vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

123 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, Jorge, nuts, mathimatikos1966, Blackwolf

Twitter

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 23:25 »
Νέες φωτό και νέες εντυπώσεις.

Το ότι έχω απαρνηθεί τον Dripper μάλλον είναι η σύνοψη για το πόσο μου αρέσει το άτμισμα με την ΣΟΦΙΑ.  :)
Διαρροή καμία, δυσλειτουργία καμία. Όλα δουλεύουν όπως πρέπει.

Αυτό που έχει ταλαιπωρήσει αρκετά είναι η "εξίσωση" που πρέπει να λύσω για να φέρω τον ατμό στην θερμοκρασία που μου αρέσει. Σήμερα του είχα φορέσει την μεγάλη καμπάνα με το εξωτερικό Drip Tip. Κάπως δεν μου αρέσει αισθητικά αλλά και σαν βάρος. Το κέντρο βάρους μετατοπίζεται προς τα πάνω αρκετά. Τώρα το βράδυ αποφάσισα να βάλω το μικρό τζαμάκι με την μακριά καμπάνα και μου αρέσει αρκετά προς το παρόν. Η μεγάλη καμπάνα είναι η ίδια Drip Tip και το μόνο εξτρά Drip Tip που μπορεί να πάρει είναι το εξωτερικό (σε δύο σχέδια).

Εδώ είναι το μεγάλο τζαμάκι με την μεγάλη καμπάνα και το εξωτερικό Drip Tip:



Εδώ είναι χωρίς το Drip Tip:



Εδώ είναι λυμένη η βάση και οι δύο καμπάνες:



Εδώ είναι αριστερά η μεγάλη καμπάνα και δεξιά η μικρή μαζί με το STR-10Q:



Μικρό τζαμάκι, μεγάλη καμπάνα. Ίσως ο πιο όμορφος και πρακτικός συνδυασμός:



Ολόκληρο:



« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2022, 22:11 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος LoOk

  • **
  • 390
  • Φύλο: Άντρας
  • BasilisL
    • greekecigreviews
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 03, 2013, 17:46 »

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 04, 2013, 22:06 »
Μετά από σύσσωμη λαϊκή απαίτηση (του συνατμιστή demkoni  :)) ) ιδού το νήμα του ατμοποιητή ΣΟΦΙΑ. Το αρχικό νήμα του κατασκευαστή είναι ΕΔΩ.

Πρόκειται για έναν ατμοποιητή επισκευάσιμο με φυτιλοαντίσταση σε κεραμικό για χρήση σε τανκ. Είναι λιτής αισθητικής και κατασκευής. Αποτελείται από τα επόμενα κομμάτια:

- τον πόλο
- το μονωτικό του πόλου
- την καμπάνα
- κεραμικό-φυτιλοαντίσταση

και... τέλος.  :thumpup:

Υπάρχει σαν εξτρά λίγο μεγαλύτερη καμπάνα που είναι ταυτόχρονα επιστόμιο και δεν παίρνει άλλα επιστόμια. Ταιριάζει στα περισσότερα τανκάκια της αγοράς.


Ο κατασκευαστής του είναι ο LEO και μπορείτε να το δείτε ΕΔΩ αλλά και σε πολλά ακόμη καταστήματα.

Ένα βίντεο παρουσίασης από τον ίδιο τον κατασκευαστή:



Ένα αναλυτικό βίντεο-παρουσίαση ιν ινγλις λαγκουατζ:




Μερικές φωτογραφίες του (copyright White Varadero  :)  )


 

 

 

 




Μερικές (μέτριες) δικές μου φωτό:










Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 05, 2013, 19:28 »
Μετά την αλλαγή της 1ης μαμάς αντίστασης στα 1.8 έχω να πω ότι προσωπικά μου κράτησε περισσότερα ml σε σύγκριση με τον killer. Οι πρώτες εντυπώσεις παρέμειναν μέχρι το τέλος δηλαδή πολύ καλό χτύπημα, γεύση και ντουμάνι.
To νέο στήσιμο έγινε με έτοιμη ΝRN αντίσταση στα 1.5Ω και με 2πλο 2άρι φυτίλι οπως φαίνεται στο video του Leo.  Πανεύκολο πραγματικά στήσιμο ! Επίσης πιστεύω ότι έχει καλύτερη τροφοδοσία από τον killer και χρειάζεται λιγότερο γύρισμα η βάση για να ανοίξουν οι τρύπες τροφοδοσίας . Τώρα ατμίζω στα 3.71 V με 9.2W σύμφωνα με το evic. Ανάλογες εντυπώσεις κι εδώ με καλύτερο χτύπημα φυσικά.
Νομίζω ότι θα στείλει στο ντουλάπι τον killer.

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 05, 2013, 22:32 »
Εγώ σήμερα πραγματοποιησα την τιτανομαχία που είχα στο μυαλό μου εξαρχής.

THE Dripper VS ΣΟΦΙΑ!

Πλυσιμο καλό και στα δυο, νέες φυτιλοαντιστασεις και στα δυο και νεο υγρό τελειως (Voodoo 18 απο HALO). Πρώτα ο ντριπερ. Τα γνωστά. Χτύπημα γερο. Άρωμα πολύ. Γεύση καλη. Η Σοφία δεύτερη. Στην αρχή ηταν 1-2 κλικ κάτω. Όμως συμβαινει συχνα το εξης. Όταν την πρωτη φορά ανοιγεις τέρμα για να φυγει ο αέρας και μετα κλεινεις αν ατμισεις 4-5 τζουρες αν ξανανοιξεις τέρμα είναι πιθανό να φύγουν 3-4 φουσκάλες ακόμα. Εκεί είναι οκ. Μετα απο αυτό λοιπον η Σοφία αρχισε να βαραει. Χτύπημα ισαξιο. Γεύση και άρωμα ίσως ενα κλικ κάτω. Όμως σταθερή απόδοση σχεδόν σε όλο το τανκ (κάτω απο το 1/5 δεν έχει τόσο καλη τροφοδοσια) ενω ο ντριπερ (ανάλογα φυσικά και με τη διαρκεια τζουράς) μετα απο 4-5 καλες τζουρες πέφτει αρκετά και θέλει να βάλεις 1-2 σταγόνες για να ξαναδώσει φουλ.

Αν ηταν να διαλεξω 1 απο τους δυο θα διαλεγα τη Σοφία,, λόγω της πολύ καλής απόδοσης της σταθερης αποδοσης και της ευκολίας στην καθημερινότητα. Η Σοφία λοιπον έγινε ο καθημερινος ατμοποιητης μου αλλά και ο ντριπερ δεν πήγε στα αποδυτήρια. Σίγουρα θα ειναι μαζι μου και αυτός.

Θα επανελθω και με φωτο.

Αναμνηστικές φωτό των δύο μονομάχων:





« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2013, 10:27 από prof »

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 06, 2013, 18:08 »
Φιλε μου μπραβο για το τεστ .
Δεν τολμαω να ρωτησω συγκριτικο με κιλλερ μαλλον ειναι τεραστια η διαφορα .
Κριμα γιατι τον παραγγειλα (κιλλερ)  μια ημερα πριν την ανακοινωση της Σοφιας.
 :idiot1: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 06, 2013, 18:52 »
Σχετικά με την σύγκριση με τον dripper, προσωπικά νομίζω ότι ο dripper ξεπερνα την Σοφία μόνο στις 1-2 τζούρες μετά το στάξιμο ! και το βασικότερο ότι η Σοφία έχει σταθερή απόδοση και αυτονομία. Το μόνο πρόβλημα είναι να ελέγξεις τον εαυτό σου να μην ξεφύγεις σε ποσότητα ατμίσματος !

Αποσυνδεδεμένος ελλανιος

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 06, 2013, 18:57 »
Καλησπέρα prof,πολύ ωραίο το νήμα που άνοιξες με μια παρατήρηση,τα επιμέρους κομμάτια που απαρτίζουν τον ατμοποιητή ΣΟΦΙΑ είναι τα εξής:

UPPER BODY
ΠΟΛΟΣ
ΜΟΝΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ
ΒΑΣΗ:Είναι ο χώρος που φιλοξενεί το κεραμικό και τον πόλο του ατμοποιητή ΣΟΦΙΑ.
Είναι κατασκευασμένη απο ατσάλι 304L.
Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που διαθέτει,είναι η εσωτερική δεξαμενή κάτω απο το κεραμικό,
ώστε να επιτυγχάνεται η συνεχής τροφοδοσία του φυτιλιού.


Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 06, 2013, 19:24 »
Σχετικά με την σύγκριση με τον dripper, προσωπικά νομίζω ότι ο dripper ξεπερνα την Σοφία μόνο στις 1-2 τζούρες μετά το στάξιμο ! και το βασικότερο ότι η Σοφία έχει σταθερή απόδοση και αυτονομία. Το μόνο πρόβλημα είναι να ελέγξεις τον εαυτό σου να μην ξεφύγεις σε ποσότητα ατμίσματος !
Ακριβώς!  :thumpup:
Το ίδιο είχα προσέξει και εγώ.
Και αυτό που λες με την κατανάλωση το έχω πάθει μάλλον. Με τον Ντρίπερ ήμουν στα 3ml περίπου. Τώρα με βλέπω ότι είμαι στα 4+.

Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 06, 2013, 22:28 »
Σωστά!!
 
Είναι τέτοια η απόλαυση που δεν θέλεις να την αφήσεις από τα χέρια σου!  :D

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 06, 2013, 22:44 »
Ακριβώς!  :thumpup:
Το ίδιο είχα προσέξει και εγώ.
Και αυτό που λες με την κατανάλωση το έχω πάθει μάλλον. Με τον Ντρίπερ ήμουν στα 3ml περίπου. Τώρα με βλέπω ότι είμαι στα 4+.
μπορει να ειναι και θεμα καταναλωσης του ατμ ;)

Αποσυνδεδεμένος batsman1

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 07, 2013, 15:55 »
Ξερει κανεις να μου πει εαν εχει διαφορα σε αποδοση στο slim τανκ απο το d-base;

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 07, 2013, 16:04 »
Η αποδοση ειναι η ιδια απλως αλλαζει η ποσοτητα  :) :) :) :) :)


του υγρου

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 08, 2013, 16:16 »
[youtube]MuxzAukZ3Ec[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 08, 2013, 17:07 »
Θυμάσαι ποιός άλλος επισκευάσιμος ατμοποιητής είχε παρόμοιο στένεμα στην καμπάνα (που τον έχεις παρουσιάσει κιόλας);  Αυτός ο φτηνός, ίσως κλώνος του Killer, ο Terminator (το αναφέρω έτσι για την ιστορία....).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 327 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix