vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 6 χρήστες
bloodlessz, pngtszs1976, Mimhsdr, manoslykos, Sergios, Ribot

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Οι περισσότεροι θα γνωρίζετε τις Sony vtc5 2600 30A. Βρήκα αυτές εδώ: http://www.esmokeguru.com/en/batteries-chargers/batteries-for-mods/sony/sony-konion-us18650-vtc5-2600mah-3-6v-3-7v-de-en.html


Λέει 35Α!! Είναι οι ίδιες κι έχει γίνει λάθος? Αν είναι σωστά στα 35Α, τι διαφορά έχουν? Είναι καλύτερες?


Στο vtc mini μου θα παίζουν κανονικά?


ΥΓ. Συγχωρέστε με αν έγραψα σε λάθος νήμα αλλά αυτό μου φάνηκε το σχετικότερο.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Ας λέει και 80Α.
20άμπερη μπαταρία είναι όπως είναι λογικό.

Ωστόσο με τις vtc5 ( όχι vtc5Α ) τι γίνεται τελευταία πάλι και έχουν στοκ όλοι;
Έβγαλε ξανά για κάποιο λόγο παρτίδες η sony;
Η μιλάμε για το κλασσικό στοκ τετραετίας και τις μαϊμούδες;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας




Η VTC5A , ειναι η νεα μπαταρια της Sony με βελτιωμενη αποδοση σε οτι αφορα την ανοδο θερμοκρασιας της μπαταριας σε μεγαλες αποφορτισεις.
Εκτος αυτου ομως , ειναι βελτιομενη και η αποδοση της μπαταριας και ειναι ανωτερη απο ολες τις 2500αρες μπαταριες.
Σε μεγαλες αποφορτισεις των 20-30 Α , κοντραρει στα ισια και τις μεγαλες HG2-30Q.
Εμεις βεβαια τετοιες αποφορτισεις δεν θα δουμε ποτε....




http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg891056.html#msg891056


Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Ωραίος ο shadockan. Με κάλυψε και η απάντηση και το link σου. ;)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Ωστόσο με τις vtc5 ( όχι vtc5Α ) τι γίνεται τελευταία πάλι και έχουν στοκ όλοι;
Έβγαλε ξανά για κάποιο λόγο παρτίδες η sony;
Η μιλάμε για το κλασσικό στοκ τετραετίας και τις μαϊμούδες;
Παράγονται κανονικά στο εργοστάσιο της Σιγκαπούρης και πιθανόν και αλλού

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Και μία ακόμα μέτρηση που έκανα με σχεδόν παρόμοιο στήσιμο (0,97 ohm και 15 watt), αλλά αυτή τη φορά στις δύο Efest 3000 mAh που είχα πάρει μετά τις HG2...

1) 290 puffs - 1659 sec

2) 290 puffs - 1649 sec

Οι τελευταίες μετρήσεις δείχνουν κάπως περισσότερη διάρκεια και περισσότερες τζούρες, λόγω ότι εδώ τραβιούνταν 3,9Α από τις μπαταρίες (ή την πλακέτα, δεν ξέρω) έναντι των 4,1Α στην προηγούμενη μέτρηση.

Θα το αφήσω ακριβώς ως έχει αυτό το συγκεκριμένο στήσιμο για να ξαναδοκιμάσω τις HG2 για να υπάρχει καλύτερο κριτήριο και για τις δυο μάρκες αμφότερα. Κυρίως για τις Efest δηλαδή, μιας και για αυτήν επίσης υπάρχει ένας ντόρος αν είναι HG2 από κάτω ή MH1 (σε εμένα προσωπικά πιστεύω πως είναι HG2 μιας και οι χρόνοι είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, καθώς και οι ΜΗ1 έχουν 3200 mAh χωρητικότητας).

Είναι το γ@μώ το τώρα γιατί δεν έχω φορτιστή που μετράει χωρητικότητα...  :-\  Ειδάλλως θα είχαμε ακόμα πιο έγκυρη εικόνα...

Και η τελευταία μέτρηση που ξαναέκανα στις HG2 (στο ίδιο στήσιμο όπως παραπάνω χωρίς να αλλάξει κάτι δηλαδή) όπως είχα πεί ότι θα κάνω...

1) 292 puffs - 1730 sec

2) 300 puffs - 1721 sec

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Οι he4 πάντως τα σπάνε σε διάρκεια με αποφορτισεις μέχρι 10Α.
Τώρα έκλεισα τον 3ο κύκλο στην νέα 10αδα και χτυπάω 32500 joule στο sx με 30 watt (dual, ss316, μισο Ω, power mode ).
Είχα και τις he2 παλαιότερα μέχρι που κάνανε μπανακι στη θάλασσα, αλλά τέτοια απόδοση δεν είχανε ούτε οι he2 ούτε οι 25r.
Μυστήρια πράγματα :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Καθολου μυστιριο............. 8)





Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Μυστήριο δεν είναι για σένα Μπιλ που θυμάσαι απ έξω όλα τα γραφήματα αποφόρτισης για κάθε μπαταρία που κυκλοφόρησε στον πλανήτη :laugh1:
Εγώ νόμιζα ότι η μόνη διαφορά θα είναι ελάχιστα στην θερμοκρασία με ότι αυτό συνεπάγεται.
Στην πράξη είδα εντελώς διαφορετική μπαταρία μόλις έστρωσε :D

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Η ΗΕ4 ειναι καινουρια μπαταρια κατα τη γνωμη των περισσοτερων .
Αυτο μας ειπαν , αλλα η αληθεια ειναι οτι κατασκευαστηκε ενα μηνα μετα την ΗΕ2..... ;D
Εμεις βεβαια την ειδαμε δυο χρονια μετα (αν δεν κανω λαθος) και ειναι πραγματικα πιο βελτιωμενη απο την ΗΕ2 στο θεμα θερμοκρασια.
Αντεχει η ρουφιανα πολυ περισσοτερο και μαλλον ειναι η μπαταρια με τη μεγαλυτερη ανοχη στο θεμα αυτο.

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Καταρχην ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις.

Να ρωτησω κατι ακομα:

Βλεπω στο site που μου στειλατε την εξης μπαταρια http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_72_166&product_id=432

Λεει οτι ειναι 4Α εκφορτιση.

Εγω που κανω 10 W με 2.1 Αντισταση ....θεωρητικα δεν τραβαω περιπου 2.18 Α ???   ?....αρα λοιπον μηπως αυτη στο δικο μου Mod θα μου αντεχει περισσοτερες ωρες απο οτι οι αλλες που ειναι μεν 22Α αλλα λιγοτερα mAh??

Επανερχομαι για δωσω feedback. Τελικα παραγγειλα τις https://www.fasttech.com/product/1315401-authentic-sanyo-ur18500fk-18500-1700mah-3-7v

Τρομερες οι μπαταριες.

AW 1200 mΑh = περιπου 4  με 4μιση ωρες ατμισματος
Sanyo 1700 mAh = περιπου 6μιση με 8 ωρες ατμισματος

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα απο το ειδος μετρησης που κανεις. Το σωστο ειναι να μετρας το χρονο συνεχους ατμισματος (δηλαδη το συνολικο αθροιστικο χρονο που το fire button ειναι πατημενο απο την στιγμη που βαζεις μια πληρως φορτισμενη μπαταρια στο μοντ σου μεχρι την στιγμη που την βγαζεις) με καποιο μοντ που παρεχει αυτο το ειδος μετρησης οπως το evic vtc mini.
To ρευμα που τραβας απο την μπαταρια εξαρταται απο τα βολτ της μπαταριας την δεδομενη στιγμη και τα βατ που ζητας απο το μοντ.
Παραδειγμα... Μια πληρως φορτισμενη 18650 στα 4.2 βολτ, αν ζητας ισχυ 10 βατ θα δωσει (P= VxI ,  P=power, I=ενταση ρευματος, V= ταση μπαταριας) ενταση 10/4.2= 2.38 Αμπερ.
Οσο συνεχιζεις το ατμισμα και η ταση της μπαταριας πεφτει , τα αμπερ θα αυξανονται.
Ερωτηση... Μα δεν παιζει κανενα ρολο η τιμη της αντιστασης;
Απαντηση.. Φυσικα παιζει αλλα μαλλον με ενα εμμεσο τροπο. Αν η αντισταση ειναι 1 Ω η παρακατω για παραδειγμα, τα 10 βατ δεν θα ειναι αρκετα (θα δινουν υποτονικο ατμισμα ας πουμε) και αναγκαστικα θα ανεβασεις τα βατ στην ισχυ οποτε...

(Ολα αυτα χωρις να υπολογισουμε τις απωλειες της πλακετας, εδωσα μονο ενα απλο παραδειγμα.
Αν η πλακετα εχει συντελεστη αποδοσης 90% τοτε για να σου δωσει 10 βατ καθαρα θα πρεπει να παραξει  10/0.9=11.11 και αρα η ενταση θα ειναι 11.11/4.2=2.64 Αμπερ)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2016, 23:09 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Καταρχην καλημερα  :bye:

1. Δεν με ενδιαφερει η ακριβης μετρηση . Με νοιαζει ποσες ωρες αυτονομιας ατμισματος εχω ...κι ας υπαρχει και μια μικρη αποκλιση , δεν με χαλαει.
Αυτο που ειδα ειναι οτι σε ιδιες συνθηκες καθημερινοτητας με τα ιδια Watt, την ιδια αντισταση και το ιδιο mod , οι sanyo μου κρατανε αρκετα περισσοτερο.
Δεν ειναι θεμα συζητησης ειναι ενα γεγονος το οποιο συμβαινει.

2. Οσον αφορα τωρα την λειτουργια του mod, τα amperes , τα volt , κλπ .....υπαρχει ηδη ενα θεμα στο οποιο εχουμε καταθεσει αποψεις επι τουτου ,  οχι οτι τελικα συμφωνησαμε αλλα αναλυθηκε αρκετα ετσι ωστε ο καθεις που το διαβαζει να μπορει να σχηματισει μια αποψη:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24501.0.html

Θα σου πω μονο οτι ο συλλογισμος σου αφηνει εξω μια παραμετρο , δεν μιλαμε για μηχανικα mod ....στα ηλεκτρονικα με ρυθμιζομενη ταση/ισχυ  εινα αλλο πραγμα η ταση εισοδου (τα 4,2 Volt) κι αλλο πραγμα η ταση εξοδου της πλακετας ( εγω ας πουμε ατμιζω στα 5 Volt).

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
trn600 , δεν ειχε την Panasonic ncr 2000 ή δεν κοιταξες ;;;
Ειναι και λιγο πιο δυνατη..... 8)

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας


Λοιπον


Θα σου πω μονο οτι ο συλλογισμος σου αφηνει εξω μια παραμετρο , δεν μιλαμε για μηχανικα mod ....στα ηλεκτρονικα με ρυθμιζομενη ταση/ισχυ  εινα αλλο πραγμα η ταση εισοδου (τα 4,2 Volt) κι αλλο πραγμα η ταση εξοδου της πλακετας ( εγω ας πουμε ατμιζω στα 5 Volt).

Kαλημερα και απο εμενα !!!

Το οτι χρησιμοποιεις τα βολτ αντι των βαττ δεν αλλαζει τιποτα (γνωμη μου). Με αντισταση 1 Ω και απο τον τυπο  P=VxV/R  ζητας ισχυ  25/1=25 βαττ και η ενταση ρευματος βρισκεται διαιρωντας τα 25 βαττ με την στιγμιαια ταση της μπαταριας.

Συζητουμε δε ολα αυτα τα πραγματα μεχρι να βρεθει καποιος που ξερει με σιγουρια αυτα τα πραγματα (φυσικος) ωστε να μας ανοιξει τα ματια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix