vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1965 στις: Μαρτίου 13, 2013, 19:37 »
αν δείς απο το πόστ 1947 και κάτω , κάπου τις μπερδεύουν οι συνατμιστες μας  :)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1966 στις: Μαρτίου 13, 2013, 19:43 »
Ανατρίχιασα, ποιος είσαι στο hlektronika.gr ?


Άρα δεν μπορείς να λες με σιγουριά ότι οι γιαπωνέζικες είναι οι καλύτερες εφ' όσον δεν τις έχεις ψάξει όλες.

Ώπα ρε φίλε χαλάρωσε λιγάκι >:( >:( >:(


Δεν σε ειρωνεύτηκε κανείς.

Κανένας δεν είμαι στο hlektronika.gr , ούτε καν ξέρω ότι υπάρχει αυτό και δεν χρειάζομαι να αποδείξω σε κανέναν τίποτα

Για εμένα είναι οι καλύτερες και αυτό έγραψα

Αν εσύ έχεις άλλη άποψη γράψε την

Γκέγκε?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2013, 19:51 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1967 στις: Μαρτίου 13, 2013, 19:48 »
Ήρεμα κοπέλια !!!
Παρεξήγηση είναι .


αν δείς απο το πόστ 1947 και κάτω , κάπου τις μπερδεύουν οι συνατμιστες μας  :)

Όντος ναί Στέλιο .


Αλλά ποίος ο λόγος να αρπαζόμαστε !!!
Φαίνεται η κρίση μας έχει κάνει κουρέλια όλους .
Αντί να τα βάλουμε με άλλους  ;) τα βάζουμε με δικούς μας ανθρώπους που δεν φταίνε σε τίποτα .
Μήν τεντώνετε τα σκοινιά είναι πολύ τεταμένα ήδη .
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2013, 20:35 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1968 στις: Μαρτίου 13, 2013, 20:15 »
χαχα!
Καλά χαλάρωσε φίλε ηλεκτρονικέ δεν είπαμε να σκοτωθούμε :)


Τέλος πάντων ας ξεκαθαρίσουμε λίγο τις χημείες των μπαταριών γιατί πιο πάνω ένας φίλος έλεγε ότι οι IMR δεν είναι λιθίου η Μαγγανίου κλπ κλπ.
Και το χειρότερο είναι ότι κανένας δεν πήρε χαμπάρι.


ICR= LiCoO2 Lithium Cobalt Oxide
IMR= LiMn2O4 Lithium Manganese Oxide (Li-Mn)
IFR= LiFEPO4 Lithium Iron Phosphate
INR= Li-Ni Κάποιο παράγωγο του νικελίου που το ξέχασα τώρα.

Τέλος πάντων είναι ΟΛΕΣ λιθίου (Li-Ion) απλά διαφέρει το υλικό της καθόδου.


Αποσυνδεδεμένος greedy

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • www.rottweilers-club.com
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1969 στις: Μαρτίου 13, 2013, 20:23 »
Nομιζω πως ο φιλος πιο πριν εγραψε οτι οι συγκεκριμενες  panasonic δεν ειναι IMR.
Oχι οτι δεν ειναι λιθιου.
#1941.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1970 στις: Μαρτίου 13, 2013, 20:25 »
ΠΡΌΤΑΣΗ

φίλε leo

μια που έχεις τόσες μπαταρίες οι οποίες θα βλασφημήσουν την ώρα και την στιγμή μου συσκευάσθηκαν  :tongue_smilie:

δεν βγάζεις στην άκρη μερικές και αν έχεις
 την δυνατότητα και την διάθεση δεν κάνεις ένα τέτοιο πείραμα , μιας και η περίπτωση καραμπινάτου βραχυκυκλώματος είναι ίσως το πιο επικίνδυνο κατά την χρήση τους στο άτμισμα  ;)

http://www.youtube.com/watch?v=haMDZOfjqsE&list=LLfBrz-WfVxnxcHPyphvk6ZA

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1971 στις: Μαρτίου 13, 2013, 20:30 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg601741.html#msg601741 Εννοούσα αυτό.




Στυλιανέ αυτό το πράγμα είναι απλά μια καταστροφή μπαταρίας, δεν δείχνει κάτι συγκεκριμένο.


btw η efest 2000mAh είχε απόδοση 111% και έφτασε την 2250mAh, σαν να μου λέει ότι η μόνη διαφορά με την 2250mAh είναι το ταμπελάκι.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1972 στις: Μαρτίου 13, 2013, 20:35 »
ρε παιδιά θέλω να πάρω αυτή την μπαταρία την έχει δοκιμάσει κανείς? έχουμε άποψη?




(Image removed from quote.)


Τις έχω 2 μήνες και έχω γράψει πρώτες εντυπώσεις μου εδώ, οι οποίες εξακολουθούν να ισχύουν

Για τις NCR18650B υπάρχει αυτή η σελίδα με μετρήσεις

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1973 στις: Μαρτίου 13, 2013, 20:43 »
Τα υλικά αυτά αλλάζουν διαρκώς και κάπου είχα διαβάσει για κόκκινο χαλαζία με απρόσμενα θετικά αποτελέσματα σε πανεπιστήμιο στις ΗΠΑ το πρόβλημα για μαζική παραγωγή είναι το κόστος του συγκεκριμένου χαλαζία ο οποίος έχει και πιεζοηλεκτρικές ιδιότητες , δηλαδή μπορεί να φορτίζετε κάνοντας γυμναστική στα δάχτυλά μας όπως τα μπαλάκια .

Επειδή όμως είστε καλά κοπέλια πάρτε και αυτό .





Στα εργαστήρια της Πολεμικής Αεροπορίας των ΗΠΑ κατασκεύασαν μία μπαταρία για laptop που κρατάει για 30 χρόνια χωρίς να χρειάζεται φόρτιση!



Σας φαίνεται περίεργο; Αν ναι τότε… διαβάστε παρακάτω πως θα δουλεύει αυτή η μπαταρία.

Πρώτα από όλα, αυτή η μπαταρία ονομάζεται Betavoltaic και λειτουργεί βάσει της αρχής των ραδιοϊσοτόπων ως πηγών ενέργειας.
Ραδιενεργά υλικά εκπέμπουν σωματίδια βήτα μετά την αποσύνθεση τους, τα οποία μετατρέπονται σε ηλεκτρική ενέργεια η οποία θα κρατήσει το laptop σας φορτισμένο για 30 χρόνια!





Το καλύτερο από όλα είναι ότι αυτή η μπαταρία δεν θερμαίνεται και παραμένει κρύα για όλη τη διάρκεια της ζωής της. Τέλος όταν περάσουν τα 30 χρόνια (αν δεν έχετε αλλάξει ήδη το laptop σας :P ) η μπαταρία αδειάζει αλλά παύει να είναι τοξική, οπότε μπορείτε να την πετάξετε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Οι ερευνητές πιστεύουν ότι αυτή η μπαταρία θα βγει στην αγορά σε λίγα χρόνια αλλά η τιμή της θα είναι απαγορευτική.


http://www.voodish.co.uk/articles/radioactive-laptop-batteries-could-supply-30-years-of-continuous-power/
http://en.wikipedia.org/wiki/Betavoltaics
http://www.ecnmag.com/news/2012/06/betavoltaic-power-source-provides-source-continuous-nanowatt-power-20-years

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1974 στις: Μαρτίου 13, 2013, 20:44 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg601741.html#msg601741 Εννοούσα αυτό.




Στυλιανέ αυτό το πράγμα είναι απλά μια καταστροφή μπαταρίας, δεν δείχνει κάτι συγκεκριμένο.


btw η efest 2000mAh είχε απόδοση 111% και έφτασε την 2250mAh, σαν να μου λέει ότι η μόνη διαφορά με την 2250mAh είναι το ταμπελάκι.



  κατά την δική σου γνώμη δλδ ένα τέτοιο πείραμα δεν είναι άλλη μια απόδειξη ότι είναι όντως ασφαλούς χημείας ??? ??? ??? :confused1:
 
από πλήρη φόρτιση βίαιη  εκφόρτηση   ( καραμπηνάτο βραχυκύκλωμα )
χωρίς κανενός είδους σημάδι ότι υπάρχει έστω και προδιάθεση για έκρηξη
ούτε διόγκωση ούτε αέρια ούτε τπτ  ;)
 

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1975 στις: Μαρτίου 13, 2013, 20:51 »
Γιατί ποιος είπε ότι θα τιναχτεί στον αέρα? Απλά θα απελευθερώσει αέρια και θα θερμανθεί, αυτές που αρπάζουν φωτιά είναι τα Li-Polymer packs αν τα καρφώσεις με ένα καρφί κλπ. Και πάλι όμως μόνο φωτιά.
Το σκάσιμο μπορεί να γίνει μόνο αν δεν απελευθερώνονται τα αέρια, θα προκληθεί ρήξη του κελύφους που βρίσκεται η μπαταρία.




Δεν με ενδιαφέρει η καταστροφή αλλά η απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1976 στις: Μαρτίου 13, 2013, 21:15 »
 Οκ η απόδοση λίγο πολύ ενδιαφέρει όλους μας
 
Αλλά  αρκετοί συνατμιστές από εδώ μέσα , ανάμεσα σε αυτούς και εγώ
στις δυο μπαταρίες που έδωσα λινκ πιο επάνω θα επέλεγαν την 2250 και και όχι την 3300 θυσιάζοντας έτσι  αρκετή από ην χωρητικότητα για χάρη της ασφάλειας ;)
 
κανείς δεν θέλει νομίζω την πιθανότητα να του βγάλει ούτε αέρια μιας και το αν θα εκτονωθούν σωστά μέσα από το mod είναι άλλο κεφάλαιο
 
αλλά αυτή η κουβέντα ίσως πρέπει να γίνει σε άλλο νήμα και όχι εδώ

http://vaping.gr/index.php/topic,6563.0.html
 
 
για αυτό και πρότεινα αυτού του είδους την καταστροφή, γνωρίζοντας ότι ίσως να μην είναι εφικτή για διάφορούς λόγους και σεβόμενος φυσικά της επιλογές σου ως προς τον τρόπο που θα διαθέσεις χρήματα εξοπλισμό μπαταρίες  χρόνο κτλ  :) :)

στο κάτω κάτω δεν μας χρωστάς και τπτ  ;)
 
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2022, 08:26 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1977 στις: Μαρτίου 13, 2013, 21:24 »
Μα και η απόδοση που θα δούμε, βρε παιδιά, δεν εξαρτάται μόνο από την μπαταρία. Σε σημαντικό βαθμό παίζει ρόλο και η πλακέτα του μοντ ου χρησιμοποιούμε. Εγώ με τις 3400 σε 3 μοντ έχω δει διαφορετική διαχείριση, δηλαδή διαφορετική απόδοση του άτμο από αρκετά έως λίγο πριν το Lo.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1978 στις: Μαρτίου 13, 2013, 21:30 »
  Ναι αλλά με μια καλύτερη μπαταρία από αυτές που ίσως έχεις όλα τα Μοντ θα πάνε ένα κλικ επάνω; ;)
η πλακέτα πλακέτα με τον βαθμό απόδοσης που έχει, αλλά και η μπαταρία μπαταρία  :yes:
 

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1979 στις: Μαρτίου 13, 2013, 21:31 »
Χμ φίλε μου αυτό που κάνουμε είναι να διαπιστώσουμε αν η μπαταρία στην ουσία δίνει τα mAh που υπόσχεται, το αν θα τα δώσει σε μια ώρα (1C) η μισή (2C) κλπ δείχνει απλά την απόδοση της σε στρες.

Από εκεί και πέρα η διαχείριση αυτής της ενέργειας όπως σωστά είπες εξαρτάται από τη συσκευή μας κάτι που στον καθένα είναι διαφορετικό αλλά ένα κριτήριο επιλογής μπαταρίας είναι η ποιότητα της μπαταρίας.
Παράδειγμα δεν θα έβαζες στο provari σου μια Trustfire που γράφει 4500mAh αλλά δίνει 1000mAh.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278628 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos