vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ποιο κατάστημα μπορεί να διαθέσει έναν Kayfun LITE για έρευνα; (Κ. Φαρσαλινός)

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Μόλις αρχίσουν και οι μετρήσεις σε μισο Ω και κάτω... Θα πέσει κλάμα πάλι!

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Για να πάρετε μια ιδέα, δείτε ένα διάγραμμα με τις θερμοκρασίες με τζούρα ΜΟΛΙΣ 2 δευτερολέπτων σε ΜΟΛΙΣ 7WATT!! Η αντίσταση είναι 2.2Ohm, Kayfun Lite, μπαταρία DNA20 (Opus D).









Αποσυνδεδεμένος slight

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή άμα κάνεις τζούρα 5'' θα πάει 250 και βαθμούς..........

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Έχω μετρήσει μέχρι 15watt, 4 δευτερόλεπτα.
Είναι νωρίς ακόμη να παρουσιάσουμε τα αποτελέσματα....

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Θα γίνει μέτρηση και σε περισσότερα απο 15 βατ;

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Γιατρέ καλησπέρα και καλή δύναμη με την έρευνα. Συγγνώμη κιόλας που παρεμβαίνω, αλλά έχω μία παρατήρηση.

Για να έχεις απόδοση 7 watt με 2.2 αντίσταση, χρειάζεσαι κάτι λιγότερο από 3,93 βολτ στην αντίσταση. Το DNA που χρησιμοποιείς, δεν έχει step down που σημαίνει ότι αν η μπαταρία σου ήταν φρεσκοφορτισμένη, πάνω από τα 3.93 βολτ, πολύ πιθανόν να έλαβες πολύ παραπάνω. Μπορεί και να κάνω λάθος γιατί δεν έχω και την τρελή εξοικείωση με τα DNA αλλά έχω την εντύπωση ότι έτσι είναι.

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ τι διατομή σύρματος χρησιμοποιείται? Θα δοκιμάσετε και ποιο χοντρά σύρματα?


Πολύ μεγάλο το νούμερο πάντως  :o [size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδη ρε παιδια τι θερμοκρασιες περιμενατε να δειτε διπλα σε μια αντισταση που ατμοποιει,   60? ???  . Αν ηταν ετσι δεν θα τολμουσαμε να αφησουμε τα υγρα μεσα στο αμαξι τωρα μα τον ηλιο γιατι απλα εξαερονονταν .

Εμενα μου φαινεται μια αναμενομενη θερμοκρασια διπλα σε πυρωμενο συρμα.
Περισσοτερο ενδιαφερον ειναι ο τροπος που αυξανεται μετα την αρχη της πυρακτωσης (2 sec), με τη παροδο του χρονου, η σχεση με τα watts, και ΚΥΡΙΩΣ οι πιθανες χημικες διεργασιες (και τα αποτελεσματα τους) σε αυτες τις θερμοκρασιες. Καμια θερμοκρασια δεν ειναι υψηλη αν δεν συνοδευεται απο επικινδυνα παραγωγα.
Οποτε αναμενουμε με ενδιαφερον...


(Σ.Σ. @Cruiser τα watt ειναι εκει γυρω  :yes: )
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2014, 19:48 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Αφού λέει ο καθένας τη γνώμη του, θα συγχωρήσετε και μια παρατήρηση από εμένα.

Μήπως ο Εξολοθρευτής έχει δίκαιο; Δεν ξέρω που ακριβώς βρίσκεται το αισθητήριο, αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλη η θερμική αδράνεια του συστήματος. 

100οC στο σημείο καταγραφής μετά από 15sec!!! Δηλαδή αν ακουμπήσει κανείς μετά από 15sec την αντίσταση, θα πάθει έγκαυμα;

Από περιέργεια έβγαλα το επάνω καπάκι και το φουγάρο του Kayfun Lite+ (1,8Ω / 7W με Vamo5) και ακούμπησα το χέρι μου επάνω στην αντίσταση μετά από 15sec. Χλιαρό!

Βέβαια οι μετρήσεις σας γίνονται με κλειστό τον ατμοποιητή, αλλά τόση μεγάλη διαφορά...  :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2014, 20:44 από Alfabravo »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Να τολμησω να πω και εγω το σκεπτικο μου.
Μηπως σε ολη αυτη την διαδικασια (εχοντας δει την φωτο που περασε το καλωδιο του θερμομετρου) ο εισερχομενος κρυος αερας εχει μειωσει σημαντικα σε βαθμο που τραβωντας τζουρα να το πω ετσι σηκωνει περισσοτερη θερμοκρασια η αντισταση απ'οτι αν ηταν ελευθερη η εισαγωγη του αερα;
Πιστευω κατα την γνωμη μου παιζει σημαντικο ρολο αυτο.
Καντε ενα πειραμα, ανοιξτε τον ατμοποιητη και με ελευθερες σπειρες (χωρις φιτιλι χωρις καν βρεξιμο με υγρο ) δωστε ρευμα στην αντισταση, φυσηξτε επανω της και θα δειτε οτι οσο περισσοτερο φυσατε δεν μπορουν να ''αναψουν'' οι σπειρες.
Δεν επιμενω φυσικα απλα ειμαι περιεργος αν ισχυει η οχι.

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Πιστεύω ότι κάτι τρέχει με την μέτρηση. Όπως λέει και ο συνατμιστής Alfabravo από την στιγμή που το ρεύμα διακόπτεται η θερμοκρασία σίγουρα πέφτει κατακόρυφα λόγω της ύπαρξης του υγρού. Αλλιώς, αν θεωρήσουμε ότι η ατμοποίηση γίνεται περίπου στους 100 οC, σύμφωνα με το γράφημα θα είχαμε και παραγωγή ατμού για τα επόμενα 10-11 sec μετά το τέλος της τζούρας (!!!), το οποίο σίγουρα δεν συμβαίνει.


Edit: Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω, αν και το θεωρώ απίθανο, είναι να ακουμπάει το αισθητήριο στο μέταλλο, το οποίο δεν έρχεται σε επαφή με το υγρό και να μετράει την θερμοκρασία π.χ. εσωτερικά της καμπάνας, αν και αν συνέβαινε αυτό θα είχαμε και από εκεί ατμοποίηση και όχι μόνο από την αντίσταση ???

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ καλησπέρα και καλή δύναμη με την έρευνα. Συγγνώμη κιόλας που παρεμβαίνω, αλλά έχω μία παρατήρηση.

Για να έχεις απόδοση 7 watt με 2.2 αντίσταση, χρειάζεσαι κάτι λιγότερο από 3,93 βολτ στην αντίσταση. Το DNA που χρησιμοποιείς, δεν έχει step down που σημαίνει ότι αν η μπαταρία σου ήταν φρεσκοφορτισμένη, πάνω από τα 3.93 βολτ, πολύ πιθανόν να έλαβες πολύ παραπάνω. Μπορεί και να κάνω λάθος γιατί δεν έχω και την τρελή εξοικείωση με τα DNA αλλά έχω την εντύπωση ότι έτσι είναι.




Τώρα που το δοκίμασα, βλέπω ότι γράφει 4volt. Λογικά δουλεύει στα 7watt λοιπόν. Σε 2ο DNA που το δοκίμασα, δείχνει την αντίσταση 2,1 Ohm και βγάζει 3,9 volt. Άρα είναι ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ο αισθητήρας δεν ακουμπάει το μέταλλο.
Έγιναν μετρήσεις με ανοιχτό ατμοποιητή, χωρίς ρεύμα αέρα. Οι θερμοκρασίες είναι περισσότερες. Με ανοιχτό ατμοποιητή ακουμπήσαμε και 2ο αισθητήρα θερμοκρασίας από πάνω (ο άλλος έχει την άκρη του μέσα στο φυτίλι) και είδαμε τις ίδιες θερμοκρασίες.
Η τζούρα είναι σφιχτή, αλλά ατμίζεις. Δεν νομίζω πως αυτό παίζει τόσο σημαντικό ρόλο, εκτός αν είχαμε κλείσει τελείως τον αέρα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Όταν σταματάτε την ενεργοποίηση της μπαταρίας και τελειώνετε την τζούρα, δοκιμάστε να ξαναρουφήξετε χωρίς να πατήσετε πάλι τον διακόπτη. Συνεχίζει να παράγεται ατμός....

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Το δοκίμασα τώρα στο καιφουν και ναι βγάζει ατμό όταν αφήνω το fire αλλά όχι ντουμάνι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1101569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285027 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem