vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, Ηρακλης, camber, zalaros

Twitter

Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #420 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 03:58 »
Θέλω να θέσω ένα θέμα που ίσως δεν έχει εύκολη απάντηση:

Έχω μπει σε φόρουμ όπου αυτός που ξεκινά ένα νήμα είναι συν-διαχειριστής του.
Έχω μπει σε φόρουμ όπου την κουβέντα την καθοδηγεί διαχειριστής.
'Εχω μπει σε φόρουμ που τα πράγματα ψιλο-αυτορυθμίζονται.

Δεν έχω μπει ποτέ σε άλλο φόρουμ που να μπορεί ο οποιοσδήποτε να εμποδίζει την συζήτηση σε νήμα/θέμα που δεν του αρέσει. Δεν έχω μπει ποτέ σε άλλο φόρουμ που να είναι εφικτό σε κάποιον να προσπαθεί να σταματήσει ένα  νήμα που δεν του αρέσει και να μην κάνει κανείς τίποτα. Δεν έχω μπει ποτέ σε άλλο φόρουμ που να απαξιώνεται πλήρως το θέμα όπως το έθεσε ο θεματοθέτης ή το προσάρμοσε διαχειριστής.
Με εξαίρεση το δικό μας.

Η σταγόνα που για μένα έκανε το ποτήρι να ξεχειλίσει βρίσκεται στο τελευταίο νήμα που ξεκίνησα.
Όμως το πρόβλημα το βλέπω καιρό: έχει γίνει μόνιμη κατάσταση, ακόμα και σε μη φορτισμένα θέματα, να εμφανίζεται κάποιος απολύτως τσαντισμένος που τα μέλη συζητάνε κάτι που του φαίνεται αδιάφορο ή με το οποίο διαφωνεί. Έμμεσα απαιτεί να σταματήσουν ή γράφει συνέχεια πως το θέμα είναι γελοίο ή απορεί που ασχολούνται άλλοι ή "δεν καταλαβαίνει γιατί" κάποιους ενδιαφέρει ή... ή...
Όλα αυτά με την λογική "λέω την άποψή μου".

Τελευταία έχω έρθει σε ένταση με 2-3 μέλη και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει να καυγαδίζω με αγνώστους για τα αυτονόητα. Δεν ξέρω από που έρχεται ο καθένας αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να γίνεται σαφές πως εδώ δεν είναι τσιφλίκι του. Αν δεν σε ενδιαφέρει ένα θέμα, πήγαινε σε άλλο. Αν δεν θέλεις καν να υπάρχει κάποιο θέμα γιατί φρικάρεις, είναι δικό σου πρόβλημα: κόψε το λαιμό σου.
Χρειάζεται ειδικός κανόνας γι αυτό; Χρειάζεται κανόνας για να επιτρέπει η μεγαλειότητα κάποιων μελών ακόμα και την ύπαρξη νημάτων που άλλοι βρίσκουν χρήσιμα και συμμετέχουν;

Όλα αυτά γίνονται με την δικαιολογία του "λέω την άποψή μου".
Αν η "άποψή μου" είναι πως θέλω όσοι βρίσκονται σε κάποιο νήμα να το βουλώσουν και να αλλοιώσω τελείως το περιεχόμενο από αυτό που έθεσε όποιος το έφτιαξε, είναι ΟΚ;

Μέσα σε 2+ χρόνια ενεργούς συμμετοχής έχω ανοίξει 4-5 νήματα όλα κι όλα και έχω σεβαστεί τα πάντα.
Αν η διαχείρηση και τα μέλη θεωρούν επιτρεπτή αυτή τη λογική θα ήθελα να το γνωρίζω.Αν δεν θεωρούμε καλή αυτή τη λογική θα ήθελα να το δω στην πράξη.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #421 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 14:35 »
Το να θεωρεί κάποιος ένα θέμα άχρηστο π.χ. γιατί κατά τη γνώμη του δεν οδηγεί πουθενά, ή γιατί θα δημιουργήσει πρόβλημα ή για κάτι που το αιτιολογεί, είναι μια άποψη που μπορεί να την καταθέσει μια φορά, άντε δύο το πολύ. Το να το κάνει επανειλημμένα είναι σίγουρα ενοχλητικό και δείχνει προσπάθεια εκβιασμού στη διαμόρφωση απόψεων. Σε τέτοιες περιπτώσεις γίνονται συστάσεις. Αν δεν εισακουσθούν, υπάρχουν και άλλα... εργαλεία του φόρουμ.
Εργαλείο μέτρησης δεν υπάρχει για τέτοιες περιπτώσεις. Το πότε θα επέμβει ο συντονισμός είναι δυστυχώς μια υποκειμενική άποψη, αν και προσπαθούμε να την κάνουμε όσο πιο αντικειμενική γίνεται συζητώντας το θέμα με όλη τη συντονιστική ομάδα αν κριθεί απαραίτητο.

Όπως και να 'χει, ο διάλογος μπορεί να διεξαχθεί σε μη προσωπικό επίπεδο καταθέτοντας ο καθένας τα επιχειρήματά του. Δεν υπάρχει λόγος για προσωπικές αντιπαραθέσεις. Σχετικά έχουμε γράψει κι εδώ κι εδώ.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #422 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 15:25 »
απο ποτε η αντιθετη αποψη θεωρειτε κολασιμη αγα[ητε συνατμιστη bigsur?
δεν επρεπε να θεσουμε την αποψη μας εμεις δηλαδη?
επρεπε να απλα να κοιταμε η να πταμε bravo......?
και σε ποια φορουμ ενα μελος που ανοιγει ενα θεμα μπορει να κανει και λογοκρισια ?
δεν ξερω φιλε γιατι με εχεις βαλει στο ματι και ουτε με ενδιαφερει.....
οποιος παρακολουθησει την ροη του νηματος  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,20671.0.html θα δει οτι ουτε τρολαρω ουτε παιζω.......θετω αυτονοητα ερωτηματα που και αλλοι θετουν....βεβαια για καποιο λογο σου γυαλισε ασχημα η δικη μου παρεμβαση......!!!!
για μενα ληγει το θεμα εδω......λογοκρισια δεν δεχτηκα ποτε.....εαν καποια στιγμη εκανα λαθος ημουν ο πρωτος που εβγαινε και το ελεγε......!!!!!!!!


το μονο που λεω βεβαια ειναι το εξης ....πουθενα στο νημα δεν ειπα να σταματησει το θεμα, ποτε δεν θεωρησα την αποψη κανενος ως μη σωστη , και αναφερω παντα σε θεματα το ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ για να αποφευγω αυτο ακριβως που γινετε τωρα .


κριτης ειναι ο εκαστοτε ατμιστης μελος που  θα δει την ροη.......!!!!


οποτε μακρυα απο μενα θεωριες περι λογοκρισιας και σταματηματος γνωμης και αποψης μελων!!!!!!


φιλικα χρηστος!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #423 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 16:00 »
Ας λήξει εδώ το θέμα, παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #424 στις: Μαΐου 30, 2014, 20:20 »
Δεν παίρνω mail πάλι ρε παιδιά!!!

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #425 στις: Μαΐου 30, 2014, 20:24 »
Κανεις δεν παιρνει Στελιο, ιδου και ο ενοχος
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22126.0.html

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #426 στις: Μαΐου 30, 2014, 21:12 »
Ναι Γιάννη.. το διάβασα το νήμα αλλά δεν ήξερα οτι "παίξαν" και τα e-mails φίλε!
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #427 στις: Μαΐου 31, 2014, 04:03 »
Αν κάποια στιγμή επανέλθει και η επιλογή Ignore topics θα είναι καλό...  ;)
Αλήθεια, κάπου στο φόρουμ θυμάμαι να είχα δει δυνατότητα για Ignore Members. Ίσως σε κάποια λεπτομέρεια του προφίλ. Υπάρχει ως δυνατότητα στο SMF 2.0.7;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #428 στις: Μαΐου 31, 2014, 15:19 »
Υπάρχει η επιλογή "Αγνόηση πινάκων" (όχι topics):
Προφίλ > Αλλαγή προφίλ > Επιλογές αγνόησης πινάκων.

Για αγνόηση μελών υπάρχει η επιλογή:
Προφίλ > Αλλαγή προφίλ > Λίστα φίλων/αγνοημένων > Τροποποίηση λίστας αγνοημένων

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #429 στις: Μαΐου 31, 2014, 16:47 »
Για τους πίνακες εννοούσα το εξής:
Πατώντας στο Εμφάνιση μη αναγνωσμένων, υπήρχε η επιλογή (δίπλα από το Σήμανση ως Αναγνωσμένα κλπ) να επιλέξεις Αγνόηση σε συγκεκριμένα θέματα ώστε να μην εμφανίζονται στη λίστα. Ήταν βολικό κουμπί γιατί επέλεγες άμεσα και επιτόπου αυτό που δεν σε ενδιέφερε.
Είναι δυνατόν να ξαναμπεί;
Ευχαριστώ  :bye:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #430 στις: Μαΐου 31, 2014, 19:05 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22126.msg739828.html#msg739828

Σε λίγο καιρό λογικά θα είναι έτοιμα όλα

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #431 στις: Ιουνίου 01, 2014, 01:18 »
Το ignore topics επανήλθε.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #432 στις: Ιουνίου 20, 2014, 13:48 »
Τις τελευταίες δυο μέρες έχω παρατηρήσει ότι σε όλα τα νήματα στο μετρητή σελίδων του νήματος η ενεργή σελίδα εμφανίζεται δυο φορές. Δεν είναι κάτι το τρομερό, αλλά είπα να το αναφέρω.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #433 στις: Ιουνίου 20, 2014, 13:51 »
Είναι ένα μπάγκ το οποίο και καταβάλετε προσπάθεια να λυθεί.

Ευχαριστούμε για την επισήμανση.

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #434 στις: Ιουνίου 20, 2014, 16:34 »
Bug δεν είναι αλλά δεν έβρισκα καταλληλότερο νήμα.

Θα ήθελα να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα για αλλαγή theme.
Τα χρώματα του προκαθορισμένου θέματος μου είναι κουραστικά. Αντίθετα ο χρωματικός συνδυασμός του Comer-Theme πχ που είναι περασμένο στον πίνακα εμπόρων μου φαίνεται ιδανικός αισθητικά και προπαντός ξεκούραστος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364