .
Και τόσα άλλα.
Το 95 % της δουλειάς (νομικής διαδικασίας) θα την κάνουν οι αμεσώτατα ενδιαφερόμενοι επαγγελματίες του είδους.
Δεν θα έπρεπε να υπενθυμίσουμε στους κρατούντες ότι είμαστε και μείς  εδώ ?
Και ξεκινάμε στις 4 Οκτωβρίου.
Ενας αγώνας γίνεται γιατί υπάρχει έννομο συμφέρον, γιατί τον πιστεύουμε και γιατί μας ενδιαφέρει. Κι εμείς οι ατμιστές έχουμε τα παραπάνω.
Απλώς πρέπει να το πιστοποιήσουμε και να το δημοσιοποιήσουμε με την παρουσία μας. Γνώμη μου,

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #882 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 22:09 »
Το πρόβλημα στη συλλογιστική σου είναι ότι πολύ πρόσφατα ρωτούσαμε σε άλλον νήμα του forum τον πρόεδρο των εμπόρων αν θα κάνουν κάτι ανάλογο ώστε να πάψει ο ΕΦΚ στα υγρά όπως στο κρασί. Απάντηση δεν πήραμε και δεν είναι ότι δεν επιμείναμε.
Αυτό φοβάμαι ότι λέει πολλά για τη δική τους στρατηγική.
Λυπάμαι αλλά νομίζω ότι είναι διατεθειμένοι να μετακυλήσουν κι άλλο φόρο προκειμένου να κατοχυρώσουν ό,τι θεωρούν πως είναι το συμφέρον τους - σωστά ή λάθος, μακρόπνοο ή κοντόφθαλμο άλλη κουβέντα.  


Αποσυνδεδεμένος dimspy

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
  • https://secure.avaaz.org/campaign/el/free_ahed
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #883 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 22:12 »
οταν το χομπυ σου κ την αγαπη σου για κατι το μετατρεπεις σε μεσο ευκολου κερδους τα αποτελεσματα ειναι αυτα που βιωνουμε ....επομενως ας μην κλαιγομαστε.... το snv ηταν η καταστροφη του ατμισματος κ ηρθε εκ των εσω  ....ο μεχρι χθες ΄΄μαγειρας΄΄ , χομπιστας ατμιστης ξαφνικα ανακαλυψε το ευκολο κερδος της αρπαχτης κ μετατραπηκε σε επιχειρηματια ,επαγγελματια κ παραγωγο  ....γεμισαν τα ραφια των ατμομαγαζων με εκατονταδες snv απο δεκαδες παραγωγους γιατι ειδαν κ αυτα την αρπαχτη  ....τι περιμεναμε δηλαδη να κανει ο κρατικος φορεας ?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #884 στις: Οκτωβρίου 01, 2018, 22:24 »
Κακέ!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias