vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Lazy Dog, GeorgeGTS, camber, manoslykos

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #930 στις: Ιουνίου 19, 2015, 18:57 »
Μπορεί ο Phenomenon να γίνει ακόμη καλύτερος?


Αυτό αναρωτιέμαι από τη στιγμή που έστησα τη νέα βάση (ας την πούμε V2, μιας και δεν ξέρω πως θα την ονομάσει ο κατασκευαστής).


Ας δούμε μερικές λεπτομέρειες...





Η εισαγωγές του αέρα είναι δυο και οβάλ, με σκοπό να διοχετεύουν μπόλικο αέρα στο Coil μας, σε όλο το μήκος του. Αν παρατηρήσετε οι "αγωγοί" του αέρα δεν είναι μια ευθεία γραμμή, αλλά έχουν ένα καμπύλο σχήμα... αυτό πιστεύω ότι δίνει μια κίνηση στον αέρα και δημιουργεί έναν "στρόβιλο", φαντάζομαι με σκοπό να ανακατέψει όσο το δυνατόν τον αέρα μέσα στην καμπάνα.





Επιπλέον ύψος στο deck που βρίσκονται οι βίδες... Δεν έχω δει πλέον ούτε υποψία διαρροής που μπορούσε να δημιουργηθεί από υπετροφοδοσία από λανθασμένο χειρισμό μου σε σχέση με την τοποθέτηση του βαμβακιού... Επίτηδες τοποθέτησα άτσαλα το βαμβάκι απλά να ακουμπάει στο κάτω deck χωρίς να βάλω καθόλου βαμβάκι στα λούκια. Επίσης το αυξημένο ύψος του deck των βιδών φέρνει πιο πάνω το σετάπ μας πιο κοντά στον μικρό τρούλο της καμπάνας. Αυτό και σε συνδυασμό με τον διαφορετικό στροβιλισμό του αέρα (καθώς όμως μικραίνει κι άλλο ο χώρος ατμοποίησης) δίνει νέα αίσθηση στα αρώματα του υγρού μου. Δεν λέω καλύτερη η χειρότερη... Εξάλλου και η βάση V1.1 του Zest δίνει κορυφαία γεύση.





Το κάτω deck έχω την εντύπωση ότι είναι πλέον πιο χαμηλό. Ένοιωσα ότι λόγω τούτου, τα λούκια δεν λειτουργούν ως καλαμάκια... Όσο και να άλλαξα τη τζούρα μου από απαλή σε πολύ δυνατή, δεν ένοιωσα να ρουφάω υγρό μέσα στο θάλαμο ατμοποίησης που θα μου δημιουργούσε υπερτροφοδοσία. Αυτό που κατάλαβα ότι λειτουργεί υποδειγματικά είναι μόνο η υποπίεση... Εξατμίζεται υγρό, μπαίνει υγρό μέσα στο θάλαμο ατμοποίησης... Τίποτε άλλο.





Έβαλα το βαμβάκι όπως να 'ναι με τη μυτούλα απλά να ακουμπάει στο κάτω deck... Του φόρεσα και το bell cup, το οποίο (προσωπική άποψη) λειτουργεί υποδειγματικά και βοηθάει στην υποπίεση του Phenomenon... Τον τοποθέτησα πάνω στο Lord και από εκείνη την ώρα βρίσκομαι σε ουρανούς παράλληλους σε αυτούς που με οδηγεί η βάση Zest V1.1 ...





Χαζεύω πάντως τις μπουρμπουλήθρες οι οποίες βγαίνουν και από τις δύο τρυπούλες ανάμεσα σε βάση και καμπάνα.


Καλύτερη τελικά η βάση V2? Δεν ξέρω... πλέον μόνο γευσιγνώστες μπορούν να κρίνουν αν είναι, γιατί με τη τόση γεύση που μου δίνει ο Phenomenon οι γευστικοί μου κάλυκες έχουν χτυπήσει κόκκινο.


Μόνο την υποδειγματική λειτουργία της βάσης μπορώ να κρίνω, η οποία λειτουργία ξεπερνάει πλέον κάθε ανώτερο όριο που έχω δει σε ανταγωνιστικούς ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #931 στις: Ιουνίου 19, 2015, 20:26 »
Και θα ρωτήσω αυτό που θέλουν να ρωτήσουν και οι υπόλοιποι.
Είναι στα πλάνα για σύντομα ή απο Σεπτέμβρη?

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #932 στις: Ιουνίου 20, 2015, 10:40 »
Ωραίος demkoni! :thumpup:


Και βασικά, η παρουσίαση του νέου deck μου έδωσε ιδέα για στήσιμο στο παρόν deck:


το βαμβάκι να περνάει μέσα από όλο το λούκι και να προεξέχει ελαφρά έξω από αυτό, ακόμα και με
βιδωμένη την καμπάνα. Όχι πρεσαριστό όμως μέσα στο λούκι, χαλαρό. Όλο αυτό για να διασφαλίσουμε
συνεχή τροφοδοσία υγρού. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #933 στις: Ιουνίου 20, 2015, 11:39 »
Χωριςνα εχω δοκιμασει το ν2 ντεκ, εχω να παρατηρησω το εξης :
Η ν1 εχει αρκετα χαμηλο σπαλοπατι ενω η ν2 εχει σκαλοπατι αρκετα ψηλοτερο (καλυτερο θεωρητικα για αποφυγη τυχον υπερτροφοδοσιων) το οποιο ομως δεν αφηνει χωρο για σπειρωμα χαμηλα που βιδωνει η καμπανα (δεν ξερω πως πειτουργει η υποπιεση). Καλυτερα θεωρητικα μιλωντας παντα θεωρω πως θα ηταν μια μεση λυση δηλαδη υψος ~3 σπειρωματων στο σκαλοπατι και ~1-2 στον πατο ουτως ωστε να πιανει και η καμπανα εκει!
Οι χρηστες και των 2 βεβαια θα μας διαφωτισουν για την λειτουργια της ν2, αλλα ως παρατηρηση θεωρητικη (και για το μελλον αν θελει ο GUS ) θα προτιμουσα μια που το σκαλοπατι της να ειναι στο μ.ο του υψους της ν1 και της ν2....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #934 στις: Ιουνίου 20, 2015, 11:55 »
Φαίνεται να ξεπερνιούνται κάποιες παιδικές ασθένειες της βάσης V 1.1... Οι οποίες ασθένειες πιο πολύ είχαν να κάνουν βέβαια με την εμπειρία του χρήστη και όχι με τη βάση την ίδια...

Έφτασα στα 15 watt το σετάπ με το Ribbon στα 1,6 Ω, για να πάρω αίσθηση καμμένου, από υποτροφοδοσία!!!! Άνοιξα την καμπάνα μια στροφή και συνέχισα να ατμίζω... Σαν να μην συνέβη τίποτα!!!

Δίνει πιο πολλά περιθώρια σε λάθη του χρήστη και αυτό είναι θετικότατο!!!

Πλέον το Phenomenon συγχωρεί!!! :D

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #935 στις: Ιουνίου 20, 2015, 20:15 »
Εχει δοκιμασει κανεις coil σε 1.5 κατσαβιβδακι???
Διαθετω 30αρι και ελεγα να το δοκιμασω...
Εχω τη βαση zest και θελω να ρωτησω κατα ποσο παραπανω χτυπημα θα μου δωσει και αν...
Οπως επισης αν επηρεαζει τον αερα της τζουρας,αν γινεται πιο σφιχτη ή πιο αερατη...(στη μια τρυπα ανοιχτη)


Ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #936 στις: Ιουνίου 21, 2015, 12:08 »
Παιδια εγω οταν βιδωνα τελειως την καμπανα πολλες φορες ετρωγα καψουλι. Ψαχνομουν καιρο και με βοηθησε ο VS RDNA40 με αντισταση ΝΙ200 να καταλαβω απο την ενδειξη στην οθονη του οτι δεν υπηρχε αρκετο υγρο στο βαμβακι οταν την ειχα κλειστη. Απο τοτε που την ανοιγω μιση στροφη  ΣΩΘΗΚΑ και ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ γευσεις και επιγευσεις. Στα 10-12 watts ατμιζω ,με ribbon noupi, 2mm με 0,3mm. Με ρυθμιση θερμοκρασιας οι αλλοι δυο Ζεστ στα 15 j , 200c, 2mm, 0,3 Ni στα 200 SX mini M class και VS RDNA40 με παραδεισενια αποτελεσματα.

 Ειπα να σταματησω το καπνισμα και αρχισα πριν χρονια τις ατμιστικες μου αναζητησεις.
 Απο τα πρωτα χρονια του ΗΤ Ovale, Nobacco κλπ.με τις διαρροες , τον ελαχιστο ατμο, τα τοτε μετρια υγρα και τις μπαταριες που ειχαν λιγη διαρκεια ,μεχρι σημερα οπου τα πραγματα αλλαξαν τοσο πολυ προς το καλυτερο, ο ατμιστης εχει τεραστιο περιθωριο επιλογων απο πληθωρα εξελιγμενων αξιολογων και εξαιρετικων προιοντων ΗΤ που δεν πηγαινε τοτε το μυαλο μας στο ξεκινημα.

  Μεσα απο την διαδρομη μου σε διαφορα μονοπατια για την αναζητηση της καλυτερης γευσης, λειτουργιας, εργονομιας , με την καθημερινη ενασχοληση και αναζητηση του καλυτερου ατμοποιητη, μοντ, αντιστασης , βαμβακιου, στησιματος, τη μελετη διαφόρων παραμετρων για καλυτερο σετ απ στησιματος, εκανα  εκατονταδες δοκιμες οπου καποιες ειχαν εως και.. ;D καψουλια, μετρια γευση, ενω αλλες εδωσαν απιθανη γευση, πλουσια αισθηση ατμισματος, χτυπημα, ικανοποιηση και απολαυση. Το ατμισμα για μενα ειναι μια απολαυση, μια τοσο ωραια ενασχοληση που εγινε χομπι ,μερακι και παθος μου.
Εφυγα λιγο απο το θεμα αλλά παρασυρθηκα απο το μερακι και παθος μου :) .Ο Ζεστ λοιπον με καλο στησιμο και ''ανοιχτη καμπανα'' κατα τη γνωμη μου, εχει παντα επιτυχια ,σε απογειωνει γευστικα και ποτε δεν εχεις υποτροφοδοσια.Επισης να εχει υγρο πανω απο το 1/4 .Οταν κατεβαινει η σταθμη προς στο 1/4 γεμιζουμε και η γευση επανερχεται οπως και η απολαυση.  :respect:

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #937 στις: Ιουνίου 21, 2015, 12:48 »
Eγώ πάντως γεμίζω όταν αδειάσει εντελώς λίγο πριν αρχίσει να στεγνώνει το βαμβάκι. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος stolias

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #938 στις: Ιουνίου 21, 2015, 13:18 »
παιδια καλημερα...
πρωτη μου επαφη ni200 σε φαινομενο πανω σε sx mini m class..εφτιαξα αντισταση απο 30αρι συρμα σε 1,5mm διαμετρο 4 με 5(στο περιπου δεν θυμαμαι καλα) σπειρες ανοιχτες..ενω περνω γευση δεν εχω τοσο παραγωγη ατμου κ δεν μπορω να κτλβ τι φταιει
οι ρυθμισεις μου ειναι   25j στα 0,07 ohm θερμοκρασια 210c

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #939 στις: Ιουνίου 21, 2015, 13:57 »
Δοκιμασε διαμετρο 2mm. Το 1,5 απο οσο εχω δοκιμασει ειναι  αρκετα στενο για να τραβηξει το βαμβακι τοσο υγρο ωστε να σου δωσει και πολυ γευση και πολυ ατμο σε βαθιες τζουρες η παρατεταμενο ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #940 στις: Ιουνίου 21, 2015, 23:19 »
Φίλε demkoni κατέβασα ήδη ότι στήσιμο έχεις ανεβάσει στο φόρουμ και περιμένω με αγωνία να φτάσει στα χέρια μου για να τον απολαυσω.

Αποσυνδεδεμένος chriscorfu88

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #941 στις: Ιουνίου 21, 2015, 23:24 »
καλοάτμιστο το εργαλείο φίλε.... και από στησίματα ο demkoni το έχει δαμάσει το τέρας  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #942 στις: Ιουνίου 21, 2015, 23:25 »
Επόμενη κίνηση, να μάθεις να ατμίζεις και Grandmaster!!! Άξιος!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #943 στις: Ιουνίου 22, 2015, 00:56 »
Έχω και άλλο σετάπ για να ανεβάσω, αλλά στο νήμα προτεινόμενα σετάπ το τελευταίο είναι δικό μου ποστ με σετάπ του Απόστολου, οπότε δεν μπορώ να το ανεβάσω και να κολλήσει αυτόματα το σετάπ μου με του Απόστολου... Δεν θα ήταν ευγενικό. :)

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #944 στις: Ιουνίου 22, 2015, 01:14 »
demkoni σε βρήκα.Θυμόμουν κάποιος που έκανε τέτοιο στήσιμο και τον ευχαριστούσα στο Facebook,
χωρίς να ξέρω ποιος είναι,τώρα που είδα το όνομα σου το θυμήθηκα και σε ευχαριστώ και απο εδώ μιας
και το συγκεκριμένο στήσιμο "ξύπνησε" τον Erlprinz μου αλλά και τον καθημερινό μου KFL+ με Ni200.







Έχω την εντύπωση πως έχει καλύτερο/πυκνότερο ατμό και η γεύση είναι σίγουρα καλύτερη στους δικούς μου γευστικούς κάλυκες!!


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123613 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12754 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos