vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

360 επισκέπτες, 7 χρήστες
panoskapa, Paso, Jorge, makismaik, billythekid, Milarepa, paiktaras

Twitter

Skyfall RDA by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος vaggelas1991

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #75 στις: Ιουλίου 06, 2018, 13:58 »
οι μονοι εργολαβοι που ξερω φτιαχνουν κανενα σπειρωμα η παξιμαδι για τρακτερ  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #76 στις: Ιουλίου 06, 2018, 15:01 »
Δεν θεωρώ ότι έχουμε τις γνώσεις ώστε να κρίνουμε το πόσο εξαιρετικά είναι τα ευρωπαϊκά μέταλλα, πχ, & πόσο υποδεέστερα είναι τα κινέζικα. Τα δίνει κανείς;
Λόγω ηλικίας, θυμάμαι τα ίδια επιχειρήματα για τα ψεύτικα γιαπωνέζικα ρολόγια, τα χαμηλής ποιότητας γιαπωνέζικα ηχοσυστήματα, τις μοτοσυκλέτες/αυτοκίνητα σκοτώστρες, τα κορεάτικα κινητά, κλπ.
Στην πράξη (και επί των παγκοσμιοποιημένων ημερών μας) δύσκολο να εντοπίσει κάποιος διαφορές ανάλογα με την γεωγραφία.
Εξαρτήματα ή και ακόμα ολοκληρωμένα προϊόντα (ακόμα κι αν δεν αναφέρεται ξεκάθαρα μερικές φορές) έρχονται φασόν από φτηνές τριτοκοσμικές χώρες. Προσφέροντας αυξημένα κέρδη/χαμηλό κόστος για τους μεν & τεχνογνωσία για τους δε.
Δεν θα παραξενευτώ αν μάθω πως οι συγκεκριμένες Α ύλες προέρχονται από τριτοκοσμικές χώρες (η χώρα με την μεγαλύτερη διείσδυση στην αγορά απόκτησης σπάνιων γαιών είναι...η Κίνα). Ούτε αν τα υπερσύγχρονα μηχανήματα κοπής έχουν & αυτά την ίδια ταπεινή γεωγραφικά προέλευση.
Εδώ & το σταματώ καθώς αυτό που προσωπικά με ενδιαφέρει είναι όχι η σύγκριση τιμής αλλά η υποτίμηση ή υπερτίμηση ποιότητας υλικών. Εάν αυτή είναι διασφαλισμένη, τα μεροκάματα του χειροποίητου φινιρίσματος, το κόστος/μεροκάματα της συσκευασίας δώρου, το κυνήγι σε μυστικές ομάδες facebook & η θρησκευτική λατρεία με δόσεις οργασμού, είναι κάτι που αφορά αυτούς που αφορά και ως γνωστόν περί ορέξεως...πιττόγυρα.
*** Αν είχα θέμα με το μη χειροποίητο φινίρισμα, άντε να έδινα και κανα μεροκάματο σε μαστόρια σαν τον γνωστό μας Ηρακλή (από Σαλόνικα μεριά :thumpup: ) να μου τονε κάνει πιό τζάμι κι από την καράφλα μου!


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #77 στις: Ιουλίου 06, 2018, 17:01 »
Αυτό που δεν μπορώ είναι η με σχεδόν θρησκευτική προσήλωση οπαδοποίηση για κάποιο "προϊόν.

Κι εγώ δεν μπορώ αυτές τις, με σχεδόν θρησκευτικό φανατισμό, στοχευμένες κριτικές απέναντι στον συγκεκριμένο κατασκευαστή και μόνο, αλλά τι να κάνουμε, πάντα η διεθνής επιτυχία προκαλούσε τον φθόνο των ημεδαπών!

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #78 στις: Ιουλίου 06, 2018, 17:19 »
Με το συμπάθειο....αλλά θα μπορούσα να στοχεύσω στο νήμα αυτού του συγκεκριμμένου κατασκευαστή κάποιον άλλο συγκεκριμμένο κατασκευαστή; Μπααααα, θα μου την λέγατε για off topic.
BTW, αυτήν την στιγμή παίζει κουβέντα για ανήθικη παρουσίαση κλώνου ως αυθεντικού (εκ μέρους του) σε άλλο θρεντ.
EDIT:
Τώρα που το ξαναδιάβασα το εν λόγω μου σχόλιο δεν περιείχε ίχνος αναφοράς σε συγκεκριμένο κατασκευαστή. Παραήταν γενικόλογο ώστε να αποφευχθεί το flame, Γιώργη.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #79 στις: Ιουλίου 06, 2018, 17:32 »
Εγώ μίλησα για το σχόλιο πάνω από το δικό μου όμως. Έχω βαρεθεί τις αναλύσεις περί μετάλλων, κόστους, προέλευσης πρώτων υλών, τιμολόγηση προϊόντος κ.λπ. για οτιδήποτε βγαίνει από τον συγκεκριμένο κατασκευαστή, αλλά δε βλέπω τον ίδιο ζήλο για τους άλλους κατασκευαστές, λες και τα προϊόντα τους είναι φτηνά!
Ποιος παρουσίασε κλώνο ως αυθεντικό? Αυτό δεν το κατάλαβα! :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #80 στις: Ιουλίου 06, 2018, 17:34 »
Κι εγώ δεν μπορώ αυτές τις, με σχεδόν θρησκευτικό φανατισμό, στοχευμένες κριτικές απέναντι στον συγκεκριμένο κατασκευαστή και μόνο, αλλά τι να κάνουμε, πάντα η διεθνής επιτυχία προκαλούσε τον φθόνο των ημεδαπών!
Δηλαδή οι Kayfun και οι Vaponaute που δεν έχουν 170, και που τουλάχιστον τους Kayfun τους βρίσκεις στο ράφι του μαγαζιού και όχι με λίστα αλα Σοβιέτ, τι, είναι χειρότεροι;
Δεν έχετε αντιληφθεί ακόμα οτι ο ατμοποιητής είναι ένα απλό deck με 2 βίδες και ένα καπάκι; Σιγά την τεχνολογική αιχμή, και την καινοφανή σύλληψη... Και θέλει και 170... :idiot1:
Μάλλον περίγελο θα το έλεγα παρά φθόνο

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #81 στις: Ιουλίου 06, 2018, 17:51 »
Να σε ενημερώσω ότι γράφεις σε νήμα που αφορά ντρίπερ και οι kayfun δεν είναι τέτοιοι, άρα δεν υπάρχει σύγκριση. Οι τιμές της Vaponaute είναι επίσης πολύ ψηλές και μάλιστα με την παγκόσμια πιάτσα να βουίζει ότι ο supersonic κατασκευάστηκε από τη wismec στην Κίνα, έχοντας κάκιστο φινίρισμα και να πουλιέται 125€. Κυκλοφορούν αγγελίες επίσης με μεταχειρισμένους le concorde στα 200€, πώς το βλέπεις?
Αυτός εδώ παράγεται στην Ελλάδα και έχει 160 και όχι 170 όπως λες. Τα 10€ καπέλο που βάζεις αποτελούν αμύθητο ποσό για τα δεδομένα σου εξάλλου.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #82 στις: Ιουλίου 06, 2018, 18:05 »
Ακόμα και να μην υπολογίσουμε το φινίρισμα της Vaponaute, ο Supersonic έχει 125 - 130€ χωρίς την επιλογή σε δισκάκια. Ε, τριάντα ευρώ για να έχεις και την επιλογή δεν το λες και μεγάλη διαφορά. Ακόμα και αν είχαν την ίδια μηχανική, το ίδιο κόψιμο και όλα ίδια.

Αποσυνδεδεμένος vaggelas1991

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #83 στις: Ιουλίου 06, 2018, 18:30 »
o καθενας πουλαει οπως θελει κ με οποιον τροπο θελει δεν βαζει το πιστολι στον κροταφο κανενος.επομενως ο καθενας κανει τις επιλογες του.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #84 στις: Ιουλίου 06, 2018, 18:50 »
και ας μην ξεχναμε την after sale υποστηριξη.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #85 στις: Ιουλίου 06, 2018, 23:08 »
[justify]Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου και η δική μου σημείωση, όμως κι εγώ συμφωνώ με τον Ribot. Όσο πιο ψηλά στοχεύεις άλλο τόσο πρέπει να είσαι έτοιμος πως θα δεχτείς χτυπήματα και κάτω από τη ζώνη. Υπέροχη η διαδρομή του ESG, όταν με το καλημέρα ο Skyline ξεβράκωσε έναν εξαιρετικό Hurricane, όταν διαβάζαμε τα χαρακτηριστικά τού πρωτοεμφανιζόμενου Sky και κάποια από αυτά πρώτη φορά τα ακούγαμε, ίσως μόνο από StattQualm να είχαμε δει επιβεβαιωμένα χαρακτηριστικά και στα υλικά. Εδώ τώρα, στον ντρίπερ; όσοι έκαναν το λάθος και δοκίμασαν ...έγιναν μέχρι και μασόνοι, και τρέχουμε να τους μαζέψουμε απ’ τις στοές.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #86 στις: Ιουλίου 07, 2018, 01:34 »
Αναλωνόμαστε ακόμα μία φορά στο ίδιο νταβαντούρι με την κοστολόγηση ξεφεύγοντας εντελώς απ' το θέμα του νήματος που δεν είναι άλλο από τον τον Skyfall. Το ίδιο το προϊόν δηλαδή και όχι το τι κύματα πρέπει να περάσει κάποιος για να τον αποκτήσει. Το πως αποφάσισε ο Βασίλης δηλαδή όταν ο ίδιος ξέρει πρώτος κάθε λεπτομέρεια που μάλλον στους υπόλοιπους διαφεύγει.

Θα ρωτήσω αλλά δεν θέλω απάντηση, απλά σκεφτείτε το. Μην συνεχίσουμε ένα νέο "off" ξεκινώντας από αυτό.. Θεωρείτε λοιπόν ότι ο Βασίλης θα έβαζε το μεγαλύτερο δυνατό κόστος για το προσωπικό του κέρδος; Το απόλυτο success εις βάρος του "καταναλωτή" - "φίλου" (γιατί έτσι πιστεύω ότι βλέπει εκείνος τους πελάτες του.. ;) ); Για τη δημιουργία ενός μεγαλύτερου hype για το ίδιο το προϊόν που σίγουρα καθορίζεται και από την τελική τιμή του πολλές φορές; Η απλά θα επέλεγε μία τιμή που θα κάλυπτε -όσο το δυνατόν προς ικανοποίηση όλων- τα έξοδά του, τα υλικά, τις εργατοώρες, την καινοτομία, όλο αυτό το κάτι παραπάνω τέλος πάντων που ανεβάζει από μόνο του τον Skyfall τόσο ψηλά; Τροφή για σκέψη και μόνο.

Συγχωρέστε με που γίνομαι ο σπαστικός της παρέας, δεκτή η κουβέντα και οι απόψεις απλά μην ξεφεύγει για πολύ. Σεβόμενοι τον ίδιο τον κατασκευαστή πρώτο απ' όλους αλλά και το ίδιο το προϊόν που ήδη αγαπήθηκε απ' όσους το απέκτησαν ανά τον κόσμο μέχρι σήμερα (αλήθεια πόσοι γνωρίζουν ότι η χάρη του έφτασε μέχρι και την Ιαπωνία, κιόλας; Τυχαίο; ).. μιλήστε για το διαμάντι. Ασχέτως αν επιθυμούμε να το αποκτήσουμε ποτέ (εγώ δήλωσα απ' την αρχή "εκτός"), μια μικρή εκδήλωση υπερηφάνειας γι' αυτό που έδειξε στον έξω κόσμο ε ναι, την αξίζει. Για όσους την αισθάνθηκαν έστω και λίγο, για τους τυχερούς που τον έχουν αυτή τη στιγμή στα χέρια, ελπίζω να "πάτησα λίγο το φρένο" για να "περάσετε τώρα εσείς μπροστά".

Για όλους, είτε σας αρέσει είτε όχι ο Skyfall, για τις απόψεις βρισκόμαστε εδώ. Όλα ανοιχτά. Μην κολλάμε όμως στα ίδια και τα ίδια, στο πλυντήριο που γυρνούσε σαν τρελό σε τόσους άλλους ατμοποιητές κατά καιρούς - αυτόν τον cloud one δεν θα τον ξεχάσω ποτέ.. :))

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #87 στις: Ιουλίου 07, 2018, 02:13 »
Σύμφωνα με τους νόμους της αγοράς, προσφορά και ζήτηση, η τιμή είναι μαλλον χαμηλή, αφού 300 κομμάτια εξαντληθηκαν σε κλάσματα δευτερόλεπτου. Ενδεχομένως θα μπορούσε η πρώτη παρτίδα να πουληθεί 300 ή και 400 ευρώ.
Μπράβο στον κατασκευαστή που με το κατάλληλο μάρκετινγκ το καταφερνει.
Και, κατά την εκτίμηση μου, για τον αγώνα και την ψυχή που βάζει, αν αφαίρεσεις ΦΠΑ εφοριες έξοδα ανάπτυξης κτλ από την πρώτη παρτίδα είναι μέσα, και ενδεχομένως θα ρεφαρει και θα κερδίσει στις επόμενες.

Εμένα το μόνο που με χαλάει είναι οτι απο τα χιλιάδες μέλη του φόρουμ μονο 2(?) καταφεραν να κληρωθουν, ενω είμαι σίγουρος οτι αν υπήρχε η δυνατότητα θα ηθελαν να τον αποκτησουν τουλάχιστον 50 με 100 άτομα, ακόμα και σε αυτή την τιμή, οι οποίοι τώρα θα βολεύουν με τον κλωνο...

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #88 στις: Ιουλίου 07, 2018, 03:11 »
.... Εδώ & το σταματώ καθώς αυτό που προσωπικά με ενδιαφέρει είναι όχι η σύγκριση τιμής αλλά η υποτίμηση ή υπερτίμηση ποιότητας υλικών...
Καθώς η αποκοπή φράσεων οδηγεί σε εσφαλμένα συμπεράσματα (με λύπη μου βλέπω πως εκλήφθηκε ως στοχευμένη προσωπική επίθεση ζηλοφθονίας κατά επιτυχημένου ντόπιου κατασκευαστή, ενώ υπάρχουν και τόσοι άλλοι ακόμα!!!!!!!! )  ματαξαναπαραθέτω ολόκληρη την φράση μου & με μπλε γράμματα την ουσία της σκέψης μου. Που φυσικά ακολούθησε  το νήμα της συζήτησης που προηγήθηκε & που η απάντησή μου αφορούσε προηγούμενα ποστ σχετικά με ποιότητες. Και ειδικά μετάλλων.
Ούτε κακός δράκος λοιπόν, ούτε καλός αη-Γιώργης υπάρχει στα δικά μου (τουλάχιστον) γραφόμενα. Αλλά ούτε και διάθεση για να κάνω κουμάντο στην τιμή διάθεσης των προϊόντων που παράγει ο ένας και στην τσέπη του άλλου που θα αγοράσει. Οταν/εάν/όποτε όμως τίθεται , έμμεσα ή άμεσα θέμα κακής, έως και επικίνδυνης ποιότητας προϊόντων των <€50 τότε αυτό είναι που σαν ατμιστές/καταναλωτές θα πρέπει να μας απασχολήσει σοβαρά & όχι οπαδικές κοκκορομαχίες, γούστα & προτιμήσεις.
* Εάν υπάρχει κακός δράκος (στα γραφόμενά μου, όχι σε αυτό που έχει κάποιος στο μυαλό του) παρακαλώ υποδείξτε μου το σημείο και ταπεινά θα ζητήσω συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyfall RDA by e-smokeguru
« Απάντηση #89 στις: Ιουλίου 07, 2018, 08:56 »
Σχετικά off topic αφού αφορά όλους τους Έλληνες κατασκευαστές και ειδικά τον Βασίλη). Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

  • Μου τη δίνουν οι Κινέζοι, έτσι από άποψη (εκτός από τα πολλά πρωτότυπα και αξιόλογα προϊόντα που έχουν και τα οποία φυσικά δεν αντιγράφουν, ούτε είναι και τόσο φθηνά)
  • Μακρυά από ατσάλι από Κίνα, Ινδία, Πακιστάν αν το θέλετε για χρήση με φαγητό ή ανθρώπινα εμφυτεύματα (εκτός αν είναι παραγγελίες Αμερικάνικων ή Ευρωπαϊκών εταιρειών)
  • Δε μου φτάνει η Ελληνική σχεδίαση, θέλω και παραγωγή στην Ελλάδα (σε μεγάλο βαθμό ισχύει και για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους κατασκευαστές)
  • Μου αρέσει να υπάρχει και χειροποίητο κομμάτι στην υλοποίηση γιατί πέρα από αγάπη για το προϊόν δίνει και μια μοναδικότητα
  • Αγοράζω μόνο γνήσια (όχι μόνο ατμιστικά), αν δε με παίρνει θα αγοράσω το καλύτερο γνήσιο που μπορώ
  •  Γουστάρω τους περισσότερους Έλληνες κατασκευαστές - δημιουργούς (με τα καλά τους και τα κακά τους) και κάποιους προσωπικά
  • Μου αρέσει το ότι βρίσκω ανταλλακτικά και μια τηλεφωνική επικοινωνία λύνει (συνήθως) τα όποια τεχνικά θέματα
  • Δεν μου αρέσει να προσπαθεί να με πείσει κάποιος ότι όλοι οι Ευρωπαίοι κατασκευαστές είναι στην καλύτερη απατεώνες και οι Κινέζοι τίμιοι
  • Μπορώ να αγοράσω τους γνήσιους και το κάνω, αλλά δεν βγαίνω να λέω ούτε ότι οι αγοραστές των μαϊμούδων (η λέξη κλώνος είναι βαριά για την σαβούρα που κυκλοφοράει) είναι απατεώνες και οι ίδιοι, αλλά ούτε και εξυπνότεροι από τους υπόλοιπους
  • Αυτή είναι η άποψη μου που αφορά μόνο εμένα και δεν βγαίνω να προσπαθώ να την επιβάλλω και στους υπόλοιπους ως γνώστης της μοναδικής αλήθειας

Αυτά και συνεχίστε μια άσκοπη κουβέντα ποιός θα πείσει ποιόν, αφού και τα δύο μέρη πιστεύουν ότι έχουν δίκιο και είναι αδύνατο να λένε κάτι λάθος άρα και να καταφέρουν να συνθέσουν μια κοινή άποψη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63176 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1006 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem