vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 3 χρήστες
bloodlessz, manoslykos, ZoeM

Twitter

BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« στις: Οκτωβρίου 31, 2011, 03:01 »
Το θέμα αυτό είναι για την παρουσίαση και κριτική των συσκευών BIO BUD TM που δόθηκαν από την εταιρία hlektroniko-tsigaro.com στο φόρουμ μας για δοκιμή.

Παρακαλώ κρατήστε τα σχόλια για μετά το τέλος της παρουσίασης και των 4 δοκιμών.


Η παρακάτω υπόδειξη αναφέρεται στα σχόλια που τυχόν ακολουθήσουν:

Παρακαλώ, στα θέματα των επίσημων reviews να αποφεύγονται οι αναφορές και τα link σε άλλα sites εκτός της εταιρίας που διέθεσε τα προϊόντα για δοκιμή.
Από τη στιγμή που τα πακέτα δόθηκαν στο φόρουμ από μια εταιρία για τη δοκιμή του δικού της προϊόντος δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο.
Επειδή η διαδικασία της απόσπασης των μηνυμάτων και της μεταφοράς τους δεν είναι μια εύκολη υπόθεση, τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.
Μπορείτε βέβαια να δημοσιεύσετε τέτοια μηνύματα που αναφέρονται σε παρόμοια προϊόντα άλλων sites ή εταιριών, σε άλλα θέματα του φόρουμ που ασχολούνται με αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2011, 04:33 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: BIO BUD TM από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 00:33 »
Παρέλαβα χτες το βραδάκι το πακέτο BIO BUD TM για να το δοκιμάσω και να το παρουσιάσω στο φόρουμ. Μεταφέρω τις ευχαριστίες μου προς τον κ.Σάββα Αλεξίου γι τη διάθεση του προϊοντος και στο φόρουμ για την εμπιστοσύνη.
Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να πω τις εντυπώσεις μου, θεώρησα όμως σωστό να δημοσιεύσω την περιγραφή του πακέτου με τις φωτογραφίες του BIO BUD και των εξαρτημάτων που το αποτελούν, καθώς και τν περιγραφή/φωτό με τη διαφορετική κατασκευή του ατμοποιητή και του τρόπου γεμίσματός του. Στο τέλος της εβδομάδας θα έχετε τις εντυπώσεις μου και το βίντεο.

Το πακέτο περιλαμβάνει:
2 μπαταρίες EGO-ΤΜ 650mah manual, με άσπρο κουμπάκι, LDC οθόνη και δυνατότητα κλειδώματος -ξεκλειδώματος με 5 συνεχόμενα πατήματα
2 ατμοποιητές BIO BUD χωρητικότητας περίπου 1,5μλ
ταχυφορτιστή ρεύματος με αντάπτορα USB 5volt 500mah
φορτιστή USB για σύνδεση με τον ταχυφορτιστή ρεύματος ή για φόρτιση από υπολογιστή
2 κώνους EGO με παράθυρο ελέγψου στάθμης υγρού
2 αντάπτορες για μπουκαλάκια με χοντρό επιστόμιο για την πλήρωση του ατμοποιητή με υγρό


ΔΕΝ περιλαμβάνει εγχειρίδιο χρήσης και για τη χρήση της μπαταρίας καθώς και το γέμισμα του ατμοποιητή αναγκάστηκα να ανατρέξω σε νήματα εδώ και δημοσιεύσεις σε άλλα σάιτ, κάτι που ο αρχάριος χρήστης πιθανόν να μη μπορει να κάνει ή να κατανοήσει.





Το μέγεθος του BIO BUD μαζί με το επιστόμιο είναι 16 εκατοστά ύψος και 1,4 εκ πάχος



Ο ατμοποιητής BIO BUD έχει ύψος μαζί με το επιστόμιο 6,8 εκ. και 510 σπείρωμα
Η κατασκευή του είναι ιδιαίτερη. Το φυτίλι βρίσκεται στο κάτω μέρος, τοποθετημένο κάθετα και διακρίνεται η άκρη του. Η αντίσταση είναι κρυμμένη μέσα σε ημιδιαφανές υλικό.
Αποτελείται από έναν θάλαμο αναπλήρωσης υγρού που καταλαμβάνει τα 3/4 του κυλίνδρου σε πάχος και από το θάλαμο εξόδου του ατμού που καταλαμβάνει το υπόλοιπο 1/4. Στο κάτω μέρος του, εκεί που βιδώνει, έχει μια μικρή τρύπα αναπνοής. Αλλες δύο διαθέτει στο πάνω μέρος, κάτω από την τάπα σφραγίσματος του θαλάμου με το υγρό. Το πλακέ επιστόμιο βιδώνει στον ατμοποιητή και όχι στον κώνο.





Για να γεμίσετε τον ατμοποιητή με υγρό αφαιρείτε το μαύρο επιστόμιο και τη λευκή τάπα. Προσοχή χρειάζεται μην την τραβήξετε απότομα και κοπεί στα δυο. Αφαιρώντας την τάπα, βάζετε στην οπή εισόδου υγρού το μπουκαλάκι με το υγρό, στο οποίο έχετε φορέσει το λαστιχένιο αντάπτορα που λειτουργεί σαν βελόνα σύριγγας. Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σύριγγα ή μπουκαλάκι με λεπτό επιστόμιο (αυτό θέλει λίγη επιδεξιότητα) Η είσοδος υγρού έχει διάμετρο περίπου 2 χιλιοστά.Μπορείτε να γεμίσετε ως πάνω, αφήνοντας 1-2-χιλιοστά. Ξανατοποθετείτε την τάπα και το επιστόμιο.







Η ιδιαιτερότητα της μπαταρίας του BIO BUD είναι ότι ακολουθεί τη νέα μόδα που θέλει τις μπαταρίες να έχουν LCD οθόνη με ένδειξη εισπνοών και στάθμης μπαταρίας. Η συγκεκριμένη έχει πλάτος 1,6 εκ και ύψος 0,6 εκ
Οι ενδείξεις εισπνοών μηδενίζουν με τη φόρτιση. Η οθόνη, αν και δε μεγαλώνει ιδιαίτερα τη μπαταρία, δε με έπεισε για την ποιότητά της. Εκτός κι αν φταίει το τζαμάκι προστασίας της. Μόνο από συγκεκριμένη γωνία βλέπετε την ένδειξη



Χρησιμοποιώ το bud μόνο 24 ώρες και είναι ακόμη πολύ νωρίς για συμπεράσματα, όπως η ποιότητα του ατμοποιητή, η διάρκεια φόρτισης κι εκφόρτισης της μπαταρίας, η ευκολία χρήσης και η απόδοση του όλου πακέτου. Το κανονικό μου review θα γίνει στο τέλος της εβδομάδας, ελπίζω όμως να ικανοποίησα την επιθυμία σας να έχετε μια πρώτη εικόνα του προϊόντος

 






Αποσυνδεδεμένος kalafan

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 16:51 »
Καλησπερα...μολις παρελαβα το πακετο προς δοκιμη...παραθετω ενα πρωτο video αφου θεωρω οτι μετα το πληρες φωτογραφικο review απο την petra καποιες ακομα φωτογραφιες θα ηταν απλα περιττες...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sapaePzRnMI[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ftAWK5mNOXY&feature=channel_video_title[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2011, 18:56 από kalafan »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 02, 2011, 18:45 »

Παρέλαβα χθες το απόγευμα το πακέτο BIO eGo-T και να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου τον κ. Σάββα Αλεξίου για την ευκαιρία που έδωσε για την δοκιμή του νέου αυτού προϊόντος όπως και το συντονιστικό team του e-kapnisma.gr για την επιλογη μου.
Hlektroniko-Tsigaro.com
Παλαιών Πατρών Γερμανού 38
Θεσσαλονίκη, 54622
Τηλ: 2310 235444, 6983 181818
E-mail: info @ hlektroniko-tsigaro.com


Ας δούμε λοιπόν τι περιέχει το πακέτο που έρχεται σε αυτήν την κασετίνα .







3 ατμοποιητές BIO BUD χωρητικότητας περίπου 1,5μλ
2 κώνους EGO με παράθυρο ελέγxου στάθμης υγρού και ο ενας εκ των δυο με κλιπ
2 αντάπτορες για μπουκαλάκια με χοντρό επιστόμιο για την πλήρωση του ατμοποιητή με υγρό
2 μπαταρίες BUD Ego-Τ 650mah manual, με μπλε κουμπάκι, και δυνατότητα κλειδώματος -ξεκλειδώματος με 5 συνεχόμενα πατήματα
1 ταχυφορτιστή ρεύματος με αντάπτορα USB 5volt 500mah
φορτιστή USB για σύνδεση με τον ταχυφορτιστή ρεύματος ή για φόρτιση από υπολογιστή









Να συμπληρώσω μερικές λεπτομέρειες όπως η αντίσταση του ατμοποιητη είναι στα 2,2 ωμ και το cut-off των μπαταριών μπαίνει σε λειτουργία στα 10 δευτερόλεπτα.
Η πρώτη φόρτιση των μπαταριών κράτησε 5 ώρες και δυστυχώς δεν υπήρχαν οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά.
Εντυπώσεις και συμπεράσματα για την λειτουργία της συσκευής σε λίγες μερες.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 01:33 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=P1Pnnlo07Sc[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 02:17 »
Ευχαριστούμε πολύ για τις πρώτες παρουσιάσεις.
Θα παρακαλέσω τα μέλη να περιμένουμε και τις εντυπώσεις από το τεστ των πρώτων 2-3 ημερών από τους δοκιμαστές και μετά θα είναι ελεύθερα τα σχόλια και οι ερωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος kalafan

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 03, 2011, 20:07 »
Λοιπον...εχουμε και λεμε...

Ημερα 2η με το BIO BUD TM στα χερια μου και μπορω να πω οτι ειναι μια πολυ αξιολογη συσκευη ατμισματος,παντα σε σχεση με οτι αναλογο κυκλοφορει στην αγορα σημερα...
Ας το παρουμε απο την αρχη...
Η αναπληρωση του υγρου στον ατμοποιητη γινεται πανευκολα χρησιμοποιωντας τα λαστιχενια ανταπτορακια που περιεχονται στην συσκευασια και τοποθετουνται σε ολα τα μπουκαλακια υγρων ετσι ωστε να μπαινει στην τρυπα αναπληρωσης του ατμοποιητη.
Αφου βαλουμε καλα στη θεση της την λαστιχενια ταπα του ατμοποιητη τοποθετουμε και το σκληρο πλαστικο επιστομιο και βιδωνουμε τον ατμοποιητη στην μπαταρια.
Επισης υπαρχει και ενας κωνος ο οποιος βιδωνει στα εξωτερικα σπειρωματα της μπαταριας και καλυπτει τον ατμοποιητη.Εχει 2 παραθυρακια για την παρακολουθηση του ατμοποιητη οσον αφορα την αναπληρωση υγρου.
Η χρηση του δεν ειναι απαραιτητη για την λειτουργια του τσιγαρου...ειναι περισσοτερο για διακοσμητικους λογους.
Η μπαταρια του εχει ολες τις κλασικες λειτουγιες μιας μπαταριας eGo,δηλαδη κλειδωμα-ξεκλειδωμα με 5 πατηματα του κουμπιου οπως και διακοπη λειτουργιας οταν μεινει πατημενο το κουμπι για 10 δευτρολεπτα,σε περιπτωση που πατηθει χωρις τη θεληση μας.
Το ιδιαιτερο που εχει ειναι η οθονη LED η οποια αναγραφει το υπολοιπο φορτισης τησ και τις τζουρες που εχουμε τραβηξει.
Μηδενιζει καθε φορα που την βαζουμε στο φορτιστη.
Ηχωρητικοτητα της ειναι 650 mah και η διαρκεια της φτανει περιπου τις 6 ωρες συνεχους λειτουργιας.
Στο λειτουργικο κοματι τωρα...

Το BIO BUD TM σε εκπλησει ευχαριστα απο την 1η τζουρα...ειναι απλο και λειτουργικο.
Στη συσκευασια εμπεριεχονται 3 ατμοποιητες.Η ποσοτηtα υγρου που χωρανε ειναι περιπου 1.3 ml.
Η αντισταση τους ειναι στα 2.3 ohm.
Tους χρησιμοποιω και τους 3 απο χθες και εχω να πω το εξης:
H παραγωγη ατμου ειναι πλουσια.
Διαρροη δεν ειδα σε καμια περιπτωση...το γυρισα αναποδα,το αφησα σε οριζοντια θεση ολο το βραδυ,το πεταξα προχειρα μεσα στο τσαντακι...καμια μα καμια διαρροη...
Βεβαια o καθε ατμοποιητης εχει δικη του προσωπικοτητα...
Ο 1ος επιμενει να δινει ελαφρια αισθηση καμενου και μονο αν τραβηξεις 2 κουφιες τζουρες καθε τοσο λειτουργει κανονικα.
Οι αλλοι 2 δεν μου εχουν δωσει καμενο καθολου οσο και αν τους ζορισα με απανωτες και μακροσυρτες τζουρες ακομα και στον κοφτη.
Η τζουρα ειναι σφιχτη και αν βαλουμε τον κωνο γινεται ακομα πιο σφιχτη...αν καποιος θελει ελαφροτερη τζουρα μπορει να ξεβιδωσει μιση στροφη τον ατμοποιητη ετσι ωστε να τραβαει περισσοτερο αερα.
Να αναφερω οτι  βλεπουμε εντονη υγροποιηση στον πλαινο θαλαμο του ατμοποιητη που τραβαει αερα αλλα σε καμια περιπτωση δεν σου ερχεται στο στομα απο το επιστομιο.
Το επιστομιο ειναι σκληρο,πλαστικο και μπορει να περιστραφει σε οποια θεση μας βολευει.
Δοκιμασα οργανικά υγρα που χρησιμοποιω και σε άλλους ατμοποιητες και μπορω να πω οτι το BUD αποδιδει τη γευση τους ικανοποιητικα.
Το χτυπημα ειναι λιγο υποτονικο θα ελεγα...εγω ατμιζω υγρα 12αρια...ισως με υγρο με μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε νικοτινη να ειναι καλυτερο...

Σε γενικες γραμμες ειναι ενα αρχικο πακετο που θα καλυψει καποιον που ξεκιναει το Η.Τ. και δεν θα τον προβληματισει καθολου...

Αυτες ειναι οι πρωτες εντυπωσεις...νεοτερα μετα απο πιο εκτεταμενη χρηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2011, 21:43 από kalafan »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 04, 2011, 00:06 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7KKZAhjVx1Y[/youtube]

Επανέρχομαι για τις εντυπώσεις μου από τις 3 μέρες συνύπαρξης με το BIO BUD EGO TM που μου παραχωρήθηκε από το hlektroniko-tsigaro.com

Η συνύπαρξή μου με το Bio Bud TM δεν υπήρξε ιδανική.

Καταρχήν οι δύο μπαταρίες, αν και διαθέτουν ταχυφορτιστή χρειάζονται τουλάχιστον 5 ώρες για να φορτίσουν. Η απόδοσή τους σε ισχύ συμπαθητική μεν, δε με ενθουσίασε δε. Για να μην αδικήσω το προϊόν, δοκίμασα τις μπαταρίες με ατμοποιητή ίδιο με αυτό που  χρησιμοποιώ στο καθημερινό μου η.τ.. Επιβεβαίωσα έτσι ότι οι μπαταρίες, αν και πρακτικές (κλείδωμα-ξεκλείδωμα, LCD οθόνη) είναι λίγο άνευρες για τις προτιμήσεις μου. 

Η LCD οθόνη έχει πολύ μικρή ωφέλιμη γωνία θέασης. Παρά το 5ωρο φόρτισης, η στάθμη δεν έμεινε στο 4, αν και στη συνέχεια σταθεροποιήθηκε στο 3 για πολύ. Συνολική διάρκεια περίπου 500 τζούρες με τον 1ο ατμοποιητή και 600 με το δεύτερο.

Πάμε τώρα στην καρδιά του συστήματος, τον BIO BUD TM.
Ο πρώτος ατμοποιητής με γάνιασε. Ισως να φταίει το γεγονός ότι δούλεψε για 2 εισπνοές πάνω στη μπαταρία χωρίς υγρό κατά τη διάρκεια της φωτογράφησης.
Τον γέμισα με 18ρι υγρό, που στην 20η εισπνοή το άδειασα και έβαλα 36ρι. Η τζούρα του ήταν τόσο σφιχτή, ώστε ένιωθα σαν να ρουφούσα με καλαμάκι φρουτοχυμό με κομμάτια φρούτων σφηνωμένα στην κάτω άκρη από το καλαμάκι. Ενώ συνήθως κάνω εισπνοές 2-3 δευτερολέπτων, με τον πρώτο BUD χρειαζόμουν 5-6 δευτερόλεπτα διπλές εισπνοές για να δω ατμό και να καταλάβω χτύπημα. Με 36ρι υγρό! Γεύση βέβαια ελάχιστη.
Μετά από 5 μλ υγρού παραμένει σφιχτή η τζούρα. Το χτύπημα και ο ατμός έχουν αυξηθεί ελάχιστα. Οι μακρόσυρτες τζούρες ευθύνονται για την μειωμένη διάρκεια της μπαταρίας.

Ο δεύτερος ατμοποιητής ήταν καλύτερος, με πιο ελαφριά τζούρα. Μόλις τον κούμπωσα στη μπαταρία έκανα 4-5-εισπνοες και εκπνοές για να φτάσει πιο γρήγορα το υγρό στην αντισταση και μετά πάτησα τοκουμπί.Κατάφερα να τον δουλέψω με 18ρι, αλλά και πάλι χρειαζόταν διπλή εισπνοή για να πάρω το ίδιο χτύπημα που παίρνω με το κανονικό μου η.τ. Έγινε δοκιμή και με άλλο ατμοποιητή για να επιβεβαιώσω ότι η μπαταρία δεν ευθύνεται για τη μικρή απόδοση του ατμοποιητή. Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι ο δεύτερος ατμοποιητής με ικανοποίησε σε ποσοστό 75% σε σχέση με αυτό που έχω συνηθίσει. 


Ο ατμός και των δύο ατμοποιητών ήταν κρύος. Ισως φταίει γι΄αυτό το μεγάλο μήκος του και το επίσης μεγάλο επιστόμιο. Η κατανάλωση των ατμοποιητών ήταν μέτρια. Ούτε χαμηλή, ούτε υψηλή.
Καμμένο δεν ένιωσα ως τώρα.

Το γέμισμα δε με προβλημάτισε, καθώς τα λαστιχένια επιστόμια είναι βολικά για τα μπουκαλάκια με χοντρό επιστόμιο και με λίγη προσοχή ο ατμοποιητής γεμίζει απευθείας από μπουκαλάκια με λεπτό επιστόμιο. Δεν έχει την ευκολία του κάρτο, αλλά ούτε και τον μπελά των κλιαρομάιζερ με τις σύριγγες.

ΘΕΤΙΚΑ
Μπαταρίες με δημοφιλή τύπο σπειρώματος.
Κλείδωμα-ξεκλείδωμα μπαταριών.
Εύκολο γέμισμα για συσκευή ατμοποίησης τύπου κλιαρομάιζερ
Έλλειψη πολυεστέρα.
Φυσιολογική κατανάλωση.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
Σφιχτή κουραστική αγχωτική τζούρα
Ελλειπές χτύπημα
Μέτριος σε ποσότητα ατμός.
Απουσία γεύσης
Όχι ισχυρές μπαταρίες - φτωχή ποιότητα οθόνης
Τιμή αγοράς του ατμοποιητή (σε σχέση με την απόδοσή του)

Δύο στοιχεία που δεν μπορώ να αξιολογήσω διότι έχουν να κάνουν με προσωπικό γούστο είναι ο κρύος ατμός και η ισοπέδωση των γεύσεων, που μου έδωσε στο στόμα την αίσθηση τσιγαρίλας. Ισως να ήταν ιδέα μου, ίσως όχι, και να βρήκα έτσι την απόλυτη… καπνική γεύση.

Οι συνολικές μου εντυπώσεις από το πακέτο είναι ότι πρόκειται για ένα προϊόν μέτριο ως αρκετά καλό (με τον 2ο ατμοποιητή μόνο) υπολείπεται όμως από το να είναι ένα πραγματικά καλό προϊόν.

Αν θα το συνιστούσα σε έναν νέο χρήστη; Αν ατμίζει σαν εμένα και θέλει 4 μλ την ημέρα με έντονο χτύπημα, ΟΧΙ. Οι ατμοποιητές δε με ενθουσίασαν σαν απόδοση. Η σφιχτή τζούρα με προβλημάτισε. Η τιμή αγοράς τους είναι ακριβή συγκρινόμενη με παρόμοια προϊόντα που δοκίμασα και μου άρεσαν. Είναι στα επίπεδα τιμής των κορυφαίων προϊόντων της αγοράς , που όμως έχουν με καλύτερη απόδοση.

Θα επανέλθω στις επόμενες μέρες με εντυπώσεις για τη συμπεριφορά των ατμοποιητών και το στρώσιμο των μπαταριών μετά από εντατική χρήση ημερών.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2011, 01:32 από petra »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 04, 2011, 22:35 »
Τελικά συμπεράσματα-εντυπώσεις από το νέο BUD BIO eGoT από το hlektroniko-tsigaro.com

Τις τελευταίες 2,5 περίπου μέρες ατμίζω αποκλειστικά με το BUD BIO eGoT ούτως ώστε να μπορέσω να συνάξω τα απαραίτητα συμπεράσματα και να καταγράψω τις τελικές εντυπώσεις βάσει της δοκιμής -παρουσιάσης που μου ανατέθηκε...

Πέραν του ενός ατμοποιητή που μου έβγαλε γεύση καμένου πολύ σύντομα και τέθηκε σε αχρηστία, ο δεύτερος που χρησιμοποιώ ακόμη, ανταποκρίνεται πολύ καλά στα ΄καθήκοντά΄΄ του...
Τηρουμένων των αναλογιών οτι πρόκειται για Τανκ, η γεύση παραμένει σε ανεκτά μεν όχι ικανοποιητικά δε επίπεδα...

Την δεύτερη ειδικά μέρα απεξαρτητοποιημένος από το hit throat των πεντάβολτων θα περίμενα μία βελτίωση στην αίσθηση του χτυπήματος...
Ελάχιστη διαφορά όμως παρατηρήθηκε ακόμη και με 36αρα pg...

Αυτό που παραμένει σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα όμως είναι η ποσότητα του ατμού όταν ο ατμοποιητής χρησιμοποιείται σωστά και δεν πάσχει από κατασκευαστικά προβλήματα.
Λέγοντας ΄΄σωστά΄΄ εννοούμε αραιές τζούρες με  μικρά  κενά μεσοδιαστήματα...


Θα το πρότεινα σίγουρα σε κάποιον νέο ατμιστή που χρειάζεται μια εύκολη και όμορφη συσκευή για να ξεκινήσει αν και θα αγχωνόμουν αρκετά με τον ατμοποιητή του και συγκεκριμένα για το πώς θα λειτουργήσει στα χέρια ενός αρχάριου χρήστη...

Οι υδρατμοί οι οποίοι φυσικά παραμένουν όπως την πρώτη στιγμή της δοκιμής, μολονότι δεν δημιουργούν ουσιαστικό πρόβλημα μιας που από το δεύτερο παραθυράκι του κώνου μπορεί κάποιος κάλλιστα να παρακολουθήσει την στάθμη του υγρού, παρόλα αυτά και όσον αφορά στο τυπικό και μόνο μέρος, δεν τηρείται η υπόσχεση για δυνατότητα παρακολούθησης από δύο πλευρές...

Η κατανάλωση του υγρού μου φάνηκε από φυσιολογική έως λίγο αυξημένη σε συνάρτηση με άλλα Τανκ που έχω δοκιμάσει...

Με τον κώνο βιδωμένο η τζούρα ΄΄σφίγγει΄΄ αρκετά λόγω του οτι καλύπτεται η τρύπα αερισμού από κάτω...
Βγάζοντας τον κώνο η τζούρα ΄΄ανοίγει΄΄  και η ποσότητα του ατμού αυξάνεται αρκετά...
Εκτός αυτού η εμφάνιση του και χωρίς τον κώνο δεν είναι καθόλου άσχημη...
Επίσης βγάζοντας τον κώνο εξομαλύνεται κάπως η απόδοση της γεύσης ή τουλάχιστον ελαττώνεται η αίσθηση  γεύσης πλαστικού...προφανώς λόγω της εισροής μεγαλύτερης ποσότητος αέρα...

Μιας που και το πρακτικό μέρος της δοκιμής έχει ολοκληρωθεί, δεν μένει παρά να συνοψίσουμε τα συμπεράσματα...


Θετικά
Όμορφο και χρηστικό design.
Η γνωστή αξιοπιστία των eGo μπαταριών.
Η δυνατότητα κλειδώματος της μπαταρίας.
Η διευκόλυνση παρακολούθησης της στάθμης του υγρού , έξωθεν μέσω των παραθύρων του κώνου.
Η ικανοποιητική έως απολαυστική ποσότητα ατμού.

Αρνητικά
Μη αξιόπιστος ατμοποιητής.
Συχνή αίσθηση καμένου σε λίγο πιο έντονη χρήση.
Διαστρέβλωση της γεύσης (έντονη γεύση πλαστικού και υποβάθμιση της καθεαυτού γεύσης του υγρού)
Υποβαθμισμένο hit throat ακόμη και σε υψηλά mg με pg.


Θα το συνιστούσα - αν και πάλι με επιφύλαξη -  σε κάποιον που κάπνιζε έως 10 ελαφρά τσιγάρα την ημέρα και επ ουδενί σε κάποιον βαρύ καπνιστή που χρειάζεται κάτι που να υποκαθιστά σε ικανοποιητικό βαθμό την αίσθηση του ΚΤ...

Εντέλει θα έλεγα οτι θα το χρησιμοποιούσα άνετα για να πιω χαλαρά τον καφέ μου αλλά σίγουρα όχι σε μία στιγμή που υπό άλλες συνθήκες θα χρειαζόμουν ΚΤ...











« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2011, 18:08 από Gabriel74 »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 06, 2011, 15:28 »
Ευχαριστούμε πολύ όλους τους δοκιμαστές για τις παρουσιάσεις τους.
Ο SEB με ειδοποίησε ότι θα καθυστερήσει αρκετά για το δεύτερο μήνυμά του με τις εντυπώσεις του από το BUD. Όταν θα επανέλθει θα το συμπληρώσουμε στο πρώτο του μήνυμα.

Τα σχόλια είναι ελεύθερα.

Προσέξτε όμως κάποια πράγματα που αναφέρονται στο πρώτο μήνυμα του θέματος στην κορυφή της σελίδας.
Διαβάστε κι εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,49.msg111750.html#msg111750

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 06, 2011, 15:46 »
Επειδή έχω δοκιμάσει κι εγώ BUD, θέλω να καταθέσω κάνα δυο πράγματα σχετικά με αυτό:

Στην αρχή την πάτησα αρκετές φορές γιατί μετά το πρώτο γέμισμα ξεχνούσα να βάλω ξανά το μικρό καπάκι στο τανκ. Αποτέλεσμα: Ελάχιστος ατμός, ήχος από μπουρμπουλήθρες και πολλές διαρροές. Στην αρχή έβριζα το καρτομάιζερ μέχρι που κατάλαβα το λάθος μου.

Ένα σημεία ακόμα που χρειάζεται προσοχή, είναι μια μικρή λεπτομέρεια στο γέμισμα:
Μετά από κάθε γέμισμα, για αρκετή ώρα ο ατμοποιητής φαινόταν να είναι μπουκωμένος με πολύ υγρό με αποτέλεσμα να μη δουλεύει σωστά. Μετά από μερικά γεμίσματα κατάλαβα πού οφείλεται αυτό:
Γέμιζα τον ατμοποιητή με μια πλαστική σύριγγα. Η μύτη της σύριγγας είναι μυτερή στην άκρη αλλά στη συνέχεια γίνεται κώνος. Εγώ όταν γέμιζα, πίεζα τον κώνο στην τρύπα που γεμίζει, μέχρι που εφάπτονταν τελείως στα τοιχώματά της. Το αποτέλεσμα ήταν το υγρό που έμπαινε μέσα έπρεπε κάπου να σπρώξει τον αέρα που βρισκόταν εκεί και μιας και από πάνω το είχα ταπωμένο για τα καλά, ο αέρας (με υγρό μαζί) φαίνεται ότι έφευγε προς τα κάτω, μέσα στον ατμοποιητή, με αποτέλεσμα να τον μπουκώνει.
Μόλις το κατάλαβα, στα επόμενα γεμίσματα δεν στούμπωνα πια τη βελόνα στο στόμιο αλλά άφηνα κενό για να φεύγει από τα πλάγια της τρυπούλας ο αέρας που ήταν μέσα στο τανκ. Με αυτόν τον τρόπο το καρτομάιζερ αποδίδει αμέσως σωστά από την πρώτη τζούρα. Μικρή λεπτομέρεια αλλά σημαντική.

Κατά τα άλλα από όταν το γέμιζα σωστά και δεν ξεχνούσα το καπάκι, δεν είχα ίχνος από διαρροές. Καλή παραγωγή ατμού, καλή τζούρα, ελάχιστα σφιχτή, κρύος ατμός. Εγώ προτιμάω τον ζεστό ατμό οπότε εδώ δεν τα πήγαμε πολύ καλά όπως και στη γεύση. Όχι ότι χάνει πολύ αλλά είναι κάπως υποδεέστερη (για μένα) από άλλους ατμοποιητές.
Τον χρησιμοποιώ όμως πολύ λόγω της απροβλημάτιστης λειτουργίας του.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 12:09 »

Ζήτησα απο τον Λευτέρη να αφήσει τα σχόλια ανοιχτά για τα review επειδή τις τελευταίες μέρες με ταλαιπωρούσε πρόβλημα υγείας και δεν ήθελα να είμαι η αιτία καθυστέρησης.
Σήμερα νοιώθω καλύτερα και έτσι θα πω και εγώ λιγα λόγια για τις εντυπώσεις μου περί BUD.
Oπως λένε και οι παλιοί "η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται"  και ειδικά για εμάς οσον αφορά την συμπεριφορά μιας συσκευής.
Δεν θα πω πολλά και να κουράσω γιατί η petra με έχει καλυψει σχεδόν στο έπακρο.
Θα διαφωνήσω οτι στα συν της συσκευής είναι τα κλειδώματα απο την στιγμή που εδώ και λίγο καιρο οι περισσότερες μπαταρίες αυτού του τύπου έχουν καθιερώσει αυτόν τον "τρόπο" λειτουργίας.
Θα διαφωνήσω επίσης στο να πρότεινα την συσκευή σε έναν νεο χρήστη.
Το σκεπτικό μου έχει να κάνει με την συμπεριφορά ενός νέου που δεν γνωρίζει ότι η τζούρα του ΗΤ δεν έχει καμια σχέση με του ΚΤ.
Στις μακρόσυρτες τζούρες τις δικές μου έβαλα πολλές φορές το cut-off σε λειτουργία και αυτό για να πετύχω την επιθυμητή ποσότητα ατμού και χτυπήματος με την σφιχτή τζούρα που αναφέρεται και πολύ σωστά.
Φανταστείτε εναν νέο χρηστη να δοκιμάσει την συσκευή στις απανωτές και κοφτές τζούρες όπως σε ένα ΚΤ .
Στο θέμα γεύσης τώρα μια μόνο λέξη θα πω. Ανύπαρκτη
Και δεν μπήκα στην διαδικασία να πειραματιστώ με τους υπολοίπους ατμοποιητες
η το θέμα υγρών αν φταίει η vg η pg γιατί τοτε δεν μιλάμε για συσκευή αλλά για τυχερό παιχνίδι.
Όταν χρησιμοποιώ εδώ και καιρό επισκευασιμο ατμοποιητη ο οποίος δεν "φημίζεται" για την ανάδειξη γεύσεων και εκεί παίρνω γεύση από  την βάση που χρησιμοποίησα και στον BUD τότε η διαφορά ειναι εμφανής και αρνητική απο πλευράς BUD. 
Συνοψίζοντας λοιπόν τα συν και τα μείον της συσκευής



Θετικά     
Ωραία εμφάνιση
Έξυπνος τρόπος αναπλήρωσης υγρού.
Απουσία πολυεστερικου φίλτρου.
Διαρροές μηδέν.


Αρνητικα 
Μη αξιόπιστος ατμοποιητης.
Ανυπαρξία γεύσης η υποβάθμιση γεύσης.
Μεγάλη τιμή για αυτά που προσφέρει.
Aνυπαρκτο  χτύπημα
Μπουκαλάκι με σύριγγα στο πώμα (χαμηλό κόστος και δεν χάνεται τοσο εύκολα οσο το πλαστικό ανταπτορακι μετατροπής)


Η βαθμολογία μου τώρα με άριστα το 10 βάζω στο πακέτο 5  και ναι επιμένω δεν θα το πρότεινα σε έναν νέο χρήστη.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: BIO BUD από hlektroniko-tsigaro.com (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 07, 2011, 15:07 »
Επανέρχομαι με τις εντυπώσεις από τη συμπλήρωση 1 βδομάδας ζωής με το BUD
Σήμερα αναχώρησε κι ο δεύτερος ατμοποιητής για το μεγάλο ταξίδι. Συμπληρώνοντας μόλις 5 ημέρες συμβιωτικής χρήσης με άλλον και 7-8 μλ.
Ο πρώτος αποσύρθηκε στις 3 ημέρες μη αποκλειστικής χρήσης (4 -5 μλ) , όταν πείστηκα ότι δεν προκειται να στρώσει ποτέ.
Ο δεύτερος ήταν καλύτερος, με πιο χαλαρή τζούρα και καλύτερο χτύπημα. Την τρίτη μερα μάλιστα έφτασα να τον ευχαριστιέμαι. Μέχρι χτες το απόγευμα (4η μέρα) δούλευε ικανοποιητικά. Μετά έσφιξε απότομα, έβγαλε δυο φορές καμμένο κι έχασε ατμό και χτύπημα. Γεύση δεν είχε ποτέ. Εφτασα σε σημείο να τον γεμίσω με το γνωστό στους συμπολίτες μου θανατηφόρο και βρωμερό "υγρό παστουρμα" και ίσα που κατάλαβα γεύση.
Με το κόλπο να φυσάς -- ρουφάς χωρίς να ενεργοποιείς τη μπαταρία επανέρχεται μερικώς για 5 λεπτά και μετά ξανά τα ίδια.
Με φαντάζομαι πριν 3,5 μήνες να είχα ξεκινήσει με κάτι τέτοιο και πραγματικά χαίρομαι που γλύτωσα την εμπειρία.

Οσο για τις μπαταρίες, υπάρχει σφάλμα στην ένδειξη της τέταρτης γραμμής που εμφανίζεται μόνο στη φόρτιση και χάνεται μόλις ανάψει η οθόνη, αλλά αυτό δεν επηρρεάζει την απόδοσή της. Η διάρκεια παρέμεινε στις 600 κάτι εισπνοές και η φόρτιση στο 5ωρο. Η ισχύς της δεν με εντυπωσίασε, ούτε με απογοήτευσε. Η οθόνη δίνει προστιθέμενη αξία στη συσκευή, χωρίς να είναι απαραίτητη ή υψηλής ποιοτητας. Η συμβατότητα βέβαια της μπαταρίας με μεγάλη γκάμα αξεσουάρ είναι στα συν της συσκευής.

Εν κατακλείδι, αν συνυπολογίσω και την έλλειψη οδηγιών χρήσης και troubleshooting, θα έλεγα ότι ο BIO BUD θα δυσκόλευε πολύ έναν νέο χρήστη χωρίς να του προσφέρει μια αξιόλογη ατμιστική εμπειρία ως αντάλλαγμα.

Για τους πιο παλιούς: ειλικρινά δε βρίσκω γιατί πρέπει να δίνει κάποιος 5,5 ευρώ για να παίρνει ανταλλακτικούς ατμοποιητές - λαχείο, που και καλοί να βγούνε, δεν θα του δώσουν γεύση και διάρκεια ζωής.
επίσης, πέραν της επισήμανσης περί απουσίας γεύσης, θα μεταφέρω και τον προβληματισμό μου ως προς το γιατί να συμβαίνει αυτό σε ένα κλιαρομάιζερ. Αν σκεφτώ ως εξήγηση ότι κάποιο από τα υλικά του bud αδρανοποιεί τις γεύσεις, τότε θα προβληματιστώ φοβερά για το τι ατμίζουμε.

ΥΓ SEB, περαστικά σου.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 70 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312388 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro