vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
trn600 , δεν ειχε την Panasonic ncr 2000 ή δεν κοιταξες ;;;
Ειναι και λιγο πιο δυνατη..... 8)

Ειχα ζητησει απο εναν φιλο να μου τiς αγορασει απο εξωτερικο ...ειτε τις sanyo ειτε τις panasonic ....τελικα μου πηρε τις sanyo.
Οταν με το καλο τελειωσουν τα capital control εαν δεν εχει βγει καμια πιο μεγαλης χωρητικοτητας εως τοτε , θα τις δοκιμασω και τις panasonic.
Για την ωρα παντως ειμαι μια χαρα καλυμενος με τις sanyo ....βγαζω ολην την μερα μου με 2 μπαταριες :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Λοιπον
Kαλημερα και απο εμενα !!!

Το οτι χρησιμοποιεις τα βολτ αντι των βαττ δεν αλλαζει τιποτα (γνωμη μου). Με αντισταση 1 Ω και απο τον τυπο  P=VxV/R  ζητας ισχυ  25/1=25 βαττ και η ενταση ρευματος βρισκεται διαιρωντας τα 25 βαττ με την στιγμιαια ταση της μπαταριας.

Συζητουμε δε ολα αυτα τα πραγματα μεχρι να βρεθει καποιος που ξερει με σιγουρια αυτα τα πραγματα (φυσικος) ωστε να μας ανοιξει τα ματια.

εαν θελεις κανε τον κοπο να διαβασεις το τοπικ που σου παρεθεσα για να μην ξαναγραφουμε τα ιδια, νομιζω οτι θα αναθεωρησεις καποια πραγματα  :bye:


Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Τωρα...Παντως και στην ασπιρίνη αν διαβασουμε τις οδηγιες γραφει οτι μπορει σε ορισμενες συνθήκες να οδηγήσει σε θανατο!Πολλα πραγματα στην ζωη ειναι και θεμα τύχης.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
ειναι δυνατον να σκασει η μπαταρια μεσα στο mod χωρις καν να ατμιζει? ας μας πουν οι πιο ειδικοι εδω μεσα. μαλλον χυμα την ειχε στη τσεπη μαζι με αλλα αντικειμενα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2016, 12:13 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Εντάξει ρε παιδιά φως φανάρι το πράγμα.

Ο τύπος είχε την μπαταρία στην τσέπη του παντελονιού του μαζί με μεταλλικά κλειδιά και όπως καθόταν στην καρέκλα και δειπνούσε, τα κλειδιά κάνανε επαφή - κύκλωμα με τους δύο πόλους της μπαταρίας με το ανάλογο αποτέλεσμα.

Ας μας γίνονται τα παθήματα αυτά μαθήματα για να προσέχουμε πως χρησιμοποιούμε τις μπαταρίες μας.

Όπως πολλά πράγματα στη ζωή έτσι και οι μπαταρίες θέλουν προσοχή στην μεταχείρισή τους, όσο και ασφαλείς να έχουν γίνει με την εξέλιξή τους. :)

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Oι γενικως προτεινομενες μπαταριες που ολοι εχουμε στα ηλεκτρονικα μοντ μας ειναι ασφαλους-υβριδικης χημειας και αν παρουσιασουν προβλημα τοτε θα εκτονωσουν αερια μονο και δεν θα σκασουν μεσα στο μοντ. Φυσικα αν το δουμε αυτο να γινεται τοτε αν μπορουμε να την πεταξουμε σε ασφαλη χωρο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΑΣΟΥΜΕ.
Οσο για τα μηχανικα μοντς ας απαντησουν οι ειδικοι.
Φυσικα ο τυπος την πατησε γιατι την εβαλε στην τσεπη και τα κλειδια-κερματα η οτι αλλο μεταλλικο αντικειμενο ειχε την βραχυκλωσε.
Γι αυτο οταν μεταφερουμε μπαταριες θα πρεπει ΠΑΝΤΑ να ειναι κλεισμενες - προστατευμενες σε πλαστικο κουτακι - και φυσικα δεν βαζουμε μεσα στο κουτι αλλα αντικειμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2016, 12:32 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος iakinthos

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα παιδιά. Ένας φίλος έχει αρκετές μπαταρίες samsung icr18650 26c sdi961 (2600mah) και μου τις δίνει τσάμπα, με ελάχιστες φορτίσεις (6-7). Μπορώ να τις χρησιμοποιησώ με ασφάλεια, σε ένα kbox mini 50w που έχω ή δε κάνουν?

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπον πρεπει να τις αποφυγεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Δεν ειναι καθολου ασφαλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2016, 15:36 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος iakinthos

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
icr γράφουν πάνω και ο φίλος μου είπε πως καλό θα ήταν να ρώταγα στο φόρουμ, μιας και δε ξέρει αν μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε μόντ. Αυτός τις χρησιμοποιούσε σε φακούς.
Δηλαδή να μη τις πάρω για χρήση εώς 20w?

Edit:
Τώρα είδα τη τροποποιήση στο πόστ σου. Ας περιμένω και καμιά άλλη γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Οι   ΙCR χημειας μπαταριες ειναι οτι ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ κυκλοφορει , ειδικα αυτες που δεν ειναι "προστατευμενες" (αυτες που δεν εχουν "κεφαλι" πανω στον θετικο πολο).  Ριξε μια ματια εδω http://batterybro.com/blogs/18650-wholesale-battery-reviews/18880255-battery-chemistry-finally-explained

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
icr γράφουν πάνω και ο φίλος μου είπε πως καλό θα ήταν να ρώταγα στο φόρουμ, μιας και δε ξέρει αν μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε μόντ. Αυτός τις χρησιμοποιούσε σε φακούς.
Δηλαδή να μη τις πάρω για χρήση εώς 20w?

Edit:
Τώρα είδα τη τροποποιήση στο πόστ σου. Ας περιμένω και καμιά άλλη γνώμη.

Αφού ζητάς την γνώμη μας και γω σου λέω να μην παίζεις με την ασφάλειά σου. ;)

Αυτές είναι ICR δεν είναι ασφαλούς χημείας.

Χρησιμοποίησέ τες και σύ σε φακό αλλά όχι σε μοντ.

Έχουν αναφερθεί χιλιάδες φορές στα ανάλογα νήματα ποιές μπαταρίες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε με ασφάλεια στα μοντ μας.

Βέβαια η απόφαση είναι δική σου. :)

Αποσυνδεδεμένος stergiosss

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
παιδιά έχω ένα θέμα με το μοντακι μου  (;). Εχω το 60αρι της eleaf και φορτιζω την μπαταρία από το usb μέσω της συσκευής,το πρόβλημα είναι ότι τις τελευταίες δύο μέρες η μπαταρία εξαντλείται σε δύο ώρες το πολύ ακόμα και αν η συσκευή μου βγάλει την ειδοποίηση ότι έχει φτάσει στο 100%. Είναι θέμα του Μοντ η της μπαταριας; 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Αν εχεις καποιο πολυμετρο , μετρα τη μπαταρια μετα τη φορτιση για να εισαι σιγουρος πρωτα αν φορτιζεται σωστα.
Μπορει δηλαδη να μη φορτιζει τη μπαταρτια σωστα ή αρκετα και ετσι να μην εχεις την ενεργεια που θα επρεπε να εχεις

Αποσυνδεδεμένος panpan267

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
    • Panagioths Panagiotou
 :wall:Ζαλιστικαααααααα.
Ατμιζω μεχρι τα 14 w Εχω τις NCR18650B.Ειμαι οκ?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Ακομα μια φορα............ :))

Σε VV/VW δεν παιζει ρολο το τι μπαταρια θα εχουμε στο μοντακι.
Εχουν οι πλακετες προστασιες υπεραποφορτισης ή υπεραποφορτισης.

Η υπερ-αποφορτιση θα καταστρεψει τη μπαταρια .
Η υπερ-φορτιση θα καταστρεψει τη μπαταρια.

Αυτες οι δυο αιτιες ειναι καταστροφικες για τις μπαταριες.
Αυτο δεν θα γινει ποτε στα σωστα μοντακια.
Οτι μπαταρια και να βαλουμε μεσα , η σωστη πλακετα θα διαχειριστεί την ενεργεια της μπαταριας και θα τη σταματησει εκει που πρεπει ειτε στη φορτιση , ειτε στην αποφορτιση.

Το αν εχουμε μια αδυναμη ή μια δυνατη μπαταρια , δεν εχει αντίκτυπο στην ασφαλεια , αλλα στην αποδοση.
Η NCR B δεν ειναι ικανη να δωσει τα Watts που μπορει να δωσει η Samsung INR 20R για παραδειγμα.

Βεβαια σε σειρα τριων μπαταριων , αυτο δεν ισχυει.
Τρεις NCR B ειναι ικανες να κανουν τα παντα , αλλα θα ειναι πιο ευκολο για την πλακετα η λειτουργια να γινεται με μπαταριες υψηλης αποδοσης , οπως οι 20αμπερες.
Υπαρχουν ομως και μπαταριες των 10 Amperes με 3500mAh πλεον , που ειναι κατα πολυ πιο ικανες .
Ακομα και μια τετοια μπαταρια , ειναι ικανη να λειτουργησει ανετα ακομα και 30 Watts .


:wall:Ζαλιστικαααααααα.
Ατμιζω μεχρι τα 14 w Εχω τις NCR18650B.Ειμαι οκ?

Φιλε μου ισχυει οτι εγραψα και πιο πανω.
Μεχρι τα 15Watts η NCR B ειναι ικανη να σου δωσει αυτα τα Watts.
Το θεμα ειναι οτι για μεγαλυτερη δυναμη , χρειαζεσαι και πιο δυνατη μπαταρια.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
νεο δημοσιευμα που αφορα μπαταριες Η.Τ.


http://www.pronews.gr/portal/20160222/%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1/%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CF%81%CE%AC%CE%B3%CE%B7-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CF%86%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CF%83%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%AC-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%BD-34%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%AD%CF%82


Η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελα να παρω θεση για ακομη μια φορα , αλλα το χερι μου μ' ετρωγε......... ;D
Μπορει να φανει κακο αυτο που θα γραψω , αλλα σοβαρα τωρα βρε παιδια .... , εχω βαρεθει να βλεπω αυτα τα δημοσιευματα και τελικα μπορω να αποκαλεσω ολους τους ξενους πολυ κατωτερους απο εμας τους Ελληνες στα θεματα γνωσεων σε οτι αφορα το η.τ.

Δεν ειδα κανενα Ελληνα να παθαινει κατι τετοιο.

Μηπως τελικα το φορουμ , καθως και ολοι οαοι ασχολουνται με το η.τ. στην Ελλαδα ξερουν καλυτερα απο τους ξενους για τις μπαταριες ;;;;;; 
Μηπως τα καταστηματα της Ελλαδος , εχουν το φιλοτιμο  ωστε να μη δωσουν σε καποιον ενα προϊον που θα του κανει ζημια ;;;;;;;;;;;;;

Το εχω ξαναγραψει οτι ειμαστε καπως χαζοι (συγνωμη για το χαρακτηρισμό) που πιστευουμε οτι Μ@L@QI@ μας πασαρουν οι ξενοι και βλεπω πολλους να τους εχουν και σαν σημειο αναφορας οταν μιλανε για το η.τ.
Ειδαμε και το γκαφαλι τον Rip τι καγκουρας ειναι.....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2016, 02:23 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 34 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 90 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93425 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix