vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5400 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 22:20 »
Σε μηχανικο μοντ (χωρις προστασια ηλεκτρονικης πλακετας) και subohming με αυτην την μπαταρια που εχει μαξιμουμ 6-7 Αμπερ συνεχους εκφορτισης προφιλ;
Ουτε να το σκεφτεις!
(Αν ειμαι λαθος διορθωστε με).

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5401 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 22:23 »
επρεπε να ειχα ρωτησει πολυ νωριτερα τελικα!ευχαριστω πολυ παιδια!!

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5402 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 22:25 »
Η συγκεκριμένη μπαταρία, έχει αποφόρτιση τα 6,8Α. Επομένως για να νιώθεις και να είσαι πιο ασφαλής, εγώ δεν θα πρότεινα παρακάτω από 1,0 ohm αντίστασης στο μηχανικό mod.
(Που σημαίνει αποφόρτιση 4,2Α όταν είναι πλήρως φορτισμένη στα 4,2V...)

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5403 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 22:27 »
Εγώ τον πείρα στο λαιμό μου, μπέρδεψα τις Samsung. :eyesplash: :'(

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5404 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 22:33 »
δε πειραζει alxhmisths ετσι κι αλλιως δεν εχω κανει καμια αποπειρα.ευχαριστω παντως για το χρονο σου!δηλαδη thorin13 ουτε στα 0,8 ειναι καλα?με τρομαζετε παιδια!!!

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5405 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 22:36 »
Ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον πίνακα

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5406 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 22:38 »
τον εχω δει απλα μου φαινεται υπερβολη το 1,5ohm που γραφει!

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5407 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 22:44 »
Στα 0,8 ohm είναι οριακά (και όχι τόσο ασφαλή) θαρρώ. Αποφορτίζει με 5,25Α...


Εκτός από τον ΣΩΣΤΟ πίνακα που μόλις έβαλε ο Μάνος, παιδιά, παίρνετε μια ιδέα για τις μπαταρίες και από ΕΔΩ!!!
Στο "battery presets" αριστερά, έχει τις περισσότερες μπαταρίες που κυκλοφορούν στην αγορά... Θα επιλέγετε πρώτα από εκεί την μπαταρία που σας ενδιαφέρει (αν την έχει) και μετά τις περαιτέρω επιλογές αριστερά για το πώς θα την δουλεύετε την κάθε μπαταρία... "unregulated" είναι μηχανικό mod, "regulated APV" είναι boxάκι συνήθως με VV/VW...


Βάζετε τους ανάλογους τύπους και επιλογές και στους πίνακες στην μέση της σελίδας, σας λέει τα volt, τα amperes, τα watt και από κάτω, τα ΟΡΙΑ της εκάστοτε μπαταρίας...

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5408 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 22:46 »
Στην αρχή της μπλε στήλης γράφει ότι "just because i say this is the safe ohm to run don't mean you can't run  lower ohm" αλλά γιατί να μην είσαι προς την πλευρά της ασφάλειας?


Αν θέλεις να κάνεις πιο χαμηλές αντιστάσεις πάρε άλλες μπαταρίες. Αυτή βέβαια είναι η δική μου λογική. 

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5409 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 23:07 »
παιδια ευχαριστω παρα πολυ.εμαθα περισσοτερα σημερα απο οτι διαβαζα τοσο καιρο.πουθενα και κανενας δε τα εξηγει οπως το κανατε εσεις!να ειστε καλα!
λοιπον τωρα θα ηθελα να μοιραστω μια πληροφορεια που μου εδωσε καποιος κυριος,η οποια τονιζω οτι δεν ξερω αν ισχυει.αν ειναι λαθος πειτε μου να το σβησω.αν ομως ειναι σωστο πιστευω οτι θα βοηθησει αρκετο κοσμο γιατι εχει να κανει με τα χρηματα του.η πληροφορεια αφορα τις samsung μπαταριες και εχει να κανει με τη γνησιοτητα.ο κυριος μου ειπε οτι οι γνησιες samsung εχουν 3 αβλακακια στο θετικο πολο.οι μαιμουδες εχουν 4 και πανω.στη φωτογραφια δειχνω τι εννοω!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2016, 23:17 από giorgostsia »

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5410 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 23:17 »
Κι όμως... Τα περισσότερα credits θα έπρεπε να πηγαίνουν στον Βασίλη (Shadockan) που έχει καταντήσει ο "μπαταριολόγος" του forum και έχει ΑΚΟΜΑ την υπομονή να γράφει και να εξηγεί τα ίδια και τα ίδια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ...  :-\


Από εμένα, ένα τεράστιο respect στον Μπίλαρο για την υπομονή του!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5411 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 23:51 »
Thorin13 πέτυχες φοβερό calculator..
Αυτές τις 3 μέρες, με συγκεκριμένα settings, δηλαδή αντίσταση 0,25ohm ρύθμιση 3.16volt, power 40watt επιβεβαιώνω οτι έπεσε μέσα για τις samsung 25r και lg hg2 που έχω κατά 95% μέσα στους υπολογισμούς.. Δηλαδή σε αυτά τα settings, η lg αποδίδει περίπου 5 λεπτά με καμιά 50αριά puffs παραπάνω..
Επίσης (για αυτή τη ρύθμιση πάντα) δοκίμασα από περιέργεια τι θα έβγαζε η sony vtc5 και σαφώς θα είχα μικρότερη αυτονομία..
Αυτά τα ποσά, με το που κουμπώσω τον 0,15 ή τον 0,20 νικελίου, καταλαβαίνω πως θα αντιστραφούν, λογικά, εκεί θα υπερτερεί η sony vtc5 αν δεν απατώμαι..
Οπότε με λίγα λόγια, συγκρίσεις δεν υπάρχουν, θεωρώ οτι πρώτα καταλήγεις σε τι αντιστάσεις και settings θες να ατμίζεις και ΜΕΤΑ καταλήγεις στο ποιά είναι η ιδανική μπαταρία για την περίπτωση του καθενός..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5412 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 00:24 »
Πρωτα απο ολα , θα ηθελα τα μπραβο να πανε στους ατμιστες / συμπορευτες που εκαναν αυτο το φορουμ και βοηθησε ολους οσους ηθελα να βοηθηθουν.
Υπηρξαν ατομα που βοηθησαν εμενα και ολους μας εδω μεσα και ειναι αφανεις ηρωες.


Thorin 13 , τα δικα μου σεβη φιλε και σ΄ευχαριστω πολυ .  Ναι 'σαι καλα αδερφε.


Για το θεμα που συζητατε ομως , εχω αντίρρηση στο οτι αντεχει η NCR B χαμηλες αντιστασεις.
Ο λογος ειναι οτι η ενταση με την οποια μπορει να δωσει το φορτιο της ειναι κατα πολυ μικροτερο.
Η μπαταρια εχει 6.8 Α , επομενως το σωστο ειναι να αποφορτιστει το ανωτερο με 3 - 3.5 Α.


Κοιταξτε εδω την αποφορτιση της NCR B με 3Α :


http://dampfakkus.de/akkutest.php?id=141


Και τωρα κοιταξτε εδω την αποφορτιση της με 5 Α :


http://dampfakkus.de/akkutest.php?id=141


Προσεξτε τι διαφορα που εχουν οι δυο αυτες αποφορτισεις στο θεμα διαρκεια.
Φαινεται καθαρα το ποσο ζοριζεται η μπαταρια με περισσοτερα απο 3 Α αποφορτιση.
Εχει πολυ μεγαλη πτωση τασης και τελικα λογο αυτης της πτωσης , θα φτασει στα 3.3 V πολυ πιο γρηγορα απο την Samsung 25R.
Το θεμα εδω ειναι οτι η μπαταρια με τετοια αποφορτιση και λογο της μεγαλης εσωτερικης αντιστασης (0.55mohm) , ανεβαζει θερμοκρασια και εκτος απο τον κινδυνο να χαλασει , η συνθεση της μπαταριας ειναι τετοια που ειναι για διαφορετικη λειτουργια και οχι για μεγαλες αποφορτισεις.


Το εχω γραψει πολλες φορες  -- οπως και ο camber --  (και η επανάληψη ομως ειναι το καλυτερο μαθημα) , οτι το καλυτερο για τις μπαταριες μας και για 'μας , ειναι να αποφορτιζουμε τις μπαταριες μας στο μισο απο το ανωτερο που μπορει να αποδωσει.
Αν προσεξετε στα 3 Α χανει  μονο 400mAh απο την ενεργεια της μεχρι τα 3.0 V και εχει 500mAh παραπανω στα 3.3 V σε σχεση με την αποφορτιση των 5 Α.
Aν αυτο συμβαινει στα 5 Α , φανταστειτε τι γινεται στα 6.8 Α.


Να και το αποτελεσμα στα 6.5 Α :





Αν κοιταξετε καλα , θα δειτε οτι στα 3.3V , αποδιδει καπου στα 1200mAh.
Αρα με τετοια αποφορτιση η μπαταρια ...... υποφερει πραγματικα ......


Το ιδιο ισχυει βεβαια και για ολες τις μπαταριες που πιεζονται στο οριο τους.
Ιδιαιτερα ομως οι μπαταριες αυτου του ειδους , δηλαδη ICR και INR/NCR ( NCA-NCO) , ειναι μπαταριες χαμηλων απαιτησεων σε ρευμα και η κυρια αιτια παραγωγης τους ειναι η εφαρμογη τους σε pack υπολογιστων , συστοιχιες μπαταριων σε αυτοκινητα και διαφορες αλλες εφραμογες χαμηλων απαιτησεων σε ενταση ρευματος.


Τωρα η ερωτηση που δημιουργείται , ειναι πως γινεται το αυτ/το να εχει μικρες απαιτησεις....!!!!!
Παρα το οτι φαινεται αντιθετο , στο αυτ/το υπαρχει ενα συστημα οπως και στα μοντακια μας , που ανεβαζει την ταση και απο 60 V  (για παραδειγμα) , κανει το ρευμα 600 V.
Αυτο που κανουν οι μπαταριες εκει , ειναι απλα να παρεχουν πολλα mAh ωστε να εχει αυτο το κυκλωμα  αρκετο ρευμα ωστε να κανει τη δουλεια του.
Για αυτ/τα ομως μεγαλων επιδωσεων , oι μπαταριες ειναι αυτες που ξερουμε ολοι μας σαν High drain.
Για παραδειγμα το ΤΕSLA υψηλων επιδωσεων , ειχε μεσα μεχρι πριν λιγο καιρο τις Panasonic (Sanyo) UR18650NSX 2600mAh 20 Amps.
Η πρωτη μπαταρια αυτου του ειδους η οποια κατασκευαστηκε το 2010.
Για το λογο αυτο γραφω συνεχεια οτι υπαρχουν μπαταριες που δεν τις ξερουμε και σιγουρα ειναι παντοδυναμες...


Σας ζαλισα....;;;;   Περαστικα σας.... ;D :))




Thorin13 πέτυχες φοβερό calculator..
Αυτές τις 3 μέρες, με συγκεκριμένα settings, δηλαδή αντίσταση 0,25ohm ρύθμιση 3.16volt, power 40watt επιβεβαιώνω οτι έπεσε μέσα για τις samsung 25r και lg hg2 που έχω κατά 95% μέσα στους υπολογισμούς.. Δηλαδή σε αυτά τα settings, η lg αποδίδει περίπου 5 λεπτά με καμιά 50αριά puffs παραπάνω..
Επίσης (για αυτή τη ρύθμιση πάντα) δοκίμασα από περιέργεια τι θα έβγαζε η sony vtc5 και σαφώς θα είχα μικρότερη αυτονομία..
Αυτά τα ποσά, με το που κουμπώσω τον 0,15 ή τον 0,20 νικελίου, καταλαβαίνω πως θα αντιστραφούν, λογικά, εκεί θα υπερτερεί η sony vtc5 αν δεν απατώμαι..
Οπότε με λίγα λόγια, συγκρίσεις δεν υπάρχουν, θεωρώ οτι πρώτα καταλήγεις σε τι αντιστάσεις και settings θες να ατμίζεις και ΜΕΤΑ καταλήγεις στο ποιά είναι η ιδανική μπαταρία για την περίπτωση του καθενός..




Φιλε μου , γιατι το λες αυτο ;;;;


Για κοιτα.......!!!!



Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5413 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 00:34 »
Καταρχήν thanks για μία ακόμα ανάλυση..
Όσον αφορά αυτό που είπα, είναι τι είδα σε μένα με ίδιες ρυθμίσεις χθές και σήμερα χρησιμοποιώντας τις δύο αυτές μπαταρίες..
Αν εννοείς την υπόθεση για τη sony, οκ υποθετικά το είπα..
Άρα ίσως η sony να απέδιδε καλύτερα από την 25r..
Αν έπιασα καλά το point..?

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5414 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 00:42 »
Για πείτε... Την πετάω;; Sony vtc 4..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12806 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123673 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63908 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15570 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos