vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, ZoeM

Twitter

Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #915 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 14:59 »
σωστός ο atiμος
ολα καλα

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #916 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 15:01 »
Να διευκρινίζετε και με τι browser μπαίνετε και με τι συσκευή (κινητό Android ή pc).
Για όσους μπαίνουν από κινητό, διαβάστε κι αυτό: http://vaping.gr/index.php/topic,22215.0.html
Σε εμένα το μόνο που δε λειτουργεί αυτή τη στιγμή στον editor είναι τα χρώματα στο κείμενο, οπότε τα χρώματα τα βάζω με κώδικα.
Τα υπόλοιπα λειτουργούν σωστά είτε έχω προεπιλεγμένο τον WYSIWYG editor στο προφίλ μου είτε όχι. Σε PC με Chrome ή Firefox.
Και το άλλο πρόβλημα που έχει το φόρουμ αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή γλώσσας. Αν δεν μπορέσω να το λύσω, ίσως χρειαστεί εκ νέου εγκατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος kurtz

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #917 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 15:07 »
Η λύση είναι στο ποστ 886 μπείτε στις ρυθμίσεις όπως δείχνει η φώτο και απενεργοποιειστε τον editor

Στάλθηκε από το OnePlus X κινητό μου
Ωραίος  . 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #918 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 15:16 »
@@@@@

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #919 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 15:24 »
σε πράσινο φόρουμ...τι περιμένεις drum? προβληματικό θα είναι... :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #920 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 15:31 »
βγαλε τον εντιστορ και στρωνει λεμε...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #921 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 16:58 »
Να τα πιάσουμε από την αρχή γιατί μάλλον κάνει τα δικά του ο editor πάλι και θα μας τρελάνει...

Το πρώτο και ευκολότερο είναι να δοκιμάσουμε την μέθοδο control – F5. Όταν είμαστε στο παράθυρο αποστολής μηνύματος (και με το κέρσορα ενεργό μέσα στο πλαίσιο του κειμένου, έτσι το έκανα εγώ τουλάχιστον) πατάμε συγχρόνως τα κουμπιά ‘control’ και ‘F5’. Αυτή η μέθοδος μου έδωσε ξανά σωστή λειτουργία στα emoticons χθες (να πατιούνται δηλαδή, να μην χρειάζεται να τα σύρεις).

Αν αυτό δεν δουλέψει πάμε στη δεύτερη μέθοδο που και αυτή είναι σχετικά απλή.
Πάμε στις ρυθμίσεις εμφάνισης στο προφίλ μας στο φόρουμ:



...και απενεργοποιούμε την επιλογή ‘Εμφάνιση κειμενογράφου WYSIWYG στη σελίδα αποστολής μηνύματος εξ ορισμού. Εκεί που δείχνει το κόκκινο βελάκι.



Αυτό μοιάζει να διορθώνει τα προβλήματα στους περισσότερους. Μετά μπορούμε να πάμε να ξανα-ενεργοποιήσουμε την επιλογή ώστε να μην μας βγάζει κατευθείαν σε κώδικα αν δεν θέλουμε. Μπορούμε βέβαια να χρησιμοποιούμε κάθε φορά το πρώτο κουμπί της παλέτας των εργαλείων που ενεργοποιεί/απενεργοποιεί τον WYSIWYG editor.



Ο πλήρης καθαρισμός της cache του browser μοιάζει να μην είναι απαραίτητος πια αλλά ας επαναλάβουμε τα βήματα μπας και κάποιος τα χρειαστεί.
EDIT: Το παρακάτω ίσως να φέρει και τα αντίθετα αποτελέσματα. Διαβάστε κι ΕΔΩ

Στο Firefox πατάμε τα κουμπιά control, shift και delete συγχρόνως. Αμέσως μετά θα εμφανιστεί το παράθυρο της εικόνας από κάτω:




Μπορούμε να τσεκάρουμε και να ξετσεκάρουμε όποια επιλογή θέλουμε αλλά για αρχή δεν χρειάζεται να τσεκάρουμε το 'Active Logins' γιατί δεν νομίζω να παίζει κανέναν ρόλο σ' αυτό που συζητάμε και θα μας υποχρεώσει μετά να ξαναβάλουμε user name και password σε κάθε site που έχουμε κάνει loggin. Υπ' όψη ότι αυτή η ενέργεια σβήνει εντελώς την ιστορία του browser μας και δεν σηκώνει εκ των υστέρων ακύρωση!
Στο Chrome η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια απλώς πρέπει να αλλάξουμε την χρονική περίοδο από την default που είναι 'the past hour' σε 'the beggining of time'.


Και δυο κουβέντες για τα mobile λειτουργικά. Δεν μπορώ να πω πολλά για το android γιατί δεν έχω καμία συσκευή που να το φοράει, αλλά ίσως η εμπειρία μου με το iOS να έχει κάποιο ενδιαφέρον και για τους χρήστες αυτού του λειτουργικού. Από τις τρεις παραπάνω λύσεις, η μόνη που μπορεί να δουλέψει εκτός υπολογιστή είναι η δεύτερη και αυτό γιατί έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις του φόρουμ και όχι κάποιου browser ή λειτουργικού. Στην προηγούμενη αλλαγή του editor πριν κανέναν χρόνο αν θυμάμαι καλά, είχα και εγώ τα γνωστά προβλήματα με τα κενά, το παράθυρο φάντασμα, κλπ. Τα είχα και στο windows pc, και στον mac και στο iPad. Όταν με τα πολλά κατάφερα να τα διορθώσω στο pc, ως δια μαγείας είχαν διορθωθεί και στα άλλα δυο περιβάλλοντα χωρίς εκεί να έχω κάνει τίποτα. Μάλιστα στο iPad είχα κάνει πλήρη καθαρισμό της cache (ή σωστότερα τσάτσε, όπως μας έμαθε ο papoys την ορθή ορολογία) χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Είμαι βέβαιος πως αν είχα και μια συσκευή android, και εκεί θα είχαν λυθεί τα όποια θέματα όπως και στο iOS και στο MacOS. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως νομίζω ότι το θέμα δεν είναι στις ρυθμίσεις των browsers ή των λειτουργικών αλλά στις ρυθμίσεις του προφίλ μας στο φόρουμ. Οι ρυθμίσεις αυτές δεν λειτουργούν πάντα όπως θα έπρεπε αλλά αν κάπου διορθωθούν έστω και με κολπάκια, τα προβλήματα λύνονται παντού αλλού. Βέβαια ο τελευταίος editor δεν αγαπάει πολύ το iOS και πολλά δεν δουλεύουν, αλλά αυτή νομίζω πως είναι μια εγγενής αδυναμία που δεν διορθώνεται με κανένα κολπάκι πλην της νέας καλύτερης έκδοσης του editor.

Και μια εντελώς προσωπική ελπίδα. Το παράθυρο του κώδικα να ξαναγίνει λευκό από μαύρο που είναι τώρα. Απ' το στόμα μου στου Atmos το αφτί...;)


« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2016, 15:05 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #922 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 18:37 »

Το πρώτο και ευκολότερο είναι να δοκιμάσουμε την μέθοδο control – F5. Όταν είμαστε στο παράθυρο αποστολής μηνύματος (και με το κέρσορα ενεργό μέσα στο πλαίσιο του κειμένου, έτσι το έκανα εγώ τουλάχιστον) πατάμε συγχρόνως τα κουμπιά ‘control’ και ‘F5’. Αυτή η μέθοδος μου έδωσε ξανά σωστή λειτουργία στα emoticons χθες (να πατιούνται δηλαδή, να μην χρειάζεται να τα σύρεις).
 
Μάλλον όταν τα πατάς φτιάχνει και ο δικός μου υπολογιστής.
Παράγραφοι ιμόσιονς όλα πετάνε λέμε.
Μην τα πατάς όμως συνέχεια γιατί ξαναχαλάει. ;D
Αλλιώς δεν εξηγείται γιατί και μένα από χθες όλα οκ αν και δεν πείραξα ούτε την τσάτσε ούτε τα φ5. :)
Μήπως,λέω μήπως με παρακολουθείς :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #923 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 18:59 »
Όλους τους παρακολουθώ... :ninja_hide:


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #924 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 19:32 »
ολα αυτα μονο σε windows. 
σε androit, εχει τα χαλια του.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #925 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 21:35 »
Εμένα σε Android tablet είναι όλα οκ, στην desktop έκδοση του φόρουμ, στη mobile δεν το έχω δοκιμάσει.

Στάλθηκε από το OnePlus X κινητό μου


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #926 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 23:45 »
Πολύ καλές οι οδηγίες, cpbaroque.  :thumpup: 
Προσέθεσα μια εικόνα για να μην ψάχνουν κάποιοι να βρουν πού είναι οι ρυθμίσεις του προφίλ.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #927 στις: Νοεμβρίου 09, 2016, 23:57 »
@cpbaroque

Κυκλοφορεί μια βρώμα από 12της μεσημβρινής στο φόρουμ, ότι ο Έντιστορ κάνει παιχνίδι με την Τσάτσε.

:hmmm:  Αληθεύει;

Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #928 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 00:51 »
Επιτέλους χάρη στον Ενα... τον Μοναδικό... τον Ανεπανάληπτο cpbaroque ο εντιστορ δουλεύει χωρίς να χρειαστεί να αδειασω την τσατσε...
Αντε να δουμε τι θα γίνει και με τα εμοτιτσονς...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #929 στις: Νοεμβρίου 10, 2016, 01:03 »
...ιμόσιονς...

Δεν τον διαβάζεις με προσοχή τον papoys Πέτρο. 'ιμόσιονς' όχι 'εμοτιτσονς'... :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13981 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9319 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364