vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, Lefty, mathimatikos1966, manoslykos, Jorge

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος dimkap

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #720 στις: Μαΐου 24, 2016, 14:56 »
Σωστός φίλε κάτι τέτοιο περίμενα για να έχω έναν μπουσουλα να σαι καλά!!!!

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #721 στις: Μαΐου 25, 2016, 11:20 »
Καλημέρα σε όλους
Κάτοχος κι εγώ του pico από χθες μετά από 5 χρόνια ατμίσματος. Τα 3 τελευταία είχα αράξει εντελώς σε ένα VV1 με έναν steammascine και δεν παρακολούθησα καν τι νέο κυκλοφορεί. Μέχρι στιγμής ο pico με τον Melo ΙΙΙ με έχει πραγματικά ενθουσιάσει φορώντας την κεφαλή που είχε από τη συσκευασία και χωρίς να έχω προλάβει ακόμα να πειραματιστώ σε τίποτα.
Η νικοτίνη βέβαια από το 20 που έκανα έχει πέσει ακαριαία στο 6 κάπου και νομίζω θα πάει και παρακάτω! 
Στα watt που παίζει αυτό το διαολάκι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να τραβήξω 20άρα τζούρα ειδικά πνευμονική που και αυτή τώρα την πρωτοδοκιμάζω και μου αρέσει πολύ!
Στόχος μου είναι να ασχοληθώ κυρίως με την επισκευάσιμη κεφαλή που πήρα αν και δεν έχω ανοίξει τη συσκευασία ακόμα.
Το κουτί γράφει Eleaf ECR head αν αυτό βοηθάει. Υπάρχει κάποιο βίντεο για το στήσιμο της με πληροφορίες για τα σύρματα που παίζουν σήμερα και τις διαφορές τους; Μετά τόσο καιρό αποχής από την ενημέρωση όλα μου δείχνουν κινέζικα! :)

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #722 στις: Μαΐου 25, 2016, 11:30 »

Αλλά καλύτερα να διαβάσεις διάφορα και να ρωτήσεις  για περισσότερες απορίες εδώ..

Αποσυνδεδεμένος yperagios

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #723 στις: Μαΐου 25, 2016, 13:57 »
Καλησπέρα παρέα.
Παρέλαβα και εγώ το μικρούλι πριν από λίγη ώρα και είμαι κατενθουσιασμένος.
Με ένα μικρό προβληματάκι. Δεν μπορώ να ατμίσω :wall:
Έστησα τον τηλέμαχο με NiFe48, σε 3mm τρυπανάκι, 8 σπείρες και βγήκε η αντίσταση 0,32 Ωμ.
Τί ρύθμιση πρέπει να βάλω βρε παιδιά για να παίξει στον έλεγχο θερμοκρασίας; Τόσο από εδώ, όσο και απο το manual δεν έβγαλα άκρη...

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #724 στις: Μαΐου 25, 2016, 15:03 »
Το πήρα κι εγώ χθες.
Ρε παιδιά ωραίο είναι να χωράει στην τσέπη, ωραίο να κρύβεται στην παλάμη αλλά... παραείναι μικρό. Αμα δεν θηλυκώνει στην παλάμη σου...
Δεν ξέρω. Ήδη μου λείπουν τα istick 50

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #725 στις: Μαΐου 25, 2016, 15:16 »
παιδιά οποιος το χρησιμοποιεί με απανωτές πνευμονικές στα 32W δηλαδή να τελειώσει τα 2 ml μέσα σε 5 λεπτά... παρατηρεί ότι καίει ολόκληρος ο ατμοποιητης και το pico αλλα ο μελό 3 παίρνει φωτιά...! :P

θα γίνει καμια έκρηξη???
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2016, 17:09 από akisgr1 »

Αποσυνδεδεμένος dartaholics

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #726 στις: Μαΐου 25, 2016, 16:41 »
Χωρίς να ειμαι ειδικός όταν τελειώνεις σε πέντε λεπτά 2 ml δηλαδή σχεδόν επί πέντε λεπτά το μοντακι εχει πάρει φωτιά δεν είναι λογικό να ζεστενεται; επίσης αν έχεις καλή μπαταρία δύσκολα να συμβεί το οτιδήποτε...
Εγώ 2 ml κάνω όλη την ημέρα αχαχααχαχαχ

Sent from my MX5 using Tapatalk


Το πήρα κι εγώ χθες.
Ρε παιδιά ωραίο είναι να χωράει στην τσέπη, ωραίο να κρύβεται στην παλάμη αλλά... παραείναι μικρό. Αμα δεν θηλυκώνει στην παλάμη σου...
Δεν ξέρω. Ήδη μου λείπουν τα istick 50
Αν και έχω παραγγείλει cuboid mini όταν χρησιμοποιώ το pico βρίσκω βολικό να βάζω το δεύτερο δάχτυλο πάνω από το πόλο της μπαταρίας, το κουμπί να είναι από τη μέσα πλευρά και να ατμιζω...
Κάτι σαν να βάζω πιστόλι στο στόμα ένα πράμα

Sent from my MX5 using Tapatalk


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 13:45 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #727 στις: Μαΐου 25, 2016, 16:55 »
οποιος το χρησιμοποιεί με απανωτές πνευμονικές στα 32W δηλαδή να τελειώσει τα 2 ml μέσα σε 5 λεπτά... 
Όποιος το χρησιμοποιεί έτσι μάλλον χρειάζεται 200€ την ημέρα σε υγρά...  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #728 στις: Μαΐου 25, 2016, 17:13 »
e-spy: όχι όταν φτιάχνεις δικά σου υγρά...!!!    :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #729 στις: Μαΐου 25, 2016, 18:51 »
Με ένα μικρό προβληματάκι. Δεν μπορώ να ατμίσω :wall:
Έστησα τον τηλέμαχο με NiFe48, σε 3mm τρυπανάκι, 8 σπείρες και βγήκε η αντίσταση 0,32 Ωμ.
Τί ρύθμιση πρέπει να βάλω βρε παιδιά για να παίξει στον έλεγχο θερμοκρασίας; Τόσο από εδώ, όσο και απο το manual δεν έβγαλα άκρη...

Πρέπει να επιλέξεις μια από τις τρεις θέσεις μνήμης για tcr (temperature M1, M2, M3). Πατάς τρεις φορές το κουμπί fire και μετά με το συν ή το πλην ψάχνεις τις επιλογές mode που διαθέτει το pico. Μπορείς να επιλέξεις όποια από τις τρεις θέσεις θέλεις αλλά να θυμάσαι ποια είναι γιατί μετά θα πας να αλλάξεις την εργοστασιακή τιμή tcr (που είναι 120 και για τις τρεις θέσεις) και αυτό γίνεται με το μοντάκι σβηστό. Σβήνεις το μοντάκι και πατάς το fire και το συν μέχρι να σου βγει στην οθόνη η ένδειξη Μ1-120. Με το συν και το πλην θα πλοηγηθείς ανάμεσα στις τρεις επιλογές και με το fire θα κάνεις την επιλογή. Όταν η επιλογή πάει πάνω στο νούμερο 120, με το συν (ή το πλην) θα βάλεις την τιμή tcr του σύρματος σου. Δεν ξέρω ποιο σύρμα ακριβώς έχεις αλλά ξέρω πως το nife48 από την zivipf.de έχει tcr 400. Το ίδιο και το χύμα nife48 που πουλάει η fabvape. Καλό όμως είναι να μάθεις το tcr του δικού σου σύρματος από τον κατασκευαστή του ή το κατάστημα που το αγόρασες. Όταν τελειώσεις με τις τιμές tcr ανάβεις το μοντάκι και είσαι έτοιμος να ατμίσεις σε tc στην θέση μνήμης που μόλις έβαλες το σωστό tcr.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο... :)


EDIT: Επειδή το κείμενο που έγραψα είναι λίγο ακατανόητο (μη βλέπεις τα μπράβο - αυτοί είναι παλιοί στο σπορ και τα καταλαβαίνουν όλα), σκέφτηκα να το κάνω βίντεο. Εδώ.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 01:42 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #730 στις: Μαΐου 25, 2016, 20:42 »
Πολύ σωστά αυτά που λέει ο αγαπητός Σέρλοκ αλλά να συμπληρώσω κάτι.
Αν το σύρμα σου είναι 0,40mm διατομής, η αντίσταση σου βγήκε κοντά στην πραγματική, και πάλι όμως με αρκετή απόκλιση. Αν είναι άλλης διατομής, τότε κάτι δεν πήγε καλά με το στήσιμο και η αντίσταση σου βγαίνει πολύ διαφορετική. Αυτό σημαίνει οτι ακόμα και το σωστό TCR να βάλεις, που είναι όντως το 400, εγώ τουλάχιστον όσο το έχω ψάξει δεν υπάρχει άλλο NiFe48 παρά μόνο της zivipf και απο ότι ξέρω μέχρι τώρα αυτό πουλάνε όλοι με το μέτρο, πάλι θα έχεις πρόβλημα στο άτμισμα. Αν το σύρμα σου όντως γράφει άλλη τιμή για TCR, βάλε αυτή που γράφει αλλά και πάλι πρέπει να διορθώσεις την αντίστασή σου!  :)

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #731 στις: Μαΐου 25, 2016, 23:40 »
Πρέπει να επιλέξεις μια από τις τρεις θέσεις μνήμης για tcr (temperature M1, M2, M3). Πατάς τρεις φορές το κουμπί fire και μετά με το συν ή το πλην ψάχνεις τις επιλογές mode που διαθέτει το pico. Μπορείς να επιλέξεις όποια από τις τρεις θέσεις θέλεις αλλά να θυμάσαι ποια είναι γιατί μετά θα πας να αλλάξεις την εργοστασιακή τιμή tcr (που είναι 120 και για τις τρεις θέσεις) και αυτό γίνεται με το μοντάκι σβηστό. Σβήνεις το μοντάκι και πατάς το fire και το συν μέχρι να σου βγει στην οθόνη η ένδειξη Μ1-120. Με το συν και το πλην θα πλοηγηθείς ανάμεσα στις τρεις επιλογές και με το fire θα κάνεις την επιλογή. Όταν η επιλογή πάει πάνω στο νούμερο 120, με το συν (ή το πλην) θα βάλεις την τιμή tcr του σύρματος σου. Δεν ξέρω ποιο σύρμα ακριβώς έχεις αλλά ξέρω πως το nife48 από την zivipf.de έχει tcr 400. Το ίδιο και το χύμα nife48 που πουλάει η fabvape. Καλό όμως είναι να μάθεις το tcr του δικού σου σύρματος από τον κατασκευαστή του ή το κατάστημα που το αγόρασες. Όταν τελειώσεις με τις τιμές tcr ανάβεις το μοντάκι και είσαι έτοιμος να ατμίσεις σε tc στην θέση μνήμης που μόλις έβαλες το σωστό tcr.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο... :)
εγω καπου σε εχασα γιατρε μου :confused1:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #732 στις: Μαΐου 25, 2016, 23:54 »
Φίλε και παλιέ συναγωνιστή ΕΡΕΒΟΣ έχεις δίκιο! Καμιά φορά κι εγώ διαβάζω μετά αυτά που έχω γράψει και δεν καταλαβαίνω τίποτα... :eyesplash:

Όταν έγραφα στο ποστ που παραθέτεις "...Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο..." το 'ελπίζω' ήταν απολύτως ειλικρινές. Κανονικά έπρεπε να είχα γράψει "...είμαι σίγουρος πως δεν κατάλαβες τίποτα...".

Παρόλα αυτά, κάνε μου εσύ ένα ερώτημα και θα κάνω ότι μπορώ η απάντηση μου να βγάζει κάποιο νόημα. Σε μένα κατ' αρχάς...

:bye:










Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #733 στις: Μαΐου 26, 2016, 00:01 »
Φαντάζομαι αποκλείεται :)) να έχει αναφερθεί πιο πριν οπότε θα το πω έγω:

Μετά από δοκιμές, το πίκο παίζει καλά σε έλεγχο θερμοκρασίας και με Τιτάνιο (ΤΑ1 της UD) με το default Ti mode. Φυσικά παίζει και με νίκελ.

Εξαιρετικό!  :thumpup:

Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #734 στις: Μαΐου 26, 2016, 00:07 »
απο ξεβαμα στο χρωμιο πως παει τελικα παιδια?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos