vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

234 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, paiktaras, panos61, Mimhsdr, ZoeM, mathimatikos1966

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3990 στις: Ιουνίου 21, 2017, 00:02 »
Λύσεις για ελαφρύ τρίψιμο στο σημείο βρίσκω εύκολα, φανταστείτε ότι έφτασα να στρίβω ψιλό γυαλόχαρτο σε οδοντογλυφίδα κι έκανε μια χαρά δουλειά. Το oring που θέλω δεν βρίσκω και κοντεύει να μου στρίψει όμως! :))

Δεν θέλω να παραγγέλνω από Αθήνα μερικά orings, τουλάχιστον όχι μέχρι να εξαντλήσω την αναζήτησή μου στα πέριξ.. ;)

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3991 στις: Ιουνίου 21, 2017, 07:15 »
Πηγαινε στον Παπαδακη στην βιομηχανικη. Εχει διαφορα και τσαμπα.
Εχει και καποιος άλλος, αλλα δεν μου ερχετε τωρα. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3992 στις: Ιουνίου 21, 2017, 07:42 »
Το έχω βάλει στο πρόγραμμα Αντώνη, ενημερώθηκα ήδη από δύο φίλους για τον συγκεκριμένο οπότε θα κάνω άμεσα μια επίσκεψη προς τα εκεί :)

Αποσυνδεδεμένος ManosS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3993 στις: Ιουνίου 21, 2017, 10:02 »
Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με εσένα Μάκη και στους δύο ατμοποιητές μου! Zest V2 με κουστούμι lite και εγώ.
Κάθε δυο αντιστάσεις και oring καμπάνας! Κομματάκια μέσα στο τανκ κλπ.
Λύση με διαφορετικα νούμερα orings δεν έχω βρει αν και έχω δοκιμάσει πολλά.
Μέχρι πριν ένα μήνα εμένα Αθήνα και έβρισκα εύκολα αλλά τώρα που "επαναπατρίστηκα" στο Ηράκλειο δεν έχω βρει ακόμα κάποιο μαγαζί να ψάξω.
Θέλω να δοκιμάσω τα τύπου viton (τα καφέ) στην διάσταση 9Χ1 που μου φαίνονται λίγο πιο μαλακά από τα κλασικά τα μαύρα ή τα σιλικόνης (πορτοκαλί) που είναι ακόμα πιο μαλακά.
Πάντως όντως κρίμα για ένα τέτοιο ατμοποιητή να σε χαλάει ένα oring!
Πολλές φορές έχω σκεφτεί να τους δώσω αλλά βάζοντας τον στο στόμα μου και τραβώντας δύο τζουρες λέω "τι πας να κάνεις ρε...."!

Edit: Ο Παπαδάκης στην βιομηχανική είναι η εταιρεία Μεταλλοβιομηχανική;

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3994 στις: Ιουνίου 21, 2017, 12:29 »
Nαι αυτος είναι.
Για σενα και για οσους εχουν πρόβλημα με χαλαρά οριγκακια εχω ξαναπεί, ότι βαζοντας μια-δυο στροφες ταινια τεφλον από κατω, θα βρείτε την υγειά σας.
Τα χαλαρα φτιαχνουν ευκολα. Τα σφιχτα δεν φτιαχνονται...

edit: Πανω στην βιασυνη μου καταλαβα το αντιθετο.  :-[
Παρολα αυτά η συμβουλη ισχυει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2017, 12:41 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3995 στις: Ιουνίου 21, 2017, 16:57 »
Άρα δεν είμαι ο μόνος τρελός του χωριού, μίλησα για ένα γεγονός που ευτυχώς όμως δεν το αντιμετώπισαν πολλοί. ;)

Εγώ μόλις επέστρεψα από Παπαδάκη, πήρα 7x1,5 (δεν είχε 7x1 ) σε viton, 8x1 σιλικόνης (δεν είχε σε viton - Μάλλον αυτά θα χρησιμοποιήσω στην καμπάνα ), 9x1 απλά (δυστυχώς δεν υπήρχαν ούτε viton αλλά ούτε και σιλικόνης - και πάλι πιστεύω όμως πως είναι φαρδύ oring για τον φαινόμενο μου οπότε θα κόβεται εύκολα ότι κι αν κάνω ), πήρα και μερικά σιλικόνης 13x1 και 14x1 για τη βάση και τέλος. Ο Θεός κι η ψυχή του να τον κάνουν να δουλέψει χωρίς περεταίρω βάσανα.

Δεν θα έπρεπε να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες πάντως, δεν μπορεί να μη με στεναχωρεί το γεγονός ότι υπάρχει τέτοιος μπούσουλας ακόμα κι αν η διάθεση των παιδιών να βοηθήσουν αφιλοκερδώς είναι παραπάνω από τίμια και χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης.

Σήμερα το πρωί έβαλα στην καμπάνα ένα 7x1 από kayfun v3 mini γνήσιο, είναι το oring που πάει στο κάτω μέρος του καπακιού αναπλήρωσης του τανκ του. Μέχρι στιγμής δουλεύει άριστα, δεν υπάρχουν διαρροές/υπερτροφοδοσίες, η καμπάνα δεν "κόλλησε" καθόλου απ' το πρωί όποτε δοκίμασα  να κάνω μια σωστή περιστροφή (με τα άλλα orings υπήρχε κόλλημα συχνά πυκνά ), κόψιμο του oring ποτέ και πουθενά.. Μάλλον αυτό θα μου κάτσει καλύτερα απ' όλα τα υπόλοιπα. Το βλέπω κι ενημερώνω. :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3996 στις: Ιουνίου 21, 2017, 17:15 »
Οχι, δεν είσαι καν τρελός. Από τότε που μετακόμισαν κάποια μέλη, που το είχαν δει ως σταυροφορία να διαδώσουν τον ατμποιητή σε όλα τα μήκη και πλάτη της υφηλίου, βγάζοντας τρελούς όποιους είχαν το παραμικρό πρόβλημα, μπορούμε επιτέλους να συζητάμε τα προβλήματά μας, χωρίς να μας βγάζουν τρελούς, κουλούς, γκαβούς.

Το πρόβλημα με τα οριγνκάκια υπάρχει και θα υπάρχει, όσο τα ορινγκς δεν πάνε σετ με τη βάση, αλλά με το τανκ. Και δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά όντως σε κάποιους φαινόμενον, τα ορινγκ είναι απίστευτα σφιχτά. Είχα και έχω εν μέρει ακόμη, το ίδιο πρόβλημα με τον δικό μου. Παρά την πολύ καλή εξυπηρέτηση του gus, δε λύθηκε με δικά του ορινγκάκια, αλλά με ένα απλό κόλπο. Εψαξα στο συρτάρι με τα αποσυρμένα και με βόλεψε το ορινγκ της βάσης ενός gemini mini εργοστασιακού, που χρησιμοποιούσα πριν χρόνια. Αυτό το έβαλα στη βάση του ατμοποιητή. Το τανκ θέλει ακόμη πιάσιμο με χαρτοπετσέτα για να βγει, αλλά γι΄αυτό φταίει το πάνω ορινγκ του τανκ, που δεν βρήκα χρόνο να ψάξω αντικαταστάτη του στο στοκ μου. Μου αρκεί που χρειάζεται μόνο χαρτοπετσέτα και λίγη πίεση, εκεί που παλιά χρειαζόμουν χαρτοπετσέτα και όλο μου το βάρος σε σταθερή επιφάνεια.

Οπότε, ψάξε κι εσύ μήπως κάποιο ορινγκ από άσχετο ατμοποιητή μπορεί να σε βολέψει περισσότερο, για να χαρείς τον Φ σου. Στην τελική, δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3997 στις: Ιουνίου 21, 2017, 19:09 »
Διαλέγοντας το κατάλληλο νούμερο ορινγκ τον φέρνεις εκεί που θέλεις,να ανοίγει με ένα δάκτυλο ή να βάζεις όλη την δύναμη σου!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3998 στις: Ιουνίου 21, 2017, 20:12 »
Με το oring του ν3 mini στην καμπάνα και τα καφέ του gus στη βάση δείχνει να δουλεύει το πράγμα παιδιά, όσο "μαλακό" και όσο "σφιχτό" και "σίγουρο" τον θέλω. Απ'το πρωί που τον δοκιμάζω με αυτόν τον συνδυασμό όλα πάνε καλύτερα, αν έχω κάποιο παρατράγουδο θα ενημερώσω. ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #3999 στις: Ιουνίου 21, 2017, 22:53 »
Δεν θα έχεις. Ή θα κάτσει με την πρώτη, ή δεν θα κάτσει. Ξαφνικές εκπλήξεις μην περιμένεις! Αντε, ευάτμιστος!


Διαλέγοντας το κατάλληλο νούμερο ορινγκ τον φέρνεις εκεί που θέλεις,να ανοίγει με ένα δάκτυλο ή να βάζεις όλη την δύναμη σου!

Οπως ακριβώς τα λες. Οταν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα, χρειάστηκαν σελίδες επί σελίδων, ώστε να μου πει κάποιος να αλλάξω τα ορινγκ. Η - για πολλές σελίδες -  αντιμετώπιση ήταν βιντεάκια που κάποιοι μου έδειχναν πώς με το ένα δάχτυλο άνοιγε ο δικός τους (άρα ήμουν κουλή που δεν μπορούσα να κάνω το ίδιο με τον δικό μου) ή σχόλια ότι έχω πρόβλημα με τον κατασκευαστή και θάβω τον ατμοποιητή του. Φυσικά κι άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και λύση δε βρίσκαμε. Ειλικρινά είναι κάτι το τόσο απλό, που αν ρωτούσαμε από την αρχή τον κατασκευαστή τον ίδιο, θα το είχαμε λύσει. Πλέον το εμπεδώσαμε, ώστε να μην παιδευτεί κανείς ποτέ ξανά.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4000 στις: Ιουνίου 21, 2017, 23:24 »
Επειδή είμαι λίγο σπασοκλαμπάνιας ώρες ώρες και ψάχνω την τελειότητα στην τελειότητα είπα προ ολίγου να δοκιμάσω στην καμπάνα κι ένα απ' τα καινούργια τα 8x1 σιλικόνης που πήρα σήμερα, ε ναι λοιπόν κι αυτό "έκατσε" το ίδιο άψογα με το 7x1 του ν3 και "σφίγγει" την περιστροφή της καμπάνας ακριβώς στο σημείο που θα την ήθελα.
"Κοψίματα" απ' το τανκ δεν βλέπω ούτε ζόρι στο βάλε-βγάλε τανκ.. τώρα μάλιστα, ένας φαινόμενος όπως θα έπρεπε να ήταν από την αρχή!

Ήταν βέβαιο πως θα λυνόταν το θέμα με τα κατάλληλα orings, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί "στένεψαν" τα τανκάκια ενώ το oring του gus παρέμεινε στο 9x1. Σίγουρα το τανκ θα σφράγιζε πιο ερμητικά, άμα όμως ένας ατμοποιητής που στηρίζεται τόσο πολύ στα orings του χάνει και την σωστή λειτουργικότητά του δεν υπήρχε και λόγος.. θέμα ασυμβατότητας με τη βάση του zest και το τανκ του lite δεν υφίσταται εδώ αφού το πρόβλημα το δημιουργεί κατά κύριο λόγο η καμπάνα.

Τέλος καλό όλα καλά και για μένα λοιπόν κι ο zestάκος θα παραμείνει εκτός ντουλαπιού, στα υπόψιν για τους επόμενους τα παραπάνω.. :)

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4001 στις: Ιουνίου 21, 2017, 23:30 »
@makis206 χαίρομαι που σε έβαλα έμμεσα στην διαδικασία να ψάξεις πάλι το πρόβλημα με τον Phenomenon και επιτέλους να βρεις λύση. :thumpup:
Καλοατμιστος  :)

Αποσυνδεδεμένος Mikevet1984

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4002 στις: Ιουνίου 22, 2017, 19:32 »
Ξέρουμε αν ο Gus έχει βγάλει καμιά τελευταία αναβάθμιση στο Phenomenon? Έγινε ο phenomenon upper refill?

Αποσυνδεδεμένος ManosS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4003 στις: Ιουνίου 22, 2017, 20:27 »
Σε εμένα πάντως τα 8Χ1 vitton που είχα βρει δεν μου έκαναν δουλειά και έχω μείνει με καμιά 20αρια σε ένα σακουλάκι. Μετά το δεύτερο γέμισμα άρχιζαν τα... δάκρυα.
Στεγανοποιούν σωστά τα 9Χ1 αλλά μετά από μερικά άνοιξε-κλείσε (καμιά φορά και με το πρώτο) για γέμισμα φθείρονται και αρχίζουν τα γνωστά προβλήματα.

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #4004 στις: Ιουνίου 24, 2017, 16:55 »
Καλησπέρα παιδιά κάτοχος κι εγώ πλέον ενός phenomenon lite. Ο Μάριος και ο Κώστας πολύ εξυπηρετικοί και κατατοπιστικοί. Μήπως μπορείτε να μου πείτε πως καταλαβαίνεις αν η έκδοση είναι η v2 ή plus? εδώ η φωτογραφία της βάσης μήπως βοηθήσει

προς το παρόν έχω πάρει καλύτερη γεύση με 5 σπείρες σε 2μμ διάμετρο με σύρμα 0.28 μμ όχι 0.32

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 23 12686 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43933 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem