vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 6 χρήστες
tsiv, dkostas, camber, manoslykos, lidbab, Lazy Dog

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1725 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 09:59 »
Δεν πειράζει μάλλον δεν ξέρω να γράφω και να διαβάζω .
Αν είδες και εσύ τρομοκρατία τότε μάλλον είμαι λάθος !
Διαπίστωση... αυτό ειναι παρερμηνεία ! Μήπως να ξανά διαβάσεις λίγο και την απάντηση της Petra !

Και επειδή δεν βγάζει πουθενά και ούτε έχει νόημα και για να μην γεμίζουμε και το νήμα, ας το αφήσουμε εδώ ! Απλά όταν βάζουν λόγια στο στόμα μου ... Δεν ειναι και ότι καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2013, 10:06 από Anathema »

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1726 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 10:05 »
Να σου πω ότι κάνεις λάθος. Δεν σε πρόσβαλε κανείς πως δεν ξέρεις να γράφεις και να διαβάζεις
ίσα ίσα που τόσο καιρό συμμετέχεις σε άλλα νήματα και καταλαβαινόμαστε μια χαρά  :))

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1727 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 12:16 »
Πιστεύω ότι η επίμαχη απάντηση της petra αφορούσε σε μια γενική τάση των... mod-ιστρων και ειδικότερα ίσως, του υποσυνόλου τους, της ιδιαίτερης κάστας με την εμμονή στα provari-σματα, να θεωρούν και να προβάλλουν την προσχώρηση στις τάξεις τους ως την μοναδική ορθή οδό για τη γη της ατμιστικής επαγγελίας. Η τάση αυτή είναι πολλών volt και step up only και μοιραία κάποιες φορές δίνει καμμένο.

Με τον τρόπο που τέθηκε η απάντηση, βέβαια, φάνηκε να ρίχνει το ανάθεμα αποκλειστικά στο φίλο anathema, γεγονός άδικο, διότι ο άνθρωπος ήταν αρκετά προσεκτικός και μετριοπαθής στις διατυπώσεις του.

Για να μείνω on topic, να πω ότι η άποψη μου είναι, πως σ'αυτή τη γη Χαναάν πηγαίνεις σίγουρα, εύκολα και γρήγορα με ένα καλό (και ακριβό) mod, ωστόσο υπάρχουν και ειδικές διαδρομές, ταπεινότερα οχήματα και πανέμορφα προάστιά της, που μπορούν να καλύψουν με το παραπάνω τις βασικές ατμιστικές ανάγκες. Το ψευτο-mod ego vv passthrough, προσωπικά με καλύπτει όσο ακριβώς χρειάζομαι (και στην έκδοση των 1200 mah με τη "θυσία" του 1,5 επιπλέον εκατοστού μήκους, θα με υπερκάλυπτε και από άποψης αυτονομίας εκτός σπιτιού-γραφείου). Δεν το συγκρίνω, το κρίνω.




Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1728 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 12:37 »
Πιστεύω ότι η επίμαχη απάντηση της petra αφορούσε σε μια γενική τάση των... mod-ιστρων και ειδικότερα ίσως, του υποσυνόλου τους, της ιδιαίτερης κάστας με την εμμονή στα provari-σματα, να θεωρούν και να προβάλλουν την προσχώρηση στις τάξεις τους ως την μοναδική ορθή οδό για τη γη της ατμιστικής επαγγελίας. Η τάση αυτή είναι πολλών volt και step up only και μοιραία κάποιες φορές δίνει καμμένο.

Οκ, τωρα ας μην δινουμε τροφη να χωριζουν οι ατμιστες σε καστες ή να εχουν αντιπαραθεσεις για τα ατμιστικα τους εργαλεια. Βρισκω τις θεσεις σου λιγο υπερβολικες για μια μεριδα συμφορουμιστων, οτι ειναι σαν να λεμε, σε μια ιερη σταυροφορια να επικρατησει το προβαρι στον κοσμο. Ενταξει, δεν ειναι παραλογο συχνα να ενθουσιαζονται οι ανθρωποι και να αναφερονται στο αποκτημα τους με τα καλυτερα λογια (μπορει να συμβει με τα κινητα, τις τηλεορασεις, τα αυτοκινητα, με οτιδηποτε βασικα) αλλα περα απο αυτον τον ενθουσιασμο δεν κρυβεται και καποια μυστικη "καστα" που προσπαθει να αποκτησει απαδους στις ταξεις της.

Προσωπικα, το εχω πει σε αλλο νημα παλαιοτερα, η πιο επιτυχημενη αγορα μου ειναι το αρχικο μου σετ EGO-W..απο εκει και περα, κατοχος προβαρι που εχω μιλησει με καλα λογια για αυτο εδω μεσα, σιγουρα δεν με αντιπροσωπευει το παραπανω που λες και δεν μου αρεσει να προσδιοριζομαι σε καστες.

Πανω απ'ολα..στο ποστ της Πετρας οταν το διαβασα εβαλα μπραβο...γιατι συμφωνω μαζι της.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1729 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 12:57 »
Xαχαααα.... το περίμενα ότι κάποιος θα αναψοκοκκίνιζε με το ποστ μου.
Αλλά ότι οι περισσότεροι θα έπιαναν το νόημα.

Το σχόλιο ήταν γενικό, δοθείσης της ευκαιρίας.
Ακριβώς επειδή ως παλιό μέλος έχω δει ενίοτε να ρωτάει κάποιος τι να πάρει ως νέος ατμιστής και να του δίνουν λινκ από 5 καταστήματα εσωτερικού και εξωτερικού, ώστε να βάλει 5 διαφορετικές παραγγελίες για να συναρμολογήσει ένα πακέτο με επισκευάσιμο και μόντα.
Αν νομίζετε ότι εκείνη τη στιγμή δεν πήρε 5 ανάποδες σβούρες το ματάκι του νέου, μάλλον δεν είχαμε να κάνουμε με νέο, αλλά με ΓΕ-ΝΑΙΟ.





Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1730 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 13:03 »
Είχα σκεφτεί να προσθέσω το σχετικό disclaimer στο τέλος του post μου, ακριβώς για να αποφευχθεί αυτή η παρανόηση. Δεν το προσέθεσα, διότι το θεώρησα περιττό, αλλά μάλλον έσφαλα. Θα ήταν κάτι τέτοιο:
"Παρακαλώ οι όποιες αναφορές σε κάστες, mod-ιστρους κ.λπ., να μη ληφθούν κυριολεκτικά, αλλά ως απόπειρα αποτυχημένου χιούμορ".

Σ'αυτό το πλαίσιο, λοιπόν, όντως είναι κάπως υπερβολική η τοποθέτηση. Αλλά εσκεμμένα υπερβολική για τις ανάγκες...του ρόλου. Οι αντιπαραθέσεις φυσικά και υπάρχουν και στο βαθμό που είναι κόσμιες και αναίμακτες, είναι και υγιείς. "Ιερές σταυροφορίες" και "μυστικές κάστες", δεν έχω εντοπίσει (ακόμη :) ). Η προσπάθεια "προσηλυτισμού" είναι μια φυσιολογική λειτουργία, η οποία δεν χρειάζεται να υποκρύπτει συνωμοσία. Είναι  φυσικό επακόλουθο του "ενθουσιασμού", που σωστά περιγράφεις.

Τέλος πάντων. Αν έδωσα την τροφή που λες, την παίρνω πίσω.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1731 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 13:08 »
@Πετρα:
ισως αυτο οφειλεται στο οτι ο καθενας κρινει την βοηθεια που προσφερει, μεσω των προτασεων του, με προσωπικα κριτηρια και την τωρινη του κατασταση και ειναι δυσκολο να σκεφτει οπως θα σκεφτονταν ο ιδιος ως νεος στον χωρο.

Θεωρω ολες τις προτασεις καλοπροαιρετες, που σκοπο εχουν να βοηθησουν το νεο μελος. Δικη μου διαπιστωση οταν ζηταει τετοιες προτασεις ενα νεο μελος, οι μισοι (ή παραπανω) προτεινουμε EGO μπαταρια και εργοστασιακο ατμοποιητη. Φυσικα θα υπαρχουν και ατομα που θα μιλησουν για τον επισκευασιμο ή το μοντ, αλλα δεν πειραζει να περασουν και αυτα απο τα ματια του νεου... το πιο πιθανον ειναι να τα δει ειτε ακριβα είτε μεγαλα για το γουστο του και να τα κρατησει στο πισω μερος του μυαλου του για το μελλον.

@sao  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1732 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 13:16 »



Και όπως λέει και ο φίλος vagskarm τις χρησιμοποιώ απο την αρχή πάντα εναλλάξ στο μοντάκι.
(η μιά πάνω, η άλλη κάτω και μετά αντίστροφα).


Και πάλι ευχαριστώ  :thumpup:

Για να επιστρέψουμε και on topic...... ;) ;)
Εναλλακτικά, μπορείς (ΑΝ φυσικά το μοντάκι έχει τη δυνατότητα μέτρησης της συνολικής τάσης) όταν φτάνουν οι μπαταρίες σου στο μισό περίπου, να τους αλλάζεις τη σειρά, χωρίς να σε πολυνοιάζει ποιά από τις δύο μπήκε πρώτη και ποια δεύτερη. Με αυτό τον τρόπο, θα έχεις πάνω κάτω το μισό χρόνο εκφόρτισης της καθεμιάς ως πρώτη και ως δεύτερη  :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1733 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 20:48 »
παιδια μια ερωτηση.  η μπαταρια sanyo ur18650fm (κοκκινη) ειναι protected?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1734 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 21:02 »
αν θυμαμαι καλα οχι δεν ειναι αλλα αν υπαρχει περιπτωση να ειναι θα το γραφει επανω στα χαρακτηριστικά της

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1735 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 21:02 »
Οχι, η κοκκινη μπαταρία Sanyo UR18650FM δεν είναι protected...

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1736 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 22:17 »
το καταστημα που την εχει την πουλαει για protected. την εχει και στο site

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1737 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 22:19 »
Δες την μπαταρια φιλε μου και αν γραφει επανω pcb η protected τοτε ειναι.
Δωσε και το λινκ του μαγαζιου που την πηρες να δουμε και την περιγραφη



Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1738 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 22:24 »
απο vape land

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #1739 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 22:27 »
δεν ειναι προστασιας αυτη φιλε
αλλα ειναι καλη μπαταρια

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123615 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12754 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos