vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

564 επισκέπτες, 6 χρήστες
tapantari, Antiprosopos, Doubt, manoslykos, ΛΥΚ, vlasismiriagos

Twitter

Έρευνα Κ.Βαρδαβά (Χάρβαρντ): "Ίδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Ποιες ειναι οι παρενεργειες της VG ?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Η PG δεν ειναι αυτη που κανει το χτύπημα στο λαιμό; η κανω λαθος;
Και χωρις PG τι κανουμε ανεβαζουμε την νικοτινη μπας και την "ακουσουμε";

Αποσυνδεδεμένος geo

  • **
  • 289
  • Φύλο: Άντρας
Ποιες ειναι οι παρενεργειες της VG ?  :hmmm:
Πρέπει να κάνεις ησυχία να τις ακούσεις.  :laugh1: :bye:

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
http://www.eof.gr/assets/National_Formulary_2007.zip

εδω μεσα λεει σελιδα 577 για τις παρενεργειες για χρηση απο το στομα που ειναι πολυ μεγαλυτερες οι ποσοτητες απο το ατμισμα
στις λιγη δοση του ατμισματος δεν εχει παρενεργειες.

Η ποιο ασφαλης λυση ειναι η PEG400 που επισης ειναι δοκιμασμενη για πολλα χρονια σε ανθρωπους κατα πολυ περισσοτερο απο την VG
κατα τη γνωμη μου μονο VG και PEG400 ειναι ασφαλεις λυσεις και η PG δεν πρεπει να χρησιμοποιείτε

Δεν χρειαζομουνα εγω ερευνα για να δω οτι η PG δεν ειναι καλη το ειχα δει απο τον εαυτο μου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2012, 13:52 από nikosqt »

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Thanks
Θα το κοιταξω απο το σπιτι γιατι απο την δουλεια τα κοβουν ολα.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Ωρα είναι τώρα να χωριστούμε μεταξύ μας σε 2 στρατόπεδα, VGάδες και PGάδες.
Γιάννη Ράστα, τς τς, μεγάλο αγόρι και να πιστεύεις ακόμη σε παραμύθια... και βέβαια κάνει κακό η vg σου. Είπαμε, όταν κάτι ενοχλεί τους άλλους είναι κακό. Σκέψου πόσες καπνοβιομηχανίες και λογισταράδες φοροπρογραμματιστές του υπουργείου οικονομικών ενόχλησες με τη vg σου. Απο το αυτί και γρήγορα στο πλησιέστερο περίπτερο ή τον Μπεχράκη να σε βάλει στον ίδιο δρόμο με χάπια και ψυχίατρο
Σοβαρά τώρα, όλοι ξέρουμε τι σκοπιμότητες εξυπηρετούνται. Και ειδικά εντός των συνόρων, οι πολιτικώς ορθές κρατικές κραυγές είναι μόνο για το ξεκάρφωμα. Στην ουσία επιδιώκουν το εντελώς αντίθετο. Θυμάστε πέρσι και φέτος με τον περιβόητο νόμο περί αποδείξεων τι συνέβη. Αν κάποιος βγάζει ή έβγαλε λίγες χρονιές ένα καλούτσικο και άνω εισόδημα και θελήσει να ζήσει λιτά προκειμένου να αποταμιεύσει για δύσκολες στιγμές, τιμωρείται. 10% πρόστιμο επί του ποσού που δε δαπάνησε σε τρίχες, νύχια, ταξίδια, ρούχα, αλλά προτίμησε να βάλει στην άκρη. Γιατί τιμωρείται;σκεφτείτε το. Καταναλώνοντας δημιουργεί ΦΠΑ 23%, φόρο εισοδήματος 25-40% για τους μαγαζάτορες, επιπλέον φορολογητέα ύλη στις επιχειρήσεις, παρούσα σε μελλοντικούς ελέγχους και εκβιασμούς. Βάζοντάς τα στην τράπεζα, το κράτος κερδίζει μόνον 15% επί του 3% επιτοκίου που λαμβάνει ο αποταμιευτής,δηλαδή μισό τοις εκατό και λιγότερο.
Στο θέμα μας τώρα, σας φαίνεται περίεργο που την έρευνα υπογράφει Έλληνας που ενώ ζει στο εξωτερικό, κάνει μνεία για τα κέντρα διακοπής καπνίσματος της Ελλάδας;;

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Ασχετως σκοπιμοτήτων εγω απο προσωπική εμπειρια λεω οτι η PG με πειραζει και μαλιστα πολυ νιωθω ενα πονο στον πνευμονα και μπαρουτι ο λαιμος
ειχα προβλημα και με τον υπνο με την PG.

Με την VG αυτα μου φυγανε οποτε συμφωνω με την ερευνα στο θεμα της PG.

Επισης δεν ειναι επιβλαβες το ητ αλλα οι ουσιες δεν ειναι ολα τα ητ ιδια πραγματι μερικα κινεζικα ειναι επικινδυνα
γιατι δεν ατμιζουνε σωστα και βγαζουνε καμενο.

Αρα σε μια ερευνα δεν μπορουνε να μιλαμε γενικα για το ητ πρεπει να λεμε ποιο ητ χρησιμοποιησαμε με ποιο configuration και με τι υγρα.
ΔΕΝ ειναι ολα τα ητ τα ιδια και ουτε ολα τα υγρα τα ιδια

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Παντως nicosqt στην σελιδα 577 αναφερει παρενεργειες της VG και οχι της PG. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
την παγκοσμια δεν καταλαβα εγω........
απο προκυπτει το παγκοσμια?
τετοιες φωτοβολιδες εχω να ποσταρω απειρες.
μελετη ειναι να λεει.....τοσο επιπεδο της ταδε ουσιας εκει ...τοσο εκει...τοσο...τοσο....
και συγκριτικο πινακα μετα του η.τ και το κ.τ  .....ολα τα αλλα ειναι ΜΟΥΦΑ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Παντως nicosqt στην σελιδα 577 αναφερει παρενεργειες της VG και οχι της PG. :confused1:

μα για την VG το εδωσα και εγω αν διαβασεις δοσολογιες (ειναι απο στοματος αυτες) ειναι πολυ μεγαλυτερες απο αυτες που ατμιζουμε.
Ετσι για ατμισμα που ειναι πολυ μικροτερες οι ποσοτητες κανενα προβλημα

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Ρε συ Νικο, αλλο να τρως κατι και αλλο να το ατμιζεις.
Και ζαχαρη τρως. Για ατμισε την και πες μου!

Η ερευνα ειναι της πλακας παντως και τελειως ανεπαρκης και απορω πώς δεχτηκε τοσο σοβαρο περιοδικο να την δημοσιευσει.
Δεν ψαχνω με το ζορι να την σνομπαρω. Αλλά δεν ειναι ερευνα αυτη τωρα.

Ας βγει μια πραγματικα σοβαρη ερευνα και μαλιστα με αντιπαραβολη με το κ.τ. και με νουμερα επιβλαβων στοιχειων, κι εγω θα το γυρισω σε καπνισμα κοπριας αγελαδας!

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
ρε παιδιά δεν είναι εκεί το θέμα.Οτιδήποτε εισέρχεται στους πνεύμονες πέρα του καθαρού οξυγόνου σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να έχει παρενέργειες.Γνωρίζεται ότι σε εργοστάσια που οι εργάτες έρχονται σε επαφή με αλευράκι, απο τον νόμο εξετάζονται οι εργαζόμενοι απο πνευμονολόγο εβδομαδιαίως? (ετοιμες πίτσες ,πίτες κτλ).
  Με αυτή την λογική δεν θεωρώ ότι ακόμα και η vg είναι άκακη εντελώς.
ΑΛΛΑ το θέμα είναι σε ποιό βαθμό επηρεάζει.Επηρεάζει περισότερο τους πνεύμονες του ένας ατμιστής ή ενας ντιλιβεράς μέσα στην πόλη ή ένας ελαιοχρωματιστής?
  Μέχρι τώρα οι γιατροί έλεγαν ότι εντάξει αν καπνίζεις δύο με τρία κανονικά τσιγάρα ημερησίως δεν έγινε και κάτι. ΟΚ λοιπόν τι είναι πιο επιβλαβες , τρία κανονικά τσιγάρα με τις χιλιάδες επικίνδυνες και εκατοντάδες καρκινογόνες ουσίες ή τρία ml ατμίσματος γλυκερίνης και όποιας νικοτίνης.
  Άρα για μένα το θέμα είναι να μάθουμε κάποια στιγμή το ΠΟΣΟ βλάπτει γιατί το οτι βλάπτει δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
 Προσωπική μου αίσθηση πάντως είναι ότι βλάπτει λιγότερο απο το να πίνεις νερό απο την βρύση σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας , απο το να αναπνέεις σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας , απο το να δουλεύεις σε κάποιες δουλειές ,απο το να.....απο το να......απο το να........

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο που μας απασχολει ειναι οι μακροπροθεσμες επιπτωσεις.
Τις βραχυπροθεσμες τις ξερουμε και ολοι ειδαμε καποια λιγα ή πολλα ωφελη απο το γυρισμα σε η.τ.
Ολα τα άλλα ειναι να 'χαμε να λεγαμε.



κατα τη γνωμη μου μονο VG και PEG400 ειναι ασφαλεις λυσεις και η PG δεν πρεπει να χρησιμοποιείτε

Δεν χρειαζομουνα εγω ερευνα για να δω οτι η PG δεν ειναι καλη το ειχα δει απο τον εαυτο μου

Καλημέρα σε όλους τους φίλους συνατμιστές. Και εγώ προσανατολίζομαι προς χρήση VG τον τελευταίο καιρό. Όσο μπορώ, γιατί τα υγρά της Halo πχ. περιέχουν και PG και το Tribeca δεν κόβεται εύκολα :D. Γενικά αυτό που μπορούμε να κάνουμε ας το κάνουμε. Θα ψαχτούμε για ότι καλύτερο σε υγρά και την προέλευση των αρωμάτων τους. Τα αρώματα μπορούν να παραχθούν και κατευθείαν από τη φυσική πηγή τους πχ. βανίλια, κακάο κλπ. Υπάρχουν εταιρείες που παράγουν φυσικά αρώματα και είναι πολλές, γιατί να ψάχνουμε με το φανάρι να βρούμε οργανικά αρώματα δηλαδή στο ΗΤ? Να ζητάμε πιστοποιητικά για να ξέρουμε τι ατμίζουμε και πως κατασκευάζεται το προϊόν που μας πουλάνε.  Καλύτερα να αλλάζουμε πιο συχνά τα cartomizer (ας είναι καλά η Κίνα)  και τα αναλώσιμα για ποιοτικότερο και καθαρότερο άτμισμα.  Να είναι καλά αυτό το φόρουμ και ο δημιουργός του που μας δίνει το ερέθισμα να είμαστε ενημερωμένοι σωστά. Γιατί η σωστή ενημέρωση χρειάζεται διάλογο και αντίλογο για να βρεις την άκρη σε κάτι τόσο καινούργιο όπως το ΗΤ. Αλλιώς θα καθόμασταν μόνο στην τηλεόραση και θα τρώγαμε μασημένη τροφή και ότι συμφέροντα θέλουν να μας περάσουν...

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Πρέπει να κάνεις ησυχία να τις ακούσεις.  :laugh1: :bye:
sorry of topic αλλά  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :lotpot: :lotpot: :heat: :heat:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 97 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173909 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312543 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix