vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

497 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Mirage dna75c by lost vape

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #105 στις: Ιουλίου 21, 2018, 10:56 »
Το έχω στείλει ήδη για έλεγχο και αν υπάρχει κάτι (που δεν το πιστεύω), θα το δούμε.

Αλλά αυτό που έγραψε ο [member=19607]MAFAKA[/member],

Πολυ σωστος. Ενδεχεται (μου το εκανε τις πρωτες μερες μεχρι να συνηθισω τη λειτουργια του) πριν κλειδωσεις το replay οι τζουρες σου να ειναι πολυ κοντα χρονικα η μια στην αλλη οποτε το δυσκολευεις να αναπαραξει μια τετοια καμπυλη γιατι ειναι ηδη πολυ ζεστη η αντισταση.
Οποτε δοκιμασε να το ρυθμισεις ανεβαζοντας σιγα-σιγα τα βατ ξεκινωντας πχ απο τα 15 και αφηνε χρονο μεταξυ των τραβηγματων για να κρυωνει λιγο το coil (πχ 20-30 δευτερολεπτα). Εγω ετσι το σεταρω και ολες μα ολες οι τζουρες ειναι σταθεροτατες χωρις ποτε να εχω πειραξει το boost η κατι αλλο. Μετα το save ακομα και με 5 απανωτες ρουφηξιες δεν καταλαβαινει τιποτα. Αλλη πιθανοτητα δεν βλεπω γιατι το στησιμο σου ειναι μια χαρα.

δεν είχα σκεφτεί ότι έτσι το κάνω και μάλλον εκεί βρίσκεται το πρόβλημα.
Δηλαδή, πράγματι τραβάω 3-4 τζούρες απανωτές και μετά βάζω replay!
Μόλις το πάρω πίσω θα εφαρμόσω τον σωστό τρόπο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες! :)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #106 στις: Ιουλίου 28, 2018, 09:43 »
Καλημέρα.
Τελικά δεν έγινε κάποιος λεπτομερής έλεγχος, διότι λόγω των αδειών (έτσι μου είπαν), έλειπε ο ειδικός στις DNA και έτσι το τσέκαρε ένας άλλος ο οποίος δεν βρήκε τίπτοε το επιλήψιμο. Ο "άλλος", επέμενε ότι στις DNA πρέπει να κλειδώνεις την αντίσταση "υποχρεωτικά", αλλιώς δεν δουλεύει ο έλεγχος θερμοκρασίας!
Οπότε το πήρα πίσω και θα το ξαναπάω όταν επιστρέψει ο ειδικός στις DNA. Ελπίζω να μην είναι και αυτός τόσο "ειδικός"!
Πάντως συνεχίζει να μου κάνει τα ίδια, ακόμα και όταν προσέχω και δεν κάνω chain vaping.
Για να ανακεφαλαιώσω, ώστε κάποιος που έχει το μοντάκι και δουλεύει το replay, να μου πει.

Το στήσιμό μου είναι σωστό και στους 3 ατμοποιητές, FODI F2, SIREN V2, HASTUR 24mm.
Και οι τρείς δουλεύουν πολύ καλά σε έλεγχο θερμοκρασίας και σε άλλο DNA μοντάκι (HCIGAR 75 nano -χωρίς replay, φυσικά), αλλά και στο EVIC primo.  
Στο Mirage, χωρίς replay, οι ενδείξεις είναι σωστές και οι ενδείξεις στο μοντάκι σε κάθε τζούρα δείχνουν 16,8 - 17,1 watt και την θερμοκρασία να κυμαίνεται από 165 μεχρι 180 (αν κάνω δυο τρεις απανωτές τζούρες).
Στο Escribe η καμπύλη της τζούρας δείχνει αυτήν την διακύμανση και είναι ομαλή. Σχεδόν σε ευθεία γραμμή. Η αντίσταση παραμένει στα 0,848 (cold ohms) και ανεβαίνει στα 0,940 (live ohms). Δεν μπαίνει σε protection mode.
Με το μοντάκι σε θερμοκρασία δωματίου, βάζω το replay στην πρώτη τζούρα με ενδείξεις 16.9 watt και θερμοκρασία 168C.
Τώρα αρχίζουν τα τρελά! Στην δεύτερη τζούρα, οι ενδείξεις στο μοντάκι είναι 14,2 watt και η θερμοκρασία στους 150C, ενώ στο escribe τα watt ξεκινάνε από 17 αλλά πέφτουν αμέσως.
Στην τρίτη τζούρα (όχι απανωτή), τα watt θα ξεκινήσουν από τα 17 και θα πέσουν στα 12, στην επόμενη στα 10.
Στο Escribe οι ενδείξεις της αντίστασης παραμένουν σωστές και δεν βλέπω να ανεβαίνει η θερμοκρασία ώστε να μπει το protection.
Μόλις βγάλω το replay, όλα κανονικά!

Ρε παιδιά, για πείτε μου την συμπεριφορά του δικού σας στο replay.
Υπάρχουν τέτοιες διακυμάνσεις;

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #107 στις: Ιουλίου 28, 2018, 10:38 »
Το replay mode , αν δεν κάνω λάθος, δεν δουλεύει μαζί με έλεγχο θερμοκρασίας.

Δηλαδή μπορείς να δουλεύεις ένα από τα δυο.

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #108 στις: Ιουλίου 28, 2018, 11:17 »
Δουλεύει σε tc το replay αλλα ο κυριος brandon της evolve προτείνει σε watt,δεν εχω το ιδιο mod αλλα οταν δοκιμαζα να το δουλεψω σε tc το replay ειχε θεματακια.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #109 στις: Ιουλίου 29, 2018, 00:51 »
Η EVOLV για το Replay, γράφει το εξής (στο data sheet της DNA 250C):

Παράθεση
Replay is a new feature introduced on the DNA 250C. Replay is intended to capture the flavor and satisfaction of the “perfect puff” and provide the same level of performance and consistency on all subsequent puffs.
The use of Nickel, Stainless, Titanium, or other material that increases in resistance when heated is required.
In addition, Replay will also prevent dry hits when used with wattage control.

Το υπογραμμισμένο δηλώνει πως το Replay χρησιμοποιείται βασικά με έλεγχο θερμοκρασίας.
Και προσθέτει πως αν χρησιμοποιηθεί σε wattage, σε γλυτώνει από καμμένο.
Αν μετά άλλαξαν γνώμη, δεν το γνωρίζω.

Η αλήθεια είναι πως όταν γύρισα το προφίλ σε power, αλλά με SS316L σύρμα και δοκίμασα το Replay, όντως δούλεψε καλά χωρίς τα προβλήματα που είχα στον έλεγχο θερμοκρασίας!
Άντε να βγάλεις άκρη...

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #110 στις: Ιουλίου 29, 2018, 07:45 »
Καλημέρα,
Δεν έχει τίποτα το μοντάκι σου, μην παιδεύεσαι άδικα.
Το Replay είναι σχεδιασμένο για να λειτουργεί σωστά σε Wattage, όχι σε συνδυασμό με TC.
Γι' αυτό εξάλλου στο default theme της Evolv, με το οποίο έρχεται προεγκατεστημένο το Paranormal DNA250C από το εργοστάσιο, έχει ενεργοποιημένο το Replay μόνο σε προφίλ με Wattage και ανενεργό σε όλα τα προφίλ συρμάτων, ανεξάρτητα αν αυτά υποστηρίζουν έλεγχο θερμοκρασίας ή όχι.

Να προσθέσω ότι αναγνωρίζει αυτόματα τα TC σύρματα και το συνδυασμό αυτών, όπως επίσης και πλέξεις συρμάτων κατασκευασμένες με τουλάχιστον ένα TC σύρμα.
Έτσι, δε σε αφήνει να σώσεις τη τζούρα με Kanthal ή Ni80, άλλά αν του βάλεις π.χ. ένα clapton με Kanthal και SS, θα αναγνωρίσει τη μεταβολή αντίστασης του SS και θα παίξει κανονικά.
Θα πρότεινα λοιπόν, ειδικά σε κατόχους mod με πλακέτα DNA75C, η οποία δεν υποστήριζε μέχρι πρότινος το Replay και είναι λογικό να έχουν απορίες καθώς το documentation από την Evolv είναι ελλιπές, να μην το ενεργοποιούν από το escribe σε όλα τα προφίλ συρμάτων TC, αλλά να φτιάξουν ένα ξεχωριστό προφίλ μόνο για το Replay σε Wattage mode, ή να χρησιμοποιήσουν τα default theme και configuration της Evolv με υποστήριξη Replay.

Υ.Γ.
Εφτά σχεδόν χρόνια μετά την εγγραφή μου στο forum, έφτασε η ώρα για το πρώτο μου μήνυμα.
Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά τελικά! :D

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #111 στις: Ιουλίου 29, 2018, 10:52 »
Καλημέρα [member=5096]apva[/member].
Όντως υπάρχει ελλιπής πληροφόρηση από την Evolv, και ειδικά στην DNA 75C.
Προς το παρόν το λειτουργώ μόνο σε έλεγχο θερμοκρασίας.

ΥΓ.
Ε, αν η απορία μου σε έκανε να γράψεις το πρώτο σου ποστ μετά από 7 χρόνια, κάτι κατάφερα! :D

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #112 στις: Αυγούστου 27, 2018, 15:45 »
Τώρα που έχουν περάσει κάμποσοι μήνες, για πείτε, αντέχει ακόμα το πορτάκι της μπαταρίας;

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #113 στις: Αυγούστου 27, 2018, 20:49 »
Ναι αντέχει, υπάρχουν και ανταλλακτικά από την εταιρία πάντως.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #114 στις: Αυγούστου 27, 2018, 23:56 »
Αντέχει αλλά έχει αρχισει να χάνει λίγο, αλλά αφού υπάρχουν ανταλακτικά θα την βολέψουμε την κατάσταση. Ρίχτε κανένα λινκ για προετοιμασία.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #115 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2018, 19:09 »
Το Πορτάκι της μπαταρίας βρίσκεται στα τελευταία του, εάν έχει κάποιος κάποια λύση/πατέντα ευχαρίστως να την δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος Injen

  • **
  • 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #116 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2018, 21:20 »
Το λύνεις και του βάζεις logo , γιατί το ποτάμι είναι κολλημένο με ταινία διπλής όψεως

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #117 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2018, 21:54 »
Το ποτάμι; :hmmm:
Είναι κολλημένο; :o


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #118 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2018, 21:56 »
Το πορτάκι ήθελε να πεί ντέ
[member=3726]Injen[/member] το έκανα ήδη να δούμε όμως πόσο θα αντέξει.
Επίσης έστειλα και στην Lost Vape για ανταλλακτικά εδώ και 10 ημέρες (ούτε φωνή ούτε ακρόαση) και γενικά δεν βρήκα πουθενά ανταλλακτικά.
Κρίμα γιατί είναι ένα καλό μοντάκι και με καλή πλακέτα. 
[member=21374]estorial[/member] αν έχεις κάποιο link για ανταλλακτικό πέρασέ το παρακαλώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 18, 2018, 22:02 από billythekid »

Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Mirage dna75c by lost vape
« Απάντηση #119 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2018, 22:41 »
Εμένα έπεσε από το ύψος τού μηρού. Σηκώθηκα και έπεσε. Αποτέλεσμα να φύγει το πάνω μέρος και να μη βιδώνεται. Σαν να κρέμεται το κεφάλι του είναι και είναι κρίμα.
Σαν μόλις σφαγμένο κοτόπουλο μου 'γινε!

Τι Mirage; Μαράζ(ι) έγινε!!!  και δεν ξέρω τι να το κάνω τώρα. (Ληγμένη η εγγύηση προφανώς).


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9391 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364