vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, gstamatos, manoslykos

Twitter

Η ανατομία μιας μπαταρίας

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Η ανατομία μιας μπαταρίας
« στις: Αυγούστου 30, 2009, 19:55 »
Μετά την "ανατομία ενός ατμοποιητή" είπα να ξεκοιλιάσω και μια μπαταρία ηλεκτρονικού τσιγάρου για να δω καλύτερα τι περιέχει στο εσωτερικό της.

Η αλήθεια είναι ότι σε κάποια σημεία δυσκολεύτηκα λιγάκι. Είναι εμφανή τα σημεία της βίαιης συμπεριφοράς της πένσας στα εξωτερικά τοιχώματα του άσπρου σωλήνα που φιλοξενεί το όλο σύστημα της μπαταρίας στο εσωτερικό του. Το μεταλλικό σπείρωμα (ασημένιο χρώμα) που βρίσκεται στην άκρη του σωλήνα (και συνδέεται βιδωτά με τον ατμοποιητή) ήταν πολύ καλά πρεσαρισμένο και ενωμένο με το σωλήνα και εκεί χρειάστηκε πένσα, μυτοτσίμπιδο και αρκετή... βία για να αποχωριστούν το ένα από το άλλο.
 
Τέλος πάντων, αφού ξεπέρασα το πιο δύσκολο σημείο, ήταν πια εύκολο, με λίγο σπρώξιμο, να βγάλω τα μέσα της μπαταρίας στο φως του.... φακού.
 
Παρακάτω βλέπετε όλα τα εξαρτήματα αραδιασμένα με τη σειρά που ήταν τοποθετημένα μέσα στον άσπρο σωλήνα. Η ίδια η μπαταρία (το εσωτερικό κυρίως σώμα), όπως βλέπετε είναι προστατευμένη μέσα σε ένα διαφανές νάιλον "σακουλάκι".
 

Το σύστημα του αυτόματου διακόπτη πρέπει να βρίσκεται μέσα στο μαύρο πλαστικό βαρελάκι, γιατί βλέπω ότι έχει καταβληθεί μεγάλη προσπάθεια (με κόλλα στα σημεία που εισχωρούν καλώδια και στις ενώσεις) ώστε να διατηρείται όσο γίνεται πιο στεγνό.
 
Παρακάτω βλέπετε το σύστημα του διακόπτη, πριν το ανοίξω κι αυτό για να δω και παραμέσα. Δίπλα είναι και το τσιπάκι του LED που βρίσκεται στην άλλη άκρη του σωλήνα.
 

Είναι γνωστό ότι αν εισχωρήσει υγρό στην μπαταρία, το πιο επίφοβο σημείο είναι ο διακόπτης. Αν μπει υγρό εκεί, δε λειτουργεί σωστά (ή βραχυκυκλώνει) με αποτέλεσμα όλη η μπαταρία να είναι για πέταμα.
 
Δε σταμάτησα όμως εκεί. Είπα να ανοίξω και το πλαστικό βαρελάκι του διακόπτη για να δω τι τρέχει εκεί μέσα. Όπως βλέπετε παρακάτω, αράδιασα όλα αυτά τα μικροεξαρτηματάκια της μπαταρίας για να τα δείτε από πιο κοντά. Ίσως κάποιος που ασχολείται με το θέμα να έχει μια διαφορετική ερμηνεία των εξαρτημάτων από τη δική μου (δεν είμαι και κανένας ειδικός). Για να μην χαθείτε μιας και εδώ τα εξαρτήματα δεν διατηρούν τη σειρά που ήταν τοποθετημένα, έβαλα και τις απαραίτητες επεξηγήσεις:
 

 
Παρακάτω, τα ίδια εξαρτήματα αναποδογυρισμένα, για να έχουμε... σφαιρική άποψη του θέματος.
 

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Η ανατομία μιας μπαταρίας
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 30, 2009, 22:23 »
Μπαταρια EVO εε?

Ο μικροδιακοπτης δεν ειναι παρα ενα μικρόφωνο...!!! Αν παρατηρησες το μαυρο καλυμα εχει μια μεμβρανη που δημιουργει υποπιεση... γιαυτο εχει προβλημα με τους δυνατους ηχους!!!


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία μιας μπαταρίας
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 30, 2009, 23:36 »
Ε! Τι άλλο, από αυτές έχω περίσσευμα.  ;D
Αλλά θα ανοίξω κι από κανένα άλλο η.τ. για να δω τι γίνεται.

Ναι, φαίνεται ότι όντως είναι μικρόφωνο. Γιατί αν περνούσε ο αέρας στο διακόπτη (αν ήταν πνευματικός) θα περνούσε και υγρό, ενώ από τη μεμβράνη δεν περνάει, οπότε μπορεί να κλειστεί σε πιο στεγανό περιβάλλον.

Μάλλον αυτή είναι η λύση: Ή μικρόφωνο ή manual με κλειστή μπαταρία. Το μικρόφωνο έχει τα προβληματάκια του με τους ήχους όμως. Συμπέρασμα: Όσο κι αν  μας αρέσουν οι αυτόματοι διακόπτες, θα πρέπει να διαθέτουμε και ένα η.τ. με χειροκίνητο κουμπάκι για τις δύσκολες καταστάσεις. Εγώ εκεί κατέληξα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία μιας μπαταρίας
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 31, 2009, 01:09 »
Για να μην μένουν παραπονεμένες και οι manual μπαταρίες, και μιας και τελευταία είχα πάρει τις καινούργιες μεγάλες των 280 mAh, μου περίσσευε μια παλιά μικρή και έκανα κι εδώ μία ανατομία αλλά αυτή τη φορά τα βρήκα σκούρα: Τα μέρη δεν αποχωρίζονταν με τίποτα. Έβγαλα πολύ εύκολα το καπάκι του LED και τράβηξα την μπαταρία από κάτω αλλά μέχρι εκεί! Μετά έδωσα, πήρα να ξε-κομπλάρω το σπείρωμα από το σωλήνα αλλά δεν τα κατάφερα. Επειδή το έβαλα γινάτι όμως (σιγά μη μας τη βγει μια μπαταρία) την έβαλα στη μέγγενη, πήρα μια λάμα και την... αποκεφάλισα.  :))

Βλέπουμε κι εδώ την μπαταρία καλυμμένη με νάιλον, τα μέρη του διακόπτη είναι κάπως διαλυμένα γιατί και αυτά δεν αποχωρίζονταν με τίποτα από το σώμα και ασκήθηκε βία γι' αυτό οπότε έχασαν κάποια μικρά τμήματά τους.
ΟΚ, αποτυχημένη προσπάθεια, το παραδέχομαι, με νίκησε μια μπαταρία, αλλά τη βάζω έτσι για την ιστορία.
 


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία μιας μπαταρίας
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 31, 2009, 02:37 »
Μιας και μπήκα στο τριπάκι με τις μπαταρίες, θυμήθηκα το New e-Minicig από την e-cig.com με τον ατμοποιητή - φιλτράκι μιας χρήσης που είχε τη χειρότερη μπαταρία από ό,τι έχω δοκιμάσει ως τώρα. Είχα κάνει μια κριτική και παρουσίαση παλιότερα εδώ και ο κανόνας σ' αυτό το τσιγάρο ήταν η μπαταρία να χαλάει μέσα στις πρώτες ώρες ή μέρες.

Τόσο καιρό το κρατούσα για ιστορικούς λόγους και μόνο. Δε λειτουργούσε έτσι κι αλλιώς. Έτσι λοιπόν είπα να ρίξω μια ματιά και στα εσώψυχα αυτής της μπαταρίας για να δω αν μπορέσω να καταλάβω γιατί χαλούσαν έτσι εύκολα και να το πετάξω, να μη μου πιάνει και χώρο.
 


Και εδώ η μπαταρία ήταν μέσα σε ένα νάιλον αλλά όχι και τόσο επιμελώς κλεισμένη. Αυτό όμως δεν ήταν το πρόβλημα. Από ό,τι συμπεραίνω, το πρόβλημα ήταν το ότι η στεγανοποίηση του διακόπτη ήταν σχεδόν ανύπαρκτη. Υπήρχε μια θήκη από σιλικόνη γύρω του αλλά μάλλον περισσότερο για στήριξη παρά για στεγανοποίηση.
 


Αυτό φαίνεται πολύ εύκολα στη παραπάνω εικόνα (αριστερά) που έχω "ξεκαπακώσει" την μπαταρία. Το μαύρο τμήμα που βλέπετε στη μέση της σιλικονέννιας θήκης είναι το κάτω μέρος του διακόπτη, εκτεθειμένο στην παραμικρή διαρροή υγρού. Δίπλα βλέπετε και το διακόπτη σε μεγέθυνση. Το σύστημα μπάζει από παντού δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ανατομία μιας μπαταρίας
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 31, 2009, 14:09 »
Καλή δουλειά Λευτέρη.

Αυτό με το μικρόφωνο δεν το ήξερα.

Πάντως τις λυπήθηκα τις καημένες τις μπαταρίες...  :))


Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Απ: Η ανατομία μιας μπαταρίας
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 31, 2009, 14:23 »
Καλή δουλειά Λευτέρη.

Αυτό με το μικρόφωνο δεν το ήξερα.

Πάντως τις λυπήθηκα τις καημένες τις μπαταρίες...  :))

Χαχαχαχα, εγω παλι, τις δικες μου μπαταριες καθολου, προκειμενου να χρησιμοποιησω το κελυφος τους σε κατι καλυτερο....  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ανατομία μιας μπαταρίας
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 31, 2009, 14:34 »
Χαχαχαχα, εγω παλι, τις δικες μου μπαταριες καθολου, προκειμενου να χρησιμοποιησω το κελυφος τους σε κατι καλυτερο....  :thumpup:

Εάν είναι για κάτι καλύτερο, μαζί σου.  8)

Αλλά υποψιάζομαι ότι ο Λευτέρης τις έστειλε μάλλον τελικά υπέρ πίστεως και πατρίδος...   :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία μιας μπαταρίας
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 31, 2009, 14:46 »
Ανεπιστρεπτί.  :tongue_smilie:
Αλλά έτσι κι αλλιώς τα 'χαν φάει τα ψωμιά τους.  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix