vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

470 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge

Twitter

Έρευνα Κ.Βαρδαβά (Χάρβαρντ): "Ίδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"

Thesios1 αξίζει να την κατεβάσουμε ολόκληρη την έρευνα ή δεν θα καταλάβουμε τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Εχει και Δημοσια Κεντρα Διακοπης σε Νοσοκομεια.


http://www.vita.gr/html/ent/010/ent.14010.asp

 ;) ;) ;)

... που σου κάνουν τεστ και όλως περιέργως μας βγάζουν όλους άκρως εθισμένους στη νικοτίνη και όλοι χρειαζόμαστε φαρμακευτική αγωγή είτε με αυτοκόλλητα είτε χάπια.... εκεί να δεις χρήμα... :wall:

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Και τα ταμεια δεν καλυπτουν τα φαρμακα.
 :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Εγώ γιατι αναπνέω άριστα χωρίς φλέματα?
Μήπως έχω αυθυποβληθεί?
Ιδέα σ΄ είναι. Δε ξερς εσύ. Να πας στους γιατροί να σι πουν οτι αυτού του ρημάδ καν κακό και κάλιο να κάψεις κανα τσιγαράκι.... :tongue_smilie:


Αποσυνδεδεμένος zzooii

  • *
  • 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Vape, vape, vape! (since 24.11.11)
    • Facebook
Και τα ταμεια δεν καλυπτουν τα φαρμακα.
 :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:
Εννοείται! Ετσι και οι φαρμακευτικές πλουτίζουν, και τα δημόσια ταμεία δεν πληρώνουν. Μ ένα σμπάρο δυο τριγώνια...
Ερε ξύλο που θελουν

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
εγω τωρα  θα ξανα κανω ενα κ.τ αφουλενε οτι ειναι το ιδιο  :laugh1: τωρα καταλαβα γιατι μερικη καπνιζοατμιζουν γιατι κανει το ιδιο  :idiot1: :idiot1: μας εχουν τρελανει  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος thes1os

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
λέει: 30 healthy non smokers.
Aν και δεν παίζει κανένα ρόλο αν ήταν ή όχι καπνιστές αυτοί που πήραν μέρος...
Ευχαριστούμε για την αναλυση σου btw

Κι όμως παρακάτω στην αναλυτική περιγραφή της μεθοδολογίας αναφέρει το εξής:
"All subjects were smokers with a minimum pack/year index of 5." Τα  5 pack/years που αναφέρει μάλιστα ώς ελάχιστο κάπνισμα,  σημαίνει ότι οι συμμετέχοντες κάπνιζαν τουλάχιστον 20 τσιγάρα την ημέρα επι 5 χρόνια.  Η αναφορά τους αυτή στην εισαγωγή είναι λάθος. Μάλλον δημοσιεύθηκε βιαστικά... και τους ξέφυγε.

Τώρα για τον φίλο που ρώτησε αν αξίζει να κατεβάσει κανείς ολόκληρη την έρευνα, νομίζω πως πέρα απο την γενική παρουσίαση που έδωσα πιο πάνω δεν θα αποκομίσει κάποιος κάτι περισσότερο εκτός βέβαια αν είναι ειδικός και πολύ περισσότερο πνευμονολόγος.

Θα μου επιτρέψετε μόνο να μην ανεβάσω/διαμοιράσω την μελέτη καθότι όταν την κατέβασα πήρε την "στάμπα" μου ενσωματωμένη στο pdf και ώς γνωστόν απαγορεύεται η αναδημοσίευσή της χωρίς την άδεια του εκδότη. 

Αποσυνδεδεμένος dm4891

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
αν είναι να κάνου τετοια  κραχτά λάθη βαζω με το μυαλό μου τι θα κάνουν στις έρευνες τους !!!
ρε ουστ ξανα κ ξανα !!!!

Αποσυνδεδεμένος centopar

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον δημοσιεύθηκε βιαστικά... και τους ξέφυγε.
τραγικό;; :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Μου άρεσε πολύ αυτή η τοποθέτηση από τον BABULAS και σας την παραθέτω όπως την δημοσίευσε στο news247.gr
Τα λαμόγια είναι πολλά αλλά σχεδόν έφτασε η ώρα τους . :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:
Tους πήρε πρέφα ακόμα και 7-8 ετών παιδάκι
Και τους είχα για έξυπνους   :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


BABULAS
Να σας πω εγώ τι γίνεται ρε μόρτες...
Το ηλεκτρονικό τσιγαράκι να πούμε... το έβγαλε το Γενικό Χημείο του Κράτους (μας) να πούμε φάρμακο... και σου λέει : για να κυκλοφορήσεις ηλεκτρονικό τσιγαράκι πρέπει να έχεις την άδεια του ΕΟΦ γιατί ανησυχησε το κράτος (μας) για την υγεία σου ρε (καπνιστή) πολίτη, να πούμε, άλλως απαγορεύεται...
Και που λες από την άλλη, το αυθεντικό σιγαρέττο να πούμε... ξέρεις εκείνο το ρημάδι που είναι σκέτο φαρμάκι στο τσεπάκι και στο πλεμόνι σου σαράκι, να πούμε, δενε χρειάζεται έγκριση από τονε ΕΟΦ, να πούμε, καθότι πλέρωκες το κερατιάτικο το φόρο στο κράτος (μας) να πούμε... 
Που σημαίνει (να πούμε) ότι το κράτος (σου) ψιλοχέστηκε για την υγεία σου να πούμε αλλά τώρα που ποντάρει (το κράτος (σου) να πούμε) στην αύξηση των φόρων στα σιγαρέττα εσύ ρε θεριακλή πρέπει να καπνίζεις τα αυθεντικά σιγαρέττα αυτά που φέρνουν έσοδα στα ταμεία του κράτους (σου) να πούμε κι όχι να το κόψεις με την βοήθεια του ηλεκτρονικού σου σιγαρέττου (να πούμε).
Άμα πλερώνεις φόρο όλα σου τα επιτρέπει το κράτος... 
Στο άδειο μου πακέτο απόψε μπήκες... δεν ξέρω τι ζητάς και αν το βρήκες... 
(κακούργα έχω καπνίσει μια καραβιά τσιγάρα για πάρτη σου...)

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Μπράβο στον thes1os γιατί με 5 γραμμές αποκάλυψε το πραγματικό αποτέλεσμα της έρευνας.

Αν θυμάμαι καλά "κλινικά ασήμαντες αν και μετρήσιμες" επιπτώσεις αναφέρονταν και στην αντίστοιχη ελληνική έρευνα.

Δυστυχώς είναι σίγουρο ότι τα ΜΜΕ θα απομονώσουν ή θα διαστρεβλώσουν τα σημεία που χρειάζονται ώστε να κινδυνολογήσουν και καλλιεργήσουν κλίμα πανικού, όπως πολύ καλά ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος agaida

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα μου αρεσε αυτη η έρευνα γιατι αισθάνθηκα εστω και λιγο διαβάζοντας την οτι ζω σε ενα καθαρό και αποστειρωμένο περιβάλλον. :))
Οταν μας πουν τι μας ψεκάζουν καθημερινά σε ολον τον πλανητη και περισσοτερο στην Ελλαδα τοτε θα παρω στα σοβαρά την καθε ερευνά τους. :idiot1:
Οσοι ξερουν για αυτο το θεμα...κατάλαβαν. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dm4891

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
off topic

εμάς μόνο ψεκάζουν γι αυτο κ η Μ@λ@κι@ πάει σύνεφο !!!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Όντως αυτό περίπου έλεγε και η ελληνική έρευνα του κ. Φλουρή του FAME LAB σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας κ.ά. ( http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg153486.html#msg153486 ):

"Τα αποτελέσματα της μελέτης σχετικά με το ενεργητικό κάπνισμα έδειξαν ότι το κοινό τσιγάρο προκαλεί εμφανή απόφραξη των αεραγωγών. Αντίθετα, η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου έδειξε μια μικρή αλλά στατιστικά και κλινικά ασήμαντη αποφρακτική τάση."

Μόνο που εκεί έγινε σύγκριση ητ. και κ.τ. και βέβαια εκεί δεν μεγεθύνθηκε το "ασήμαντο" σε σημαντικό. Αυτή την έρευνα ήθελα να βάλω και στο προηγούμενο μήνυμά μου και μπερδεύτηκα και έβαλα αυτήν του κ. Τσατσάκη από το Πανεπιστήμιο της Κρήτης ( http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg152588.html#msg152588 ) η οποία έχει επίσης τη σημασία της.

Πάω να διορθώσω το προηγούμενο μήνυμα.

Ευχαριστούμε τον φίλο μας thes1os για τη βοήθεια.  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Εγώ γιατι αναπνέω άριστα χωρίς φλέματα?
Μήπως έχω αυθυποβληθεί?

Έχουμε υπνωτιστεί όλοι μας εδώ...
Θαύμα, θαύμα !!!

Πέρα από την πλάκα, όμως, προσπαθείστε να διαβάσετε την μετάφραση διαγράφοντας τα επιρρήματα...
Έτσι, μένει όλη η ουσία.
Καθαρή κατηγορία για το ΗΤ δεν υπάρχει.
Μόνο υπόνοιες για το μέλλον.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209296 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94997 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix