vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

575 επισκέπτες, 8 χρήστες
zalaros, lemon78, nightdream, bakoulini, JohnDag, maprix, manoslykos, tibolaso

Twitter

Έρευνα Κ.Βαρδαβά (Χάρβαρντ): "Ίδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"

δυστηχως  μονο  γελια  μπορει  να  φερει  αυτη  [[  ερευνα ]] που  ακομα  δεν  ειδα  ...αλλα  κατι  μου  λεει το  φτωχο  μου  μυαλο  οτι  θα  ειναι  ιδια  ακριβως  η  ιδια  με  την  ερευνα  του  FAMELabeCigStudy αλλα  με  αλλη   στοχευμενη και  κατευθυνομενη  διατυπωση
ελλαδα  στο  μεγαλειο  σου  .

το  η.τ  πλεον  εχει  παρει  στο  ΒΑΘΡΟ ΤΗς  ΥΓΕΙΑς  την  θεση  του ,   πιστευω  τα μαυρα συννεφα συμφεροντων  να  σταματησουν τον  ανελεητο πολεμο  εναντια του  η.τ



Αποσυνδεδεμένος thes1os

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
"We must state though that while the differences within our study are of statistical significance, the clinical changes may be too small to be of major clinical importance"

Πάρα πολύ βιαστικά, αυτό το επιλεγμένο - αρκετά απομονωμένο quote έχει πολύ ενδιαφέρον....   8)


Αποσυνδεδεμένος r1der46

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Το σημειο που λεει "Χρησιμοποιείται και ως αντιψυκτικό, αποσμητικό σώματος και για αραίωση μπογιάς" ειναι πολυ φτηνο κολπο.... και το νερο χρησιμοποιειται για αραιωση σε οξεα πχ τι σημαινει αυτο...? Στοχευει σε κοσμο που δε σκεφτεται καθολου, για να τρομαξει οτι προκειται για ενα βαρυ ανθυγιεινο χημικο (?)

Το θεμα ειναι να γινει συγκριση με το τσιγαρο, με νουμερα, οπως φωναζουμε τοσο καιρο.

Αποσυνδεδεμένος pdim

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί δεν αναφέρουν ότι υπάρχει και σε φάρμακα; Εγώ ένα κολλύριο που χρησιμοποιούσα περιείχε PG.

Αποσυνδεδεμένος thes1os

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν,

με μια πολύ γρήγορη ματιά έχω να πώ -με μια πιθανότητα να επαναδιατυπώσω μετά απο μια πιο προσεκτική ματιά-

1. Όλοι οι συμμετέχοντες ήταν καπνιστές κανονικού τσιγάρου (30 άτομα συνολικά).
2. Οι συγκρίσεις: Έδωσαν να ατμίσουν η.τ για 5 λεπτά με υγρό 12 mg και συνέκριναν τις τιμές με αυτές που είχαν πριν ατμίσουν (4 ώρες προηγούμενη αποχή)
3. Οι τιμές αφορούν λειτουργικές δοκιμασίες των πνευμόνων
4. Οι συγκρίσεις έγιναν πριν το η.τ και μετά. ΌΧΙ σε σχέση με κανονικό τσιγάρο
5. Οι λειτουργικές δοκιμασίες των πνευμόνων εκτιμήθηκαν με δύο τρόπους: Με τον πιο "κλασσικό" τρόπο (σπιρομέτρηση) και μια πιο "σύγχρονη" και "ευαίσθητη" όπως υποστηρίζουν μεθδολογία (IOS). (δεν αμφισβητούμε τίποτα για να μπορέσουμε να συννενοηθούμε)

Τα αποτελέσματα:

---> Με την "κλασσική" μέθοδο της σπειρομέτρησης δεν βρέθηκε καμία μεταβολή στην λειτουργία των πνευμόνων. Τα αποτελέσματα αυτά δεν δίνονται.

---> Με την νέα μέθοδο IOS παρατηρήθηκαν κάποιες μεταβολές που οι ίδιοι χαρακτηρίζουν "κλινικά ασήμαντες αν και μετρήσιμες" αλλά "τολμούν" στα βασικά συμπεράσματα τους να τις συγκρίνουν ώς "ίδιες με κάποιες απο αυτές που προκαλεί το κανονικό κάπνισμα" χωρίς να έχουν τέτοια δεδομένα στη μελέτη τους...

Τα συμπεράσματα δικά σας, αν και δεν κατάφερα να μιλήσω χωρίς να σχολιάσω.

Να τονίσω ότι η μελέτη δεν ερευνά καθόλου την πρόκληση βλαβών όπως η καρκινογέννεση ή η τοξικότητα λόγω ουσιών.


Αν το συμπέρασμα είναι ότι το η.τ είναι πιο επιβλαβές απο τον καθαρό αέρα, νομίζω ότι όλοι μας το γνωρίζουμε. 
Πρέπει όλοι μας να κόψουμε το κάπνισμα γιατί κάνει κακό. Επίσης το γνωρίζουμε. Η μακροχρόνμια χρήση του η.τ δεν έχει μελετηθεί. Ας το χρησιμοποιήσουμε μέχρι να μας απαλλάξει απο την καταστροφική μας συνήθεια του καπνίσματος. Ας κάνουμε και το η.τ με μέτρο και σύνεση μέχρι να έχουμε πιο πολλά δεδομένα.


Αποσυνδεδεμένος prototype

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί δεν αναφέρουν ότι υπάρχει και σε φάρμακα; Εγώ ένα κολλύριο που χρησιμοποιούσα περιείχε PG.
Γιατί αυτό δεν "χτυπάει" τις καπνοβιομηχανίες κι ως εκ τούτου θεωρείται καλό για την υγεία σου.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστουμε Γιατρε για της πληροφοριες, και την αποψη σου βεβαια  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος georgekriti

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Για μένα προσωπικά τέλος! Δεν πρόκειτε να ξανασχοληθώ ούτε με τις αρνητικές αλλά ούτε και με τις θετικές έρευνες για τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου! Δυστυχώς στον κόσμο που ζούμε δεν μπορείς να εμπιστευθείς ούτε την διεθνή επιστημονική - Ιατρική κοινότητα, πόσο μάλλον δε και τους δημοσιογράφους οι οποίοι γίνονται ξαφνικά ειδήμωνες και δημοσιεύουν συμπεράσματα. Τα μόνα συμπεράσματα που θα εμπιστεύομαι πλέον είναι η ανταπόκριση του ίδιου μου του οργανισμού και οι αντιδράσεις του στη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου τα οποία μέχρι στιγμής είναι άκρως ενθαρρυντικά.(Ατμίζω εδώ και 3 μήνες περίπου) Το καλό έιναι ότι τυχαία λίγο πρίν να κόψω το κανονικό τσιγάρο έκανα μια σπυρομέτρηση και είχε δείξει ότι είχαν επηρεαστεί οι μικροί αεραγωγοι σε αντίθεση με τους μεγάλους που δεν είχαν ακόμα παρουσιάσει πρόβλημα. Σε εύλογο χρονικό διάστημα λοιπόν μετά την διακοπή του κανονικού τσιγάρου θα επαναλάβω τη σπυρομέτρηση και φυσικά θα δημοσιεύσω κι εγώ τα συμπεράσματα μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2012, 18:50 από georgekriti »

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
thes1os
Ευχαριστουμε γιατρε,
για την συνοπτικη, ουσιαστικη και εκλαικευμενη αποδοση της δημοσιευσης,
εμενα μου εγινε πληρως κατανοητη.


Αποσυνδεδεμένος mixalis misa

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστουμε :thumpup:

Ωραίος thes1os. Καλό είναι να βγαίνουν έρευνες και από κει και πέρα, μυαλό έχουμε, επιστήμονες έχουμε, βλέπουμε και κρίνουμε.

Αποσυνδεδεμένος dm4891

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Το τυρι και η φακα

 :) :) :)

ακριβώς !! εδώ είναι το ζουμί !!!
ρε αντε μου στο Δ@@ολο !!! μακακες !!! ολα για το μπαγιόκο !!!
κάντε αυτά τα κέντρα αφιλοκερδώς να σας παραδεχτώ κ να έρθω πρώτος !!!!!

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Εχει και Δημοσια Κεντρα Διακοπης σε Νοσοκομεια.


http://www.vita.gr/html/ent/010/ent.14010.asp

 ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Συνατμιστη thes1os ευχαριστουμε πολυ για την αναλυση απο την δικη σου επιστημονικη ματια :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος centopar

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
1. Όλοι οι συμμετέχοντες ήταν καπνιστές κανονικού τσιγάρου (30 άτομα συνολικά).
λέει: 30 healthy non smokers.
Aν και δεν παίζει κανένα ρόλο αν ήταν ή όχι καπνιστές αυτοί που πήραν μέρος...
Ευχαριστούμε για την αναλυση σου btw

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 84 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65389 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix