vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

78 επισκέπτες, 6 χρήστες
bloodlessz, Jorge, I.P, tibolaso, Buliwyf, manoslykos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΝΟΣ68

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #405 στις: Οκτωβρίου 03, 2019, 19:25 »
καλα εμεις δεν πηραμε γραμμη...ο ΣΕΕΠΕΑ δεν πηρε πρεφα...? η δεν ηταν και πολυ ανοιχτη η διαβουλευση..

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #406 στις: Οκτωβρίου 03, 2019, 19:31 »
Ποια shortfills ήρθαν? Δεν υπάρχει καμιά εισαγωγή shorfill που να πέρασε από τελωνείο, να επιβλήθηκε ειδικός φόρος, να καταβλήθηκε ο ειδικός φόρος και να βγήκε το προϊόν στο ράφι για πώληση. Αν πλήρωσες 26.90 για κάτι που έχει αξία 5€, απλώς πιάστηκες κορόιδο.

Κάτι τέτοια διαβάζω και είμαι κατά οποιασδήποτε συμπόρευσης έστω και βραχυχρόνιας της ΚΕΑ με τον ΣΕΕΠΑ....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #407 στις: Οκτωβρίου 03, 2019, 19:58 »
Ποια shortfills ήρθαν? Δεν υπάρχει καμιά εισαγωγή shorfill που να πέρασε από τελωνείο, να επιβλήθηκε ειδικός φόρος, να καταβλήθηκε ο ειδικός φόρος και να βγήκε το προϊόν στο ράφι για πώληση. Αν πλήρωσες 26.90 για κάτι που έχει αξία 5€, απλώς πιάστηκες κορόιδο.
αυτο αν το πεις σε καταστημα θα σου πουνε οτι επιβληθηκε ο φορος.... και παει ανα 10μλ.... οποτε βγαλε ακρη.......  :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #408 στις: Οκτωβρίου 03, 2019, 20:18 »
Για να πάρεις "πρέφα" πρέπει να παρακολουθείς καθημερινά τα υπό συζήτηση νομοσχέδια.
Και καλά να λέει νομοσχέδιο για τα προϊόντα καπνού, αυτό το διακρίνεις εύκολα.
Αν στο νομοσχέδιο περί ανάπλασης της πεντέλης έχει και δυο τρεις διατάξεις για τα καπνικά προϊόντα, εκεί τι κάνεις? διαβάζεις ολόκληρα τα νομοσχέδια?
Πάντως αυτό που γράφει ο Τρύφωνας, είναι η πικρή αλήθεια. Κανένας από τους αρμόδιους δεν ασχολείται με τα σχόλια. Αυτή η διαδικασία υπάρχει απλά για να λέμε ότι έγινε διαβούλευση.

Κάτι τέτοια διαβάζω και είμαι κατά οποιασδήποτε συμπόρευσης έστω και βραχυχρόνιας της ΚΕΑ με τον ΣΕΕΠΑ....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η ΚΕΑ δεν συμπορεύεται με τον ΣΕΕΠΑ. Η ΚΕΑ συνεργάζεται με τον ΣΕΕΠΑ όπου θεωρεί ότι υπάρχει κοινό συμφέρον. Για παράδειγμα, γιατί να μη συνεργαστούμε (όπως κάναμε) για την προώθηση του VINT?
Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τον ΣΕΕΠΑ προς την ΚΕΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2019, 20:25 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΝΟΣ68

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #409 στις: Οκτωβρίου 03, 2019, 20:59 »
κεκλεισμένων τον θυρών καταλαβα...

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #410 στις: Οκτωβρίου 03, 2019, 23:00 »

Η ΚΕΑ δεν συμπορεύεται με τον ΣΕΕΠΑ. Η ΚΕΑ συνεργάζεται με τον ΣΕΕΠΑ όπου θεωρεί ότι υπάρχει κοινό συμφέρον. Για παράδειγμα, γιατί να μη συνεργαστούμε (όπως κάναμε) για την προώθηση του VINT?
Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τον ΣΕΕΠΑ προς την ΚΕΑ.

Ο λύκος με το πρόβατο δεν μπορούν να συνεργαστούν ποτέ για να διώξουν το λιοντάρι ...γιατί και να το διώξουν το πρόβατο θα φαγωθεί από το λύκο ο,τι και να γίνει ...στη δίκη μας περίπτωση η ΚΕΑ είναι το πρόβατο και ο ΣΕΕΠΑ ο λύκος ...μπεεεεε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #411 στις: Οκτωβρίου 03, 2019, 23:09 »
Για τσουυύ τσουυύ τον κόβω τον ΣΕΕΠΑ ...  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2019, 23:28 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #412 στις: Οκτωβρίου 03, 2019, 23:14 »
Η βάλε τόνους ή αφαίρεσε τα περιττά υ από την "τσουτσου". :happy_roll_01:

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #413 στις: Οκτωβρίου 03, 2019, 23:54 »
@yorgoss  πες τα!
Και κάτι μου μύριζε..γιατί λογικά αν δεν ήξερα ο ΣΕΕΠΑ τι γίνεται..θα έδινε δώρο με κάθε αγορά βαμβακιού δέκα αρώματα.
Το μόνο κοινό που έχουμε μαζί του είναι " το ατμίζειν".
Αυτοί για να μας τα παίρνουν και μεις σα χάχες να ξεκολάμε πόστερς τραγουδιστών για να βάλουμε πόστερ reviewers . Θεστα και παθέστα ειμαστε

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #414 στις: Οκτωβρίου 04, 2019, 08:27 »
Ο λύκος με το πρόβατο δεν μπορούν να συνεργαστούν ποτέ για να διώξουν το λιοντάρι ...γιατί και να το διώξουν το πρόβατο θα φαγωθεί από το λύκο ο,τι και να γίνει ...στη δίκη μας περίπτωση η ΚΕΑ είναι το πρόβατο και ο ΣΕΕΠΑ ο λύκος ...μπεεεεε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καθόλου πρόβατο δεν είναι η ΚΕΑ και καθόλου λύκος ο ΣΕΕΠΑ φίλε μου.
Το μόνο στο οποίο συμφωνώ είναι το λιοντάρι...

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #415 στις: Οκτωβρίου 04, 2019, 10:25 »
δεν θέλω να έρχομαι σε αντιπαραθέσεις και να επαναλαμβάνομαι αλλά 
όταν απαγορεύτηκε η αγορά από το εξωτερικό ατμιστικού εξοπλισμού(που δεν υπόκειται σε ΕΦΚ) με πρωτοβουλία του τότε ΣΕΕΠΑ ποιος βγήκε κερδισμένος ;;
ο απλός ατμιστής ή οι καταστηματάρχες ;
αν γίνεται αυτό που ανάφερε πιο πάνω ο Ribot (τη γνώμη του οποίου σέβομαι και εκτιμώ και είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι όπως το είπε) τα λεγόμενα shortfills επιφέρουν ακόμα πιο δυσθεώρητα κέρδη στους εμπόρους και πάντα εις βάρος της τσέπης του ατμιστή (σου λένε πλέον ότι τα snv θα αποσυρθούν για αυτό δεν τα φέρνω..τα νόμιμα δλδ η διαδοχη κατάσταση είναι τα shortfills που έχουν και ΕΦΚ)...
γιατί να συμπορευτώ δλδ με τον ΣΕΕΠΑ ; επειδή δεν έχω δύναμη εγώ από μόνος μου μήπως ;
είμαι ένας απλός ατμιστής και είμαι γενικώς έξω από τα πράγματα..δεν έχω γνωστούς φίλους χομπίστες που να ξέρουν πρόσωπα και καταστάσεις ούτε γνωρίζω εμπόρους και κατασκευαστές...θα ήθελα πολύ όμως η ΚΕΑ από τη στιγμή που είναι έτσι τα πράγματα να βγάλει μια ανακοίνωση και να αναφέρει ότι τα καταστήματα που πωλούν shortfills με καπέλο πλέον τουλάχιστον 200% σε σχέση με το κόστος δεν αποδίδουν κανένα ΕΦΚ για αυτά και ότι όσο "νόμιμα" είναι αυτή τη στιγμή τα snv άλλο τόσο είναι και τα shortfills...
αυτά...και επιμένω στην παρομοίωση με το λύκο και το πρόβατο

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #416 στις: Οκτωβρίου 04, 2019, 13:40 »
Φίλε Γιώργο, έχουμε πει πάμπολλες φορές ότι η απαγόρευση διασυνοριακών ΔΕΝ ήταν πρωτοβουλία του τότε ΣΕΕΗΤ. Ήταν κάτι που η TPD άφηνε στην διακριτική ευχέρεια των κρατών μελών και η ελληνική κυβέρνηση ακολούθησε την πρακτική της συντριπτικής πλειοψηφίας των μελών της ΕΕ: επιτρέπεται η πώληση σε άλλο κράτος μέλος που επιτρέπει την αγορά αλλά απαγορεύεται η αγορά.

Όσο για τα shortfills, πρέπει να έχουν ΕΦΚ. Θεωρούνται έτοιμα υγρά χωρίς νικοτίνη και η διακίνησή τους υπόκειται σε ΕΦΚ. Αν ο οποιοσδήποτε γνωρίζει αποδεδειγμένα ότι κάποιοι εισάγουν χωρίς ΕΦΚ (πείτε με ρομαντικό αλλά αμφιβάλλω καθώς πρόκειται για τελωνειακή παράβαση με πολύ χοντρές συνέπειες) και πωλούν με καπέλο λόγο ΕΦΚ, μπορεί να το καταγγείλει αρμοδίως στην ΑΑΔΕ.

Τη γνώμη μου για τις δύο οργανώσεις, ΚΕΑ και ΣΕΕΠΑ την έχω πει πολλές φορές και συνεχίζω να τη στηρίζω: ο ΣΕΕΠΑ μπορεί στις 99 από τις 100 δράσεις του να κάνει πράγματα αντίθετα με το συμφέρον των καταναλωτών. Η ΚΕΑ παρομοίως για το συμφέρον των μελών του ΣΕΕΠΑ. Στο ένα όμως πράγμα στο οποίο υπάρχει κοινό συμφέρον, η συμπόρευση και συνεργασία επιβάλλεται. Βλέπε VINT ως ένα απλό παράδειγμα, ή άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους ως ένα πιο πολύπλοκο. Το "ισχύς εν τη ενώσει" νομίζω είναι το καλύτερο αντίδοτο του "διαίρει και βασίλευε". Ακόμα και αν αυτό αφορά μόνο το 1% των δράσεων των δύο συλλόγων.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #417 στις: Οκτωβρίου 04, 2019, 18:46 »
Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα του φιλου [member=18542]yorgoss[/member].
Κι εγω ενας απλος ατμιστης ειμαι, ουδεμια σχεση εχω με καταστηματαρχες και δε μ'αρεσει να μου πιανουν τον κ@%ο.
Δε μ'αρεσει ν'ακουω παραμυθια του τυπου ''οι εμποροι δεν εχουν οφελος απο την απαγορευση των αρωματων''.
Και οι καταστηματαρχες εχουν οφελος απο τα SNV-Shortfill και το Κρατος και οι διαφοροι διασημοι mixers που πουλανε τις μιξεις τους αξιας 4ευρω 4 και 5 φορες πανω και αποσυρουν πετυχημενες συνταγες τους απο το ELR.
Ολοι ειναι ευχαριστημενοι (αυτοι που οικονομανε) με τις διαφορες απαγορευσεις εκτος απ'το χομπιστα ατμιστη.

Την απαγορευση των αρωματων την ειχα προβλεψει απο τον Απριλιο του 2018  http://vaping.gr/index.php/topic,19147.990.html  απαντηση  #997 οταν καταλαβα την αρπαχτη με τα SNV,πολυ πριν ακουστει κατι γι'αυτο.
Εντυπωση τοτε μου ειχε κανει καταστημα(δε θα πω ονομα) που ψωνιζα καταπληκτικα ομολογουμενως αρωματα-μιξεις και μολις ειδε την αρπαχτη τα απεσυρε και τα γυρισε,τα ιδια, σε SNV με υπερδιπλασια τιμη.Φυσικα δεν ξαναπατησα.

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #418 στις: Οκτωβρίου 04, 2019, 19:21 »
Έχει ειπωθεί απο κάποιον εδω μέσα :

Πόσο ζηλευω τους ατμιστές που έχουν ενα μοντάκι (και αυτό αρκετό καιρό)  , πηγαίνουν παιρνουν  το δεκαμελάκι τους που ατμίζουν συνέχεια , το κρατανε 3-5 ημέρες , παίρνουν την νικοτίνη τους και αυτό είναι όλο .

Πραγματικά  και εγω τους ΖΗΛΕΥΩ

Sorry  για το άκυρο ενδεχομένως post

Αποσυνδεδεμένος rolf

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #419 στις: Οκτωβρίου 05, 2019, 13:26 »
Να ρωτησω ρε παιδια, υπαρχει καποιος τροπος να παρω ατμοποιητες ή μοντακια που δεν φερνει κανενας στην ελλαδα; Ολοι τα ιδια εχουν πανω κατω και δεν τα θελω, δεν μου αρεσουν, δεν ειναι ο τυπος μου, πως να το κανουμε; Θελω αλλα. Πως τα αποκτω;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316013 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem