vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

347 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, dkostas, Blackwolf, gigelis78, manoslykos, george kotsopoulos

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #330 στις: Ιουνίου 06, 2018, 02:06 »
Δεκτες ολες οι συνταγες! Μονο που το παλιο grandmaster δεν το αφησα να παλιωσει, πηγε υπερ πιστεως στα νιατα του  8)

Προς το παρον λεω να αρχισω με κατι ντοπιο, καζάν τιπί με RY4 και brown sugar  :D
Προειδοποίηση: είναι ζόρικη συνταγή...

http://vaping.gr/index.php?topic=24136.msg797413.msg#797413

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #331 στις: Ιουνίου 07, 2018, 16:15 »
Κανά Rambo (παραγγελία υγρών απο εξωτερικό): The first blood (κατάσχεση κλπ) έχουμε ;

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #332 στις: Ιουνίου 07, 2018, 16:49 »
Μόνο ο [member=14501]modivin[/member] μπορεί να σου απαντήσει σωστά σε αυτή την ερώτηση...……….. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #333 στις: Ιουνίου 10, 2018, 11:11 »
Από Πάνο Παναγιωτόπουλο:

ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ

Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή. Από την Παρασκευή το απόγευμα, οπότε και προσγειώθηκα στη Μαδρίτη, έχω πληροφορηθεί για το δημοσίευμα που παραθέτω.
Επειδή λοιπόν θα πρέπει να γίνουν ξεκάθαρα κάποια πράγματα, τονίζω ότι:

α) Η προφορική δήλωση-απάντηση σε δημοσιογράφο, "κύκλων" και "πηγών" του Υπουργείου ΔΕ ΔΕΣΜΕΥΕΙ το Υπουργείο. Το γραπτό (Εγκύκλιος) παύει να ισχύει ΜΟΝΟ με γραπτό (ανάκληση Εγκυκλίου ή των μερών που μας θίγουν). Τότε και μόνο τότε (Ανάκληση) δε θα υπάρχει "Κανένα Ζήτημα".

β) Πέρα από το Υπουργείο Υγείας, ο κατάλογος των υπηρεσιών στις οποίες κοινοποιήθηκε η Ψευδοερμηνευτική Εγκύκλιος είναι μεγάλος (Τελωνεία,Αστυνομία, Επιθεωρητές Υγείας). Όλες αυτές οι υπηρεσίες έλαβαν υπόψη τους τα γραφόμενα και ετοίμαζαν-ετοίμασαν πλάνο ενεργειών (π.χ. Τελωνεία). Αυτές οι υπηρεσίες θα ακυρώσουν/αναστείλουν τις ενέργειες (δέσμευση μηδενικών π.χ.) ΜΟΝΟ με ΓΡΑΠΤΗ ανάκληση των "θεωρημάτων" του Υπουργείου Υγείας.

γ) Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Υπουργείου Υγείας είναι ότι καταφέραμε να δημοσιοποιήσουμε την παράλογη, βαθύτατα "ανθυγιεινή", ισχυρά "εξαρτησιογόνο" Εγκύκλιό του η οποία έπασχε νομικά και περίσσευε σε κουτοπονηριά. Και επειδή δεν ξυπνά κάποιος ένα πρωί και γράφει Εγκυκλίους, γνωρίζουμε ποιος είναι ο υποβολέας-ενορχηστρωτής αυτής της Εγκυκλίου. Και άρα εκτέθηκε το Υπουργείο Υγείας και ο Υπουργός του στην κοινή γνώμη. Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να ανακαλέσει την Εγκύκλιο.

δ) Για να φτάσουμε σε αυτή την ανεπίσημη δήλωση "παραπόνου" και "καθησυχασμού" συνεργάστηκε με ένταση ενεργειών ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων, στο προσκήνιο και στο παρασκήνιο. Θα πρέπει έτσι να συνεχίσει η προσπάθεια χωρίς χαλάρωση, μέχρι την ανάκληση της Εγκυκλίου ή τη θέσπιση μίας νομοθετικής ρύθμισης που θα βάζει στη θέση τους τα πράγματα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Είναι ανθρώπινο να θες να πανηγυρίσεις κάτι που έρχεται στην πλευρά της νίκης, αλλά μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής τη λήξη του αγώνα και να πάρεις το "ροζ φύλλο"... θέλει αυτοσυγκράτηση και συνοχή.
Η ευθύνη του ΣΕΕΗΤ που φέρει το βάρος, τουλάχιστον 1000 και πλέον εξειδικευμένων επιχειρήσεων πώλησης ατμιστικών προϊόντων, 5000 εργαζομένων που έχουν αυτές, δεν επιτρέπει
καμμία ανάπαυλα. Θα τους κατακεραυνώνουμε σε ραδιόφωνα, σε μέσα ενημέρωσης, μέχρι να πάρουν πίσω αυτό το γραφειοκρατικό "έκτρωμα" για τη Δημόσια Υγεία και την εξάρτηση από τη νικοτίνη.

ΥΓ: Ευχαριστώ όλους εκείνους που έστω και εξαιτίας αυτής της αφορμής συνασπίστηκαν, ενδιαφέρθηκαν, καταφέραμε και συνεννοηθήκαμε, συζητήσαμε, συνθέσαμε πάνω στην κοινή προσπάθεια. Θεωρώ, ότι αυτό που συνέβη μπορεί να γίνει κάλλιστα και επίσημα, στα πλαίσια ενός φορέα που εκπροσωπεί τον κλάδο από το 2011, όπως ο ΣΕΕΗΤ. Συντονισμένα, με συγκέντρωση δυνάμεων για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Και μετά, ας συντονιστεί ο ισχυρός ΣΕΕΗΤ και με άλλους φορείς-εκπροσώπους που επιθυμούν την επίτευξη κοινών στόχων. Κανείς να μην είναι παθητικός αποδέκτης των εξελίξεων

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #334 στις: Ιουνίου 10, 2018, 14:39 »

 Η προφορική δήλωση-απάντηση σε δημοσιογράφο, "κύκλων" και "πηγών" του Υπουργείου ΔΕ ΔΕΣΜΕΥΕΙ το Υπουργείο.
Ποια δηλωση ειναι αυτη;


Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #337 στις: Ιουνίου 12, 2018, 17:06 »
Ανακοινώσεις εκτοξευόνται δεξιά και αριστερά... η πραγματικότητα παραμένει μία: οι οδηγίες της εγκυκλίου για την εφαρμογή του νόμου (σωστές/λάθος, λογικές/παράλογες)

Εγώ πάντως εαν ήταν να παραγγείλω υγρά απο εξωτερικό, θα έκανα πρώτα ενα τηλεφωνηματάκι στην υπηρεσία τελωνείων για μια διευκρίνιση. Όχι τίποτα άλλο, να μην κλαίτε τα λεφτά σας.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #338 στις: Ιουνίου 12, 2018, 17:12 »
A Σ ευχαριστούμε πολυ :o

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #339 στις: Ιουνίου 12, 2018, 17:56 »
Καλά γελάτε με το post μου, αλλά στην ουσία το άρθρο με την ανακοίνωση του ΔΗΣΥ και οι δημοσιεύσεις σχολίων απο πηγές ( μεθανίου; ) του υπουργείου, απλά επιβεβαιώνουν περίτρανα οτι με την συγκεκριμένη εγκύκλιο επήλθε απαγόρευση.

Τωρά τα "αγριεμένα" post σε facebook πάσης φύσεως αρμοδίων/αναρμόδιων είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #340 στις: Ιουνίου 12, 2018, 18:01 »
Εγώ την συμβουλή μου μια φορά την έδωσα. Αν θες την ακούς, αν δεν θες, δικαίωμα σου.

Αποσυνδεδεμένος zaf.z

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #341 στις: Ιουνίου 14, 2018, 22:13 »
  • ΜΗΝΥΤΗΡΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΜΗ ΝΙΚΟΤΙΝΟΥΧΩΝ ΥΓΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ
  • ΠΗΓΗ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #342 στις: Ιουνίου 15, 2018, 00:36 »
Ανακοινώσεις εκτοξευόνται δεξιά και αριστερά... η πραγματικότητα παραμένει μία: οι οδηγίες της εγκυκλίου για την εφαρμογή του νόμου (σωστές/λάθος, λογικές/παράλογες)

Εγώ πάντως εαν ήταν να παραγγείλω υγρά απο εξωτερικό, θα έκανα πρώτα ενα τηλεφωνηματάκι στην υπηρεσία τελωνείων για μια διευκρίνιση. Όχι τίποτα άλλο, να μην κλαίτε τα λεφτά σας.
Και μόλις σου πει ο τελώνης "απαγορεύεται", καλύπτεσαι? Ο λόγος του είναι Νόμος? Μία εγκύκλιος η οποία είναι παράνομη από άκρη σε άκρη, είναι δηλαδή Νόμος?
Αντιγράφω αυτολεξεί την "παρέμβασή" μου σε όλες τις ομάδες του FB στις οποίες είμαι μέλος και επιτρέπουν το ανέβασμα αρχείων:
Κατ’ αρχάς, να ξεκαθαρίσουμε κάτι: δεν είμαι Νομικός. Καλώς η κακώς όμως, η λογιστική επιστήμη την οποία υπηρετώ, με «υποχρεώνει» να γνωρίζω τι εστί Νόμος, εγκύκλιος, Προεδρικό Διάταγμα και λοιπά νομικίστικα έγγραφα. Επίσης με υποχρεώνει να γνωρίζω τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να γίνεται η ανάγνωση ενός τέτοιου εγγράφου. Είναι υποχρέωση μου επίσης να αναφέρω ότι τα παρακάτω δεν αποτελούν μόνο προσωπικές μου απόψεις, αλλά και προϊόντα συζήτησης με Νομικούς. Καλώς ή κακώς, τυγχάνω ιδιοκτήτης και διαχειριστής ενός φόρουμ. Και σε αντίθεση με άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δεν έχω την επιλογή της ανωνυμίας ή της ψευδωνυμίας. Οπότε κάθε κίνηση που αφορά αυτή μου την ενασχόληση, πρέπει να είναι νομικά κατοχυρωμένη. Στο δια ταύτα λοιπόν!
 
Το πρώτο που πρέπει να κατανοήσουμε, είναι το ότι δεν υπάρχει Ευρωπαϊκή Νομοθεσία. Η Ευρώπη, δεν αποτελεί κράτος. Ούτε καν Ομόσπονδο, βλέπε ΗΠΑ. Αποτελεί μια σύμπραξη κρατών, τα οποία εθελοντικά έχουν υιοθετήσει κάποιους κανόνες, και τα περισσότερα από αυτά και ένα κοινό νόμισμα. Σε αυτό το σημείο, υποχρεούμαι να παρακαλέσω για το καλό της κουβέντας, να μην αναλωθούμε σε σχόλια περί Ευρώπης, ευρώ κλπ. Αυτό που υπάρχει, είναι οι λεγόμενες ευρωπαϊκές οδηγίες. Οι οποίες για να έχουν ισχύ, θα πρέπει να ενσωματωθούν Νομοθετικά σε κάθε κράτος μέλος. Η οδηγία που μας ενδιαφέρει σε αυτό το σημείο, είναι η 2014/40/ΕΕ και ο Νόμος με τον οποίο αυτή ενσωματώθηκε στο Εθνικό μας Δίκαιο, είναι ο περιβόητος πλέον Ν. 4419/2016. Η εν λόγω οδηγία, ψηφίστηκε το 2014, για να εφαρμοστεί το 2016, με δεδομένα 2009, το τελευταίο είναι προσωπική μου άποψη, αλλά οι παλαιότεροι ατμιστές μπορούν εύκολα να το καταλάβουν από τους ορισμούς αυτής.
 
Σε αυτό το Νόμο λοιπόν, ορίζονται κατά γράμμα τα προϊόντα τα οποία ρυθμίζει. Δεν θα μιλήσω για συσκευές αλλά για υγρά, και αυτά τα οποία ρυθμίζει ο εν λόγω Νόμος κατ’ εντολή της οδηγίας, είναι τα υγρά αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη. Οτιδήποτε άλλο, δεν εμπίπτει στις διατάξεις του εν λόγω Νόμου. Τελεία και παύλα. Κρίνω σκόπιμο σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι και η ευρωπαϊκή οδηγία αλλά και ο Νόμος ενσωμάτωσης, θέτουν ανώτατα όρια όσον αφορά τα υγρά αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη. Αυτό σημαίνει ότι εύκολα ο εθνικός νομοθέτης οποιουδήποτε κράτους, έχει κάθε δικαίωμα να νομοθετήσει μικρότερα όρια, πχ 5μελα μπουκαλάκια, ανώτατο όριο νικοτίνης τα 5mg και χωρητικότητα ατμοποιητή 0.5ml. Ευτυχώς, κανένα κράτος δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο. Μπορείτε να δείτε τι ισχύει σε κάθε κράτος μέλος στο αρχείο εδώ (πηγή: Nanny Index 2018). Μιλάμε λοιπόν για το γράμμα του Νόμου, και όχι για το πνεύμα του.
 
Επιθυμώ σε αυτό το σημείο να απαντήσω στον κύριο Δούκα και τη συνέντευξή του: δεν υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία ούτε Νόμος του ελληνικού Κράτους που να επιτρέπει την διάθεση υγρών αναπλήρωσης χωρίς νικοτίνη. Αυτό που υπάρχει, είναι ευρωπαϊκή οδηγία και ελληνικός Νόμος που δεν τα απαγορεύει. Και είναι θεμελιώδες στο εκάστοτε Νομικό σύστημα, ότι αν κάτι δεν απαγορεύεται ρητά, επιτρέπεται. Για την μηνυτήρια αναφορά, θα μιλήσουμε παρακάτω.
 
Ένα ακόμα διευκρινιστικό κομμάτι, για τις εγκυκλίους, και μετά μπαίνουμε στο ζουμί της υπόθεσης. Τι είναι λοιπόν μια εγκύκλιος; Είναι ένα ας πούμε «manual» προς τις αρχές για το πως πρέπει να κινηθούν για να εφαρμοστεί ένας Νόμος. Δεσμεύει απόλυτα τις Δημόσιες αρχές και Υπηρεσίες στις οποίες απευθύνεται, αλλά όχι τους πολίτες. Ακόμα και αν είναι παράνομη, παράτυπη και αντισυνταγματική. Επίσης, δεν αποτελεί Διοικητική Πράξη, οπότε κανείς μα κανείς δεν μπορεί να προσφύγει εναντίον της. Προσοχή: γράφω για προσφυγή, και όχι για κατάθεση ασφαλιστικών μέτρων. Κάποιοι νομικοί, υποστηρίζουν ότι μπορούν να κατατεθούν ασφαλιστικά μέτρα ενάντια στην εφαρμογή κάποιας εγκυκλίου. Δεν έχω προσωπική άποψη ούτε κάποιο παράδειγμα που να επιβεβαιώνει ή διαψεύδει κάτι τέτοιο. Αυτό το οποίο γνωρίζω στα σίγουρα, είναι ότι ο καθένας δικαιούται να προσφύγει εναντίον οποιασδήποτε διοικητικής πράξης που εκδόθηκε κατ’ εφαρμογή κάποιας εγκυκλίου. Γνωρίζω επίσης ότι η μη εφαρμογή εγκυκλίου από μια αρχή στην οποία απευθύνεται, ενδέχεται να ενέχει κυρώσεις για αυτή την αρχή. Θα σχολιάσω εδώ τα περί μηνυτήριας αναφοράς κατά παντός υπευθύνου: θεωρώ ότι μόνος υπεύθυνος, είναι ο Υπουργός Υγείας. Και αν δεν απατώμαι, ο Νόμος περί Ευθύνης Υπουργών αλλά και η βουλευτική του ασυλία, θα αποδείξουν ότι η κατάθεση μιας τέτοιας μηνυτήριας αναφοράς, το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να αποφέρει κάποιο έσοδο στον Νομικό ο οποίος θα την καταθέσει. Με πάσα επιφύλαξη, καθώς φυσικά και θεωρώ ότι ο/οι Νομικός/οί που πρότειναν μια τέτοια ενέργεια, δεν το κάνουν χωρίς να γνωρίζουν.
 
Και πάμε πλέον στο «ζουμί» της υπόθεσης: αυτή η περιβόητη εγκύκλιος, σε κανένα μα κανένα σημείο δεν απαγόρευσε την διάθεση υγρών αναπλήρωσης χωρίς νικοτίνη. Αυτό που διατυπωνόταν εκεί, και παρεξηγήθηκε αν μη τι άλλο (ή χρησιμοποιήθηκε ως εντυπωσιασμός), ήταν μια σύσταση προς τις υπηρεσίες στις οποίες απευθυνόταν, να χειρίζονται αρώματα, μηδενικές βάσεις και προϊόντα τύπου Shake n Vape ως υγρά αναπλήρωσης, όσον αφορά την ύπαρξη φακέλου βάσει Ν. 4419/2016. Επίσης, αναφερόταν ότι τα προϊόντα άνευ νικοτίνης, βρίσκονται σε διαδικασία ρύθμισης, η οποία πιστεύω ότι θα αργήσει πολύ λόγω του τρόπου με τον οποίο είναι γραμμένος ο Νόμος. Διατύπωση εντελώς εκτός Νόμου κατά την γνώμη μου και φυσικά κατά τη γνώμη όσων Νομικών τη διάβασαν μετά από προτροπή μου. Δυστυχώς όμως, από τη στιγμή που κάτι τέτοιο αποτελεί μέρος εγκυκλίου, οι αρχές είναι υποχρεωμένες να την εφαρμόσουν. Πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει επιβάλλουν κυρώσεις στον επαγγελματία (εισαγωγέα ή παραγωγό) που διαθέτει τέτοια προϊόντα χωρίς κοινοποίηση. Και αυτός ο επαγγελματίας, δικαιούται (επιβάλλεται κατά τη γνώμη μου) να προσφύγει εναντίον τέτοιων κυρώσεων. Και άποψή μου είναι ότι θα δικαιωθεί πανηγυρικά.
 
Το τελευταίο κομμάτι που θα δούμε, αφορά το CBD. Βάσει της εγκυκλίου, απαγορεύεται ρητά η ύπαρξή του σε υγρά αναπλήρωσης. Εν μέρει συμφωνώ. Γιατί όμως; Βάσει του Νόμου, απαγορεύεται ρητά τα υγρά αναπλήρωσης να «προβάλλουν ισχυρισμούς υγείας». Καλά μέχρι εδώ. Το CBD, έχει αποδεδειγμένες ευεργετικές ιδιότητες για τον οργανισμό, οπότε συνδυαστικά δεν μπορεί να περιέχεται σε υγρά αναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου, όπως αυτά ορίζονται στο Ν. 4419. Ξανά, καλά μέχρι εδώ. Τα υγρά όμως, ορίζονται ως «υγρά αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη». Που σημαίνει ότι ένα υγρό με νικοτίνη, δεν μπορεί να περιέχει CBD. Ένα μηδενικό υγρό, μία μηδενική βάση, ένα άρωμα ή ένα SnV, μπορούν χωρίς κανένα πρόβλημα να περιέχουν CBD, ταυρίνη, βιταμίνη C, σουπερμαντολίνη ή οτιδήποτε άλλο καθώς πολύ απλά δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του Ν. 4419.
 
Θέλω να πιστεύω ότι όλη αυτή η περιπέτεια θα οδηγήσει περισσότερους ατμιστές και επαγγελματίες του χώρου να ενημερωθούν περισσότερο για το νομικό πλαίσιο το οποίο διέπει το άτμισμα. Είδαμε πολλά τραγελαφικά από την 22η Μαΐου οπότε και δημοσιεύτηκε η επίμαχη εγκύκλιος. Ευχαρίστως να απαντήσω σε όσες ερωτήσεις μπορώ γι αυτά τα θέματα, διευκρινίζοντας ρητά ότι δεν φέρω καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε ζημιά, θετική ή αποθετική, υποστεί οποιοσδήποτε διαβάσει τα παραπάνω. Άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε, ξέρουμε ότι οι Νόμοι έχουν την τάση να τεντώνονται σε βαθμό αηδίας. Και πολύ εύκολα, ο Νομοθέτης μπορεί να περάσει ένα Νόμο ο οποίος θα τα ανατρέπει όλα αυτά.
 
Το παρόν, δεν αποτελεί προϊόν πνευματικής ιδιοκτησίας, και όσοι κρίνουν σκόπιμο, μπορούν να το αναδημοσιεύσουν αυτούσιο. Δεν με ενδιαφέρει να αναφερθεί το όνομά μου, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να βοηθήσω να έχουμε τα δεδομένα μας όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται.
 
Τρύφωνας Π. Παπαδόπουλος (Cruiser79).

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #343 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 16:45 »
τελικά το θέμα αυτό ισχύει η όχι? έχει πέραση καιρός από τότε δεν έχω καταλάβει τι θα γίνει.... δηλαδή εμείς που σταματήσαμε την νικοτίνη πρέπει να "ατμιζουμε" ξανά με νικοτίνη? τι παραλογο είναι αυτό? κάναμε τόσο κόπο να πάμε σε 0mg και μας λένε να πάρουμε με νικοτίνη.. ειναι απλα τραγικο....!!! 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #344 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 17:25 »
Πάρε πάλι το θέμα από την αρχή και όλες οι απαντήσεις στη διάθεσή σου.

 Από κινητό.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279368 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias