vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

573 επισκέπτες, 6 χρήστες
white varadero, jtheogr, Milarepa, athmichalop, manoslykos, dimitraf

Twitter

Έρευνα Κ.Βαρδαβά (Χάρβαρντ): "Ίδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"

Αποσυνδεδεμένος TeoSalonika

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Χαχαχα, δεν ξέρω αν και πόσο βλαβερό είναι το η.τ, πάντως σε σύγκριση με το κ.τ είναι ότι πιο "αγνό¨ υπάρχει, άρα εφόσον και καλά νοιάζονται για την υγεία μας, ας απαγορέψουν πρώτα το κ.τ που είναι αποδεδηγμένα πολύ βλαβερό και μετα ας κάνουν και έρευνες για το η.τ και ας πράξουν αναλόγος..

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Με όλο το σεβασμό μου προς τους συμφορουμίτες εδώ, δεν είδα κανέναν να αναφέρεται σε εκείνη την "μαχαιριά" που κόβει τον λαιμό και ξεκινάει βήχας χοντρός μετά από κάποια απολαυστική τζούρα με το η.τ.
Επίσης, κανείς δεν έχει παρατηρήσει τι συμβαίνει στη διάρκεια κάποιου κρυολογήματος, οπότε γίνεται σχεδόν αδύνατο να ατμίσει κανείς χωρίς να ξεραθεί στον βήχα; Ή συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό;
Κι επίσης εκείνη την αίσθηση μπουκώματος μετά από πολύ άτμισμα, όπως με το κ.τ. ακριβώς, και το βάρος στο στήθος κανείς δεν τα έχει νοιώσει; Μόνο εγώ και πάλι;
Ατμίζω σχεδόν σκέτη βάση φ.γ. με ελάχιστες σταγόνες εσάνς, ίσα-ίσα για να μην είναι αηδία, 0% φυσικά, αλλιώς δεν έχει νόημα.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη το η.τ. είναι μια σημαντική βοήθεια για την διακοπή του καπνίσματος, το οποίο μετά από κάποιο διάστημα πρέπει να σταματάει επίσης.

Δεν είναι σαν να αλλάξαμε μάρκα τσιγάρου ούτε ένα καινούργιο μέσον εθισμού.
Είναι ένα μεταβατικό στάδιο από την κατάσταση του καπνιστή στην σε αυτή του μη καπνιστή. Τίποτα άλλο.

Mεταβατικό στάδιο; Ποιος το λέει;
Εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος είναι και ως τέτοιος πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Αλλο αν μερικοί το χρησιμοποιήσουν ως μέσο για να κόψουν εντελώς το κάπνισμα
Με τη λογική σου, νομιμοποιείς αυτούς που θέλουν να το εντάξουν στα φαρμακευτικά ελεγχόμενα προϊόντα και το εξισώνεις με τα χάπια διακοπής του καπνισματος, που όντως είναι επιβλαβή για μακροχρόνια (ακόμη και για βραχυχρόνια) χρήση.
Δέχομαι αυτό που λες, αλλά είναι προσωπική σου πρακτική, η non με προοπτική διακοπής και του ατμίσματος. Αν το καταφέρεις μάλιστα, χίλια μπράβο σου αξίζουν. Διότι, δεν είναι μόνο η νικοτίνη εθιστική, αλλά πολύ περισσότερο η ψυχαναγκαστική συνήθεια που έχει να κάνει με την κίνηση.
Και το η.τ. σε αυτόν τον τομέα είναι ένα τέλειο υποκατάστατο, με νικοτίνη ή χωρίς.

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Ως προς τον Κο Μπεχράκη να υπενθυμίσω σε οσους το έχουν ξεχάσει και να ενημερώσω όσους δεν το γνωρίζουν, είναι ο ανθρωπος που διακαώς επέμενε να προμηθευτει η χώρα τις παρτίδες εμβολίων κατά της γρίπης πριν λίγα χρόνια για την οποία ισχυριζόταν μετα μανίας ότι θα εξελιχθεί σε πανδημία όταν ενα σωρό έγκριτοι επιστήμονες μας διαβεβαίωναν ότι δεν υπαρχει θέμα. Τα προμηθευτηκαμε, δώσαμε ένα σκασμό λεφτά και εν τελει αερας κοπανιστος..
 Ως προς το αν το ητ είναι εναλλακτικό μέσο ή μεταβατικό στάδιο διακοπής θεωρω ότι είναι το δευτερο , με τη διαφορά ότι σκοπευω να το φυλάξω στο ντουλαπι εσαεί ώστε σε οποιαδήποτε εξαρση της αναγκης για κάπνισμα να καταφευγω σε αυτό και όχι στο κτ. Γιατί ας μην ξεχναμε αυτο που λένε, "once a smoker always a smoker"..
 

Αποσυνδεδεμένος e_angel

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BAdAf3Gfrtc[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Και για μια ακομη φορα, οι πανηλιθιοι δημοσιογραφοι λενε οτι ναναι, τελειωνοντας με το "αφου προκειται για αλλη μορφη καπνου αμφιβολου ποιοτητας" αναφερομενοι στα χωρις νικοτινη.




Από τον συντονισμό: Διαγραφή άμεσης παράθεσης. Μην κάνετε παράθεση όταν απαντάτε κάτω από το τελευταίο μήνυμα. Πατήστε το κουμπί "Απάντηση".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2012, 16:14 από Atmos »

"once a smoker always a smoker"..

Πολύ σωστή παρατήρηση. Δεν υπάρχει 'πρωην εθισμένος'. Ο εθισμός σε ουσίες είναι μια χρόνια κατάσταση η οποία ελέγχεται, δεν εξαλείφεται. Το οτι κάποιος μπορεί να έχει κόψει το τσιγάρο, (ΚΤ ή ΗΤ) δεν σημαίνει οτι παύει να είναι εθισμένος. Σίγουρα, τα κλασσικά φυσιολογικά χαρακτηριστικά του εθισμού όπως η ανοχή και η εξάρτηση μειώνονται αλλα δεν ισχύει και το ίδιο για τις λειτουργικές νευρικές αλλαγές για τις οποίες μάλιστα δεν γνωρίζουμε και πολλά. Γι αυτό εξάλλου υπάρχει και το φαινόμενο της υποτροπής.   

Πολύ σωστή παρατήρηση. Δεν υπάρχει 'πρωην εθισμένος'. Ο εθισμός σε ουσίες είναι μια χρόνια κατάσταση η οποία ελέγχεται, δεν εξαλείφεται. Το οτι κάποιος μπορεί να έχει κόψει το τσιγάρο, (ΚΤ ή ΗΤ) δεν σημαίνει οτι παύει να είναι εθισμένος. Σίγουρα, τα κλασσικά φυσιολογικά χαρακτηριστικά του εθισμού όπως η ανοχή και η εξάρτηση μειώνονται αλλα δεν ισχύει και το ίδιο για τις λειτουργικές νευρικές αλλαγές για τις οποίες μάλιστα δεν γνωρίζουμε και πολλά. Γι αυτό εξάλλου υπάρχει και το φαινόμενο της υποτροπής.

Το φαινόμενο της υποτροπής οφείλεται σε καθαρά ψυχολογικούς λόγους. Αυτή που το έχουν λήξη μέσα τους, κατανοώντας ότι τους αξίζει καλύτερος τρόπος ζωής απο το παλιοτσίγαρο, δεν υποτροπιαζουν. Αυτοί που το κόβουν γιατί πρέπει και δεν το κάνουν ως μια πράξη αγάπης για το ευατό τους σίγουρα είναι πιο εύκολο να ξαναγυρίσουν.

Συγκεκριμένα σε 2 γνωστούς μου, ο ένας το έκοψε για 7 χρόνια και ξαναεπανήλθε. Όταν το έκοψε μου είπε ότι είδε ανθρώπους στο νοσοκομείο με προβλήματα στον πνεύμονα και φρίκαρε. Ο άλλος το έχει κόψει εδώ και 15 χρόνια και αυτό που απλά μου λέει είναι ότι ντρέπεται που ήταν καπνιστής (για τα παιδιά του, την γυναίκα του και πάνω απόλα τον τρόπο με τον οποίο φερόταν στον ευατό του).

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Μεγάλη κουβέντα το ""το έκοψα"". :hmmm:
Πλέον με ενοχλεί το κανονικό τσιγάρο και ως παθητικός καπνιστής αλλα......
αν με κάποιο μαγικό τρόπο εξαφανιζόταν απο προσώπου γης οτιδήποτε έχει να κάνει με το η.τ. εγώ τουλάχιστον προσωπικά θα πήγαινα κατευθείαν περίπτερο :'( :-[

Αυτό με τον καπνό και τον γάτο το επιβεβαιώνω και εγώ.Εχω γάτο σπίτι και πλέον δεν μπορώ να τον αποτρέψω απο το να κάνει κάτι με ένα φύσημα όπως παλιά.
Επίσης και συγνώμη αν βγαίνω off topic αλλα πως γίνεται κάποιοι ελάχιστοι να διαμαρτύρονται για την μυρωδιά του η.τ. (μου έχει τύχει !) όταν κάθονται δίπλα μας και να μην ενοχλεί ένα αιλουροειδές που η όσφρηση του συγκριτικά με την δική μας είναι η νύχτα με την μέρα?

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Εγω εχω αλλο προβλημα, μεγαλυτερο. Εχω δυο σκυλια στο σπιτι. Οταν κανω η.τ. ερχονται και τα δυο στην αγκαλια μου :))
Σοβαρα τωρα.

Το κ.τ. το σιχαινοτανε και τα δυο. Βεβαια, απεφευγα να τα ντουμανιαζω. Εχω και παιδι στο σπιτι οπότε σπανιως καπνιζα μεσα.

Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
επιβεβαιωνω και εγω.εχω στο σπιτι 5 γατες.2 αρσενικα και 2θηλυκα.παλια οταν ανεβαιναν στο κρεβατι για υπνο τους φυσουσα καπνο στο προσωπο και λουιδες.τωρα φυσαω ατμο και εχω προβλημα.περιεργαζοντε τον ατμο κ δεν κουνανε ρουπι.με βλεπω να αρχιζω παλι το κτ :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
τα κακομοιρα τα ζωακια τη τραβανε  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
εχω στο σπιτι 5 γατες.2 αρσενικα και 2θηλυκα.
Kαι αλλο ένα του "τρίτου φύλου"?????  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
ακομα στο ψαξιμο ειμαι... :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Αλιζαρίν

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γειά χαρά, Είμαι η Αφροδίτη, εικαστικός κατ’ επάγγ
Για τις γάτες είναι σίγουρο πως δεν ενοχλούνται απ' τον ατμό το επιβεβαιώνω κι εγώ απ' τις δικές μου....

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Μόλις το δοκίμασα στο σκύλο μου και αρχισε αυτοματως να με γλείφει  :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 97 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix