vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

272 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, john67, aragiannis, gfilip, dkostas, gigelis78, Doubt, nightdream

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος angelospower

  • **
  • 229
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2790 στις: Ιουλίου 08, 2019, 13:34 »
Θενκς. Αν κ έκανα μια βλακεια.το ένα ποστ στο ammit έχει θέμα με τις βόλτες κ δεν εσφιγγα σωστά το σύρμα το οποίο ήταν ψιλο με αποτέλεσμα να δημιουργούνται hotspots.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2019, 13:38 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος lampros1980

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
  • When you party naked shit happens
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2791 στις: Αυγούστου 07, 2019, 22:55 »
Καλησπέρα για τον asgard 30 mm ποια χειροποίητα coils της sk να αγοράσω;;οποίος έχει δοκιμάσει αν μπορεί να προτείνει κάτι.παιζω στα 60-65 watt και μου αρέσει πιο πολύ το ni80.
Γενικά ο συγκεκριμένος με τι αντίσταση παίζει καλύτερα;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2019, 23:09 από lampros1980 »

Αποσυνδεδεμένος Kostis101

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2792 στις: Αυγούστου 29, 2019, 23:56 »
Πειραματιζομαι αυτη την περιοδο με τα mtl στησιματα μου και νομιζω οτι οταν στηνω με κλειστες σπειρες ειναι πιο ζεστος ο ατμος στα ιδια watt απο οτι οταν στηνω με ανοιχτες (ιδια ohm, συρμα, πυρηνας, βαμβακι, ατμοποιητης). Λετε να ειναι ιδεα μου? Παιζει να μου πεις κανεις δυο λογια περι ανοιχτων vs κλειστων σπειρων για mtl ατμισμα? Συνηθως χρησιμοποιω mtl Ni80 fused clapton.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2793 στις: Αυγούστου 30, 2019, 07:50 »
Οι κλειστές σπείρες σε mtl στήσιμο βγάζουν πιο πολύ ένταση,χτύπημα και θερμοκρασία.Οι ανοιχτές ανάλυση και πιο smooth άτμισμα.
Βέβαια όλα αυτά είναι και λίγο θεωρητικά γιατί υπάρχουν 100αδες διαφορετικά deck ,με διαφορετικές συμπεριφορές το καθένα...
Τα περισσότερα πάντως κινεζο mtl fusakια διαφέρουν αρκετά το ένα ως προς το άλλο αλλά έχω παρατηρήσει οτι αποδίδουν καλύτερα με μικρά κενά στις σπείρες του coil σε γενικές γραμμές.

Αποσυνδεδεμένος arisermpo

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2794 στις: Αυγούστου 30, 2019, 10:18 »
Καλημέρα.

Το πάχος του πυρήνα επηρεάζει καθόλου τη γεύση? Δλδ αν εχω δυο αντιστάσεις με ίδια τελική αντίσταση κ διαφορετικό πυρήνα - π.χ. μια 2,5 κ μια 3 - (και φυσικά διαφορετικό αριθμό σπειρών για να βγει ίδια αντίσταση) θα εχω διαφορά στη γεύση?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2795 στις: Αυγούστου 30, 2019, 10:37 »
Μεγαλύτερος πυρήνας ισον μεγαλύτερη ατμοποίηση και η λογική λέει πιο έντονη γεύση...
Αλλά όλα εξαρτιούνται απο το ντεκ,την καμπάνα,την τροφοδοσία,το airflow,το σύρμα κτλ.
Είναι αρκετοί παράμετροι που καθορίζουν το τελικό ατμιστικό αποτέλεσμα...Δεν μπορείς να πεις κατά γενικό κανόνα οτι πάντα θα έχεις
καλύτερη γεύση με έναν μεγαλύτερο πυρήνα.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2796 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2019, 02:13 »
Αν η αντίσταση μας πάει κάτι στραβά και ακουμπήσει στο ντεκ ή στη καμπάνα, άκουσα ότι βραχυκυκλωνει. Αυτό σημαίνει ότι δεν αποδίδει δηλ δεν ατμιζουμε ή κάτι επικίνδυνο για το μοντ και τη μπαταρία?
Ρωτάω γιατί κατά κανόνα φτιάχνω αντιστάσεις 1-1.20 ωμ. χωρίς να τις τσεκαρω. Σε σπάνιες περιπτώσεις και αφού γεμίσω τανκ κτλ., βλέπω ωμ...0,15 σε κανθαλ και βέβαια ούτε παίρνει μπρος οπότε πάλι απ' την αρχή. Είναι αυτό το λεγόμενο βραχυκύκλωμα ή κάνω λάθος? Με ενδιαφέρει μόνο το θέμα της ασφάλειας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2797 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2019, 02:27 »
Πιθανολογώ ότι χρησιμοποιείς ηλεκτρονικά mods. Επομένως δεν θα έχεις κάποιο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2798 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2019, 02:29 »
Ναι ηλεκτρονικά. Παλιό μοντέλο αλλά όχι μηχανικό. Ουφ, ευχαριστώ! Ησύχασα..

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2799 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2019, 09:19 »
Υποθέτω ότι όταν σου βγάζει το 0,15 βγάζεις και ξαναβάζεις τη μπαταρία.
Αν όχι δοκίμασέ το. Εμένα 1 στις 2 φορές έτσι μου κάνει οπότε βγάζοντας-βάζοντας τη μπαταρία, βλέπει την αντίσταση σωστά...

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2800 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2019, 09:49 »
Συνήθως αλλάζω μοντ τότε , βαζοντας μπαταρία, αλλά πάλι τα ίδια ωμ μου βγάζει. Οπότε είναι σίγουρα θέμα βραχυκυκλώματος αν και ελέγχω σχολαστικά μην ακουμπάει στο ντεκ το σύρμα. Για αυτό και δεν ξέρω τι φταίει, ευτυχώς συμβαίνει σπάνια, μια φορά στους δύο τρεις μήνες πάνω κάτω. Απλά αυτό με φοβίζει να χρησιμοποιήσω μηχανικό μοντ γιατί δεν έχω ιδέα πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει. Τι μπορεί δηλαδή να συμβεί? Αλλά και στο ηλεκτρονικό με φοβίζει γιατί πολλές φορές κι αυτά δεν ενεργοποιούν τις δικλείδες ασφαλείας και έχουμε ακούσει κατά καιρούς τέτοια εδώ στο φορουμ.
Εν κατακλείδι, σε τέτοια περίπτωση, τι κάνουμε? Εγώ βγάζω τον ατμοποιητή αμέσως και ξαναστηνω. Αναρωτιέμαι όμως αν υπάρχει περίπτωση..να μη προλάβω ή να μη το προσεξω. Και τα ηλεκτρονικά μοντ και χαλούν και εργαλεία είναι. Δεν μπορώ να επαναπαυομαι ότι κάθε φορά θα κάνουν τη δουλειά τους.
Αν δεν τη κάνουν, τι να περιμένω? Ζεσταμα και έκρηξη?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2801 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2019, 10:53 »
Σε κάθε περίπτωση τσεκάρεις πάντα το στήσιμο σου.
Ειδικά όταν όπως λες έχεις αποκλίσεις.
Το ηλεκτρονικό μοντ είναι ασφαλές σε γενικές γραμμές.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2802 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2019, 23:55 »
Αν ειναι βραχυκύκλωμα θα σου βγάλει μήνυμα το μοντ 'atomizer short" ή κάτι παρόμοιο και δεν θα ατμοποιηει. Μήπως χρειάζεται να κάνεις καμια σπείρα παραπάνω να ανέβεις λίγο σε ωhm ή να κοιτάξεις να μην έχεις hotspot η αντίσταση σου! Κανε μια δοκιμή την επόμενη φορά! και κοιταξε στο youtube κανένα στήσιμο για τον ατμοποιητη σου να έχεις μια εικόνα!

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2803 στις: Οκτωβρίου 01, 2019, 01:32 »
@tasoscook , ευχαριστώ. Όπως ανέφερα χθες, το μοντ βλέπει την αντίσταση και τη διαβάζει αλλά  σίγουρα η αντίσταση ενώ είναι σωστά σε σπείρες κτλ. προφανώς κάπου ακουμπάει. Δεν τις μετρώ είναι χρονοβόρο. Φτιάχνω 5-6 μαζεμένες γιατί θέλω φρέσκια κάθε μέρα. Αυτό που τυχαίνει που και που δεν με πειράζει, κατευθείαν βάζω άλλη. Το μόνο που αναρωτιομουν είναι αν αυτό σημαίνει βραχυκύκλωμα και τι συνέπειες έχει για τη μπαταρία και το μοντ. Αν μου λεγατε με τις απαντήσεις σας ότι δεν έχω ασφάλεια με το ηλεκτρονικό μοντ, νομίζω θα αγόραζα ένα Κιτ για να εστηνα και να μετρούσα. Πάντως με το που τοποθετώ τον ατμοποιητή στο μοντ και βλέπω κάτι τέτοιες 0,...κάτι τιμες, πλέον δεν πατω το fire button, αλλάζω κατευθείαν. Αλλά και να το πατήσω, βγάζει ένα σιριγμα ήχο και δεν ατμοποιει. Δεν χρειάζεται να δω αλλά βίντεο με στησίματα , έχω βαρεθεί να στήνω κι αν δεν είχα το κουσουρι να θέλω κάθε μέρα καινούργια αντίσταση θα είχα γυρίσει σε εργοστασιακό αλλά δεν συμφέρει. Πιο παλιά τις κρατούσα δύο τρεις μέρες αλλά τώρα δεν μπορώ. Νοιωθω τη διαφορά στη γεύση και κει σκοντο δεν κάνω. Αλήθεια, συμβαίνει και σε σας μετά από 4-5 ml κατανάλωση? Ένα τανκακι δηλαδή. Παίζει το ρόλο του και το υγρό αλλά σε μένα συμβαίνει όποιο και να έχω, καπνικά πάντα, φαντάσου να ατμιζα γλυκατζουρες και κρέμες δηλαδή

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #2804 στις: Οκτωβρίου 01, 2019, 07:42 »
Την αντισταση σου μπορεις να τη μετρας πανω στο mod σου πριν βαμβακωσεις (δε χρειαζεται να αγορασεις Kit για να τις μετρας).
Αντι να αλλαζεις αντισταση καθε μερα,δοκιμασε να αλλαζεις μονο το βαμβακι σου και την αντισταση καθε 4-5 μερες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123635 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12768 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos