vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 3 χρήστες
Milarepa, bakoulini, lemon78

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Πάλι όμως για κάποιον που δεν ξέρει δεν είναι επικίνδυνο ? Όπως επίσης το μαγαζί αν όντως το είδε δεν έπρεπε να του πει κάτι ? Δεν έχω γνώσεις ,ότι έμαθα το έμαθα εδώ μέσα απλά πιστεύω ότι για κάποιο λόγο τις τυλίγουμε και για κάποιον λόγο έχουν το τύλιγμα.δεν νομίζω να χάνεις κάτι παραπάνω από λίγο χρόνο και λίγα λεπτά του ευρώ .

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Εκτος απο το οτι εχεις δικιο , δεν παιζει ρολο το αν εισαι γνωστης ή οχι ........

---  Αυτος που ξερει μπανιο πνιγεται.........  ---

Αποσυνδεδεμένος konstantinos77

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά μιας και αναφέρεται, ποιος ο ρόλος του τυλίγματος της μπαταρίας με το προστατευτικό πλαστικό;
Γιατί πιστεύω πολλοί έχουμε αυτή την απορία... ;)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ο κατω πολος , καθως και ολοκλυρο το υπολοιπο σωμα της μπαταριας , ειναι αρνητικα φορτισμενη.
Στο επανω μερος μοναχα ειναι θετικα φορτισμενη , αλλα και παλι οχι εξολοκρυρουυ,γιατι στις ακρες υπαρει και παλι το μσωμα της μπαταρια

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Θα παρακαλούσα λίγη βοήθεια από τον φίλο Shadockan  :respect:
(ή όποιον άλλον βαριέται τη ζωή του και θέλει να αυτοκτονήσει από βαρεμάρα)
σε όσο γίνεται πιο εκλαϊκευμένα ελληνικά  :helpsmilie:

Ετοιμάζομαι να κάνω μια αγορά 8-10 μπαταρίες 18650
(για να προλάβω ερωτήσεις του τύπου: "γιατί τόσο πολλές;": είναι για δύο μοντάκια που πέρνουν ζεύγος, και άλλα δύο που παίρνουν από μία + αναπληρωματικές)


Επειδή λοιπόν:
α) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να διαβάσω 2952 μηνύματα στο παρόν νήμα και άλλα 5737 στο άλλο εδώ
β) Αυτό που χρειάζομαι είναι αυτονομία, αξιοπιστία και ασφάλεια
γ) Έχω διαβάσει ό,τι είναι ανθρωπίνως δυνατόν για μαϊμούδες (σε επίπεδο "ζω άνετα στη ζούγκλα μαζί τους")
δ) Θέλω να λύσω και βασικές (μόνο) απορίες μου για να μην σας ξαναλίζω αργότερα
ε) Έχω διαβάσει πολλάκις εδώ μέσα πως αγορές από Ατμόραμα και Teomav είναι εγγυημένες

έχω ρίξει μια ματιά σε αυτές εδώ κατόπιν διαφόρων συστάσεων στο νήμα:
LG INR18650HG2 - 3000mah
LG INR18650MH1 - 3200mah
LG INR18650MJ1 - 3500mah
Samsung INR18650-30Q - 3000mah

έχω δεί όμως και αυτές εδώ με μεγαλύτερη χωρητικότητα:
Panasonic 3400mAh 3,7V NCR18650B
Panasonic 3400mAh 3,7V NCR18650B Protected

οπότε, ανακεφαλαιώνω και ερωτώ:
1) Ποιά η διαφορά της HG2 από την MH1 και την MJ1 (πέρα από την χωρητικότητα);
2)  α. Τι είναι το "μέγιστο ρεύμα εκφόρτισης";
     β. Τι είναι το "συνεχές ρεύμα εκφόρτισης";
     β. Πού μας χρησιμεύουν;
     γ. Ποιό είναι καλύτερο (χαμηλότερο ή υψηλότερο);
3) Διάφορες μπαταρίες γράφουν "Κατάλληλη για εφαρμογές με υψηλά φορτία (μέχρι xxΑ ). Τί 'ν' τούτο; Αφορά τα μοντάκια μας;
4) Ποιά η διαφορά μεταξύ της "Protected" Panasonic και της απλής;
5) Υπάρχει ελληνικό κατάστημα με ακόμα ποιοτικότερες μπαταρίες (διαβάζω εδώ για AWT, Tensai, MNKE, Efest, Vappower, Keeppower);
6) Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;



Πιθανά χρήσιμες πληροφορίες:
  • Τα μοντάκια που θα χρησιμοποιηθούν οι μπαταρίες είναι τα: Cuboid TC 200W - iStick TC 100W - iPV D3 - Wismec Presa TC75W - eVic VTC Mini
  • Οι μπαταρίες που χρησιμοποιώ ως τώρα είναι οι Sony VTC5. Δεν γνωρίζω για την ποιότητά τους (διαβάζω συνεχώς καλά λόγια), αλλά δεν κόπηκα κιόλας με την διάρκειά τους...
  • Τα Watt που ατμίζω είναι από 9 έως 15 (πολύ σπάνια 16-17).


Disclaimer:
  • Χίλια συγγνώμη δια το κλινοσκέπασμα (σεντόνι).
  • Δε θέλω αντιγραφή εγκυκλοπαίδειας: απλά εκλαϊκευμένα ελληνικά είναι ότι πρέπει.
  • Αν απαντηθούν όλες μου οι ερωτήσεις κερνάω ατμοκαφέ.
  • Όποιος απαντήσει σε λιγότερες από 3 ερωτήσεις δεν έχει δικαίωμα στην κλήρωση.  :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
1. H HG2 έχει αποφόρτιση 20Α ενώ οι άλλες 2 έχουν 10Α. Επίσης η HG2 είναι πιο ασφαλής όσον αφορά τη χημεία των συστατικών της.
2.
α) Μέγιστο ρεύμα (ή pulse) είναι το ρεύμα που μπορεί να αποδώσει μια μπαταρία για μικρό χρονικό διάστημα χωρίς να καταστραφεί. Παραμύθια της χαλιμάς είναι και το αναφέρουν οι εταιρίες για λόγους μάρκετινγκ. Όταν λέμε ότι μια μπαταρία αντέχει σε στιγμιαίο παλμό 40Α θα πρέπει μαζί να αναφέρουμε το χρονικό διάστημα του παλμού και τη διάρκεια της παύσης, πράγμα που δεν αναφέρει κανένας κατασκευαστής και επομένως το στιγμιαίο ρεύμα εκφόρτισης δεν έχει νόημα.
β) Συνεχές ρεύμα εκφόρτισης είναι το ρεύμα που μπορεί να δώσει μια μπαταρία συνεχώς μέχρι την πλήρη αποφόρτισή της χωρίς να καταστραφεί.
β (δις) Όσο μεγαλύτερο το συνεχές ρεύμα εκφόρτισης τόσα περισσότερα watt μπορεί να αποδώσει η μπαταρία. Το στιγμιαίο ρεύμα όπως είπα προηγουμένως δεν μας ενδιαφέρει, είναι τρικ.
γ) Καλύτερο είναι το πιο ψηλό συνεχές ρεύμα αλλά μειώνεται η χωρητικότητα. Δεν μπορείς να τα έχεις και τα δύο. Πάρε σαν παράδειγμα τα λάστιχα μιας Ferrari. Αντέχουν 350km την ώρα αλλά κρατάνε λίγους μόνο μήνες γιατί είναι μαλακά και φθείρονται. Αν στη Ferrari βάλεις λάστιχα από LADA θα σου κρατήσουν χρόνια αλλά δεν θα μπορούν να πάνε πάνω από 150km με ασφάλεια
3. Σε ποια μπαταρία είδες να γράφει κάτι τέτοιο?
4. Η protected έχει στο κάτω μέρος της μπαταρίας ένα τσιπάκι που ελέγχει το ρεύμα που βγάζει η μπαταρία. Αν αυτό το ρεύμα είναι ψηλό τότε θεωρεί ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα και κόβει το ρεύμα
5. Προτίμησε μπαταρίες απευθείας από την πηγή, δηλαδή των κατασκευαστών (LG, Sony, Panasonic, Samsung, Sanyo). Απέφυγε αν μπορείς τους μεταποιητές (Efest, AWT κλπ) καθώς δεν ξέρεις ποια μπαταρία έχουν κάτω από το κάλυμμα. Μπορεί μια παρτίδα να είναι καλή και η επόμενη όχι.
6. Η κότα γέννησε το αυγό όταν ήταν μέσα στο αυγό.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Ε, άμα συμφωνεί κι ο μαστρο-shadocan (είδα σου έβαλε μπράβο) όταν ανέβω Θεσσαλονίκη κερνάω καφέ.
Εναλλακτικά όταν κατέβεις Αθήνα. Μπορεί να βρεθούμε και Βόλο, στη μέση, θα δείξει...  ;D

3. Σε ποια μπαταρία είδες να γράφει κάτι τέτοιο?
Εδώ και εδώ.

β) Συνεχές ρεύμα εκφόρτισης είναι το ρεύμα που μπορεί να δώσει μια μπαταρία συνεχώς μέχρι την πλήρη αποφόρτισή της χωρίς να καταστραφεί.
Εμάς μας ενδιαφέρει αυτό; Η λογική μου λέει ότι τα μοντάκια δεν χρησιμοποιούν την μπαταριά "συνεχώς".
Την χρησιμοποιούν μόνο όταν πατάμε το fire. Ορθόν;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
.............και η απαντηση στο τελευταιο ερωτημα , πιστευω οτι ειναι.... το αυγο....
Μαλλον καποια διασταυρωση εγινε καποτε και ετσι γεννηθηκε ενα διαφορετικο πλασμα απο αυτα που ζευγάρωσαν...... :))
Μια μιξη....που σημερα το λεμε .... κοτα... ;D

Οτι εγραψε ο camber .
Nα συμπληρωσω μοναχα , οτι αν σε μοντακι με μια μπαταρια δεν χρειαζεσαι πολλα Watts , δεν χρειαζεται και να παρεις μπαταριες με πολλα Amperes αποδοσης .
Οι Panasonic/Sanyo GA , LG MH1 - LH MJ1 , Samsung 32E - Samsung 35E , ειναι ικανες να δωσουν ανετα 25W.

Για αποδοση ομως στο μεγιστο , οι μπαταριες ασφαλους χημειας οπως οι LG HG2 , Samsung 30Q , LG HE2-HE4 , Sony VTC5 - VTC5A , Samsung 25R  , Panasonic/Sanyo NSX  που ειναι ολες ικανες για 20Α αποδοσης , φυσικα και ειναι καλυτερες....


Οχι αμα συμφωνει ο shadockan..........
Οτι γραφει ο Γιωργος , ειναι ...............νομος.........
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2016, 12:36 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Ε, να βρεθούμε όλοι μαζί Τρίκαλα που είναι και στη μέση τότε!  :thumpup:

Την τελευταία μου ερώτηση όμως δεν την απάντησες μάστορα:

Παράθεση
Εμάς μας ενδιαφέρει αυτό; Η λογική μου λέει ότι τα μοντάκια δεν χρησιμοποιούν την μπαταριά "συνεχώς".
Την χρησιμοποιούν μόνο όταν πατάμε το fire. Ορθόν;


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Ναι, χρησιμοποιείς την μπαταρία μόνο όταν πατάς το κουμπί. Είναι λάθος όμως να νομίζεις ότι μπορείς να ατμίζεις στα 40Α (παράδειγμα) που αναφέρει ο Χ μεταποιητής για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Αυτός που λέει ότι μια 20άμπερη μπαταρία αντέχει στιγμιαία 40Α θα πρέπει να δίνει μαζί και αναλυτικό πίνακα με χρονική διάρκεια ΟΝ/ΟFF κάτι που δεν συμβαίνει. Οι πραγματικοί κατασκευαστές στα spec sheets δίνουν διαγράμματα συνεχούς αποφόρτισης για τις μπαταρίες τους κι αυτά πρέπει να κοιτάμε για την ασφάλεια μας..
Εσύ ποιον θα πιστέψεις; Εμένα άμα σου πω ότι η LG HG2 αντέχει 60Α στιγμιαίας στο φλου αποφόρτισης ή τον κατασκευαστή που δίνει 20Α;

Αποσυνδεδεμένος Tasosp

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Πηρα απο Ατμοραμα.gr δυο Sony VTC5A 18650 ειναι σωστο να μην ειναι στην ιδια ``ευθεια`` ολα τα γραμματα με το QR code ?







« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 19, 2016, 04:06 από Tasosp »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Φυσιολογικό είναι. Το QR code είναι τυπωμένο στο μονωτικό περίβλημα ενώ τα γράμματα είναι τυπωμένα μέσα στο μεταλλικό της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Παίδες, ποια είναι η ΑΚΡΙΒΗΣ διαφορά της VTC5 με την VTC5A;
Έχει ξανά αναφερθεί εδώ; Κοιτάω και στο net (Google) και δεν βρίσκω κάτι...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Χρήστο κοίτα να δεις που μου το εξήγησε αναλυτικά σήμερα το πρωί ο Πρόδρομος από το Atmorama, και δε θυμάμαι μία...!  :wall: :wall: :wall:

(νομίζω πως έχει να κάνει με την ψύξη της μπαταρίας, η VTC5 χρειάζεται πιο "ενεργή ψύξη" λόγω της χημείας της, και αυτό το διόρθωσαν με την 5Α ή κάτι τέτοιο, ή μπορεί να μιλάμε και για άλλες μπαταρίες εντελώς :idiot1:, μη σε πάρω και στο λαιμό μου...)

EDIT: βρήκα και αυτό το link αν σε ενδιαφέρει που κάνει συγκριτικό, αλλά για μένα είναι λίγο "κινέζικα"...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Tasosp

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
VTC5 = ΜΕγιστη θερμοκρασια  82°C  20A
VTC5A = VTC5A (Συνεχες Μεγιστο ρευμα) CDR 35Α αλλά αυτό είναι μόνο αν η θερμοκρασία της μπαταρίας διατηρείται στους 80 ° C ή χαμηλότερη...
The VTC5A, tested  exceeds 80C at 25 amps (https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/40ddx9/new_battery_summary_for_q1_2016/)

http://budgetlightforum.com/node/42079

VTC5 - 2630mAh

VTC5A - 2306mAh   (https://www.reddit.com/r/electronic_cigarette/comments/40ddx9/new_battery_summary_for_q1_2016/)
Εδω θελω και εγω λιγο βοηθεια ..
Αν καταλαβα καλα δλδ η ενταση ρευματος ``τραβαει`` απο την χωρητικοτητα  :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 01:34 από Tasosp »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 69 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207817 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix