vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

92 επισκέπτες, 6 χρήστες
Amcm, camber, Milarepa, bakoulini, Buliwyf, lemon78

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9240 στις: Ιουνίου 12, 2017, 18:00 »
Μπορεί να 'ναι κι έτσι.
Πάντως όταν είχα ξεκινήσει το κάπνισμα, από το πρώτο τσιγάρο μπορούσα να διακρίνω κάμελ από μάρλμπορο και αυτά από άσσο.

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9241 στις: Ιουνίου 12, 2017, 18:33 »
Η συσκευή δεν είναι και τόσο σημαντική (Κάποιοι παλιότεροι είχαν συσκευές κατά πολύ χειρότερες από το αιο). Σημαντικότερη είναι η απόφαση και η υποστήριξη που έχουμε μεταξύ μας. Εάν η συσκευή είναι στα χρήματα που διαθέτεις και μπορείς να ατμίζεις χωρίς ταλαιπωρίες είναι οκ !

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9242 στις: Ιουνίου 12, 2017, 18:36 »
Τι εννοείς πολύ χειρότερες? Το ΑΙΟ είναι εξαιρετικό!

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9243 στις: Ιουνίου 12, 2017, 18:45 »
Δεν είπα αυτό. Ολες οι σημερινές συσκευές είναι καλύτερες από τις συσκευές του 2009 και 2010 ! και σε παρακαλώ να σταματήσεις να παραφράζεις και να ειρωνεύσαι τους πάντες και τα πάντα !
Δεν είναι υποχρεωτικο να απαντάς σε όλα τα ποστ! Και εφόσον απαντας γράφε κάτι χρήσιμο.

Η ευγένεια επισης δεν βλάπτει ...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9244 στις: Ιουνίου 12, 2017, 18:50 »
Πάρε μια βαθειά ανάσα και ξαναδιάβασε. Αυτό που είπες επιβεβαίωσα, χωρίς καμία ειρωνία.

Το βρήκαμε όλοι τώρα καραμέλα.

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9245 στις: Ιουνίου 12, 2017, 20:06 »
Το ξαναδιάβασα και δεν έχει το νόημα που του δίνεις.
Το πνεύμα του ποστ μου ήταν πολύ διαφορετικο πριν το καταστρέψεις με το σχόλιο σου που στοχεύει στην συσκευασία και όχι στο περιεχόμενο.
Και συνεχίζεις να υποτιμας και να μην είσαι ευγενής !
Δεν ειμαι " όλοι " και δεν αναμασάω ότι λένε όλοι, λέω τη γνώμη μου και σε παρακαλώ να τη σέβεσαι ή τουλάχιστον να μην την κοροιδεύεις.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9246 στις: Ιουνίου 12, 2017, 20:08 »
Καλά ότι πείς.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9247 στις: Ιουνίου 12, 2017, 23:06 »
Μπορεί να 'ναι κι έτσι.
Πάντως όταν είχα ξεκινήσει το κάπνισμα, από το πρώτο τσιγάρο μπορούσα να διακρίνω κάμελ από μάρλμπορο και αυτά από άσσο.
...συμφωνώ... το ίδιο και 30 καπνικά υγρά αν δοκιμάσεις θα μπορείς να διακρίνεις τις διαφορές ...:)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9248 στις: Ιουνίου 12, 2017, 23:32 »
Αναφέρομαι σε τύπου ΑΙΟ όπως του panoss ή τις κλασικές eGo.

Αν πιστεύετε πως βοηθάτε με το να ανακινείτε ένα θέμα από τις 29/5 για να κάνετε επίδειξη γνώσεων περί ισχύος και συρμάτων, παρακαλώ συνεχίστε. Εγώ δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

Καλό απόγευμα.
To ότι εσύ αντιλήφθηκες ότι εμείς θέλουμε να κάνουμε επίδειξη, δεν σημαίνει οτι ισχύει κιόλας... Ευχαριστώ που μου επιτρέπεις να συνεχίσω και να απαντάω σε ερωτήσεις μιας εβδομάδας, εγώ πιστεύω οτι βοηθάω όπως εσύ πιστεύεις το αντίθετο. Μην το γυρνας στο προσωπικό γιατί πλησιάζει τα ορια του προσβλητικού.

Δηλαδή, είναι οκ να πουλάνε σε κάθε νέο mod που ξεκινάει από 100w αρκεί να του εξηγήσουν όλη την εφαρμογή του νόμου του ωμ? (Δε νομίζω να κάτσει κανένας να τα ακούσει όλα αυτά για αυτό και δεν το κάνουν). Εγώ σαν νέος πιστεύω δεν είναι σωστό. Πάει ένας νέος και σου ζητάει ντουμάνι. Στα 40w δεν θα το βρει με εργοστασιακό sub ohm? Οκ, καταλαβαίνω ότι ως πωλητές δεν είναι και βλάκες να του πούνε πάρε Πίκο και ναυτιλο, κάνε τη δουλειά σου. Αλλά, το να του πουλάνε τριμπάταρο, που η μόνη του χρησιμότητα είναι η καγκουριά, είναι ανευθυνότητα. Ποιος θα του πει αν θα βάλει μπαταρίες σε σειρά η παράλληλα, ότι πρέπει να είναι παντρεμένες. Το παιδί δεν είχε συνειδητοποιήσει καν τη διαφορά στην κατανάλωση. Κλείνοντας, αν και ίσως είμαι πολύ άπειρος για να μιλάω, πρέπει να πω πως κάποια παραπάνω σχόλια είναι τουλάχιστον άστοχα. Αν έμπαινα σε αυτό το λήμμα, όταν έψαχνα σετ θα καταλάβαινα ότι οι ego είναι το ζασταβα και θα μπορούσα να βρω καλύτερη ποιότητα στην ΙΔΙΑ ασφάλεια αρκεί να έπαιρνα τριμπαταρο με ένα μπουρι αποπανω. Θα το είχα παρατήσει το άθλημα ηδη
Δηλαδή φταίνε όλοι οι άλλοι και όχι ο ατμιστής που δεν θα κάτσει να τα ακούσει όλα αυτά?
Ελπίζω να συνειδητοποιείς ότι μόλις αποκάλεσες όλους τους ατμιστές με τριμπάταρο μοντ, κάγκουρες :) Φαντάζομαι ότι δεν το εννοείς πραγματικά, μάλλον πάνω στον ειρμό του λόγου (ή μάλλον της πληκτρολόγησης) σου βγήκε.
Eπίσης σε παρακαλώ να μου δείξεις πως θα ατμίσω μια αντίσταση 0.2Ω με πολλαπλά σύρματα, με μία μπαταρία και να κρατήσει και 2-3 ωρίτσες άτμισμα.
Προφανώς ένας νέος ατμιστής δεν απαιτεί 100+ W για να δει αν του πάει το άτμισμα.
Από την άλλη όμως, ποιός είμαι εγώ να του το απαγορεύσω ή να τον επικρίνω αν το θελήσει? Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τον ενημερώσω για μερικά βασικά πράγματα / ρίσκα, αν θέλει να ακούσει. Να του επιβάλλω όμως κάτι, ούτε μπορώ ούτε θέλω.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2017, 16:00 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9249 στις: Ιουνίου 13, 2017, 01:56 »
Γιάννη, ξεκινώντας από το δεύτερο μισό συμφωνώ με αυτό που λες ξεκάθαρα. Αν είδες, ευθύνη έριξα στο κατατάστημα. Όντως δεν γίνεται να του το απαγορέψεις προφανώς, αλλά πρέπει να εξηγούν σε ένα νέο κάποια πράγματα. Όχι να πει θέλω ντουμάνι και να του δώσουν ένα mod με ισχύ κουζίνας κατευθείαν. Γενικά στο forum, έχω δει ακριβώς την αντιμετώπιση που περιγράφεις και είναι η σωστή. 
Τώρα για το πρώτο κομμάτι, όντως το καγκουριά δεν το σκέφτηκα και πολύ για να το γράψω :). Για το δεύτερο που ρωτάς, καταλαβαίνω το πρακτικό του ζητήματος και γω όταν δούλεψα την 0,3 (0,25 την διαβάζει το mod) της eleaf στο Πίκο δύο μπαταρίες ήθελα τη μέρα τουλάχιστον, αλλά από την άλλη δεν έχω πειστεί πως είναι ανάγκη επειδή μπορούμε να φτάσουμε το sub ohm και σε επίπεδα του 0,1 είναι ανάγκη να το κάνουμε, είδικα όταν τίθενται ζητήματα υπερκατανάλωσης, αυξάνεται ο κίνδυνος λόγω των πολλών watt ακόμα και με ορθή χρήση κλπ Δηλαδή, συμφωνώ με τον φίλο στην πίσω σελίδα πως υπερβαίνει τον αρχικό λόγο που ξεκινήσαμε το άτμισμα. Αυτός είναι ο προβληματισμός μου

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9250 στις: Ιουνίου 13, 2017, 09:09 »
Η ευθύνη είναι συνολική.
Ευθύνη έχει ο ατμιστής που χωρίς να μπει στον ελάχιστο κόπο να ενημερωθεί για 2-3 πράγματα, πάει να ψωνίσει.
Ευθύνη έχει το κατάστημα που πάει να του πουλήσει ότι το συμφέρει ακόμα και αν ο ατμιστής είναι νεοεισερχόμενος στο σπορ.
Ευθύνη έχουμε όσοι γράφουμε στο φόρουμ 2-3 πράγματα.
Ευθύνη έχει η Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών, που πρέπει να προσπαθεί διαρκώς (με όσα μέσα και δυνατότητες έχει) να ενημερώσει ατμιστές και καταστήματα.
Ομως ο καθένας μας έχει την τελική ευθύνη για τις πράξεις του. Δκαιολογίες όπως δεν έχω χρόνο να ενημερωθώ, που να διαβάζω τώρα σελίδες επί σελίδων, εγώ θέλω κάτι να το πάρω και να ατμίζει μόνο του :), απλά δεν στέκουν. Ότι απόφαση παίρνουμε και ότι πράξη κάνουμε, έχει συνέπειες που θα τις υποστούμε εμείς και όχι κάποιος τρίτος.

Στο τελευταίο σου σχόλιο, ότι αυξάνεται ο κίνδυνος λόγω των πολλών W ακόμα και με ορθή χρήση, δεν θα συμφωνήσω γιατί στην εξίσωση παίζουν και χίλια δυο άλλα πράγματα που κάνουν τα W επικίνδυνα ή ακίνδυνα.

Πάντως έχουμε λίγο υπερβάλλι για τα τυχόν περιστατικά "κακών" πωλητών. Παρατηρώ ότι οι περιπτώσεις που ο νεοεισερχόμενος ατμιστής φεύγει από ένα κατάστημα με "τεράστιο" εξοπλισμό δεν είναι πολλές. Απλά οι δυνατότητες του σύγχρονου ατμιστικού εξοπλισμού έχουν αυξηθεί σημαντικά. Ευτυχώς και η ασφάλεια τους επίσης έχει αυξηθεί. 
Ζητώ συγγνώμη αν είπα και καμιά κουβέντα παραπάνω στα προηγούμενα σχόλια μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2017, 09:18 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9251 στις: Ιουνίου 13, 2017, 09:19 »
Νομίζω είμαστε όλοι εκτός θέματος.

Ο φίλος μας συνατμιστής, έκανε εγγραφή για να πει το πρόβλημα του και να βρει συμπαράσταση στο θέμα εγγύησης / αντικατάστασης συσκευής και το τι μπορεί να απαιτήσει από το μαγαζί που το αγόρασε.

Εκτός από 1-2 που έκαναν αρνητικό σχόλιο για το κατάστημα (γενικά ή για το συγκεκριμένο) οι υπόλοιποι μάλλον παρασυρόμενοι από τις απαντήσεις που έδινε ή από τις λεπτομέρειες που δεν μας έλεγε και αφήνοντας την φαντασία μας ελεύθερη κάναμε την σύνδεση του νέος και άπειρος με πολλά watt.

Δεν ζήτησε την κριτική μας για την επιλογή του (όπως και εάν έγινε αυτή)

Προσωπικά φέρω βαρέως την απάντηση που έδωσα, όχι από την εμπειρία μου ατμίζοντας στα 18 και έχοντας δει πως είναι τα 35-40 watt αλλά με κριτήριο μια λάμπα πυράκτωσης των 100 watt και το εάν θα την κράταγα στο χέρι μου ανάβοντας την για 5 sec επι 3-4 φορές χωρίς να ξέρω πως συμπεριφέρεται τέτοιος ατμιστικός εξοπλισμός.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9252 στις: Ιουνίου 13, 2017, 09:24 »
Το φόρουμ δεν το διαβάζει μόνο όποιος κάνει μια συγκεκριμένη ερώτηση.
Το διαβάζουν και άλλοι που θέλουν να ενημερωθούν γενικότερα.
Κριτική δεν ζητάει κανείς ποτέ, όταν γράφεις όμως κάτι δημόσια τότε να αναμένεις και κριτική...
Η αλήθεια πάντως είναι κάπου στη μέση ως συνήθως :)

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9253 στις: Ιουνίου 13, 2017, 11:13 »
Αν σκεφτούμε και ότι ο φίλος κατά τα λεγομενά του  δεν ήτανε και νέος στο άτμισμα .

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9254 στις: Ιουνίου 13, 2017, 12:25 »
Νέοι / παλιοί / παλιότεροι, κανείς φίλε μου δεν γνωρίζει τα πάντα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 75 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312518 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13686 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix