vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 1 χρήστης
Milarepa

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Angel81

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4410 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 23:11 »
Γιάννη δεν με αποσχολούν τόσο οι ενδείξεις τους όσο το ποσό αξιόπιστο μπορεί να είναι και σταθερό στα ρευμάτα του σε αυτό το κόστος (provari δεν είναι, είπαμε...!!!)  :-\

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4411 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 23:30 »
Eπίσης να σε απασχολεί η αντοχή του στα σπειρώματα, στα κουμπώματα, στην κεφαλή, στις πτώσεις και το νερό. Να σε απασχολήσει η υπαρξη ή μη ανταλλακτικών.
Ειδικά η αντοχή των σπειρωμάτων - κουμπωμάτων - κεφαλής είναι πολύ σημαντική, διότι μπορεί να σου μείνει στα χέρια το μοντ ακόμη κι αν δεν το κακομεταχειρίζεσαι.
Ενα μοντ που θα καταστραφεί το σπείρωμά του ακομη και με φυσιολογική χρήση, θα έχει διάρκεια ζωής ίσως κι ένα χρόνο.
Ενα μοντ που γρήγορα καταστρέφεται η κεφαλή του με φυσιολογική χρήση, θα χρειαστεί αντικατάστασή της, κάτι που έχει κόστος μέχρι και το μισό της αξίας του.


Διαβάζοντας τα κατάλληλα νήματα, θα πάρεις μια ιδέα για τα αδύνατα σημεία στην αντοχή κάθε μοντ.




Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4412 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 00:25 »
Καλησπερα να ρωτησω σαν ασχετος και εγω κατι.
Διαβασα για την διαμαχη μηχ/ηλεκτρ. μοντ και ηθελα να ρωτησω αν παρω ενα μοντ μηχ. καλης κατασκευης ανοξειδωτο και δινει πχ ταση 3.7 volt τι γινεται οταν δεν μπορει να τα δωσει,κλεινει;
Επισης πληροφορηθηκα οτι περισσοτερο σημασια εχει να ατμιζω σε οσο γινεται χαμηλοτερα βατ και  αυτο ειναι και πιο υγιεινο και ας χασω σε γευση-ατμο,αυτο αυτοματα με οδηγει σε ηλεκτρικο μοντ;;
Μου αρεσουν πολυ τα μοντ-τανκ της ατμιζου και διαβασα καλα σχολια για τον ατμοποιητη σοφια
ειναι μεγαλο το κοστος αλλα σκεφτομαι αφου αποφασισα να αφησω τον καπνο και νιωθω καλα με το ατμισμα ,δεν ειναι προτιμοτερο μια τετοια επενδυση απο το αρχισω απο κατι φτηνοτερο κινεζικο και σε 6-7 μηνες να ξανατρεχω για αγορα μοντ;
Δεν ξερω αν τα εχω καλα μεσα στο μυαλο μου,επειδη απο τα γραφομενα συμπερανα πως το αγνωστο ακομα κομματι καυση-φυτιλι-συρμα δεν εχει ψαχτει σε βαθος και πως η καυση σε λιγοτερα βατ με καλο οργανικο φυτιλι θα μειωσει τα ισως λεω ισως βλαβερα καταλοιπα της θερμανσης,
αυτο πως μπορει να συνδυαστει με ενα καλο μοντ και τι πρεπει να ειναι αυτο μηχ. η ηλεκτρ. μα βαση το συλλογισμο μου;
Συγγνωμη για το κουραστικο και συμπυκνωμενο ερωτηματολογιο μου αλλα σαν νεος εχω πολλα ερωτηματα
Σας ευχαριστω πολυ!


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4413 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 00:55 »
Θεωρώ το ηλεκτρονικό mod πιο εύκολο στη χρήση για νέο ατμιστή. Αν σου φαίνεται δυνατό χαμηλώνεις ισχύ αλλιώς ανεβάζεις. Για να πετύχεις το ίδιο με μηχανικό θα πρέπει να παίξεις με τα Ω των αντιστάσεων κάτι που προϋποθέτει εμπειρία.

Είχα δει και σε άλλο νήμα ότι ανησυχείς για πυρόλυση συμράτων κλπ. Δεν ξέρω που τα διάβασες όλα αυτά, σίγουρα όχι εδώ. Θα σου δώσω την ίδια απάντηση που έδωσα και στο άλλο νήμα. Τα σύρματα και τα φυτίλια αντέχουν πολύ παραπάνω θερμοκρασίες από αυτές που αναπτύσσει η αντίσταση. Πρακτικά είναι άκαυστα.

Λες ότι θέλεις να πας σε οργανικό φυτίλι. Υποθέτω ότι εννοείς βαμβάκι ή παρεμφερή. Αυτά θέλουν εμπειρία όμως γιατί καίγονται. Πρέπει να μην τα αφήσεις ΠΟΤΕ στεγνά. Να έχουν πάντα υγρό.

Σε γενικές γραμμές θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από τα απλά όπως ο περισσότερος κόσμος. Δεν είναι λάθος αυτά που λες, απαιτούν όμως εμπειρία και πιθανόν να είναι πολύ χειρότερες επιλογές για άπειρο ατμιστή.


Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4414 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 01:01 »
Σε ευχαριστω πολυ,κατανοητα οσα γραφεις,να εισαι καλα.
Αρα κοιταω για ηλεκτρικο
αν βαλω 3-4 προυποθεσεις θα μπορουσαν καποιοι φιλοι να προτεινουν κατι
[εν το μεταξυ το διαβασμα παει συννεφο εδω μεσα αλλα εχω πολυ υλη μπροστα μου!]
επιθυμητα χαρακτηριστικα
να δινει σταθερα βατ
πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης απο ατσαλι,οχι πλαστικα,οχι χαλκος
διακριτικο οσο γινεται ,θα το παλευω με 2 μπαταριες μαζι μου
οχι ανατολιτικο πχ κινεζικο,ταυλανδεζικο κλπ
σιγουρα λογω αγνοιας πολλα μου διαφευγουν
καθε προταση δεκτη
ευχαριστω παιδια





« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2014, 01:52 από EΡΕΒΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4415 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 02:26 »
Αυτό που περιγράφεις είναι το provari mini αν εξαιρέσουμε ότι δουλεύει με volt και όχι με watt.
To πιο αξιόπιστο mod για πολλούς, με τις μικρότερες διαστάσεις, κορυφαία σταθερότητα στα ρεύματα, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και διαχείριση μπαταρίας. Έχει αποδείξει την αξιοπιστία του σε βάθος χρόνου αφού κυκλοφορεί αρκετό καιρό.

Θα μπορούσες επίσης να δεις κάποιο mod με την πλακέτα του DNA20. Αυτό δουλεύει με watt. Η κατασκευάστρια εταιρία όμως φτιάχνει μόνο την ηλεκτρονική πλακέτα και όχι ολοκληρωμένη λύση. Το πόσο μικρό και αξιόπιστο θα είναι το mod εξαρτάται από αυτόν που θα στο φτιάξει.

Σε κάθε περίπτωση δεν μιλάμε για φθηνά mod. Γύρω στα 200€ πρέπει να υπολογίζεις. Αλλιώς κοιτάς κάποιο από Κίνα μεριά.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4416 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 02:46 »
Έρεβος να σου πω κι εγώ την άποψή μου.. αν είναι να ατμίζεις στα 3.7 και με εργοστασιακούς ατμοποιητές ή ακόμα και με τη σοφία δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάποιο ακριβό μοντάκι. Ακόμη και με απλή μπαταρία μπορείς να την κάνεις τη δουλειά σου. Το μοντάκι θα το χρειαστείς μόνο αν θελήσεις να φτιάχνεις δικές σου αντιστάσεις ή να παίζεις σε μεγαλύτερα watt. Τώρα να δώσει κάποιος που μόλις ξεκίνησε 100-200 ευρώ για μοντάκι το βρίσκω παρακινδυνευμένο. Καλύτερα να δεις τι ατμοποιητές θέλεις να χρησιμοποιήσεις και όταν είσαι σίγουρος να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα, τόσο ως στυλ όσο και ως απόδοση. Επίσης θα έλεγα να μη φοβάσαι τα φτηνά μοντάκια, ειδικά αν δεν είσαι σίγουρος για το τι σου ταιριάζει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4417 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 03:10 »
Ενα αξιοπιστο και ποιοτικο mod δεν ειναι ποτε λαθος, εν αντιθεσει με ενα κινεζικο που δεν ξερεις τι θα σου βγει.
Το οτι ειναι λιγο νωρις να παει σε mod ο φιλος το πιστευω κι εγω,
αλλα απο τη στιγμη που νιωθει ετοιμος τοτε σιγουρα θα το ευχαριστηθει και θα το εκτιμησει σε σχεση με τις eGo.
ΕΡΕΒΟΣ, ακολουθα την προταση του camber και παρε σε ενα provari.
Θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος.
Αν παλι προτιμας τα κουτακια σε εμφανιση, τοτε οι επιλογες ειναι πολλες κι εξισου καλες.
Αν τωρα τα 200€ σου φανουν πολλα, κανε υπομονη 1-2 μηνες με τις eGo και με τα χρηματα που εξοικονομεις απο το περιπτερο παρτο τοτε.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4418 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 03:27 »
Θα συμφωνήσω και γω ..
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα οικονομικό το provari ειναι σίγουρο πως θα σε απογειώσει . Πιο πολύ να σε προβληματίζει ο επισκευασιμος ατμοποιητης,
που και εδώ αν νιώθεις έτοιμος , μαζί σου ! Κρατά καλού κακού και έναν εργοστασιακό μέχρι να εξοικιωθεις.
Αλλα απο άποψη μπαταρίας σίγουρα το προβαρι (αφού θες και ποιότητα )
Θα σε διευκολύνει σε πολλά πράγματα . Σταθερό ατμιζμα στο επίπεδο που θες , αντοχή , ακόμη και η φόρτιση είναι πολύ πιο εύκολη στα μοντ απο τις ego , φορτίζεις ταυτόχρονα 4 μπαταρίες και εισαι έτοιμος .
Πολλοί που αγόρασαν προβαρι αν δεις και στα νήματα είπαν πως μετάνιωσαν που δεν το πήραν νωρίτερα ... Σε βάθος χρόνου τελικά σου βγαίνει φθηνότερο απο τις απλές μπαταρίες !
Καλα ατμιζματα !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4419 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 03:34 »
Σαφώς ένα αξιόπιστο και ποιοτικό μοντ δεν είναι ποτέ λάθος αρκεί βέβαια να ξέρει κάποιος τι ζητάει απ αυτό, αλλιώς καταλήγει στο συρτάρι. Στα φτηνά μοντ μπορεί κάποιος να κάνει δοκιμές χωρίς να ξοδέψει ένα κάρο χρήματα και υπάρχουν αρκετά φτηνά και δοκιμασμένα (η ασφάλεια περισσότερο είναι θέμα μπαταρίών).
Εγώ πείρα provari και είμαι υπερευχαριστιμένος αλλά δεν μετάνιωσα για τον vamo που πείρα πρώτα ούτε παράτησα τις spinner με τις οποίες ξεκίνησα. εξακολουθώ να πιστεύω πάντως ότι παίρνει κανείς κάτι επειδή το χρειάζεται και όχι επειδή είναι το καλύτερο...

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4420 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 03:40 »
Αφου δε μετανιωσες το Vamo ή τις spinners γιατι πηρες και provari?
Εκ των υστερων, δε θα ηταν καλυτερα να ειχες γλιτωσει τα 100€
του Vamo και των spinners και να επαιρνες με τη μια το provari?

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4421 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 03:47 »
το provari  το πείρα γιατί μου άρεσε, γιατί είχα κάποια επιπλέον χρήματα και γιατί ήθελα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου λόγω οριστικής διακοπής του τσιγάρου. το vamo το πήρα όταν άρχισα να φτιάχνω μόνος μου αντιστάσεις και πήρα τον πρώτο μου επισκευάσιμο οπότε με τις spinner δεν γινόταν. Παρόλα αυτά, αν δεν είχα πρόθεση να πάω σε επισκευάσιμους και δικές μου αντιστάσεις θα είχα τις spinner ακόμα και θα έκαναν την ίδια δουλειά περίπου. Κανονικά θα έπρεπε να πάρω το provari όταν τα έφτυνε ο vamo.
Eκ των υστέρων θα ήταν καλύτερα να είχα αρχίσει και το Η.Τ. έναν χρόνο πριν... αλλά αυτό εκ των υστέρων...

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4422 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 03:53 »
Απλά ο φίλος ζήτησε ένα μοντ με σταθερή απόδοση , ποιότητα κατασκευής , εμφάνιση , και όχι κινέζικο ....
Όπως πολύ καλα είπε ο camber ότι σαν να μιλούσε για το προβαρι.
Ακόμη είπε ότι παει και για επισκευασιμο....
Άρα το προβαρι ειναι σίγουρα η πρώτη επιλογή που εχει βάση με αυτά που είπε πως ζητάει ο φίλος μας.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4423 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 03:55 »
το provari  το πείρα γιατί μου άρεσε, γιατί είχα κάποια επιπλέον χρήματα και γιατί ήθελα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου λόγω οριστικής διακοπής του τσιγάρου. το vamo το πήρα όταν άρχισα να φτιάχνω μόνος μου αντιστάσεις και πήρα τον πρώτο μου επισκευάσιμο οπότε με τις spinner δεν γινόταν. Παρόλα αυτά, αν δεν είχα πρόθεση να πάω σε επισκευάσιμους και δικές μου αντιστάσεις θα είχα τις spinner ακόμα και θα έκαναν την ίδια δουλειά περίπου. Κανονικά θα έπρεπε να πάρω το provari όταν τα έφτυνε ο vamo. Eκ των υστέρων θα ήταν καλύτερα να είχα αρχίσει και το Η.Τ. έναν χρόνο πριν... αλλά αυτό εκ των υστέρων...

Δε μου απαντησες ομως.
Απ' οτι καταλαβα η διαδρομη σου ηταν eGo -> spinner -> Vamo -> ProVari.
Αν ειχες απο την αρχη την οικονομικη δυνατοτητα για provari οταν αποφασισες οτι οι απλες οι eGo δε σε καλυπτουν,
ποιο το αρνητικο της υποθεσης να παραληψεις τα δυο μεσαια σταδια της διαδρομης σου?

Για να μην παρεξηγουμαι, οταν μιλαω για provari δε θεωρω οτι το provari ειναι μονοδρομος για ποιοτικο ατμισμα.
Υπαρχουν πολυ καλες, εξισου ποιοτικες (φυσικα μη κινεζικες) επιλογες για ηλεκτρονικα mod.
Απλα αναφερω το provari ως προτυπο μιας που ειναι κοινως αποδεκτο κι εχω ασχοληθει μαζι του αρκετο καιρο ωστε να το γνωριζω καλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2014, 04:01 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4424 στις: Ιανουαρίου 16, 2014, 04:01 »
Δεν είπα να μη πάρει αν θέλει ... είπα να το σκεφτεί πριν δώσει τόσα χρήματα και να είναι σίγουρος.. όπως και να δει πρώτα τον ατμοποιητή και μετά το μοντ...
Είπα εκ των υστέρων φαίνεται λογικό και αυτό θα έκανα αν ήξερα τη θα γίνονταν... όμως όταν πείρα τον vamo δεν είχα κόψει ακόμα οριστικά το Κ.Τ. οπότε δεν ήμουν σίγουρος αν θα παρέμενα στο Η.Τ. για να δώσω τόσα χρήματα.. (τα οποία παρεπιπτόντως δεν τρέχουν κι απ τα μπατζακια μου)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14780 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix