vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

535 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, dkostas, grag, Jorge, Sergios

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Υπάρχει βέβαια και η ανάποδη στρατηγική. Να κάνεις πολύ υψηλή νικοτίνη και να μειώνεις σιγά-σιγά την ποσότητα. Ο φίλος μου ο Κωστής κάνει σκέτη βάση 36άρα (36mg/ml!!!) αλλά έχει ρίξει την ημερήσια κατανάλωση κάτω απ' τα 2 ml! Είναι προφανές πως δεν έχει πια καμία άλλη εξάρτηση πλην της νικοτίνης (ούτε κίνηση, ούτε ντουμάνι, ούτε πιπίλα, ούτε τίποτα!) σε αντίθεση με μένα που και στο περίπτερο στη γωνία να πάω κουβαλάω μαζί μου 5-6 μοντάκια με ατμοποιητή μη και χάσω καμιά μαγική τζούρα! Προσωπικά έχω πεισθεί απόλυτα πως καλύτερα λίγη νικοτίνη παραπάνω παρά περισσότερα αρώματα και βάσεις. Καθαρά προσωπική άποψη βέβαια που δεν διαθέτω εμπειρικά στοιχεία να την στηρίξω. Νομίζω πως κανείς δεν διαθέτει επαρκή στοιχεία για να προτείνει με έμφαση τον έναν δρόμο αντί για τον άλλο. Η κοινή λογική όμως νομίζω πως λέει όσο λιγότερο από όλα τόσο καλύτερα... :dontknow:


Συμφωνώ απόλυτα με τη θεώρηση σου Κωνσταντίνε.
Ο φίλος σου ο Κωστής σίγουρα είναι ένα στάδιο πριν από το κόψιμο. Τι διαφορά θα είχε αν χρησιμοποιούσε τσιρότα ή τσίχλες με ίση ποσότητα νικοτίνης?
Το πρόβλημα είναι ότι η εξάρτηση  από το τσιγάρο και συνακόλουθα από τον ατμό συνδέεται άμεσα και με την επαναλαμβόμενη κίνηση. Προσωπικά είμαι σίγουρη ότι πιο εύκολα θα έφτανα σε μηδενική νικοτίνη παρά θα σταματούσα την "πιπίλα".
Στο σημείο αυτό πρέπει ο καθένας από μας να προσπαθήσει να ελέγξει ψυχολογικά την εξάρτησή του. Αν θέλει κι αν μπορεί...

"Ιδρυμα" που λέει και μια αγαπημένη συνατμίστρια  :))

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
[member=13885]cpbaroque[/member]  , καλέ μου φίλε, συμπαίχτη, κ συμπολεμιστη, υπάρχουν κ μικρότερες από 36αρες νικοτινες?  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Το κακό με το εξάτμισμα σε χαμηλά watt είναι η μικρότερη πρόσληψη νικοτίνης, εξ' ου και το πιπίλισμα, ειδικά εαν έχει καλή τζούρα και γεύση ο ατμοποιητής.

Ή ανεβάσε την νικοτίνη έτσι ώστε να καλύπτεσαι με λιγότερα ml την ημέρα, ή μείωσε τη νικοτίνη στα 3-4% και εξάτμισε στα 14-16 watt.

Υπάρχει βέβαια πάντα και η λύση του να πάρεις εναν μάπα ατμοποιητή ή/και κακής γεύσης υγρό, και να αναγκάζεσαι να κάνεις μια τζούρα το 10λεπτο.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό θα κάμω. Με πσησες. 
Πα να βανω παραγγελία νατουρα 
:tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Θα έλεγα πως (ούτε) σε αυτό υπάρχει κάποιος γενικευμένος μπούσουλας. Εγώ με 10ml/ημέρα (πάνω-κάτω) στα 6mg ξεκίνησα, στα ίδια 10ml παρέμεινα όταν ένα μήνα μετά έκανα μηδενική νικοτίνη & στα 10ml [παραμένω & τώρα που σταθεροποιήθηκα στο 1mg (καθαρά & μόνο ως ενισχυτικό γεύσης).
Στην δική μου περίπτωση θα έλεγα η εξάρτηση δεν ήταν τόσο στην νικοτίνη όσο στην συχνότητα με την οποία έχω συνηθίσει να τραβάω τζούρα /απασχολώ το χέρι. Κοντολογίς, η ιεροτελεστία όλης της διαδικασίας καπνίσματος/ατμίσματος.
* Πρώην καπνιστής καπνού Καρέλια, 1 σακκουλάκι/ημέρα με κιτρινισμένα δάχτυλα, μουστάκια δόντια (μυρωδιά δεν αναφέρω, δεν λειτουργούσε η όσφρηση). :)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Τις προάλλες έπρεπε να λείψω από το γραφείο σε επίσημη επίσκεψη για περίπου μία ώρα. Τουλάχιστον τόσο υπολόγιζα. 

Ε, είπα, μια ώρα είναι, ας το αφήσω στο γραφείο. Επίσημα θα ήμουν, δεν θα μπορούσα να το κρύψω κάπου και δεν θα επιτρεπόταν να το χρησιμοποιήσω.

Εν τέλει, με αυτά και τα άλλα, λίγο κίνηση στους δρόμους, λίγο καθυστέρηση για την συνάντηση, λίγο η ίδια η συνάντηση, τράβηξα τζούρα 2,5 ώρες μετά.

Τι θέλω να πω; Εποχές τσιγάρου, αν το πάθαινα αυτό θα δάγκωνα τον λαιμό κάποιου στον δρόμο. Τώρα ήταν απλώς Τρίτη (Τρίτη έγινε).

Εν τέλει, μήπως είμαστε σαν τα παιδάκια που μαθαίνουν ποδήλατο; Φοβούνται, κλαίνε, και θέλουν ο μπαμπάς ή η μαμά να κρατάει το ποδήλατο μην πέσουν. Αλλά εσύ το έχεις αφήσει ώρα τώρα και πηγαίνουν μόνα τους. Απλά στέκεσαι από πίσω, μην κοιτάξουν και νομίζουν ότι τα άφησες. Same goes for swimming.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Τι ΘΕΛΕΙ ο καθένας μας από το Η.Τ ? Γιατί  ατμίζει ?

Αν θέλει μόνο νικοτίνη, πηγαίνει σε ένα POD με νικοτίνη αλάτων και 20mg/ml νικοτίνη.
Αν θέλει ....
Αν θέλει ....
Αν θέλει (όπως εγώ) να το έχει πιπίλα, 1800-2000 τζούρες την ημέρα, τότε επιλέγει.
Προσωπικά, για τις παραπάνω τζούρες θέλω.-
Με Τ3, 1,8 ohm, 10ml πεντάρας την ημέρα.
Με ΑΙΟ ,0.6 ohm , 15 ml πεντάρας, (με λιγότερη νικοτίνη δεν μου αρέσει)
Οπότε κάνω συνδιασμό των δύο, την βγάζω με 12 ml ημερησίως και ικανοποιούμαι πλήρως.

PS. Από περιέργεια δοκίμασα να ατμίσω μόνον 18ρα νικοτίνη στους παραπάνω ατμοποιητές για δύο ολόκληρες ημέρα, όπως στο ξεκίνημα.
Ο οργανισμός μου σχεδόν αμέσως προσαρμόστηκε στην υψηλή νικοτίνη, κάποιες φορές μπούχτιζα και φρέναρε τις τζούρες.
Το αποτέλεσμα πενιχρότατο. Κατανάλωση περίπου 9ml αλλά με πρόσληψη νικοτίνης 162mg αντί της συνήθους 60 mg ημερησίως.

Συμπέρασμα. Δεν υπάρχουν παρά μόνον γενικές αυμβουλές για το θέμα.
Ο καθένας μας κανονίζει τι του αρέσει με τις λιγότερες παρενέργειες και ενοχλήσεις για τον οργανισμό του. 

   

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Τις προάλλες έπρεπε να λείψω από το γραφείο σε επίσημη επίσκεψη για περίπου μία ώρα. Τουλάχιστον τόσο υπολόγιζα.

Ε, είπα, μια ώρα είναι, ας το αφήσω στο γραφείο. Επίσημα θα ήμουν, δεν θα μπορούσα να το κρύψω κάπου και δεν θα επιτρεπόταν να το χρησιμοποιήσω.

Εν τέλει, με αυτά και τα άλλα, λίγο κίνηση στους δρόμους, λίγο καθυστέρηση για την συνάντηση, λίγο η ίδια η συνάντηση, τράβηξα τζούρα 2,5 ώρες μετά.

Τι θέλω να πω; Εποχές τσιγάρου, αν το πάθαινα αυτό θα δάγκωνα τον λαιμό κάποιου στον δρόμο. Τώρα ήταν απλώς Τρίτη (Τρίτη έγινε).

Εν τέλει, μήπως είμαστε σαν τα παιδάκια που μαθαίνουν ποδήλατο; Φοβούνται, κλαίνε, και θέλουν ο μπαμπάς ή η μαμά να κρατάει το ποδήλατο μην πέσουν. Αλλά εσύ το έχεις αφήσει ώρα τώρα και πηγαίνουν μόνα τους. Απλά στέκεσαι από πίσω, μην κοιτάξουν και νομίζουν ότι τα άφησες. Same goes for swimming.
Κωστα μεγαλη αληθεια ειπες.. Εγω καπνιζα απο τα 14 μου χρονια και αν εμενα χωρις τσιγαρα θα παθαινα κριση.
Επειδη λογω δουλειας κανω πολυ μακρινα ταξιδια στο εξωτερικο (10-14 ωρες πτησεις κλπ), πλεον σαν ατμιστης μπορω να το διαχειριστω. Παλιοτερα θα σκοτωνα ανθρωπο..

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
αυτο που λετε με τις ωρες χωρις ατμισμα το εχω και εγω,περναω 4ωρο στην δουλεια χωρις να τραβηξω τζουρα και δεν μου καιγεται καρφι,οσο ημουν καπνιστης εχανα την γη απο τα ποδια τοσες ωρες χωρις τσιγαρο.
εγω κανω ενα ενα τα βηματα,σαν πρωτο πλανο ειναι η διακοπη...αν δεν περασω 12 μηνες χωρις τσιγαρο δεν θα πω το εκοψα,μεχρι πριν 10 μερες ακομα εκανα 2 τσιγαρα την μερα,θα δωσω περιθωριο στο σωμα οτι ζηταει απο ατμισμα για εναν χρονο,ειμαι ηδη σε μεγαλη ελειψη απο το τσιγαρο.
δευτερο χρονο ακομα δεν ξερω πως θα κοινηθω.
εχω να πω κατι για τα αρωματα,επηβαρυνουν τους πνευμονες,οι δικοι σας υγιεις πνευμονες μπορει να μην το καταλαβαινουν,αλλα οι δικοι μου που ηταν μια ανασα πριν την κυρωση οταν ατμιζα αρωματα τζουζανε και οταν εκανα σκετη βαση και νικοτικη ολα καλα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2018, 18:01 από sotirakis37 »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Με τόσους φόνους που θα κάναμε όταν μας έλειπε το τσιγάρο, θα είχαν γεμίσει τα σωφρονιστικα μαγαζιά....  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Ξέρετε κανέναν που να έκοψε το αλκοόλ αυξάνοντας το ποσοστό του στο υγρό;
Π.χ. από μπύρα σε κρασί ή από κρασί σε μπράντυ;

Αύξηση νικοτίνης μόνο αν το χέρι κινείται μόνο του τρεμάμενο προς το πακέτο.

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Με τόσους φόνους που θα κάναμε όταν μας έλειπε το τσιγάρο, θα είχαν γεμίσει τα σωφρονιστικα μαγαζιά....  :tongue_smilie:
δυστυχως το καπνισμα ειναι 3 φορες ποιο νοστιμο απο το ατμισμα,γι αυτο και ειναι 3 φορες ποιο εθιστικο :tongue_smilie:
υποσυνειδειτα οχι συνειδειτά,ειναι και ο λογος που δεν το εχουμε τοσο αναγκη οσο το καπνισμα

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Υποσυνείδητη γεύση πρώτη φορά ακούω

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
και ομως...εχεις δει ποτε ονειρο οτι μπορεις να καπμιζεις?
ειναι διαφορετικο να κανεις μεταγραφη σε ατμισμα απο επιλογη και διαφορετικο επειδη δεν μπορεις να κανεις αλλιως

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2018, 13:00 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Πιθανόν έχεις δίκιο. Έτσι όπως το θέτεις. Όχι δεν έχω δει όνειρο ούτε να καπνίζω, ούτε να ατμίζω

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180483 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535900 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35360 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12