vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Αν αλλάξω την εργοστασιακή του Istick 40 με την Samsung 30q θα δω μεγάλη διαφορά η θα είμαι στο περιπου το ίδιο ?
Πόσο τις εκατό κερδίζω περίπου ?
Υπάρχει κάπου γράφημα του Istick?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2016, 17:16 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας

Σαν αποδοση , δε νομιζω να δεις διαφορα.
Σαν διαρκεια .... δεν ξερω ποσα εχει το iStick , αλλα θα εχεις καπου στα 2200-2500mAh διαθεσημα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2016, 19:43 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
το μοντακι μολις ταπαιξε :eyesplash: :laugh1:

παντως η μπαταρια του ηταν αμφιλεγομενη 2600
σαν αποδοση δεν με ενδιεφερε καθολου


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Δεν πειραζει...


Υπαρχουν κι αλλα........... :))

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Κάποτε ( λολ ) μερικά χρονια πριν είχαμε μια κουβέντα για την αντοχή των Panasonic ( ncr18650b ) και των aw με τον Βασίλη και τη Βούλα.
Και τι μας νοιάζει ρε μεγάλε θα μου πειτε.. Σωστό, αλλά όταν λέω θα δοκιμάσω/θα περιμένω να δω κάτι, πάντα το έχω στο μυαλό μου :laugh1:
Το θέμα ήταν ότι ο Βασίλης υποστήριζε ότι είναι καλύτερες οι Panasonic σε θέμα διάρκειας-τιμής και ότι κρατάνε περισσότερο, ενώ η Βούλα είδε πτώση στις Panasonic και ότι οι aw αντέχουν πολύ περισσότερο.
Την πτώση στις Panasonic την είδα κάπου μέσα στο 2014, αλλά έπρεπε να δω ποιες θα παραδώσουν πνεύμα πρώτες..!
Σήμερα λοιπόν, περίπου 500-550 κύκλους μετά, παρέδωσε πνεύμα η μια aw ( 2000 )!
Σαβούρες, δύο αλλαγές καλύμματος, φορτίσεις κάθε μέρα και καταπόνηση σε μηχανικά κατά καιρούς. Καμία πτώση όμως στην απόδοση που να κάνει μπαμ ότι η μπαταρία είναι για ανακύκλωση, απλά απεβίωσε :D
Οι Panasonic από την άλλη, πέφτουν σιγά σιγά, αλλά ακόμα αντέχουν και αποδίδουν καλύτερα και από τις πρώτες 25r που είχα πάρει, ενώ έχουν 1 χρόνο διαφορά! ( στην χρήση μου πάντα )

Κατά 99%, αυτό το ποστ δεν βοηθάει κανένα σήμερα, αλλά το έβγαλα από μέσα μου :laugh1:
Στο φινάλε δεν φταίω εγώ.. Ας χαλούσε πιο γρήγορα η aw :D

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
...κι επειδή εγω ανήκω στο 1%  :laugh1: 
με την ευκαιρία του παραπάνω post ερωτώ:
Οι Panasonic NCR18650B είναι εντάξει για χρήση VW για σετάκι Subox Nano με αντιστάσεις 1.5Ω και βαριά μέχρι 17W?? (Λέω πολλά μέχρι 15 βαριά βλέπω να χρησιμοποιείται απο την κάτοχο αλλα λέμε! )

 
Πιστεύω πως είναι εντάξει αλλα θα εκτιμήσω και τη γνώμη φίλων που την έχουν χρησιμοποιήσει!!


 :D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Κανένα απολύτως θέμα!
Με τα 5-7Α που τραβάμε μέχρι τα 20w αποδίδουν άψογα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πολύ!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Το ιδανικό θα ήταν να μην ξεπερνάμε το 75% των δυνατοτήτων της μπαταρίας. Αλλά πρόβλημα δεν νομίζω να έχεις.

Οι NCR18650B με συντρόφευσαν αρκετό καιρό ως τριάδα στο GOD. Ρελαντί δούλευαν και ξεχνούσα να φορτίσω...

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Επελέγησαν κυρίως για την αυτονομία!
Δεν υπάρχει θέμα υπέρβασης των 15 W ( μιλάμε για 1.5Ω αντίσταση μαμα)!
Είναι που μπαίνει και το έταιρον ήμιση στο ΗΤ οπότε οτι της πώ θα σετάρει  :)) :tongue_smilie:  αφήστε που και μέχρι τα 15W θεωρώ οτι μια χαρά θα είναι σε γεύση και ατμό!  :D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας

Κάποτε ( λολ ) μερικά χρονια πριν είχαμε μια κουβέντα για την αντοχή των Panasonic ( ncr18650b ) και των aw με τον Βασίλη και τη Βούλα.
Και τι μας νοιάζει ρε μεγάλε θα μου πειτε.. Σωστό, αλλά όταν λέω θα δοκιμάσω/θα περιμένω να δω κάτι, πάντα το έχω στο μυαλό μου :laugh1:
Το θέμα ήταν ότι ο Βασίλης υποστήριζε ότι είναι καλύτερες οι Panasonic σε θέμα διάρκειας-τιμής και ότι κρατάνε περισσότερο, ενώ η Βούλα είδε πτώση στις Panasonic και ότι οι aw αντέχουν πολύ περισσότερο.
Την πτώση στις Panasonic την είδα κάπου μέσα στο 2014, αλλά έπρεπε να δω ποιες θα παραδώσουν πνεύμα πρώτες..!
Σήμερα λοιπόν, περίπου 500-550 κύκλους μετά, παρέδωσε πνεύμα η μια aw ( 2000 )!
Σαβούρες, δύο αλλαγές καλύμματος, φορτίσεις κάθε μέρα και καταπόνηση σε μηχανικά κατά καιρούς. Καμία πτώση όμως στην απόδοση που να κάνει μπαμ ότι η μπαταρία είναι για ανακύκλωση, απλά απεβίωσε :D
Οι Panasonic από την άλλη, πέφτουν σιγά σιγά, αλλά ακόμα αντέχουν και αποδίδουν καλύτερα και από τις πρώτες 25r που είχα πάρει, ενώ έχουν 1 χρόνο διαφορά! ( στην χρήση μου πάντα )

Κατά 99%, αυτό το ποστ δεν βοηθάει κανένα σήμερα, αλλά το έβγαλα από μέσα μου :laugh1:
Στο φινάλε δεν φταίω εγώ.. Ας χαλούσε πιο γρήγορα η aw :D



Αν θυμαμαι ορθα τη συζητηση , ηταν για τις CGR 18650 CH και οχι για τις NCR 18650 B.
Αυτο ομως δεν εχει σημασια .
Σημασια εχει οτι και η AW παρομοιο στοιχειο με της CGR CH (UR18650EA) φοραει............. ;D
Kαι αν δεν κανω λαθος  το UR 18650 E της Sanyo.......


Aρα η Panasonic , ειναι καλυτερη απο την .........  Panasonic........ :))


Kαι για την τιμη των οπλων , οι CGR 18650 CH που αγοράστηκαν  εδω και τεσσερα χρονια , με 1.0Ωμ αντισταση , στον ατμοποιητη στελνουν τα 3.83V απο τα 4.15V που εχουν φορτισμενες....... ;D
Ποσους κυκλους εχουν............. :dontknow:

Επίσης, να και μία efest που δεν υπάρχει..

και μπορείς να ψάξεις και περισσότερες που επίσης δεν υπάρχουν εδώ..

P.s Έχετε δίκιο σόρρυ για το οφ τόπικ, ας μεταφερθούν μαζί με τα άλλα, απλά απάντησα εδώ γιατί ρώτησε το παιδί..




Eγινε μια κουβεντα σε αλλο νημα , για καποιες μπαταριες που εκαναν περσυ την εμφανιση τους και δυστυχως δεν ξερουμε απο που και τι ειναι.
Η μπαταρια ειναι η Hmeg και σημερα υπαρχει στην αγορα με 3500mAh και 60 Amps.
To γραφω λοιπον ακομη μια φορα :


Μπαταριες με περισσοτερα απο 2100mAh , με περισσοτερα απο 20 Amperes ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
Το οτι καποια μπαταρια με αναγραφόμενα περισσοτερα απο 20 Α  δουλευει καλα , δεν σημαινει οτι εχει περισσοτερα απο 20 Α.
Οι εταιριες κατασκευης μπαταριων δεν ειναι αμετρητες , αλλα οι μεγαλες που ολοι μας ξερουμε.
Panasonic(Sanyo) - LG - Sony - Samsung - Hitachi - Toshiba - MNKE.
Απο αυτες τις εταιριες αγοραζουν ΟΛΕΣ οι δηθεν εταιριες κατασκευης και βαζουν τη δικη τους ταμπελα επανω.


Τα 60Α που γραφει η Hmeg επανω , ειναι μαλλον σε παλμικη αποφορτιση και οχι η ενταση με την οποια μπορει να αποφορτιστει καποια μπαταρια.
Απλα αποφορτιζεται μια μπαταρια με το φορτιο που θελουμε , χωρις να εχουμε σαν βαση την πραγματικη της ικανοτητα.
Με τον τροπο αυτο μπορουμε να αποφορτισουμε ολες τις μπαταριες ακομα και με 100Α.
Δε σημαινει αυτο ομως οτι ειναι ικανη μια μπαταρια να αποφορτιστει ετσι συνεχεια.


Το οριο με το οποιο χαρακτηριζουμε μια μπαταρια για το ποσο και τι ειναι ικανη να κανει , ειναι οι 80C*.
Αν καποια μπαταρια δεν ανεβει στη θερμοκρασια αυτη κατα την αποφορτιση της , τοτε χαρακτηριζεται σαν μπαταρια τοσων Amperes με τα οποια καναμε την αποφορτιση.


Παραδειγμα :


Η Samsung 25R με αποφορτιση 20 Α , εδειξε καπου στους 70C*.
Aρα η μπαταρια ειναι ικανη να αποφορτιστει με 20 Α.
Η Sony VTC5 σε αποφορτιση των 20 Α , ειχε την ιδια σχεδον θερμ/σια.


Σε αποφορτιση ομως της Sony VTC5 στα 30Α , χρειάστηκε να γινει διακοπη της αποφορτισης , λογο πολυ μεγαλης ανόδου της θερμοκρασιας.


Οποτε η Sony VTC5 , ειναι μπαταρια των 20 Α και οχι των 30 Α.


Γιατι εγραψα ολα τα παραπανω ;;;;;;


Ο λογος ειναι οτι πολλες φορες ειδαμε μπαταριες απο εταιριες που δεν ειναι κατασκευαστριες , να δηλωνουν πολυ παραπανω ενταση (Amperes) για τις μπαταριες τους και πραγματικα οι μπαταριες αυτες .....................εκαναν παπαδες......
Με τον καιρο ομως και με τα διαφορα τεστς που εγιναν , ειδαμε κατι που δεν ειναι δυνατον να το δεχτει το μυαλο των ανθρωπων που ασχολουνται με αυτο το αντικειμενο......


Ειχε μπει χερι στις μπαταριες και ειχαν αφερεθει μεμβρανες απο τις μπαταριες που υπηρχαν για θεματα ασφαλειας και ετσι το στοιχειο ειχε ακομα καλυτερη (χαμηλοτερη) εσωτερικη αντισταση , επομενως μπορουσαν να δωσουν μεγαλυτερη ενταση.
Αυτο ομως ειχε σαν αποτελεσμα να ειναι επικινδυνη η μπαταρια .


Οποτε φτανουμε στο σημειο να εχουμε πολλες φορες μικρες βομβες στα χερια μας.


Μπορει να ειναι δελεαστικα τα 30-40-50........100 Amps σε μια και μονο μπαταρια Li-Ion , αλλα μεχρι σημερα δεν μας εχουν δωσει τετοια τεχνολογια.
Στο μελλον μπορει να δουμε τετοιες μπαταριες , αλλα σημερα η εξελιξη εχει φτασει στα 20 Amperes για μπαταριες μεγαλυτερες των 2100mAh.

Συγχώνευση λόγω μεταφοράς
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 13:21 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση:
Δουλεύω e-pipe με kick κάπου στα 10-12 Watt το πολύ, με Aspire Nautilus και αντίσταση 1.6 - 1.8 Ohm και μπαταρίες 18490 - 18500.
Οι Panasonic NCR 18500 υποστηρίζουν ότι δίνουν 2000 mAh
Οι AW 18490 είναι στα 1200 νομίζω.
Δεν ξέρω τι Αμπέρ βγάζουν.
Ποια από τις δύο θα ήταν καλύτερη για την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Ας ρωτήσω και εγώ τώρα εδώ που δεν είναι οφ τοπικ..

Οι εφεστ οι μωβ 2500 Μah λοιπόν που είναι αρκετα διαδεδομένες και γράφουν 35 Α λένε ψέματα..??
Και οι AW οι κόκκινες νομίζω 3000 Mah 35 Α και αυτές λένε ψέμματα..??

Και αν υποθέσουμε πως όντως δεν είναι  και είναι λιγότερο, υπάρχει περίπτωση στα μοντάκια που χρησιμοποιούμε να χρειαστούμε αυτά τα νούμερα ώστε να ζορίσουμε τόσο την μπαταρία που να έχει θέμα..?? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Για να σου λυθεί η απορία δες
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?384874-Test-Review-of-Efest-IMR18650-2500mAh-(Purple)-2014


  Σαφώς αναφέρει πως : This is a very high current battery, but the 35A rating might be a bit optimistic.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση:
Δουλεύω e-pipe με kick κάπου στα 10-12 Watt το πολύ, με Aspire Nautilus και αντίσταση 1.6 - 1.8 Ohm και μπαταρίες 18490 - 18500.
Οι Panasonic NCR 18500 υποστηρίζουν ότι δίνουν 2000 mAh
Οι AW 18490 είναι στα 1200 νομίζω.
Δεν ξέρω τι Αμπέρ βγάζουν.
Ποια από τις δύο θα ήταν καλύτερη για την περίπτωση;



Σαν καμπυλες αποφορτισης , η καλυτερη ειναι η Tensai .
Εχει ικανοτητα 15 Amps για ανετη λειτουργια και μπορει να αποφορτιστει και με 20 Amps  χωρις φοβο για κακη λειτουργια απο τη στιγμη που δεν ξεπερνα μεχρι τα 3.0Volts που ειναι το κατωτερο  βολταζ για τις μπαταριες αυτες , τους 60*C.
Τις εχω και ειναι πραγματικα πολυ δυνατες .

Δευτερη  αλλα παντα κορυφαια , ειναι ακομα η AW .
Λογο της καλης διαγωγης της τοσα χρονια , ειναι η μπαταρια που μπορει να εμπιστευτει καποιος , πιο πολυ απο καθε αλλη.
Σχεδον ιδια αποδοση με την Tensai , αλλα με βαρυ ονομα που απο μονο του σημαινει ανετη , εγγυημενη και ασφαλεις λειτουργια.
Μεγαλη διαφορα παντος αναμεσα τους , δεν ειδα Λευτερη.



Η Panasonic θα μπορεσει να σου δωσει ρευμα για αρκετη ωρα μεχρι να φτασει κοντα στα 3.7V , αλλα απο 'κει και κατω λογο της πολυ μικρης ικανοτητας εντασης που εχει , η πτωση τασης θα ειναι μεγαλη και το kick θα διαβαζει μικρη ταση.
Αρα θα σου κανει διακοπες ή θα σου εχει χαμηλη αποδοση.
Η Panasonic μπορει να αποφορτιστει το ανωτερο με 3.8 Amps.
Με τις αντιστασεις που κανεις σε συνδιασμο με τα Watts που δουλευεις , δεν βλεπω αναγκη για μπαταριες με μεγαλες ικανοτητες αποφορτισης , αλλα με τις AW και τις Tensai , θα μπορεις να εχεις ανωτερη αποδοση .
Σαν διαρκεια ομως πιστευω θα σου κραταει περισσοτερο η Panasonic με τα δικα σου δεδομενα.....

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ας ρωτήσω και εγώ τώρα εδώ που δεν είναι οφ τοπικ..

Οι εφεστ οι μωβ 2500 Μah λοιπόν που είναι αρκετα διαδεδομένες και γράφουν 35 Α λένε ψέματα..??
Και οι AW οι κόκκινες νομίζω 3000 Mah 35 Α και αυτές λένε ψέμματα..??

Και αν υποθέσουμε πως όντως δεν είναι  και είναι λιγότερο, υπάρχει περίπτωση στα μοντάκια που χρησιμοποιούμε να χρειαστούμε αυτά τα νούμερα ώστε να ζορίσουμε τόσο την μπαταρία που να έχει θέμα..?? :hmmm:




Αν διαβασεις πιο πισω , θα δεις οτι το εχουμε γραψει αμετρητες φορες οτι η Efest 2500mAh 35A ειναι η LG HE2 2500mAh 20A.
H Samsung 25R και η LG HE2 , μπορουν να αποφορτιστουν για 75 δευτερα με ενταση 35 Amps.
Πραγμα φυσικα που το κανει και η Sony VTC , η LG HG2 , Samsung 30Q , Sanyo RX .........κλπ. κλπ. κλπ.


Τα 35 A ειναι σε παλμικη αποφορτιση και μπαινουν στην ετικετα των ανατυπωμενων  μπαταριων , για λογους εντυποσιασμου , οπως μπαινουν και τα 40-50-60.......215,3......... :tongue_smilie:


Ακομα και η AW αν δηλωνει 35 Α , ναι λεει ψεματα.
Και AW ομως , δεν ειναι κατασκευαστρια και σημερα εχει χασει πολυ απο το κοινο της .
Οποτε κι αυτη καπως θα προσπαθησει να κερδισει μεριδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2016, 16:25 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 68 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix