vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

320 επισκέπτες, 7 χρήστες
axilleaspro, camber, giorgos1999, Ποντικός, antiklitos140, Jorge, Tem

Twitter

Έρευνα Κ.Βαρδαβά (Χάρβαρντ): "Ίδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι τώρα με το η.τ. όπου με βρουν μιγάκια με κυνηγάμε (στο γραφείο έχουμε απο κάποιες γλάστρες).

Αποσυνδεδεμένος xag

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
 :hmmm: :hmmm: Αυτό το είχε αναφέρει και κάποιος άλλος, για τα κουνούπια όμως.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Εγω μονο για τις αρκούδες ανησυχω!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
:hmmm: :hmmm: Αυτό το είχε αναφέρει και κάποιος άλλος, για τα κουνούπια όμως.


Θα ατμιζουμε αρωμα Σιτρονέλα (Citronella)
που διωχνει τα κουνουπια.

 :) :) :) :)




Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Με όλο το σεβασμό μου προς τους συμφορουμίτες εδώ, δεν είδα κανέναν να αναφέρεται σε εκείνη την "μαχαιριά" που κόβει τον λαιμό και ξεκινάει βήχας χοντρός μετά από κάποια απολαυστική τζούρα με το η.τ.
Δεν εψαξες αρκετα...Αρκετοι το ανεφεραν. Στους περισσοτερους εφταιγε η PG....Υπηρξε κ καποιος ομως που ανεφερε οτι τελικα τον ενοχλουσε η VG.
Επίσης, κανείς δεν έχει παρατηρήσει τι συμβαίνει στη διάρκεια κάποιου κρυολογήματος, οπότε γίνεται σχεδόν αδύνατο να ατμίσει κανείς χωρίς να ξεραθεί στον βήχα; Ή συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό;
Δεν μπορω να μιλησω εκ μερους ολων...Αλλα εγω που ημουν στο κρεβατι δυο μερες τωρα χαλια απο κρυωμα, ατμιζα χωρις κανενα προβλημα και βηχα.
Κι επίσης εκείνη την αίσθηση μπουκώματος μετά από πολύ άτμισμα, όπως με το κ.τ. ακριβώς, και το βάρος στο στήθος κανείς δεν τα έχει νοιώσει; Μόνο εγώ και πάλι;
ΚΑΙ αυτο εχει αναφερθει πολλες φορες στο φορουμ κ εχει αποδωθει στη ποσοτητα νικοτινης. Βλεπω βεβαια που γραφεις οτι ατμιζεις με μηδενικη αλλα οι απαντησεις μου κατευθυνονται στην υπονοια κατηγοριας οτι τα μελη του φορουμ εσκεμμενα "κρυβουν" δυσαρεστες παρενεργειες του η.τ. Θεωρω οτι κατι τετοιο δεν ισχυει.

Το ξερω, δεν ειναι ευκολο να ψαξεις σε ολα τα μηνυματα του φορουμ ωστε να βρεις τα καταλληλα ποστ κ να ανταλλαξεις αποψεις.....αλλα κανεις δεν υποσχεθηκε ποτε εδω στο φορουμ οτι μπορεις πανευκολα να κοψεις το καπνισμα, να αρχισεις το ατμισμα, να εχεις μηδεν προβληματα στη χρηση η.τ. κ τα λοιπα κ τα λοιπα.

Το μονο ισως αρνητικο, που κ παλι δεν ευθυνεται το η.τ. αλλα η μαμημενη νοοτροπια του Ελληνα, ειναι οτι (θεωρω σιγουρα) καποια μελη που ισως παρατησαν το η.τ. λογω παρενεργειων η αλλων καταστασεων παρατησαν κ το φορουμ. Οσο κ αν εψαξα δεν βρηκα ενα νημα οπου εκεινοι που το παρατησαν γραφουν τους λογους που το εκαναν αυτο. Αλλα ο Ελληνας μια ζωη, ετσι ηταν, νοοτροπια "οπαδου". Αμα αλλαξει γνωμη σε κατι, οντας τοσο πεισματικα ισχυρογνομων κ ξερολας, μετα ντρεπεται να πει οτι αλλαξε γνωμη, αποψη, σταση, συνηθεια. Και τωρα που το λεω, μαλλον παω να ανοιξω ενα τετοιο νημα μπας κ δωσω το εναυσμα μελλοντικα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Και μόνο που διάβασα αυτό για την PG: "χρησιμοποιείται και ως αντιψυκτικό, αποσμητικό σώματος και για αραίωση μπογιάς", δε χρειάστηκε άλλο για να μου δείξει ότι πρόκειται για ένα ακόμα εκφοβιστικό άρθρο κατά του η.τ.
Στο γερμανικό φόρουμ κάποιος είχε αναφέρει ότι κάνει χρόνια αυτή τη δουλειά που βλέπετε παρακάτω (ξεπάγωμα αεροπλάνων) με PG και δε φορούσε ποτέ μάσκα βρισκόμενος ανάμεσα σε σύννεφα προπυλενογλυκόλης. Αν κάποιος έχει το link από τη συζήτηση εκεί, ας μας το ποστάρει. Στο βίντεο δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν φοράει μάσκα ή όχι ο συγκεκριμένος.
κλπ κλπ ....
1.
Μια ακόμα έρευνα που θρέφει άρθρα στα blogs και στις εφημερίδες. Γιατί, κατα την ταπεινή μου άποψη,  το δημοσίευμα αυτό είναι ύποπτο?
Ας πούμε οτι είμαι ερευνητής επιστήμων και θέλω να προσφέρω στην έρευνα.
Κάνω λοιπόν συγκριτική έρευνα για τις  επιπτώσεις που έχουν τα 5 πρώτα λεπτά ατμίσματος ή καπνίσματος σε έναν παρθένο απο κάπνισμα οργανισμο. Ωραία!  ΜΑ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ?  Ποιόν ενδιαφέρει ? Αυτό είναι το ζητούμενο που ψάχνουμε στο ΗΤ ? Αυτό βρωμάει αρπαχτή για δημοσιότητα. Βάζω 40 άσχετους σε ένα δωμάτιο κάνω και 40 αναλύσεις αίματος και δεν ξέρω γω τι άλλο και νάσου μέσα σε 1 24ωρο μια ωραία ( πλην όμως παντελώς άχρηστη) έρευνα.
Η έρευνα αν κατάλαβα καλά, δείχνει έξαρση της άμυνας του παρθένου οργανισμού στην PG. Ε και ? ¨οτι μ@.....κία και να εισπνεύσει ο παρθένος οργανισμός ( εξαιρουμένου του  καθαρού αέρα) θα αναπτύξει άμυνες.
Στη θέση τους θα έκανα το εξής απλό, θα συνέκρινα τις ακτινογραφίες και τη σπειρομέτρηση 100 χρόνιων καπνιστών με 100 πρώην καπνιστών που τώρα ατμίζουν πάνω απο ένα χρόνο. Γιατί δεν το κάνουν αυτό ? Είναι τόσο δύσκολο ?

2.
Ακούω συνατμιστές που λένε "ευτυχώς εγώ ατμίζω VG".  Ελεος ρε παιδιά, απλά η έρευνα έτυχε να γίνει με PG, ίσως λόγω ασχετοσύνης των ερευνητών, μπορεί να μην έχουν ιδέα απο VG, σοβαρά πιστεύετε ότι έχει καμιά σημαντική διαφορά? Μα μου λένε (στη δουλειά) ακούσαμε ότι τη χρησιμοποιούν για αντιψυκτικό ! Σωστά ακούσατε , τους λέω, είναι αντιψυκτικό αεροπλάνων, θα πρέπει να ξέρετε όμως ότι το νερό στο καζανάκι είναι καθαριστικό τουαλέτας. :laugh1: Οι άνθρωποι στην άγνοιά τους κατηγορούν ένα προϊόν ότι έχει αντιψυκτικές ιδιότητες. Ε και ? Τι σχέση έχει αυτό με το άτμισμα?

3.
Η αλήθεια είναι οτι ΝΑΙ , το άτμισμα έχει παρενέργειες και μάλιστα σοβαρές τόσο η PG όσο και η VG και η P400. Προκαλεί βήχα, σε συνδυασμό με τη νικοτίνη προκαλεί υπέρταση, ενόχληση στο λαιμό, βάρος στο στήθος, λιπαρότητα στο δέρμα, μερικές φορές σπυράκια ή άφθες στο στόμα. Γι αυτό όποιος έχει τη θέληση να το κόψει ας το κόψει. Πάραυτα πιστεύω ακράδαντα μετά απο 2 1/2 χρόνια ατμίσματος ότι αν συνέχιζα να καπνίζω έτσι όπως κάπνιζα ίσως δεν θα ήμουν σε θέση να γράφω αυτά που γράφω.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Να υποθέσω ότι το (3) αναφέρεται όχι σε ένα άτομο, αλλά συμπτώματα που παρουσίασαν πολλοί και διάφοροι.

Όμως, βάρος στο στήθος;
Υπάρχουν ατμιστές που το νοιώθπυν αυτό από το άτμισμα, μετά από τόσα χρόνια ΚΤ;
Ρωτάω, γιατί ένοιωσα κι εγώ μια φορά, για μια μέρα μόνο, αλλά από καθαρά δική μου βλακεία, που δεν θα την αναφέρω καν (μη βάζω ιδέες).

Στη θέση τους θα έκανα το εξής απλό, θα συνέκρινα τις ακτινογραφίες και τη σπειρομέτρηση 100 χρόνιων καπνιστών με 100 πρώην καπνιστών που τώρα ατμίζουν πάνω απο ένα χρόνο. Γιατί δεν το κάνουν αυτό ? Είναι τόσο δύσκολο ?
πες τα χρυσοστομε αυτο ειναι το ζουμι,γιατι πολυ απλά δε νομιζω να βρεθει ατμιστης που να μην υπηρξε καπνιστης και αν βρεθει ποιον ενδιαφερει?

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Στη θέση τους θα έκανα το εξής απλό, θα συνέκρινα τις ακτινογραφίες και τη σπειρομέτρηση 100 χρόνιων καπνιστών με 100 πρώην καπνιστών που τώρα ατμίζουν πάνω απο ένα χρόνο. Γιατί δεν το κάνουν αυτό ? Είναι τόσο δύσκολο ?
πες τα χρυσοστομε αυτο ειναι το ζουμι,γιατι πολυ απλά δε νομιζω να βρεθει ατμιστης που να μην υπηρξε καπνιστης και αν βρεθει ποιον ενδιαφερει?

Εγώ πιστεύω ότι το έχουν κάνει αλλά πιθανώς να μην τους συμφέρουν τα αποτελέσματα και τα κρατάνε στο συρτάρι. ;D

Αποσυνδεδεμένος stogiosg

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
παιδια εγω δουλευω εδω και 17 χρονια
στα ασφαλτικα! στρωνω δρομουs, μου εχουν
μαθει να πινω 1 ποτηρι γαλα το πρωι!!!
μιπωs να πινω 2 ποτηρια τωρα με το η.τ !!
χαχαχα,
δεν μασ παρατανε λεω εγω ησιχουs.. :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Εγώ γιατι αναπνέω άριστα χωρίς φλέματα?
Μήπως έχω αυθυποβληθεί?
ελα μου ντε το ιδιο και εγω  ;)

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
για να αποφανθει κανεις για τις σοβαρες παρενεργειες της VG και PG που αναφερει ο φιλος  πρεπει να γινουν μακροχρόνιες ερευνες και εμπεριστατωμένες μελέτες. Το ητ εχει μόλις 5 χρόνια κυκλοφορίας και ειναι αδυνατον να εχει γινει κατι τετοιο. Επίσης σε πρακτικό επιπεδο ολοι μα ολοι οσοι ατμίζουν εχουν δει θεαματικα θετικα αποτελεσματα οχι βεβαια λογω ατμίσματος αλλα λογω αντικαταστασης του κτ. Αρα το κτ ειναι πολύ χείρον και ως γνωστόν το μη χείρον βέλτιστον  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Να υποθέσω ότι το (3) αναφέρεται όχι σε ένα άτομο, αλλά συμπτώματα που παρουσίασαν πολλοί και διάφοροι.

Όμως, βάρος στο στήθος;
Υπάρχουν ατμιστές που το νοιώθπυν αυτό από το άτμισμα, μετά από τόσα χρόνια ΚΤ;
Ρωτάω, γιατί ένοιωσα κι εγώ μια φορά, για μια μέρα μόνο, αλλά από καθαρά δική μου βλακεία, που δεν θα την αναφέρω καν (μη βάζω ιδέες).
Προσωπικά είχα όλα τα άλλα συμπτώματα εκτός απο βάρος στο στήθος, απλά ακούω κάποιους να το λένε.
Επίσης κάποιες άφθες στο στόμα που είχα κατά καιρούς, τις αποδίδω στο ότι πετάω το ΗΤ μου μέσα στη τσάντα μου και δεν καθαρίζω το επιστόμιο, τα ίδια πάθαινα κι όταν κάπνιζα τσιμπούκι. Τα υπόλοιπα συμπτώματα που ανέφερα τα αποδίδω στο άτμισμα.

@Humphrey
Πράγματι χρειάζονται μακροχρόνιες έρευνες για να είμαστε απόλυτα σίγουροι . Αυτό όμως δεν αποκλείει κάποιες μικρότερης εμβέλειας συγκεκριμένες και χρησιμότατες έρευνες που δεν απαιτούν πολύ χρόνο και μεγάλα μέσα (αναλύσεις υγρών, παθητικό άτμισμα, συγκρίσεις ιατρικών δεδομένων καπνιστών - ατμιστών κλπ)
Μέχρι τώρα όλες οι έρευνες τέτοιου είδους (συμπεριλαμβανομένης και του Χάρβαρντ) κλίνουν είτε λίγο είτε συντριπτικά υπέρ του ΗΤ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2012, 12:24 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
 :bye:
Συμφωνώ για το επιστόμιο.
Ο βήχας  οφείλεται στο ότι ο ατμοποιητής παλιώνει, ή υπάρχουν και άλλοι λόγοι.
Ταχυπαλμία είχα κι εγώ τις πρώτες μέρες, μέχρι που μείωσα τη νικοτίνη.
Αλλά, η λιπαρότητα στο δέρμα πώς εξηγείται;

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Κακώς έγραψα στο δέρμα, το σωστό είναι στο δέρμα του προσώπου
Το αποδίδω στους ατμούς που διαφεύγοντας απο το ΗΤ ή βγαίνουν απ τη μύτη "γλείφουν" το δέρμα αφήνοντας σταγονίδια με τη γνωστή λαδοειδή υφή της PG. Με συχνό πλύσιμο προσώπου (ιδιαίτερα πριν τον ύπνο) το πρόβλημα λύνεται ως ένα βαθμό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 37 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537763 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238449 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro