vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

210 επισκέπτες, 8 χρήστες
Milarepa, Sergios, George Pap, dkostas, manoslykos, Jorge, Lazy Dog, karasarinis

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1755 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 11:18 »
Κωνσταντίνε, σε εσένα λειτούργησε το εξής φαινόμενο...

Δεν ξέρω αν έχετε προσπαθήσει να μεταγγίσετε υγρό από μπετόνι σε μπετόνι με λάστιχο... Για κάποιο λόγο συνέβη αυτό, και από τη στιγμή που θα ξεκινήσει λόγω της πολύ καλής υποπίεσης σταματάει όταν όλο το υγρό φύγει εκτός του ατμοποιητή...

Αν για κάποιο λόγο το δείτε να συμβαίνει, γυρίστε τον ατμοποιητή ανάποδα και αφήστε τον σε μια χαρτοπετσέτα 2-3 λεπτά... Θα φύγει από το drip tip το περίσσιο υγρό και θα σταματήσει το φαινόμενο... Τέλος, χτυπήστε ελαφρά τον ατμοποιητή στη χαρτοπετσέτα ΑΝΑΠΟΔΑ, γυρίστε κανονικά, βάλτε τον στο μοντ... Ατμίστε με κλειστή καμπάνα τα περίσσια υγρά (2-3 τζούρες) ανοίξτε την καμπάνα εκεί που την είχατε και όλα οκ...

Δεν συμβαίνει μόνο στο Φαινό αυτό... Το έχω δει σε διάφορους ατμοποιητές...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
με 3 στροφες το συρμα σου , τι αντισταση εχεις κανει ??

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26102.msg874483.html#msg874483

Δυστυχώς δεν γράφω ο βλάκας την αντίσταση...

Αφού είναι 0,22 υποθέτω 1,6-1,8...

Edit :

Τελικά 0,22 σύρμα, τρεις σπείρες είναι 1,7 Ω...


Θα βάλω 3 σπείρες 0,22 σε έναν ατμοιητή και θα σου πώ από Δευτέρα... Είμαι μακρυά από τα εργαλεία μου αυτή τη στιγμή...
Περίμενε λίγο όμως , ίσως μπορω να σου απαντήσω πιο γρήγορα...


Η γεύση έτσι είναι απλά, κορυφαία!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 12:25 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1756 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 11:32 »
Κωνσταντίνε έχεις δίκιο για το πλάγια αλλά εγώ επειδή τον δουλεύω κατά βάση με τον Lord δεν βολεύει να τον έχω συνέχεια όρθιο. Ειδικά στο αυτοκίνητο στην δουλειά δεν έχει καμμία θεσή για να το αφήσω όρθιο. Έχω δεί ότι και εσύ έχεις το Lord. Σε βολεύει να το έχεις συνέχεια όρθιο;
Αυτό το κολπάκι με τον άτμο ανάποδα νομίζω το έχεις ξαναπεί σε προηγούμενη σελίδα και είναι κολπάκι από τους χρήστες ΙΑΤΤΥ.
Ευχαριστούμε πάντως για το setup. Hμέρα πειραματισμού η σημερινή.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1757 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 11:53 »
 :eyesplash: Ευχαριστώ παιδιά, αλλά σας πρόλαβα. Μου λύθηκε η απορία για το γέμισμα απο πάνω. Δεν έκλεισα ουτε τις τρύπες αέρα, ούτε έβαλα δάχτυλο στο επιστόμιο-κορυφή καμπάνας, και έλουσα όλο το istick και τα χέρια μου....μουχαχαχα... :idiot1:
Πάμε πάλι απο κάτω την άλλη φορά, γιατί δεν την κουβαλώ την σύρριγγα στο τσαντάκι ούτε γι αστείο. Το θέμα ξάπλα-όρθια είναι ένα θέμα στον Phenomenon. Γιατί άντε θα τον βάλω σε τραπέζι όρθιο. Στο αυτοκίνητο όμως ξαπλώνει λίγο. Στην μεταφορά στον μάρσιπο? Εκεί κι αν έχει πάνω κάτω. Και ναι, έχει θέμα.
Θα ξαναδώσω μια καλή απλωσιά αλά ντεμκόκι (thanks), τώρα. Ή μάλλον θα κάνω αυτό με την μύτη στα αυλάκια πρώτα, ναι. Ε άμα περάσει κι απο κει υγρό θα παω για ξεμάτιασμα  :))

Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1758 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 13:05 »
Με μια εβδομάδα χρήση και δυο πρόχειρα setup ,κανένα ίχνος διαρροής...
Αξίζει να αγοράσω TC θα έχει διαφορά σε γεύση ;;;;;
Τώρα το δουλεύω με το istick20

Αποσυνδεδεμένος VOLTEROS

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1759 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 13:16 »
εγώ πάντως εδώ και μια εβδομάδα που κάνω διάφορα στησίματα με νι200 δεν μπορώ να πω ότι έχω δει τρελή διαφορά σε γεύση
εκτός αν κάτι δεν κάνω σωστά

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1760 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 14:33 »
Για αυτα που διαβαζω περι διαρροων ξαπλα πλαγια τουμπα αναποδα κτλ καλο θα ηταν αυτα τα λουκια που υπαρχουν στην βαση για το υγρο να καταργηθουν ωστε να υπαρχει "On/Off" για το υγρο ετσι δεν θα υπαρχει και θεμα διαρροων ουτε στο γεμισμα απο πανω ουτε και στις αποτομες μεταβολες πιεσεως/θερμοκρασιας του περιβαλοντος
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 14:42 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1761 στις: Σεπτεμβρίου 26, 2015, 18:09 »
Θα φύγει από το drip tip το περίσσιο υγρό και θα σταματήσει το φαινόμενο...


I see what you did there  :))

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1762 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 00:33 »
Για αυτα που διαβαζω περι διαρροων ξαπλα πλαγια τουμπα αναποδα κτλ καλο θα ηταν αυτα τα λουκια που υπαρχουν στην βαση για το υγρο να καταργηθουν ωστε να υπαρχει "On/Off" για το υγρο ετσι δεν θα υπαρχει και θεμα διαρροων ουτε στο γεμισμα απο πανω ουτε και στις αποτομες μεταβολες πιεσεως/θερμοκρασιας του περιβαλοντος

Όπως έχετε καταλάβει αν μου καρφωθεί κάτι στο μυαλό μετά δεν κάθομαι καλά…..   :-[

Καταρχάς πριν ξεκινήσω να περιγράφω θέλω να πω ότι όποιος αποφασίσει να το κάνει θα πρέπει να έχει ακόμα ένα φαινόμενο έτοιμο στημένο δίπλα του ώστε στην περίπτωση αποτυχίας να πάρει μια βαθιά τζούρα πριν αρχίσει να με βρίζει…. ::)

Πέρα τις πλάκας δεν είναι πολύ εύκολο επειδή η επιφάνεια της βάσης είναι πολύ λεπτή και αν φαγωθεί λίγο περισσότερο θα χαθεί η φωλιά του πάνω ORING οπότε η βάση πάει για κάδο….. :'(

Για να γίνει λοιπόν η αφαίρεση στα λουκια βίδωσα την βάση σε ένα 510 ανταπτορα που αυτόν με την σειρά του τον είχα βάλει πάνω σε ένα δράπανο, έτσι περιστρέφω την βάση και με την βοήθεια του dremel που φορούσε δίσκο κοπής, αφαίρεσα το μεγαλύτερο μέρος από τα λουκια.Εν συνεχεία με την βοήθεια γυαλόχαρτων (Ρ120/Ρ280/Ρ500/Ρ1000/Ρ1500) έφτασα το αποτέλεσμα της φωτο πάνω αριστερά  ,στα κόκκινα κυκλάκια φαίνεται ένα τμήμα από το λουκι από κάθε πλευρά που έχει απομείνει ,αυτό έγινε ακριβώς επειδή υπήρχε ο κίνδυνος που περιέγραψα στην πιο πάνω παράγραφο. Βέβαια μετά το τελικό γυάλισμα που φαίνεται στην φωτο δεξιά έχουν σχεδόν εξαφανιστεί…

Η καμπάνα πλέον βιδώνει περισσότερο μέχρι που πατάει τελείως πάνω στην βάση με αποτέλεσμα να απομονώνεται η δεξαμενή από τα λουκια που ανεβάζουν το υγρό επάνω….

Γενικά δεν είναι χρονοβόρο το όλο εγχείρημα  αλλά θέλει αρκετή δεξιοτεχνία…..
Δοκιμή στεγανότητας έγινε με νερό και τα πήγε περίφημα…. :thumpup:
Στήθηκε και δουλευει μεχρι στιγμης πολυ καλα ...... :cigar: :cigar: :cigar:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1763 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 00:41 »
Ελπίζω να ατμίζεις βάση και όχι το νερό!!!! :laugh1:

Μπάμπη τί να πω... Ότι και να πω λίγο είναι!!!

 :respect:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1764 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 00:45 »
πάντα στους ατμό δοκιμή για στεγανότητα κάνω με νερό που είναι λεπτόρρευστο....
βεβαια εδω κανονικα ηθελε αγιασμο μπας και βαλει το χερι του ο θεος..... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1765 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 00:46 »
Μπράβο και νομίζω ότι είναι μια καλή πρόταση στον GUS ώστε να βγεί στην επόμενη έκδοση όπως ακριβώς τον έχεις τώρα.
Βέβαια εγώ δεν θα την κάνω αυτή την δοκιμή γιατι δεν τα πάω καλά με τις λεπτοδουλείές.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1766 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 00:53 »
Τι λεπτοδουλεια σαν αφαίρεση όγκου από εγκέφαλο σπουργιτιού ήταν.... :laugh1:
Της ανοιχτής καρδιάς είναι περίπατος.....

Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1767 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 01:44 »
Μπάμπη, αψογη δουλειά. Χαρά στο κουράγιο και την ψυχραιμία σου.
Τωρα λογικά ο ελευθερος χώρος μεσα στην καμπανα μετά το στησιμο θα είναι λιγότερος. Πες αν ειχες βελτίωση της γεύσης μετά την εγχείρηση κι αν άλλαξε καθόλου η αίσθηση ροής αέρα (έγινε εστω κατ'ελάχιστο πιο σφιχτή η τζούρα σε σχεση παντα με παλιότερα? Έπεσε το χτύπημα αντίστοιχα?)

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1768 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 01:55 »
Να πω την αληθεια ειδα λιγο καλυτερη πυκνοτητα ατμου και γευση αλλα δεν μπορω να πω αν οφειλεται σε πετυχημενο στησιμο ή στην πατεντα....αυτο θα το δω με το καιρο ,κατα τα αλλα δεν ειδα καποια διαφορα....
Το βασικο ειναι οτι ετσι μπορεις να ρυθμισεις το ποσο υγρο θελεις να ειναι το βαμβακι σου....οποτε το φερνεις πιο ευκολα στα γουστα σου ...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #1769 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2015, 10:00 »
Δεν νομίζω ότι θα άντεχα καν να το βλέπω να το κάνει επαγγελματίας, με θέληση να με αποζημιώσει αν κάτι πήγαινε στραβά! Η καρδιά μου πόνεσε από την περιγραφή!!! Αλλά το αποτέλεσμα άψογο. Ελπίζω να σε δικαιώσει και να άξιζε τον κρύο ιδρώτα!!!  :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12843 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123728 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos