vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

536 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, camber, giorgos1999, manoslykos

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Αν μειώσεις την περιεκτικότητα νικοτίνης χωρίς να σου το ζητήσει ο οργανισμός σου (δηλαδή να αρχίσει να σε ενοχλεί το υγρό) τότε απλώς θα σου ζητήσει να ατμίζεις περισσότερο. Ατμίζοντας περισσότερο δεν γλυτώνεις τις επιπτώσεις της νικοτίνης (αφού τελικά θα πάρεις την ίδια ποσότητα) και αυξάνεις τις επιπτώσεις από τα αρώματα, τα σύρματα, τα βαμβάκια και οτιδήποτε άλλο εμπλέκεται στο άτμισμα και η επιστήμη δεν έχει ακόμα σαφή εικόνα αν επηρεάζουν και πώς.

Ο άντρας μου ξεκίνησε με 15mg. Που είναι πολύ για τα σημερινά δεδομένα και τα τσιγάρα που κάπνιζε. Αλλά εκεί ένιωσε το χτύπημα και σταμάτησε να σκέφτεται το κ.τ. (ξεκινήσαμε με 8 και άφηνε κάτω τον ατμοποιητή για να στρίψει τσιγάρο). Άτμιζε 1ml τη μέρα. Στις 10 μέρες άρχισε να τον ενοχλεί η νικοτίνη και τη ρίξαμε στα 12mg χωρίς προσπάθεια ή περίοδο προσαρμογής. Ακόμα 1ml τη μέρα ατμίζει. Φεύγει από το σπίτι και δεν αγχώνεται να πάρει υγρά, σύρματα ή μπαταρία. Είναι σε ραντεβού και δεν ενοχλεί κανέναν να κάνει 1-2 τζούρες. Οδηγεί και δεν είναι απασχολημένο το χέρι του.
Με τόσο χαμηλή κατανάλωση δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε οικονομία σε υγρά ή σύρματα. Αλλάζω την αντίσταση προληπτικά 2 φορές την εβδομάδα και τη βρίσκω ακόμα καθαρή.

Το Η.Τ. είναι μέθοδος απεξάρτησης. Όχι νέα εξάρτηση. Και απεξάρτηση πρέπει να κάνεις και από τη νικοτίνη (που είναι η λιγότερο βλαβερή ουσία που είχε το τσιγάρο) αλλά και από την κίνηση. Με 15ml τη μέρα σε τσιγαρίσιο δεν προλαβαίνεις να το αφήσεις από το στόμα σου.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου.Ίσως τελικά η κίνηση που λες να είναι μεγαλύτερη εξάρτηση κι από την νικοτίνη!!

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Anarxaki, για αυτο ειπα πριν "με λιγη θεληση". Αν μειωνεις την νικοτινη και αυξανεις την καταναλωση κανεις μια τρυπα στο νερο. Το κολπο ειναι να κρατας παντα την καταναλωση σταθερη ενω μειωνεις τη νικοτινη περιοδικα (πχ καθε διμηνο) ωστε να δινεις στον οργανισμο σου το χρονο να προσαρμοστει

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Αν την ρίχνεις όπως το έκανα εγώ ανά εβδομάδα κατά 0.5mg/ml δεν καταλαβαίνεις διαφορές καν σε κατανάλωση.

Έχω κάτσει πλεον στα 0.5mg/ml μιας και η νικοτίνη αλλάζει κάπως τα υγρά και τα προτιμώ απο τα σκέτα.
Υπάρχει και καβάτζα με μερικά υγρά στα 1.5mg/ml σε περίπτωση ανάγκης, αλλά δεν μου έχει χρειαστεί ακόμη :)

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Για να καταλάβω αν κάνεις π.χ 10ml την μέρα θέλεις να πεις ότι θα είναι με 5mg nic?

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
[member=21121]gangelo[/member]
Ο σκοπός είναι να απαλλαγείς από το τσιγάρο. Αν έχεις τη δύναμη και τις αντοχές να ελέγχεις την κατανάλωση και να τη μειώνεις, τότε έλεγξε και μείωσε τα τσιγάρα που καπνίζεις την ημέρα και μην μπλέκεις με ηλεκτρονικά. Για να φτάσουμε όμως στο Η.Τ. σημαίνει ότι η αυτοσυγκράτησή μας δεν είναι τόσο δυνατή.

Έχω την εντύπωση πως από μόνος του ο οργανισμός «μπουχτίζει» τη νικοτίνη και σου ζητά να την ελαττώσεις. Τουλάχιστον έτσι παρατήρησα στον εαυτό μου και έχω ακούσει κι άλλους να το λένε.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Μία, νομίζω, σημαντική διαφορά που έχω δει είναι ότι στο κ.τ. ο οργανισμός συνήθιζε την ποσότητα νικοτίνης που του έδινα καθημερινά και εν τέλει μου ζήταγε να την αυξήσω. Στο η.τ. γίνεται ακριβώς το αντίθετο: Ο οργανισμός μπουχτίζει νικοτίνη και μου ζητάει να την ελαττώσω. 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Τι μοντέλο είναι ο οργανισμός σου [member=20916]Κώστας Άλεξ[/member] ?
:tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Παίζει να είναι γενιάς Chernobyl σαν εμένα, που είχα το ίδιο θέμα με γδαρσίματα λαιμό που έφευγαν μόνο με μείωση περιεκτικότητας σε νικοτίνη.

@ziovanios
Yesh

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Τι μοντέλο είναι ο οργανισμός σου [member=20916]Κώστας Άλεξ[/member] ?
:tongue_smilie:
Ήμουν μικρός στο Τσέρνομπιλ. Κάτι θυμάμαι με μία λίμνη που άχνιζε και κάτι τύπους με στολή και ένα κόκκινο αστέρι, αλλά δεν θυμάμαι καθαρά.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Ομοίως, κάψιμο-ξηροστομία στο πίσω μέρος του ουρανίσκου = μείωση νικοτίνης.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Υπάρχει βέβαια και η ανάποδη στρατηγική. Να κάνεις πολύ υψηλή νικοτίνη και να μειώνεις σιγά-σιγά την ποσότητα. Ο φίλος μου ο Κωστής κάνει σκέτη βάση 36άρα (36mg/ml!!!) αλλά έχει ρίξει την ημερήσια κατανάλωση κάτω απ' τα 2 ml! Είναι προφανές πως δεν έχει πια καμία άλλη εξάρτηση πλην της νικοτίνης (ούτε κίνηση, ούτε ντουμάνι, ούτε πιπίλα, ούτε τίποτα!) σε αντίθεση με μένα που και στο περίπτερο στη γωνία να πάω κουβαλάω μαζί μου 5-6 μοντάκια με ατμοποιητή μη και χάσω καμιά μαγική τζούρα! Προσωπικά έχω πεισθεί απόλυτα πως καλύτερα λίγη νικοτίνη παραπάνω παρά περισσότερα αρώματα και βάσεις. Καθαρά προσωπική άποψη βέβαια που δεν διαθέτω εμπειρικά στοιχεία να την στηρίξω. Νομίζω πως κανείς δεν διαθέτει επαρκή στοιχεία για να προτείνει με έμφαση τον έναν δρόμο αντί για τον άλλο. Η κοινή λογική όμως νομίζω πως λέει όσο λιγότερο από όλα τόσο καλύτερα... :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο θα ηταν πολυ πιο ευκολο αν δεν ηταν τα υγρα τοσο νοστιμα...... Δεν αρεσει σε ολους η σκετη βαση. Αν κανεις πιπιλα με υψηλη νικοτινη θα σε πανε 4 μετα..

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Eγώ πάλι είμαι σε δίλλημα.Ατμίζω σταθερά κοντά στους 8 μήνες 7-10ml 3.3mg ημερησίως.Φτιάχνω και 50ml 0mg τον μήνα.Την κατέβασα από 6mg απότομα αυξάνοντας κατά 40% την κατανάλωση περίπου.Θέλω να την χαμηλώσω και άλλο αλλά πιστεύω πως θα αυξηθεί η κατανάλωση και πάλι.Αρα για να μην αυξήσω την κατανάλωση, μήπως πρέπει να πέφτω σταδιακά σε nic,όπως είπε και ο Grat έτσι ώστε να συνηθίζει και ο οργανισμός?Αν π.χ αυξήσω την mg/nic νομίζω χωρίς να είμαι και σίγουρος ότι συνηθίζεις και σταδιακά αυξάνεις και κατανάλωση σε ml. ???

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Κοιτα.. ειτε οπως ειπε ο Grat πριν, ειτε οπως ειπα εγω πιο πανω, με σταδιακη μεταβολη μπορεις να συνηθισεις ευκολα τον οργανισμο σου στα νεα δεδομενα. Αν κανεις αποτομες και μεγαλες αλλαγες στη νικοτινη νομιζω ειναι πιο δυσκολο

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15408 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12