vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

558 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, tibolaso, bakoulini, Doubt, lemon78, dvelev

Twitter

Έρευνα Κ.Βαρδαβά (Χάρβαρντ): "Ίδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"

Αποσυνδεδεμένος centopar

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
μπες στο Newsit το εχει ολοκληρο
ολόκληρο το επιστημονικό άρθρο εννοώ

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
..... Περιμένω να μου το στείλουν γιατί θέλω να το διαβάσω ολόκληρο και μετά να σχηματίσω γνώμη. Από την περίληψη δεν μπορώ να καταλάβω κάτι περισσότερο από αυτό που λέει η είδηση....

Θα συμφωνήσω με αυτό... Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βγάλουμε βιαστικά συμπεράσματα...

Μερικές παρατηρήσεις όμως έχω να κάνω... Διαβάζοντας τα συμπεράσματα....
"Conclusions: E-cigarettes assessed in the context of this study were found to have immediate adverse physiologic effects after short term use that are similar to some of the effects seen with tobacco smoking, however the long term health effects of e-cigarette use are unknown but potentially adverse and worthy of further investigation."

Από τη στιγμή που λαμβάνουμε (σε οποιαδήποτε μορφή) νικοτίνη, λογικό είναι η κατανάλωση της να είναι πάνω κάτω η ίδια με το κ.τ. και το η.τ.
Απο κει και πέρα, και ενδιαφέρον θα είχε και το πιο σωστό θα ήταν να γινόταν και κάποια έρευνα για τη χρήση του η.τ. χρησιμοποιώντας μηδενικής νικοτίνης υγρά...

Αποσυνδεδεμένος centopar

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
η ειδηση λεει οτι δε κοβεις τον εθισμο στην νικοτινη με το ηλεκτρονικο και να παμε στα κεντρα διακοπης καπνισματος...οπου βλεπεις και αναφερει τον fda που με το παλιο δημοσιευμα του λεει οτι το ΗΤ ειναι καρκινογονο να ξερεις οτι παιζει καποιος που εχει κατι να κερδισει απο πισω...πουθενα δεν αναφερεται οτι ο fda εχει χασει 4 δικαστηρια στην αμερικη απο τοτε που εβγαλε την εκθεση.... 
Επισης αναφερει λεπτομερειες για την pg που παιζει να ισχυουν...εγω ειμαι vgακιας ευτηχως!!!!
η είδηση λέει και αυτό που λες, και συμφωνω γι' αυτο που είπες για τον fda, γι' αυτό είπα οτι θέλω να διαβάσω το ίδιο το άρθρο, το οποίο όμως λέει για τις πνευμονικές συνέπειες - "Acute pulmonary effects of using an e-cigarette" όπως είνια ο τίτλος.

ρε σεις
μεσα στην επιστημονική ομαδα ειναι ο γνωστος Μπεχρακης που εχει ΑΕ με κεντρα διακοπης καπνισματος, κι εσεις καθεστε κι ασχολείστε..  :yes:

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
η είδηση λέει και αυτό που λες, και συμφωνω γι' αυτο που λες για τον fda, γι' αυτό είπα οτι θέλω να διαβάσω το ίδιο το άρθρο, το οποίο όμως λέει για τις πνευμονικές συνέπειες - "Acute pulmonary effects of using an e-cigarette" όπως λέει ο τίτλος.
λοιπον μπορει να εχεις δικιο αλλα οταν διαβαζω οτι η pg χρησιμοποιητε σαν διαλυτικο μπογιας η σαν ψυκτικο εεε οπωσ και να το κανουμε μονο στην ελλαδα τα εχω διαβασει αυτα...οτι αλλο αρθρο εχω διαβασει απο εξω ..καμια σχεση!!!
οποτε κατα την γνωμη μου αυτο το αρθρο/ερευνα εχει κυκλοφορησει μονο και μονο για εκφοβισμο!!!!

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Στο επόμενο Flavour Party θα επιλεγεί ομάδα 30 ατόμων που θα ατμίσουν για 5 λεπτά.
Ακολούθως θα καπνίσουν κ.τ. για 5 λεπτά.
Μετά από άτμισμα-κάπνισμα θα τρέξουν 500 μέτρα. Και θα τους βγάλουμε φωτογραφία.
Είναι κρίμα να χρησιμοποιείται ο ακαδημαϊκός τίτλος μόνο και μόνο για να πει το αυτονόητο: Ότι το η.τ. δεν είναι υγιεινό όπως π.χ. ένα ποτήρι χυμός πορτοκάλι.
Όσον αφορά τους διαλύτες, αν νομίζουν ότι είναι επιβλαβείς, ας τους απαγορεύσουν από τα καλλυντικά που αλείφονται με τις ώρες οι κυρίες και συντηρούν μια βιομηχανία ομορφιάς και ακολούθως θα δούμε...
ΤΟ "Ενοχοποιείται για" είναι αόριστο. Ειδικά όταν αποφεύγεται το "Δημιουργεί καρκινογενέσεις..το καρκινοτσίγαρο"... Δεν λέω άλλα...
Γιατί έχω και "συμφέρον" από την ανάπτυξη του η.τ.
Πάντως κόντρα έρευνες σε αυτήν υπάρχουν... Αν θέλουν, ας βγάλουν στον αέρα τις τοξικολογικές σε κύτταρα του κανονικού τσιγάρου και του η.τ. να γελάμε μέχρι μεθαύριο...

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
ακριβως το θεμα ειναι τι υγρο βαζεις μεσα...
Οι κινεζοι βαζουνε λιναλοολη εκτος απο PG μεσα στα υγρα για να πιανει το αρωμα η οποια αμα οξειδωθει κανει αλεργιες ...
Επισης βαζουνε και αλλα μπαχαρια ...

Ναι η λιναλοολη κανει πολυ καλυτερη τη γευση εχει ομως παρενεργειες ειδικα στου αλεργικους αμα οξειδωθει ...

Αμα κανεις ερευνα με τετοια υγρα οπως PG + λιναοολη οξειδωμενη ναι ειναι σιγουρο οτι θα αυξηθουνε οι πνευμονικες αντιστασεις.
Εξαλου υπαρχει ποιο παλια ερευνα προ του ητ που ελεγε αυτα για την λιναλοολη...
http://www.medvoi365.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1964:2009-03-31-10-07-18&catid=36:2008-09-21-09-08-48&Itemid=55

Πχ δειτε την αναλύση της nobaco που εχει στη σελιδα της στα υγρα της εχει  μεσα 5% linalool δινει αρωμα αλλα αμα οξειδωθει δεν κανει για αλεργικους

ΗΤ που δουλευει σωστα ο ατμοποιητης και δεν καιει τα υγρα ή να εχει μεσα τοξικα συστατικα και ειναι με vg ή / και PEG400 ειναι κατα τη γνωμη ασφαλες και δεν κανει καποιο προβλημα
εκτος καποιες μικροενοχλησεις αμα παραφουμαρεις ομως οι ενοχλησεις αυτες ειναι εντελως παροδικες και αβλαβεις ...

@kalitexnis αυτο δεν χρειαζετε να γινει ειναι απο τωρα γνωστο το αποτελεσμα γιατι το κτ εχει μονοξειδιο και αυτο δευσμευει την αιμοσφαιρινη και ετσι
δεν παει οξυγονο στου μυες με αποτελεσμα να χτυπα ποιο γρηγορα η καρδια για να στειλει αιμα με οξυγονο στους μυες και κοβουντε πολυ ποιο γρηγορα

Αυτο το ξερουμε ... να κανεις ομως αλλο πειραμα βαλε να ατμισουνε PG και VG να δεις την διαφορα αναμεσα σε PG και VG
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2012, 16:36 από nikosqt »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ένα ακόμα θέμα που άνοιξε (το τρίτο νομίζω) με το ίδιο περιεχόμενο συγχωνεύτηκε εδω.
Έχω δώσει ήδη μία απάντηση παραπάνω: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5663.msg186336.html#msg186336

Μήπως πλήρωσε κάποιος φίλος τα 15 δολάρια για να διαβάσει το πλήρες κείμενο? Αν το κάνει καλό θα ήταν να κάνει και ένα paste εδώ αν επιτρέπεται γιατί για κάποιο λόγο το σύστημα τους δεν δέχεται την κάρτα μου.

Αποσυνδεδεμένος centopar

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
λοιπον μπορει να εχεις δικιο αλλα οταν διαβαζω οτι η pg χρησιμοποιητε σαν διαλυτικο μπογιας η σαν ψυκτικο εεε οπωσ και να το κανουμε μονο στην ελλαδα τα εχω διαβασει αυτα...οτι αλλο αρθρο εχω διαβασει απο εξω ..καμια σχεση!!!
οποτε κατα την γνωμη μου αυτο το αρθρο/ερευνα εχει κυκλοφορησει μονο και μονο για εκφοβισμο!!!!
και βέβαια είναι εκφοβιστικό! γι' αυτό ακριβώς πρέπει να ξεχωρίζουμε μια είδηση που διαβάζουμε σε όλα τα ελληνικά sites σήμερα και γράφει όλα αυτά που γράφει, όπως τα γράφει, από μια επιστημονική έρευνα.

Αποσυνδεδεμένος centopar

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως πλήρωσε κάποιος φίλος τα 15 δολάρια για να διαβάσει το πλήρες κείμενο? Αν το κάνει καλό θα ήταν να κάνει και ένα paste εδώ αν επιτρέπεται γιατί για κάποιο λόγο το σύστημα τους δεν δέχεται την κάρτα μου.
υπομονή λίγες ώρες... μέσα στη μέρα θα το έχω και θα το ανεβάσω κάπου...

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Παιδιά, οι έρευνες γίνονται κατά παραγγελία  και κατά καιρούς αλλάζουν τα συμπεράσματα τους και τα αποτελέσματα τους και η μία αναιρεί την άλλη  , σε όλα τα θέματα

Είναι σαν τις δημοσκοπήσεις ένα πράμα ας πούμε  ,αυτός που είναι ο πελάτης και τα σκάει παίρνει και καλύτερα ποσοστά από αυτά που του πρέπουν

κάποτε στην Αμερική γιατροί διαφήμιζαν τσιγάρα...Κούτα και ούτε ένας βήχας

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
http://www.nosmoke.gr/whoweare/whoweareourpurposes.html

Δειτε εκει που λεει τα ονοματα οσων απαρτιζουν το κεντρικο συμβουλιο...

Hint: το τελευταιο ονομα..

Αποσυνδεδεμένος thes1os

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Μην πληρώσει κανείς, το έχω το άρθρο. Να το ανεβάσω κάπου; που; Το μελετάω και θα σας πω τη γνώμη μου ώς γιατρός.... αν βρω χρόνο....  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2012, 17:06 από thes1os »

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 83 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20481 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix