vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #330 στις: Απριλίου 05, 2016, 14:08 »
Τα έχω δοκιμάσει όλα σε ribbon. Μπορεί ο δάσκαλος να το θεωρεί υπερβολή, αλλά εγώ το καλύτερο αποτέλεσμα για τα γούστα μου, σε μηχανικό μοντ πάντα, το έχω πάρει με 0,5 Χ 0,1 nichrome, 0,8 Χ 0,1 kanthal και πάνω απ' όλα με 0,75 Χ 0,1 noupi. Αυτό "σκοτώνει' πραγματικά (όχι τη γεύση, αυτή την απογειώνει :laugh1:) αλλά είναι ακριβό το άτιμο!

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #331 στις: Απριλίου 05, 2016, 14:11 »
Πόσες σπείρες Γιώργο το nupi;

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
NoyPi το βλέπω για την ακρίβεια! :) Λάθος το έγραψα...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #332 στις: Απριλίου 05, 2016, 14:16 »
4 σε 2mm διάμετρο αλλά το έχω δοκιμάσει και με 3 σπείρες ακόμη και σε 2,5mm διάμετρο. Το φαινό παίζει με όλα, πάρα πολύ καλά.
Σωστά, ΝOYPI

Αποσυνδεδεμένος Alexxxbazzz

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #333 στις: Απριλίου 05, 2016, 14:26 »
@thenetpoet δυο γρήγορες ερωτήσεις
Πόσα ml κρατάς την αντίσταση
Και πόσα τα βαμβάκια?
Ευχαριστώ και ωραίο στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #334 στις: Απριλίου 05, 2016, 19:15 »
Μετα απο πολυ καιρο ενασχολησης με αυτον ειναι ο μοναδικος ατμο που εχω κρατησει στη συλλογη μου και δεν τον εχω πουλησει-ανταλλαξει..Στο δι ταυτα..μετα απο πολλες δοκιμες-συζητησεις και διαβαζοντας κατεληξα:συρμα 0.28-0.32 αυστηρα σε 2mm διαμμετρο..Ειναι η διαμμετρος που λογω μικρης καμπανας επιτρεπει στο φαινομενο να ξεδιπλωσει ολα τα αρωματα του υγρου..
Τελος το βαμβακι το κουρεβω δεξια αριστερα και δημιουργουνται σαν δυο μικρα τριγωνακια και τα τοποθετω μεσα στο αυλακι..Ολο ομως χωρις να αφηνω πανω στο ντεκ..Ουτε βενταλιες ουτες σε στυλ s..Ατμιζω πανω απο 15ml με το ιδι βαμβακι..Οσοι εχετε διαρροες και πιστευετε οτι εχετε κανει σωστα τα παντα προμηθευτειτε απο gus τα καφε οριγκακια για την βαση..X10 στεγανοποιηση...
Ελπιζω να βοηθησα..

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #335 στις: Απριλίου 05, 2016, 22:06 »
@thenetpoet δυο γρήγορες ερωτήσεις
Πόσα ml κρατάς την αντίσταση
Και πόσα τα βαμβάκια?
Ευχαριστώ και ωραίο στήσιμο.
Εγω στα δυο γεμισματα βαζω καινουργια αντισταση ,γιατι μ`αρεσει να στηνω  :)) .
Τωρα αν βαριεμαι ή δεν εχω χρονο το συρμα το κραταω στα τεσσερα γεμισματα ,το βαμβακι αναλογως το υγρο,πχ. με tribeca μπορει να αλλαξω και με ενα γεμισμα,γιατι το μαυριζει .
Οταν αλλαζω υγρο δεν το συζηταω αλλαγη ολα ,βαμβακια και συρμα (οχι πως ειναι απαραιτητο το συρμα ,αλλα ειπα μου αρεσει να στριβω)

Αποσυνδεδεμένος Alexxxbazzz

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #336 στις: Απριλίου 05, 2016, 22:48 »
Σε ευχαριστώ πολύ blackdrone και γω πάνω κάτω στα ίδια είμαι
απλά εμένα βάζει 4ml και έτσι τον δουλεύω όλη την ημέρα. Όλοι οι υπόλοιποι
άτμο στο συρτάρι.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #337 στις: Απριλίου 07, 2016, 11:29 »
Ένα από τα πιο απλά στησίματα με πολύ καλή απόδοση γεύσης για χαλαρό mouth to lung άτμισμα.
Σύρμα κάνθαλ 0,20 - 4 σπείρες - 2χλστ πυρήνας. Παίζει ωραία από τα 8 έως τα 11W.

PS: Σίγουρα ο demkoni κάπου έχει δείξει κάτι σχετικό (αφού και εγώ από αυτόν το είδα) αλλά δεν πειράζει. Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως. :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #338 στις: Απριλίου 09, 2016, 16:38 »
Η νέα έκδοση 2 του Ζεστ είναι γεγονός...

Γρήγορο σετάπ με 5 σπείρες και βαμβάκι KGD τοποθετημένο όπως νάναι...
Ο ατμοποιητής θα παραμείνει σε θέση ξάπλα συνέχεια...



















Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #339 στις: Απριλίου 09, 2016, 17:12 »
Απ' ότι βλέπω, η ίδια αλλαγή έγινε και στη βάση του zest, όπως του lite.
Το drip tip πάντως στη δεύτερη φωτό Κώστα, είναι όλα τα λεφτά. Δεν περίμενα ότι ένα ντριπτιπάκι θα επηρέαζε τόσο αισθητά την γεύση!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #340 στις: Απριλίου 09, 2016, 17:19 »
Να σου πω την αλήθεια το δουλεύω έτσι...


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #341 στις: Απριλίου 09, 2016, 18:59 »
@thenetpoet δυο γρήγορες ερωτήσεις
Πόσα ml κρατάς την αντίσταση
Και πόσα τα βαμβάκια?
Ευχαριστώ και ωραίο στήσιμο.

Αυτό εξαρτάται από το υγρό που ατμίζω. Συνήθως στην εβδομάδα αλλάζω αντίσταση και ενδιάμεσα αν πρόκειται να βάλω άλλο υγρό αλλάζω μόνο το βαμβάκι.
Υπάρχουν όμως υγρά που με ένα τανκάκι στέλνουν την αντίσταση αδιάβαστη.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #342 στις: Απριλίου 11, 2016, 19:05 »
Ενα  σεταπ με μύτη στη βαση για καλυτερα κρατήματα στο βιδωμα τις καμπάνας   
η όλοι ιδέα είναι φανταστική χρειαζεται  λίγο προσοχή στο κόψιμο 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #343 στις: Απριλίου 11, 2016, 23:26 »
Αυτο ακριβως κανω τον τελευταιο καιρο ,με τη διαφορα οτι δεν το κοβω απο πριν το βαμβακι,αλλα το τραβαω με το x-acto κοπιδι να μπει στα λουκια,και ειναι σουπερ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Προτεινόμενα στησίματα για το Phenomenon
« Απάντηση #344 στις: Απριλίου 18, 2016, 15:10 »
Νέος κάτοχος κι εγώ του Phenomenon Zest με ένα μηχανικό Kiss. Το αποτέλεσμα απλά θεϊκό. Το δεύτερό μου (πια) σετάκι VTC mini με kfl+, δεν μπήκε στο συρτάρι, αλλά το έχω για το αυτοκίνητο όπου κάθεται εύκολα όρθιο σε κάτι θήκες του corolla δίπλα από το χειρόφρενο.
Το κόλλημα είναι τέτοιο που το "Φαινόμενο είμαι εγώ..." έχει γίνει καθημερινό άσμα.  :laugh1:
Τα λίγα στησίματα που του έχω κάνει τις 4 αυτές μέρες, περιλαμβάνουν 0.25 και 0.28 kanthal σε 2.5άρι άξονα, και με το βαμβάκι όπως περιγράφεται στο παρακάτω quote.

Μετα απο πολυ καιρο ενασχολησης με αυτον ειναι ο μοναδικος ατμο που εχω κρατησει στη συλλογη μου και δεν τον εχω πουλησει-ανταλλαξει..Στο δι ταυτα..μετα απο πολλες δοκιμες-συζητησεις και διαβαζοντας κατεληξα:συρμα 0.28-0.32 αυστηρα σε 2mm διαμμετρο..Ειναι η διαμμετρος που λογω μικρης καμπανας επιτρεπει στο φαινομενο να ξεδιπλωσει ολα τα αρωματα του υγρου..
Τελος το βαμβακι το κουρεβω δεξια αριστερα και δημιουργουνται σαν δυο μικρα τριγωνακια και τα τοποθετω μεσα στο αυλακι..Ολο ομως χωρις να αφηνω πανω στο ντεκ..Ουτε βενταλιες ουτες σε στυλ s..Ατμιζω πανω απο 15ml με το ιδι βαμβακι..Οσοι εχετε διαρροες και πιστευετε οτι εχετε κανει σωστα τα παντα προμηθευτειτε απο gus τα καφε οριγκακια για την βαση..X10 στεγανοποιηση...
Ελπιζω να βοηθησα..

Καθώς δεν είμαι φαν των ντουμανιών αλλά της ωραίας γεύσης, μετά από το διάβασμα όλου του νήματος, μάλλον θα πρέπει να κατέβω σε 2άρι άξονα και να κυμανθώ στις 5 σπείρες περίπου.
Όλα αυτά γιατί θέλω να το δουλεύω στο μηχανικό.
Αν θέλω να πετάξω κανένα συννεφάκι, και πάω σε πιο βαρβάτα σύρματα πχ 0.32 θα πρέπει να το κουμπώσω στο VTC για να είμαι με υψηλά watts, σωστά;

ΥΓ: Συγχαρητήρια σε όλου για το συγκεκριμένο νήμα. Πραγματικός θησαυρός για νέους αλλά και για παλιούς κατόχους!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15573 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos