vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

398 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #690 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 11:56 »
Πιστευω πως το θεμα θα λυθει συντομα, με καποια ζημια δικη μας φυσικα (το κρατος δεν υποχωρει αν δεν παρει κατι)...

Ειμαι αισιόδοξος ε?

Ειδικα όταν εκφραζεται πλεον "επισημα" για δευτερη φορα αυτό που όλοι ξέραμε ότι ευχονται οι διαφορες κυβερνησεις: να πεθαίνουμε νεοι για να μην αγxωνονται να δινουν συντάξεις, τι τυχη να εχουμε εμεις οι... ταπεινοι ατμιστες?
(Η πρώτη φορα ηταν στην αρχη της κρίσης όπου αγανακτισμενος ο τοτε υπουργός ασφαλισης είχε πει σε μια αψιμαχία στη Βουλη  κατι σαν "Εδω στην ελλαδα οι συνταξιουχοι ζουν παρα πολλα χρονια" αλλα με υφος αγανακτησης γι αυτη τη διαπίστωση....)

Παντως εγω για παν ενδεχόμενο μπαινω στο δευτερο στάδιο "ελαχιστοποίησης ζημιων": δραστικη μειωση ποσοτητας ατμισματος- μηδενικη (ελπίζω) νικοτινη.

Στο πρωτο σταδιο (δραστικότατη μειωση νικοτίνης, απο 12 mg/ml στα 2mg/ml) μπήκα όταν ηρθε ο ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟΣ φόρος καταναλωσης που είναι μεγαλύτερος απο του τσιγαρου και πολύ μεγαλύτερος απο του ποτου, πχ με τον ιδιο φόρο ενα μπουκάλι ουίσκυ λιτρο θα είχε 124 ευρω φόρο+φπα πανω στο φορο.

Το τρίτο είναι "πλήρης διακοπή ατμισματος" (και καθε σχεσης με νικοτίνη κτλ) και θα το ενεργοποιήσω αν η άποψη μου παρα είναι αισιόδοξη και καταληξουμε σε μπουκαλακια 10ml με  4-5 ευρω τα αθλια και 7-8 τα της προκοπής.

Σε τετοια περιπτωση απο εμενα φόρο για νικοτίνη δεν θα ξαναδουν.
Το να αποφεύγεις (νομιμα παντα) να δινεις φόρο σε ενα τετοιο κρατος είναι σχεδόν... επαναστατική πράξη!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 12:15 από panos »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #691 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 12:01 »
+1
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #692 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 12:09 »
Για να γελάσουμε και λίγο... Θέλω να γνωρίσω τον φίλο σου να τον κάνω κολλητό μου  :) Πάντα ήθελα να έχω κολλητούς έναν γιατρό, έναν δικηγόρο και έναν εισαγωγέα υγρών... δεν θα ξεμείνουμε ποτέ κουφάλα Παπαστράτο
Και τα 3 εχω  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #694 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 13:13 »
Απο το link μου κανει εντυπωση το

Παράθεση
Όλα τα υγρά αναπλήρωσης χωρίς νικοτίνη καθώς και τις πρώτες ύλες ιδιοκατασκευής υγρών αναπλήρωσης, δηλαδή αρώματα, γλυκερίνη, προπυλενογλυκόλη, απιονισμένο νερό. Αυτά ειδικά τα προϊόντα, απαγορεύονται να πωλούνται μόνο στα καταστήματα ΗΤ και όχι στα φαρμακεία, παντοπωλεία,  που επίσης διατίθενται
Πρακτικα δηλαδη ακομη και τα περιπτερα μπορουν να τα πουλανε, οποιοσδηποτε, αρκει να μην ειναι ατμιστικό μαγαζί...

Απιστευτη εγκυκλιος... Γενικα, όταν πας να κανεις καποια παραλογη απαγορευση, καταληγεις σε παραλογες εγκυκλιους...


Παράθεση
η ΑΑΔΕ θέτει θέμα απώλειας δημοσίων εσόδων, τα οποία για το 2017 από το Φόρο Κατανάλωσης στα υγρά αναπλήρωσης ήταν περίπου 5 εκατ. Ευρώ
Φοβαμαι οτι αυτό δυσχεραινει πολύ τα πραγματα... Τα "δημόσια εσοδα" ειναι πια ιερη αγελάδα, κατι το "απαραβιαστο" σε αυτη τη χωρα, και αν θιγονται, ή υπάρχει ισχυρισμός ότι θιγονται, καθε συζητηση σταματα αποτομα...

Αποσυνδεδεμένος Dumouriez

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #695 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 13:24 »
Αν το "Κράτος" μας απλά θέλει να διαφυλάξει τα έσοδά του, τότε απλά θα φορολογήσει και τα αρώματα, SnV κ.λπ.. Οκ, θα τα πληρώνουμε ακριβότερα, αλλά δεν είναι και καταστροφή.

Αυτό που φοβάμαι είναι η πλήρης απαγόρευση των συμπυκνωμένων αρωμάτων τύπου TPA, Flavourart κ.λπ..

Τα μαγαζιά πούλαγαν χτες. Σήμερα?

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #696 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 13:32 »
Αν το "Κράτος" μας απλά θέλει να διαφυλάξει τα έσοδά του, τότε απλά θα φορολογήσει και τα αρώματα, SnV κ.λπ.. Οκ, θα τα πληρώνουμε ακριβότερα, αλλά δεν είναι και καταστροφή.


αυτό θα γίνει στο τέλος και θα βγούνε όλα τα πρόβατα να πανηγυρίζουνε

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #697 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 13:47 »

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #698 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 13:54 »
αυτό θα γίνει στο τέλος και θα βγούνε όλα τα πρόβατα να πανηγυρίζουνε
Αυτη ακριβως ειναι η ανυσηχια μου, οτι στο τελος σε συγκριση με το χειροτερο σεναριο, (δλδ την ολικη απαγορευση βασεων, αρωματων κτλ βλεπε vg,pg, tpa,cap,fa) θα λεμε και ευχαριστω που υπαρχουν εστω και σε πολλαπλασια τιμη.
Διοτι τωρα θεωρητικα υπαρχει καβατζα καταναλωτη και στοκ μαγαζιων, αυριο ομως τι?
και στο μεσο διαστημα ωσοτου -θεωρητικα παντα- αναπροσαρμοστουν οι τιμες και επανακυκλοφορησουν τα μη νικοτινουχα? περιμενει κανεις ν' αγορασει ο καταναλωτης ετοιμα?

ολα αυτα ομως ειναι σεναρια, επισημα στη δεδομενη στιγμη τι ισχυει?
πως επιτρεπεται νομιμα μοναχα η διαθεση των νικοτινουχων υγρων αναπληρωσης (αρα 10ml)  και των nicotine boosters σωστα?

:eyesplash:


Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #699 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 14:01 »
https://www.iatronet.gr/eidiseis-nea/ygeia-business/news/47700/fwties-anavei-egkyklios-tis-aade-sta-katastimata-ilektronikwn-tsigarwn.html

To συγκεκριμένο άρθρο λέει μεταξύ άλλων : "Όλος αυτός ο τζίρος, αναμένεται ότι  θα εξαχθεί στα ιντερνετικά καταστήματα της Ευρώπης, τα οποία δεν δεσμεύονται από καμία Εγκύκλιο για να πουλήσουν στον Έλληνα καταναλωτή."

Στο νήμα εδώ, διαβάζω πως το τελωνείο δεν θα επιτρέπει την εισαγωγή αυτών των προϊόντων, ούτε σε ιδιώτες αλλά ούτε και σε εμπόρους.

Τί ισχύει τελικά ; Δεν θέλω να πιστέψω ότι το συγκεκριμένο άρθρο επιχειρεί να παραπληροφορήσει ή να δημιουργήσει εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Lycos

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #700 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 14:38 »
To συγκεκριμένο άρθρο λέει μεταξύ άλλων : "Όλος αυτός ο τζίρος, αναμένεται ότι  θα εξαχθεί στα ιντερνετικά καταστήματα της Ευρώπης, τα οποία δεν δεσμεύονται από καμία Εγκύκλιο για να πουλήσουν στον Έλληνα καταναλωτή."

Στο νήμα εδώ, διαβάζω πως το τελωνείο δεν θα επιτρέπει την εισαγωγή αυτών των προϊόντων, ούτε σε ιδιώτες αλλά ούτε και σε εμπόρους.

Τί ισχύει τελικά ; Δεν θέλω να πιστέψω ότι το συγκεκριμένο άρθρο επιχειρεί να παραπληροφορήσει ή να δημιουργήσει εντυπώσεις.
Τα TFA cap κλπ δεν γράφουν -και δεν είναι αμειγως- ότι είναι για ηλεκτρονικό τσιγάρο οπότε θα περνάνε από το τελωνείο άνετα.
Στο κατάστημα όμως δεν θα μπορούν να πουλήσουν γιατί θα είναι "αμειγώς" για ηλεκτρονικό τσιγάρο οπότε θα απαγορεύεται.

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #701 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 14:42 »
Όντως, το κατάστημα του εξωτερικού δεν δεσμεύεται από καμία εγκύκλιο να πουλήσει τέτοια προϊόντα στον Έλληνα.

Το Τελωνείο όμως, βάσει της εγκυκλίου, έχει εντολή να απαγορεύσει την εισαγωγή τους ως απαγορευμένο προς διάθεση στην εγχώρια αγορά είδος.


Παιδιά, ειλικρινά από τη Δευτέρα που πήρε διάσταση το θέμα, έχω λιώσει στα τηλέφωνα, στα Skype, στo Messenger και στα κείμενα, εδώ και στο FB. 

Δεν θα σταματήσω να το λέω: ας ηρεμήσουμε και ας αντιμετωπίσουμε τα πράγματα με ψυχραιμία. Θα έχουμε εξελίξεις. Το χρονοδιάγραμμα δεν είναι ακριβώς σαφές. Αυτό που είναι σαφές είναι ότι οι σπασμωδικές κινήσεις από εμπόρους και καταναλωτές, μόνο κακό κάνουν στην όλη ιστορία. Εγώ αν ήμουν κράτος και έβλεπα με τη δημοσίευση της εγκυκλίου μαγαζιά να κατεβάζουν προϊόντα από τα ράφια, θα έλεγα "εντάξει, ότι θέλω τους κάνω, λέω μια παπάτζα και χορεύουν καρσιλαμά". Δεν είναι αυτή η λύση. Φυσικά και ο καταναλωτής επιβάλλεται να  κοιτάξει την τσέπη του, φυσικά και ο έμπορος επιβάλλεται να σταθμίσει τα συν και τα πλην της όποιας ενέργειας και να αποφασίσει κατά βούληση και συνείδηση για το τι θα πράξει. Το σίγουρο είναι ότι όπως δείχνει το πράμα, και αν όντως τηρηθεί, τα καταστήματα δεν σκοπεύουν να μείνουν με σταυρωμένα χέρια. Και σε αυτή την περίπτωση, θα δικαιωθούν. Πότε και με τι κόστος, δεν μπορώ να γνωρίζω. Ότι γνωρίζω και είναι ανακοινώσιμο, το γράφω. Ότι δεν είναι ανακοινώσιμο, το έχω συζητήσει ήδη με εμπόρους, και έχει φτάσει στα αυτιά που πρέπει.

Για άλλη μια φορά, παρακαλώ θερμά να μην κάνουμε σενάρια, να μην καταστροφολογούμε και κυρίως να μην μας καταλαμβάνει πανικός. Εμπόρους και καταναλωτές.

Λυπηθείτε με, είναι και τελευταίες εργάσιμες του μήνα! :wall:

Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #702 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 17:00 »
Sorry για το offtopic αλλα ειναι για καλο σκοπο: να μειωθει λιγο η ενταση.

Βρε αντμιν, δεν φτιαχνεις ενα κομμα, να κατεβουμε στις επομενες εκλογες?
Αφου το εχεις . . 
Καποιοι που κατεβαινουν χρονια, ειμαι σιγουρος θα τους φαμε λαχανο  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #703 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 17:16 »
Σου έχω κάνει κάτι?

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #704 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2018, 17:25 »
6/10/18  @21:00 Αργυρουπολη. Προεκλογικη ομιλια Κερκυραιου Πολιτικου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279041 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124032 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias