vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

421 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, Lazy Dog, camber

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #420 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 00:31 »
με βλεπω με vaporizer kai φουντες.....  :)) :)) :)) 

δεν θα τους κανω την χαρη να παω σε τσιγαρο....... 


Αποσυνδεδεμένος nickstam

  • **
  • 233
  • Φύλο: Άντρας
  • Μην καθυστερείτε άλλο . . αναβάλλετε ΤΩΡΑ !
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #421 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 00:32 »
...  που να τρεχω τωρα τοσο πισω στο 1968.... ;) τοτε που η Ελλαδαρα εσκιζε.
Και τότε μπάχαλο είμασταν, απλά καπου μετά το επισημοποιήσαμε και κάναμε και εγκαίνια.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #422 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 00:34 »

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #423 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 00:42 »
Οι ντουμανάτοι θα τη πληρώσουν... τζούρα και 20λεπτο :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #424 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 00:44 »
Γιατί όταν πρέπει να στοκάρω είμαι άφραγκος:

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #425 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 00:52 »
Εγώ γουστάρω τρελά mr.robot, γιατί.παίρνει ωραία  πράγματάκια, και μάλιστα με συνταγή.
Μήπως σιγά σιγά θα ' πρεπε η νικοτίνη να είναι συνταγογραφούμενη;

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #426 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 00:59 »
Δηλαδή αν βγουν υγρά σε στυλ Alpha Enigma, συμπυκνωμένα και πωλούνται σε συσκευασία 10ml και φορολογούνται πάλι μόνο αυτά, δεν θα ήταν μια λύση; Ή εμπίπτει και αυτό στην προπαρασκευή;

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #427 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 01:04 »
Ας δούμε και μία θετική επίπτωση, αν βάλουν ΕΦΚ και στα S&V ή όπως διαφορετικά ονομάστηκαν.
Πολλοί θα ανακαλύψουν την πανδαισία της δημιουργίας (D.I.Y)

Ενα ή δύο αρωματάκια, μερικά booster νικοτίνης, PG & VG από το φαρμακείο και να το θαύμα. Γινόμαστε αυτόνομοι και αυτάρκεις και ότι γεύση μας αρέσει και οικονομικά.
Δεν είναι όλα τόσο μαύρα.


Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #428 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 01:14 »
me ta odin τι θα γινει?  θα τρελαθώ χωρίς το odin 101.... όλη μέρα αυτό ατμίζω.... 2 χρονια τωρα...  

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #429 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 01:15 »
Δυστυχώς ήμουν σίγουρος ότι ο καθένας θα έγραφε το μακρύ του και το κοντό του όσον αφορά την φρέσκια εγκύκλιο. Ενημερώθηκα το μεσημέρι για τη δημοσίευσή της και δυστυχώς δεν πρόλαβα να γράψω πέντε πράγματα. Πάμε λοιπόν:

1) Πρόκειται απλά για μια εγκύκλιο. Τίποτα παραπάνω. Αυτό σημαίνει ότι δεν αλλάζει απολύτως τίποτα σε σχέση με την εγκύκλιο της 22ας Μαΐου. Το μόνο που αλλάζει, είναι οι αρχές στις οποίες κοινοποιείται. Αν τη διαβάσετε λίγο προσεκτικά, θα δείτε ότι έχει ως σημείο αναφοράς μια άλλη εγκύκλιο. Δεν είναι Νόμος. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως Νόμος ο οποίος να απαγορεύει την πώληση υγρών χωρίς νικοτίνη, αρωμάτων, SnV και οτιδήποτε παρεμφερές.

2) Η νέα εγκύκλιος, απλά δεσμεύει τα Τελωνεία να την εφαρμόσουν και τα καθιστά αρμόδια ελεγκτική αρχή. Αυτό, δεν είναι καθόλου καλό για τους ατμιστές. Γιατί παρανόμως εντάσσει αρώματα, μηδενική VG ή PG και SnV στα υγρά αναπλήρωσης άρα και στην απαγόρευση διασυνοριακών. ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ.

3) Ο πρώτος έμπορος ο οποίος θα τύχει ελέγχου, θα φάει πρόστιμο. Δεν έχει σημασία το ποσό, αλλά θα το φάει. Και επιβάλλεται να προσφύγει όπως προβλέπεται στο αρμόδιο Διοικητικό Πρωτοδικείο. Μεγαλύτερο μπελά όσον αφορά τα διαδικαστικά, θα έχουν οι εισαγωγείς και παραγωγοί οι οποίοι τηρούν φορολογική αποθήκη μέσα στην οποία υπάρχουν ήδη έτοιμα μηδενικά υγρά.

4) Γνωρίζω ότι ο ΣΕΕΗΤ έχει συνέλευση αύριο, μου διαφεύγει δυστυχώς αν πρόκειται για ΔΣ ή για ΓΣ. Θέλω να πιστεύω ότι ο νομικός τους σύμβουλος (ο οποίος είναι μεγάλο κεφάλι BTW), θα έχει άποψη για το θέμα. Ελπίζω να ενημερωθούμε αρμοδίως.

5) Ο Σύλλογος ατμιστών, δεν έχει αρκετά μέλη. Γνωρίζω τον ακριβή αριθμό, αλλά δεν μου επιτρέπεται να τον αναφέρω καθώς περιήλθε εις γνώσιν μου κατά την άσκηση των καθηκόντων μου ως μέλος της ελεγκτικής επιτροπής. Ακόμα και να είχε τα τουλάχιστον δέκα χιλιάδες μέλη που απαιτούνται ώστε να έχει τους ανάλογους πόρους για μια προσφυγή στο ΣτΕ, αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να αποδείξει νομικά έννομο συμφέρον των μελών του. Θα ήταν σαν να υπήρχε Σύλλογος καταναλωτών Κάνναβης και να έκανε προσφυγή στο ΣτΕ για να κριθεί αντισυνταγματική η υπαγωγή της κάνναβης στο Νόμο περί Ναρκωτικών. Τέλος πάντων, δεν υπάρχουν καν οι πόροι για μία συμβουλευτική με έναν δικηγόρο - Συνταγματολόγο. Κάθε μας πράξη, έχει και μια συνέπεια. Ο Σύλλογος έτυχε κοροϊδίας, σνομπαρίσματος και πολέμου πλην των λίγων "ρομαντικών" που πιστέψαμε ότι το άτμισμα θα μας ενώσει προς ένα κοινό συμφέρον. Τώρα κύριοι και κυρίες, ήρθε ο λογαριασμός. Και δυστυχώς, κρεμόμαστε από το πως θα το χειριστεί ο ΣΕΕΗΤ. Προσωπικά, στην επόμενη ΓΣ τον Φεβρουάριο, αν δεν φτάσουν τα μέλη έναν ικανοποιητικό αριθμό, θα θέσω θέμα διάλυσης. Αυτό δεν αποτελεί μομφή προς το ΔΣ αλλά προς τους εν Ελλάδι ατμιστές που τα φόρτωσαν όλα στον κόκορα. Προφανώς δεν είμαστε έτοιμοι στην Ελλάδα για κάτι τόσο "ενωτικό". Προτιμάμε την ίντριγκα, το κουτσομπολιό, ποιος reviewer πήρε ποιον ατμοποιητή για παρουσίαση κλπ. Αν δεν κάνει κάτι δραστικό ο ΣΕΕΗΤ, είμαστε υποχρεωμένοι να υποστούμε τις συνέπειες. Εκτός αν περισσεύει κάνα 20χίλιαρο σε κάποιον από εσάς και έχει όρεξη να τρέχει στα δικαστήρια! Αλλιώς, δεκαμελάκια και ξερό ψωμί.

6) Επιστροφή στην εγκύκλιο. Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν, η εγκύκλιος δεσμεύει τις αρχές στις οποίες απευθύνεται για την εφαρμογή της. Όχι τον έμπορο, όχι τον πολίτη. Μετά, μιλάνε οι δικηγόροι.



Τέλος, παρακαλώ πολύ το νήμα να μείνει καθαρό από εικασίες, αυθαίρετα συμπεράσματα και σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Το θέμα είναι σοβαρότερο από ότι μπορούμε να κατανοήσουμε. Ευτυχώς, η ίδια η εγκύκλιος, βρίθει από παράνομες εντολές. Αν κάποιος δεν φάει την πρώτη καμπάνα όμως, δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Εγώ την εγκύκλιο αυτή την αντιλαμβάνομαι ως εξής: τα πουλιά πετάνε και τα πουλιά είναι ζώα. Οι γάιδαροι είναι επίσης ζώα, άρα πετάνε και αυτοί. Οπότε οι καβαλάρηδες γαϊδάρων πρέπει να διαθέτουν VFR άδεια πτήσεων...


Καλώ επίσης τους καταστηματάρχες που μας διαβάζουν, να μην κάνουν κινήσεις πανικού, εκτός αν αυτή την εντολή έχουν από το νομικό τους σύμβουλο...


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #430 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 01:18 »
Ας δούμε και μία θετική επίπτωση, αν βάλουν ΕΦΚ και στα S&V ή όπως διαφορετικά ονομάστηκαν.
Πολλοί θα ανακαλύψουν την πανδαισία της δημιουργίας (D.I.Y)

Ενα ή δύο αρωματάκια, μερικά booster νικοτίνης, PG & VG από το φαρμακείο και να το θαύμα. Γινόμαστε αυτόνομοι και αυτάρκεις και ότι γεύση μας αρέσει και οικονομικά.
Δεν είναι όλα τόσο μαύρα.
Καλά τα λες αλλά δεν ξέρω μήπως και τα αρωματάκια θεωρούνται πρώτες ύλες και έχουμε και εκεί απαγόρευση???? 
Νομίζω ότι δεν είναι ξεκάθαρο..

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #431 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 01:28 »
Ας δούμε και μία θετική επίπτωση, αν βάλουν ΕΦΚ και στα S&V ή όπως διαφορετικά ονομάστηκαν.
Πολλοί θα ανακαλύψουν την πανδαισία της δημιουργίας (D.I.Y)

Ενα ή δύο αρωματάκια, μερικά booster νικοτίνης, PG & VG από το φαρμακείο και να το θαύμα. Γινόμαστε αυτόνομοι και αυτάρκεις και ότι γεύση μας αρέσει και οικονομικά.
Δεν είναι όλα τόσο μαύρα.
Mακάρι, αλλά δεν νομίζω πως θα είναι τόσο απλή διαδικασία.

Άλλο σχεδιάζεται ,γιατί δεν θα επένδυαν οι καπνοβιομηχανίες τεράστια ποσά δήθεν με καινοτόμα προιόντα.

Για όλους είμαστε "πελάτες" άρα μετρήσιμο μέγεθος σε φράγκα.( κράτος,βιομήχανοι,επαγγελματίες η/τ).

Θα ελεγχθούν φορολογικά τα πάντα, οι μικροέμποροι θα συγχωνευτούν από αλυσίδες,και τέλος οι μεγάλες εταιρείες ατμιστικών προιόντων θα πουληθούν ακριβά σε αναβαπτισμένες καπνοβιομηχανίες που θα πουλήσουν ¨νόμιμα" το προιόν η/τ σε όποια μορφή θέλουν και όσο θέλουν και τους συμφέρει.

Ο τελευταίος κρίκος εμείς δηλαδή, μάλλον δεν θα έχουμε και πολλές επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #432 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 01:31 »
Μας βλέπω όλους με σφιχτοτζούρηδες ατμοποιητές και το μάτι συνέχεια στην οθόνη μη πατηθεί κανα κουμπί κατά λάθος και περάσουμε τα 10 watt!

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #433 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 01:31 »
Καλά τα λες αλλά δεν ξέρω μήπως και τα αρωματάκια θεωρούνται πρώτες ύλες και έχουμε και εκεί απαγόρευση????
Νομίζω ότι δεν είναι ξεκάθαρο..
Απο την στιγμη που ειναι για ιδιοπαρασκευη υγρων επαναπληρωσης τοτε εννοειται πως απαγορευονται και αυτα.

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #434 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2018, 01:35 »
Παντως μετά τη replace smoke και η safesmoking τα κατέβασε από το site.Πιθανον το κάνουν σε πρώτη φάση για να δουν τι θα γίνει και να τα ξανανεβασουν,ομως προφανως και δημιουργείται ανησυχία σε όλους μας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias